Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Rekonstrukce budovy DPS ve školské začne na jaře
  • Lucie Houfková, nutriční terapeutka SZZ Krnov: Stravování po svátcích a oslavách
  • Vhodně kombinovat cukry a tuky je cesta k úspěchu
  • Nutriční gramotnost většiny národa je špatná

Stejně jako každý rok většina z nás se o svátcích cpala k prasknutí. Jak se s tím poprat a hlavně vydržet? Co je důležité pro udržení hmotnosti a jak kombinovat tuky a cukry, poví nutriční terapeutka Lucie Houfková z krnovské nemocnice. Vítejte u pořadu o zdraví.

Rekonstrukce budovy DPS ve školské začne na jaře

Plánovaná rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku začne na jaře. Tamní pokoje a sociální zařízení dlouhodobě nevyhovují standardům. Budovu proto čeká kompletní rekonstrukce s přístavbou jednoho patra. Více podrobností už v reportáži.

Dlouho připravovaná rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už postoupila do další fáze.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme ve fázi projektové dokumentace, realizační část. To znamená, že teď jsme museli udělat nějaké opatření, abychom ještě udělali nějaké zásadní kroky před samotným výběrovým řízením, které plánujeme na jaro příštího roku. Máme stavební povolení, to znamená, že teď už nastává v podstatě ta realizační fáze."

Zdejší prostory už dlouhodobě nevyhovovaly standardům. V jednom pokoji byli až čtyři klienti a pokoje neměly samostatná sociální zařízení. Proto se postupně připravil plán rekonstrukce.

Denisa Fusková, vedoucí domova pro seniory na Školské: "Rekonstrukce domova je důležitá ze dvou důvodů. A to jednak, že jsou momentálně tady k dispozici vícelůžkové pokoje, i čtyřlůžkové, které neodpovídají dnešnímu standardu. A ty by se v rámci té rekonstrukce měly snížit na jedno až dvoulůžkové. Tímto sice dojde k nějakému snížení kapacity domova, ale bude to na úkor zvýšení kvality. Nové pokoje by měly mít vlastní sociální zařízení, takže by se zvýšil i ten hygienický standard pro ty nové uživatele."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budova je dlouhodobě nedostatečná v rámci absencí sociálních zařízení. Chybí tady WC na pokoji, není tady sprcha na pokoji. Noví uživatelé, kteří si přijdou budoucí domov obhlédnout, tak vesměs odmítnou nástup na tuto budovu. Čekají až na zařazení na možné zařazení na volné místo na 28. říjnu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Objekt byl celý tento rok postupně vyklizen a předán investičnímu odboru k realizaci. Chceme stihnout termín, tak abychom dosáhli na dotaci. Celková část je plánovaná na 44,6 milionů, z toho kolem dvaceti milionů bychom měli dostat dotaci."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Rekonstrukce půdních prostor byla v zásobníku investičních akcí naplánována už možná 10 let a nedařilo se sehnat finanční prostředky. Jsme rádi, že právě to klaplo, prostřednictvím vyhlášené dotace z ministerstva práce a sociálních věcí. Dotaci ve výši 23 milionů bude dokrývat rozpočet Magistrátu města Frýdek-Místek. A celou rekonstrukci vybudujeme s jejími silami."

Po rekonstrukci budova získá kromě hygienického zázemí na pokojích také nové společenské prostory, datové rozvody i požární signalizaci. Zásadní bude také rekonstrukce střechy a kanalizace.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tou investicí se zvýší komfort pro uživatele, pro budoucí klienty. Jedná se především o sociální zařízení. Přibude tam jedno patro, opraví se střecha a na střeše chceme taky ještě udělat přípravu pro fotovoltaiku. Myslím si, že to bude poměrně náročná akce, ale investujeme dál, celý příští rok máme naplánovány další stavby k realizaci."

Budova domova pro seniory je z roku 1932 a v současnosti má kapacitu 40 lůžek. Po přestavbě by se měla kapacita snížit na 27 lůžek.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka SZZ Krnov: Stravování po svátcích a oslavách

Simona Součková, TV Polar: Žhavé téma po svátcích, stravování po svátcích a velkých oslavách. To je dnešní téma pro Lucii Houfkovou, nutriční terapeutkou z nemocnice z Krnova, správně Sdružené zdravotnické zařízení Krnov. Stejně jako každý rok se většina z nás přes svátky přecpe až k prasknutí a teď neví, co s tím.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Přesně tak, to je jeden velký nešvar a v podstatě kdybychom všichni žily ten zdravý životní styl tak, jak máme, tak by se nám to nestávalo. Ale tím, že tam jsou pár dnů těch volno a ty babičky, manželky a všichni vaří a chtějí tu rodinu pohostit, tak vlastně nabydou. Říká se jez do polo syta pij do polo pita. Takže to tak pořád platí.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, to víme. V tomto jsme neřekli nic nového. To dávkování jídla je nesmírně důležité. Platí, co oči nevidí, to žaludek neloudí?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Myslím si, že u někoho asi určitě ano. Myslím si, že ale jsou lidé, kteří jako dbají na to, takže vědí, že nějaká pauza mezi jídly dvě a půl až tři hodiny by měla následovat. Měli bychom po těch svátcích trošičku i s fyzickou aktivitou, to znamená jít se trošičku proběhnout. V některých městech bývají otevřené i během svátcích sportoviště, takže mohou tam jít ty kalorie spálit.

Simona Součková, TV Polar: Čili teď mluvíme skutečně o té vyváženosti toho příjmu a výdeje. Ty tuky a cukry jsou skryté, my to nevidíme, kdybychom viděli ty hromádky... Zkuste uvést příklad, který fakt není dobrý, dejme tomu pití + jídlo.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Určitě není dobré, když ráno začínáte a teď začínáte úplně hned nějakou kávou, kterou v podstatě se odvodňujete, k tomu si pobaštíte nějaké cukroví, samé ty dobroty možná ještě z předešlého dne chlebíčky. Pak přijde nějaký přípitek, protože přijde nějaká návštěva a pokračuje se dál.

Simona Součková, TV Polar: Já bych se nerada vracela už k tomu, ale spíš co potom? Takže říkáte, že začínat kávou je špatně a k tomu třeba koláče jsou také špatně?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Ano, takhle, kdybych měla vzít ten vyvážený jídelníček, tak by to tak nemělo vypadat.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, takže tohle je špatně.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Měla byste začít s nějakým čajem s nějakou tekutinou, která nebude už oslazená, ale bude přírodní. To znamená ať už vodou nebo neslazený čajem a přidat nějakou bílkovinu, to znamená šunku, sýr, tvaroh a k tomu si dát nějaký sacharid jako celozrnné pečivo.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, co takhle večerní posezení, pivo, víno?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Určitě to jsou skryté tuky, které mají obrovskou energii v sobě.

Simona Součková, TV Polar: Tuky, nebo cukry?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Tuky i cukry, protože oni se zase v těle mění. Chemicky se to mění všechno. Ono totiž ta naše schránka je jenom velký chemický proces, takže v podstatě je to obrovský příjem sacharidů, které se promění v tuky. To tělo neví, co s nimi má dělat tak rychle udělá tak, že to schová do těch rezerv a ten příjem je tam obrovský. Takže lépe je pít nějaké suché bílé víno, anebo v nejlepším případě vinný střik, ale v opačném poměru.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, a co si k tomu tedy můžu dát?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Když jste hostitelka a děláte to, máte to jednodušší. Samozřejmě ne, aby všichni drželi s vámi tu dietu nebo ten nastavený jídelníček, ale můžete tam zapracovat nějaké zdravé jednohubky, můžete zapracovat s tím, že tam dáte vodu k popíjení, protože ta je pro to tělo důležitá, rozváží všechny živiny po těle, to znamená, není už zahuštěná těmi sacharidy, takže můžete jim to dát jak s plátkem citronu. Můžete jim tam nasypat nějaké bobulky borůvek, jdou koupit i maliny, aby to hezky vypadalo, dát tam nějakou snítku máty, takže tím to vyváží ty zdravé jednohubky. Ale můžete tam dát i zeleninu s nějakým dipem.

Simona Součková, TV Polar: Takže žádná slanina, žádné tučné sýry. Výborně, tak to si tady můžu odškrtnout. Zkusme ještě poradit lidem, jak si to teda vypočítat, protože jsou kilokalorie, kalorie, kilojouly. Zkusme se v tom zorientovat, jak to spočítat?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Vlastně uznáváme obě jednotky, ať už kilokalorie, tak už kilojouly. Většinou ta laická populace má radši ty větší čísla, to znamená ty kilojouly. My zase jako odborníci máme radši ty kilokalorie, protože si pod nimi dokážeme vícero představit. Lze to i u nás, když si to člověk chce tak trošičku srovnat, může k nám přijít do poradny, může se postavit na váhu a díky tomu složení toho těla vyjde nějaké číslo metabolické, podle kterého ten metabolismus pracuje nebo je to potřeba. Když potřebuji zhubnout, tak musím snížit tady toto číslo.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, ale teď třeba konkrétní příklad z posilovny na páse. Říká muž: "tak dneska jsem spálil tady rychlou chůzí tolik a tolik", tam to mají v kilokalorií, dejme tomu, já nevím, osm set, "můžu si dát kafe se šlehačkou".

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Ano, myslím si, že asi ano. Tam by se to asi vlezlo. Takových, když bude těch osm set, myslím, že zvládnete i rohlík a půl bílého také, ale tam je to spíš o tom, že ono sice to obsahuje nějakou kalorii, ale obsahuje to zase nějaký tuk. Takže ono je to potřeba v tom najít. Spousta lidí už si teď do mobilu nainstaluje aplikace, do které si zavádějí to jídlo, ale je potřeba je trošku poučit o tom, aby to správně používali. Protože když si dělám i testy toho jak to lidé si zapisují a potom, když to počítám já, ty rodí rozdíly jsou. Mě to jako u odborníka dělá většinou 200 kilokalorií, ale u těch laiků je to až 600, což už je velké jídlo. To už je jedna svačina, o kterou se jakoby tak trošičku přidávají. Tam už může být nepoměr v tom metabolismu, kdy by chtěli hubnout a nejde to. Takže dobré, když si to nějak nastavím, poměřit se, zvážit se. To znamená změřit si obvod ruky, změřit si obvod pasu, změřit si obvod stehna a za tři týdny to zopakovat, zvážit se a změřit se. Pokud tam nevidím žádné nižší číslo, musím v tom případě ubrat ještě v tom jídelníčku. To znamená, že ten výdej té energie není takový, abychom spálili.

Simona Součková, TV Polar: Plíživé přibírání dvě kila ročně, špatně?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Je to špatné, protože v podstatě za deset let to může být dvacet kilo. Je to obrovská váha, takže pořád dbát na tu zdravou výživu a pořád ten zdravý životní styl, dostatek spánku, dostatek pohybu, zdravé jídlo, vybírat netučné potraviny, přijímat bílkoviny.

Simona Součková, TV Polar: Já to zkrátím, navštívit nutričního terapeuta, protože mně se zdá, že tohle žádný člověk nemůže zvládnout úplně sám.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Myslím si, že může ale musí se pořádně v tom zorientovat.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, děkuju za návštěvu. Mějte se hezky a vy, milí diváci, si užívejte dny nového roku. Na shledanou.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
04. ledna 2023, 17:43

Stejně jako každý rok většina z nás se o svátcích cpala k prasknutí. Jak se s tím poprat a hlavně vydržet? Co je důležité pro udržení hmotnosti a jak kombinovat tuky a cukry, poví nutriční terapeutka Lucie Houfková z krnovské nemocnice. Vítejte u pořadu o zdraví.

Rekonstrukce budovy DPS ve školské začne na jaře

Plánovaná rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku začne na jaře. Tamní pokoje a sociální zařízení dlouhodobě nevyhovují standardům. Budovu proto čeká kompletní rekonstrukce s přístavbou jednoho patra. Více podrobností už v reportáži.

Dlouho připravovaná rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už postoupila do další fáze.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme ve fázi projektové dokumentace, realizační část. To znamená, že teď jsme museli udělat nějaké opatření, abychom ještě udělali nějaké zásadní kroky před samotným výběrovým řízením, které plánujeme na jaro příštího roku. Máme stavební povolení, to znamená, že teď už nastává v podstatě ta realizační fáze."

Zdejší prostory už dlouhodobě nevyhovovaly standardům. V jednom pokoji byli až čtyři klienti a pokoje neměly samostatná sociální zařízení. Proto se postupně připravil plán rekonstrukce.

Denisa Fusková, vedoucí domova pro seniory na Školské: "Rekonstrukce domova je důležitá ze dvou důvodů. A to jednak, že jsou momentálně tady k dispozici vícelůžkové pokoje, i čtyřlůžkové, které neodpovídají dnešnímu standardu. A ty by se v rámci té rekonstrukce měly snížit na jedno až dvoulůžkové. Tímto sice dojde k nějakému snížení kapacity domova, ale bude to na úkor zvýšení kvality. Nové pokoje by měly mít vlastní sociální zařízení, takže by se zvýšil i ten hygienický standard pro ty nové uživatele."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budova je dlouhodobě nedostatečná v rámci absencí sociálních zařízení. Chybí tady WC na pokoji, není tady sprcha na pokoji. Noví uživatelé, kteří si přijdou budoucí domov obhlédnout, tak vesměs odmítnou nástup na tuto budovu. Čekají až na zařazení na možné zařazení na volné místo na 28. říjnu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Objekt byl celý tento rok postupně vyklizen a předán investičnímu odboru k realizaci. Chceme stihnout termín, tak abychom dosáhli na dotaci. Celková část je plánovaná na 44,6 milionů, z toho kolem dvaceti milionů bychom měli dostat dotaci."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Rekonstrukce půdních prostor byla v zásobníku investičních akcí naplánována už možná 10 let a nedařilo se sehnat finanční prostředky. Jsme rádi, že právě to klaplo, prostřednictvím vyhlášené dotace z ministerstva práce a sociálních věcí. Dotaci ve výši 23 milionů bude dokrývat rozpočet Magistrátu města Frýdek-Místek. A celou rekonstrukci vybudujeme s jejími silami."

Po rekonstrukci budova získá kromě hygienického zázemí na pokojích také nové společenské prostory, datové rozvody i požární signalizaci. Zásadní bude také rekonstrukce střechy a kanalizace.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tou investicí se zvýší komfort pro uživatele, pro budoucí klienty. Jedná se především o sociální zařízení. Přibude tam jedno patro, opraví se střecha a na střeše chceme taky ještě udělat přípravu pro fotovoltaiku. Myslím si, že to bude poměrně náročná akce, ale investujeme dál, celý příští rok máme naplánovány další stavby k realizaci."

Budova domova pro seniory je z roku 1932 a v současnosti má kapacitu 40 lůžek. Po přestavbě by se měla kapacita snížit na 27 lůžek.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka SZZ Krnov: Stravování po svátcích a oslavách

Simona Součková, TV Polar: Žhavé téma po svátcích, stravování po svátcích a velkých oslavách. To je dnešní téma pro Lucii Houfkovou, nutriční terapeutkou z nemocnice z Krnova, správně Sdružené zdravotnické zařízení Krnov. Stejně jako každý rok se většina z nás přes svátky přecpe až k prasknutí a teď neví, co s tím.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Přesně tak, to je jeden velký nešvar a v podstatě kdybychom všichni žily ten zdravý životní styl tak, jak máme, tak by se nám to nestávalo. Ale tím, že tam jsou pár dnů těch volno a ty babičky, manželky a všichni vaří a chtějí tu rodinu pohostit, tak vlastně nabydou. Říká se jez do polo syta pij do polo pita. Takže to tak pořád platí.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, to víme. V tomto jsme neřekli nic nového. To dávkování jídla je nesmírně důležité. Platí, co oči nevidí, to žaludek neloudí?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Myslím si, že u někoho asi určitě ano. Myslím si, že ale jsou lidé, kteří jako dbají na to, takže vědí, že nějaká pauza mezi jídly dvě a půl až tři hodiny by měla následovat. Měli bychom po těch svátcích trošičku i s fyzickou aktivitou, to znamená jít se trošičku proběhnout. V některých městech bývají otevřené i během svátcích sportoviště, takže mohou tam jít ty kalorie spálit.

Simona Součková, TV Polar: Čili teď mluvíme skutečně o té vyváženosti toho příjmu a výdeje. Ty tuky a cukry jsou skryté, my to nevidíme, kdybychom viděli ty hromádky... Zkuste uvést příklad, který fakt není dobrý, dejme tomu pití + jídlo.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Určitě není dobré, když ráno začínáte a teď začínáte úplně hned nějakou kávou, kterou v podstatě se odvodňujete, k tomu si pobaštíte nějaké cukroví, samé ty dobroty možná ještě z předešlého dne chlebíčky. Pak přijde nějaký přípitek, protože přijde nějaká návštěva a pokračuje se dál.

Simona Součková, TV Polar: Já bych se nerada vracela už k tomu, ale spíš co potom? Takže říkáte, že začínat kávou je špatně a k tomu třeba koláče jsou také špatně?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Ano, takhle, kdybych měla vzít ten vyvážený jídelníček, tak by to tak nemělo vypadat.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, takže tohle je špatně.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Měla byste začít s nějakým čajem s nějakou tekutinou, která nebude už oslazená, ale bude přírodní. To znamená ať už vodou nebo neslazený čajem a přidat nějakou bílkovinu, to znamená šunku, sýr, tvaroh a k tomu si dát nějaký sacharid jako celozrnné pečivo.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, co takhle večerní posezení, pivo, víno?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Určitě to jsou skryté tuky, které mají obrovskou energii v sobě.

Simona Součková, TV Polar: Tuky, nebo cukry?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Tuky i cukry, protože oni se zase v těle mění. Chemicky se to mění všechno. Ono totiž ta naše schránka je jenom velký chemický proces, takže v podstatě je to obrovský příjem sacharidů, které se promění v tuky. To tělo neví, co s nimi má dělat tak rychle udělá tak, že to schová do těch rezerv a ten příjem je tam obrovský. Takže lépe je pít nějaké suché bílé víno, anebo v nejlepším případě vinný střik, ale v opačném poměru.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, a co si k tomu tedy můžu dát?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Když jste hostitelka a děláte to, máte to jednodušší. Samozřejmě ne, aby všichni drželi s vámi tu dietu nebo ten nastavený jídelníček, ale můžete tam zapracovat nějaké zdravé jednohubky, můžete zapracovat s tím, že tam dáte vodu k popíjení, protože ta je pro to tělo důležitá, rozváží všechny živiny po těle, to znamená, není už zahuštěná těmi sacharidy, takže můžete jim to dát jak s plátkem citronu. Můžete jim tam nasypat nějaké bobulky borůvek, jdou koupit i maliny, aby to hezky vypadalo, dát tam nějakou snítku máty, takže tím to vyváží ty zdravé jednohubky. Ale můžete tam dát i zeleninu s nějakým dipem.

Simona Součková, TV Polar: Takže žádná slanina, žádné tučné sýry. Výborně, tak to si tady můžu odškrtnout. Zkusme ještě poradit lidem, jak si to teda vypočítat, protože jsou kilokalorie, kalorie, kilojouly. Zkusme se v tom zorientovat, jak to spočítat?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Vlastně uznáváme obě jednotky, ať už kilokalorie, tak už kilojouly. Většinou ta laická populace má radši ty větší čísla, to znamená ty kilojouly. My zase jako odborníci máme radši ty kilokalorie, protože si pod nimi dokážeme vícero představit. Lze to i u nás, když si to člověk chce tak trošičku srovnat, může k nám přijít do poradny, může se postavit na váhu a díky tomu složení toho těla vyjde nějaké číslo metabolické, podle kterého ten metabolismus pracuje nebo je to potřeba. Když potřebuji zhubnout, tak musím snížit tady toto číslo.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, ale teď třeba konkrétní příklad z posilovny na páse. Říká muž: "tak dneska jsem spálil tady rychlou chůzí tolik a tolik", tam to mají v kilokalorií, dejme tomu, já nevím, osm set, "můžu si dát kafe se šlehačkou".

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Ano, myslím si, že asi ano. Tam by se to asi vlezlo. Takových, když bude těch osm set, myslím, že zvládnete i rohlík a půl bílého také, ale tam je to spíš o tom, že ono sice to obsahuje nějakou kalorii, ale obsahuje to zase nějaký tuk. Takže ono je to potřeba v tom najít. Spousta lidí už si teď do mobilu nainstaluje aplikace, do které si zavádějí to jídlo, ale je potřeba je trošku poučit o tom, aby to správně používali. Protože když si dělám i testy toho jak to lidé si zapisují a potom, když to počítám já, ty rodí rozdíly jsou. Mě to jako u odborníka dělá většinou 200 kilokalorií, ale u těch laiků je to až 600, což už je velké jídlo. To už je jedna svačina, o kterou se jakoby tak trošičku přidávají. Tam už může být nepoměr v tom metabolismu, kdy by chtěli hubnout a nejde to. Takže dobré, když si to nějak nastavím, poměřit se, zvážit se. To znamená změřit si obvod ruky, změřit si obvod pasu, změřit si obvod stehna a za tři týdny to zopakovat, zvážit se a změřit se. Pokud tam nevidím žádné nižší číslo, musím v tom případě ubrat ještě v tom jídelníčku. To znamená, že ten výdej té energie není takový, abychom spálili.

Simona Součková, TV Polar: Plíživé přibírání dvě kila ročně, špatně?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Je to špatné, protože v podstatě za deset let to může být dvacet kilo. Je to obrovská váha, takže pořád dbát na tu zdravou výživu a pořád ten zdravý životní styl, dostatek spánku, dostatek pohybu, zdravé jídlo, vybírat netučné potraviny, přijímat bílkoviny.

Simona Součková, TV Polar: Já to zkrátím, navštívit nutričního terapeuta, protože mně se zdá, že tohle žádný člověk nemůže zvládnout úplně sám.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Myslím si, že může ale musí se pořádně v tom zorientovat.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, děkuju za návštěvu. Mějte se hezky a vy, milí diváci, si užívejte dny nového roku. Na shledanou.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-04-01-2023-17-43