Magazín TV medicína
- Nový ultrazvuk nabízí dokonaly obraz dítěte v prenatálním věku
- Roskaři na Prašivé
- Pavel Hradílek, ved. lékař RS centra, Možnosti léčby roztroušené sklerózy
Startuje první červnový díl medicíny speciál, která mapuje dění ve Fakultní nemocnici Ostrava, vítejte u televizních obrazovek. Dnes vám ukážeme nový ultrazvuk , který nabízí dokonalý obraz dítěte v prenatálním věk. Druhým dnešním tématem je nevyléčitelná nemoc - roztroušená skleróza, se kterou se potýká zhruba 22 tisíc lidí v celém Česku, uvidíte, že i s tímto onemocněním se dá vystoupat třeba na Prašivou a další podrobnosti k tématu se dozvíte z rozhovoru s vedoucím lékařem RS centra Pavlem Hradílkem.
Nový ultrazvuk nabízí dokonaly obraz dítěte v prenatálním věku
Oddělení dětské a prenatální kardiologie Fakultní nemocnice Ostrava vybavilo ordinaci výhradně pro těhotné ultrazvukem nejvyšší možné třídy.
Byla sem odeslána také Agata Rylko, která by měla v polovině září porodit 3.dítě, Agata Rylko: Já jsem byla odeslaná na základě utrazvuku. Toho velkého, na začátku 20. týdne, kdy se tam paní doktorce něco nelíbilo, a tak mě z Třince poslala sem.
Nový přístroj má mimo jiné výrazně vyšší rozlišení než jeho předchůdci. doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., přednosta Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Nejde jen o čistotu obrazu, který je teď daleko kvalitnější než na těch předchozích strojích. Ale tento přístroj, nebo to vysoké rozlišení, nabízí přesné rozlišení té vady, včetně těch nejmenších cév. doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., přednosta Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Dobré. Krásné zdravé miminko. Na závěr vždycky říkáme takovou větu, že miminko nemá poznatelnou srdeční vadu, která by byla detekovatelná před porodem. Agata Rylko : Spadl mi kámen ze srdce. Jsme rádi a budeme se těšit na miminko.
Oddělení dětské a prenatální kardiologie je jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, kde lékaři dokáží přesně určit, o jakou vadu se jedná, a naplánovat případně další postup léčby.
Roskaři na Prašivé
Parkoviště pod Prašivou. Místo společného startu více než tříkilometrového pochodu. Na elektrickém vozíku se ke stoleté, a znovuzrozené Chatě Prašivá vydala také Bohdana Hrabovská s maminkou. S diagnózou roztroušená skleróza žije od roku 1999. 16 let je členkou klubu Roska Ostrava.
Bohdana Hrabovská, ROSKA Ostrava : Já se ráda pobavím i s nimi, ale pak zase ráda jsem tady, medituju si tak sama na vršku.
Jaroslav Wojnar z Frýdecko-Místecké Rosky zdolal vrchol na kole. S nemocí žije několik desetiletí. Jaroslav Wojnar, ROSKA Frýdek - Místek : Paní doktorka u nás ve Frýdku mi řekla, že existuje nějaká Roska, organizace. A já hned Jarda tam prostě vtrhnul, šel jsem mezi ně, mezi holky, protože kluků tenkrát nebylo moc. A po 10 letech jógy jsem si udělal cvičitelský kurz v Brně a cvičím a cvičím a cvičím.
Naďa Nováková, předsedkyně ROSKA Ostrava: Paní primářka si pro nás jako vždy připravila kvíz, takže předávám jí tímto slovo.
MUDr. Olga Zapletalová, lékařka, RS centrum, Neurologická klinika FNO a LF OU: Opravdu jsem se do toho ponořila a já jsem teda připravila o ptákách. Setkání s pacienty si nenechala ujít ani bývalá vrchní sestra Neurologické kliniky Sidonie Matulová a svého učitele podpořili také studenti Vyšší odborné školy mediální tvorby. A tradičně nechyběli ani zástupci vedení ostravské fakultní nemocnice. Ing. Petra Lampartová, MHA, náměstkyně ředitele FNO pro ekonomiku a finance: Přivedla mě tady k tomu vynikající paní doktorka Zapletalová, která mě včera pozvala. A já jsem za to vděčná a já jsem ráda, že jsem tady byla.
Bc. Petr Foltýn, Náměstek ředitele FNO pro informační technologie: Já jsem zasloužilý člen týmu s paní doktorkou Zapletalovou, já bych nemohl nejít. A jsem tady, když konečně svítí slunce a je krásně. Protože ty roky, když lilo, tak jsem tady byl většinou sám. A dneska už tady mám s sebou i spolupracovníky. A určitě přijedu, i když bude pršet. Ta akce je skvělá.
MUDr. Olga Zapletalová, lékařka, RS centrum, Neurologická klinika FNO a LF OU: Jde o tu psychiku. Protože, jak to říkají i ty eresky, ono je to v hlavě. Nejenom v tom nervovém systému. Ale všecko je v hlavě, v mozku a ta dobrá nálada a ta kolektivní nálada to je opravdu moc důležité. Já su šťastná, že tak spolupracují a že je dokážeme tak povzbudit
Pavel Hradílek, ved. lékař RS centra, Možnosti léčby roztroušené sklerózy
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Host dnešního dílu je Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte.
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, než si přiblížíme, jak funguje RS centrum, řekněme si něco o roztroušené skleróze. Jaké jsou příznaky? Kdy poznáme, že tímto onemocněním trpíme?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Příznaky mohou být různé. Ze začátku prvním příznakem třeba může být porucha vidění na jedno oko, dvojité vidění, mohou to být závratě, mohou to být různé poruchy rovnováhy, mohou to být motorické problémy, kdy ten člověk třeba zjistí, že za sebou táhne nohu nebo mu vypadávají předměty z rukou. Mohou to být také citlivostní problémy. To znamená, že ten člověk pozoruje nějaké mravenčení nebo naopak necitlivost v určitých částech těla. To jsou takové asi nejčastější případy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká generace lidí nebo jaká věková kategorie tímto onemocněním nejčastěji trpí?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Je to onemocnění mladých lidí. Těmi prvními příznaky se ta nemoc projeví zhruba mezi dvacátým, čtyřicátým rokem života, ale máme třeba i děti dokonce už od sedmi let věku, které máme ve svém sledování, které už od takovéhoto útlého dětství byly postiženy příznaky roztroušené sklerózy. Vzácněji se může vyskytnout i tedy v pozdějším věku s tím, že častěji onemocní ženy. Ten poměr je zhruba tři ženy ku jednomu muži, které onemocní roztroušenou sklerózou.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čím to je? Je to vysvětlitelný jev?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: U té nemoci se mohou projevovat nebo v rámci patofyziologie i nejrůznější vlivy imunitního systému. Vlivy jsou také hormonální, takže tam to může určitou souvislost mít, to nepochybně ano. Mnohdy u těch žen se ta nemoc projeví třeba po porodu, po potratu nebo po nějaké složité životní situaci, která je s těmito událostmi spojena. I toto by mohlo být určitým vysvětlením proč.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že to je spojeno s psychikou nastartování té nemoci?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Ano, psychika je velice důležitá pro tu nemoc. Ten člověk před těmi prvními příznaky velmi často prožije nějakou stresující záležitost. Kromě těch, které jsem uvedl, může to být třeba závažná infekce, nějaká onemocnění. Může to být třeba rozvod, může to být ztráta zaměstnání, může to být úmrtí někoho blízkého. Čili ty stresové situace obecně mohou být určitým spouštěčem pro výskyt příznaků nemoci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Roztroušená skleróza je nemoc nevyléčitelná, nicméně nějakým způsobem se léčit dá.
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Ano, dneska máme naštěstí k dispozici už celou řadu léků, kterými můžeme modifikovat ten přirozený průběh nemoci, který v dřívějších dobách byl tedy poměrně neradostný, kdy ti pacienti byli za určitou dobu invalidizováni. Dnes už ta jejich prognóza je daleko lepší v souvislosti s tím, že ty nové léky používáme. Používáme je od roku 1996 v ČR, kdy přišly první interferony do léčby roztroušené sklerózy. Některé lidi pořád máme na této léčbě ještě zavedené, kteří z nich profitují. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem řekl, že ti lidé jsou mladí, pořád to jsou lidé, kteří žijí, kteří tady jsou mezi námi a přibývá tedy dalších a dalších. Čili asi nemůžeme úplně říct, jak ti lidé potom vypadají dejme tomu za padesát let. Když onemocní třeba ve dvaceti, jak vypadají dejme tomu v sedmdesáti to úplně říct nemůžeme. Ty zkušenosti ještě tady na toto nejsou, ale ta data se sbírají a dejme tomu za dalších generaci už třeba toto říct budeme moct.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď ještě na závěr v krátkosti, jak funguje RS centrum ve Fakultní nemocnici?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: RS centrum je jedno z patnácti center určené pro léčbu této nemoci v ČR. Je to centrum vysoce specializované péče, které je zřizována Ministerstvem zdravotnictví a pečuje o valnou většinu pacientů z Moravskoslezského kraje. Ti pacienti jsou k nám posíláni většinou buď z lůžkových neurologických zařízení anebo od ambulantních neurologů, případně i od jiných odborností jako jsou třeba oční lékaři, ortopedi a další, kteří zjistí nějaké první příznaky které, by mohly souviset s onemocněním roztroušenou sklerózou. My poté o tyto lidi pečujeme, léčíme je, vedeme jim tu specifickou léčbu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Děkuji. Pěkný den, na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Startuje první červnový díl medicíny speciál, která mapuje dění ve Fakultní nemocnici Ostrava, vítejte u televizních obrazovek. Dnes vám ukážeme nový ultrazvuk , který nabízí dokonalý obraz dítěte v prenatálním věk. Druhým dnešním tématem je nevyléčitelná nemoc - roztroušená skleróza, se kterou se potýká zhruba 22 tisíc lidí v celém Česku, uvidíte, že i s tímto onemocněním se dá vystoupat třeba na Prašivou a další podrobnosti k tématu se dozvíte z rozhovoru s vedoucím lékařem RS centra Pavlem Hradílkem.
Nový ultrazvuk nabízí dokonaly obraz dítěte v prenatálním věku
Oddělení dětské a prenatální kardiologie Fakultní nemocnice Ostrava vybavilo ordinaci výhradně pro těhotné ultrazvukem nejvyšší možné třídy.
Byla sem odeslána také Agata Rylko, která by měla v polovině září porodit 3.dítě, Agata Rylko: Já jsem byla odeslaná na základě utrazvuku. Toho velkého, na začátku 20. týdne, kdy se tam paní doktorce něco nelíbilo, a tak mě z Třince poslala sem.
Nový přístroj má mimo jiné výrazně vyšší rozlišení než jeho předchůdci. doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., přednosta Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Nejde jen o čistotu obrazu, který je teď daleko kvalitnější než na těch předchozích strojích. Ale tento přístroj, nebo to vysoké rozlišení, nabízí přesné rozlišení té vady, včetně těch nejmenších cév. doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., přednosta Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Dobré. Krásné zdravé miminko. Na závěr vždycky říkáme takovou větu, že miminko nemá poznatelnou srdeční vadu, která by byla detekovatelná před porodem. Agata Rylko : Spadl mi kámen ze srdce. Jsme rádi a budeme se těšit na miminko.
Oddělení dětské a prenatální kardiologie je jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, kde lékaři dokáží přesně určit, o jakou vadu se jedná, a naplánovat případně další postup léčby.
Roskaři na Prašivé
Parkoviště pod Prašivou. Místo společného startu více než tříkilometrového pochodu. Na elektrickém vozíku se ke stoleté, a znovuzrozené Chatě Prašivá vydala také Bohdana Hrabovská s maminkou. S diagnózou roztroušená skleróza žije od roku 1999. 16 let je členkou klubu Roska Ostrava.
Bohdana Hrabovská, ROSKA Ostrava : Já se ráda pobavím i s nimi, ale pak zase ráda jsem tady, medituju si tak sama na vršku.
Jaroslav Wojnar z Frýdecko-Místecké Rosky zdolal vrchol na kole. S nemocí žije několik desetiletí. Jaroslav Wojnar, ROSKA Frýdek - Místek : Paní doktorka u nás ve Frýdku mi řekla, že existuje nějaká Roska, organizace. A já hned Jarda tam prostě vtrhnul, šel jsem mezi ně, mezi holky, protože kluků tenkrát nebylo moc. A po 10 letech jógy jsem si udělal cvičitelský kurz v Brně a cvičím a cvičím a cvičím.
Naďa Nováková, předsedkyně ROSKA Ostrava: Paní primářka si pro nás jako vždy připravila kvíz, takže předávám jí tímto slovo.
MUDr. Olga Zapletalová, lékařka, RS centrum, Neurologická klinika FNO a LF OU: Opravdu jsem se do toho ponořila a já jsem teda připravila o ptákách. Setkání s pacienty si nenechala ujít ani bývalá vrchní sestra Neurologické kliniky Sidonie Matulová a svého učitele podpořili také studenti Vyšší odborné školy mediální tvorby. A tradičně nechyběli ani zástupci vedení ostravské fakultní nemocnice. Ing. Petra Lampartová, MHA, náměstkyně ředitele FNO pro ekonomiku a finance: Přivedla mě tady k tomu vynikající paní doktorka Zapletalová, která mě včera pozvala. A já jsem za to vděčná a já jsem ráda, že jsem tady byla.
Bc. Petr Foltýn, Náměstek ředitele FNO pro informační technologie: Já jsem zasloužilý člen týmu s paní doktorkou Zapletalovou, já bych nemohl nejít. A jsem tady, když konečně svítí slunce a je krásně. Protože ty roky, když lilo, tak jsem tady byl většinou sám. A dneska už tady mám s sebou i spolupracovníky. A určitě přijedu, i když bude pršet. Ta akce je skvělá.
MUDr. Olga Zapletalová, lékařka, RS centrum, Neurologická klinika FNO a LF OU: Jde o tu psychiku. Protože, jak to říkají i ty eresky, ono je to v hlavě. Nejenom v tom nervovém systému. Ale všecko je v hlavě, v mozku a ta dobrá nálada a ta kolektivní nálada to je opravdu moc důležité. Já su šťastná, že tak spolupracují a že je dokážeme tak povzbudit
Pavel Hradílek, ved. lékař RS centra, Možnosti léčby roztroušené sklerózy
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Host dnešního dílu je Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte.
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, než si přiblížíme, jak funguje RS centrum, řekněme si něco o roztroušené skleróze. Jaké jsou příznaky? Kdy poznáme, že tímto onemocněním trpíme?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Příznaky mohou být různé. Ze začátku prvním příznakem třeba může být porucha vidění na jedno oko, dvojité vidění, mohou to být závratě, mohou to být různé poruchy rovnováhy, mohou to být motorické problémy, kdy ten člověk třeba zjistí, že za sebou táhne nohu nebo mu vypadávají předměty z rukou. Mohou to být také citlivostní problémy. To znamená, že ten člověk pozoruje nějaké mravenčení nebo naopak necitlivost v určitých částech těla. To jsou takové asi nejčastější případy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká generace lidí nebo jaká věková kategorie tímto onemocněním nejčastěji trpí?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Je to onemocnění mladých lidí. Těmi prvními příznaky se ta nemoc projeví zhruba mezi dvacátým, čtyřicátým rokem života, ale máme třeba i děti dokonce už od sedmi let věku, které máme ve svém sledování, které už od takovéhoto útlého dětství byly postiženy příznaky roztroušené sklerózy. Vzácněji se může vyskytnout i tedy v pozdějším věku s tím, že častěji onemocní ženy. Ten poměr je zhruba tři ženy ku jednomu muži, které onemocní roztroušenou sklerózou.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čím to je? Je to vysvětlitelný jev?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: U té nemoci se mohou projevovat nebo v rámci patofyziologie i nejrůznější vlivy imunitního systému. Vlivy jsou také hormonální, takže tam to může určitou souvislost mít, to nepochybně ano. Mnohdy u těch žen se ta nemoc projeví třeba po porodu, po potratu nebo po nějaké složité životní situaci, která je s těmito událostmi spojena. I toto by mohlo být určitým vysvětlením proč.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že to je spojeno s psychikou nastartování té nemoci?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Ano, psychika je velice důležitá pro tu nemoc. Ten člověk před těmi prvními příznaky velmi často prožije nějakou stresující záležitost. Kromě těch, které jsem uvedl, může to být třeba závažná infekce, nějaká onemocnění. Může to být třeba rozvod, může to být ztráta zaměstnání, může to být úmrtí někoho blízkého. Čili ty stresové situace obecně mohou být určitým spouštěčem pro výskyt příznaků nemoci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Roztroušená skleróza je nemoc nevyléčitelná, nicméně nějakým způsobem se léčit dá.
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Ano, dneska máme naštěstí k dispozici už celou řadu léků, kterými můžeme modifikovat ten přirozený průběh nemoci, který v dřívějších dobách byl tedy poměrně neradostný, kdy ti pacienti byli za určitou dobu invalidizováni. Dnes už ta jejich prognóza je daleko lepší v souvislosti s tím, že ty nové léky používáme. Používáme je od roku 1996 v ČR, kdy přišly první interferony do léčby roztroušené sklerózy. Některé lidi pořád máme na této léčbě ještě zavedené, kteří z nich profitují. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem řekl, že ti lidé jsou mladí, pořád to jsou lidé, kteří žijí, kteří tady jsou mezi námi a přibývá tedy dalších a dalších. Čili asi nemůžeme úplně říct, jak ti lidé potom vypadají dejme tomu za padesát let. Když onemocní třeba ve dvaceti, jak vypadají dejme tomu v sedmdesáti to úplně říct nemůžeme. Ty zkušenosti ještě tady na toto nejsou, ale ta data se sbírají a dejme tomu za dalších generaci už třeba toto říct budeme moct.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď ještě na závěr v krátkosti, jak funguje RS centrum ve Fakultní nemocnici?
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: RS centrum je jedno z patnácti center určené pro léčbu této nemoci v ČR. Je to centrum vysoce specializované péče, které je zřizována Ministerstvem zdravotnictví a pečuje o valnou většinu pacientů z Moravskoslezského kraje. Ti pacienti jsou k nám posíláni většinou buď z lůžkových neurologických zařízení anebo od ambulantních neurologů, případně i od jiných odborností jako jsou třeba oční lékaři, ortopedi a další, kteří zjistí nějaké první příznaky které, by mohly souviset s onemocněním roztroušenou sklerózou. My poté o tyto lidi pečujeme, léčíme je, vedeme jim tu specifickou léčbu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.
Pavel Hradílek, vedoucí lékař RS centra FN Ostrava: Děkuji. Pěkný den, na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.