Jsme na začátku dalšího dílu medicíny speciál, dobrý den u něj. Tentokrát nahlédneme doslova pod pokličku. Podíváte se, jak se chystá jídlo pro nemocniční strávníky i zaměstnance. A v závěrečné reportáži se vrátíme ke cvičení záchranných složek.
Mléčná kuchyně FNO připravuje stravu nejen kojencům
V mléčné kuchyni platí přísná hygienická pravidla. Nutriční terapeutky musí před každým vařením všechny pracovní plochy vydezinfikovat a poté se převléknout do sterilního oblečení.
Žaneta Hrubá, vedoucí mléčné kuchyně FN Ostrava: Tady máme převařenou kojeneckou vodu, která by měla mít 37 – 40 stupňů.
Z této tekutiny se tady připravuje všechno. 5x denně nejen různé druhy kojeneckých mlék, kaší nebo pudingu, ale taky zeleninové polévky.
Hotová jídla putují převážně na oddělení neonatologie, ale i tam, kde jsou hospitalizovány děti.
Žaneta Hrubá, vedoucí mléčné kuchyně FN Ostrava: Jako je třeba chirurgie, popáleniny, ale také pro dospělé pacienty, kteří mají problémy s polykáním anebo mají bezmléčnou stravu. Uděláme tak 200, 250 porcí mlíček denně , což je asi 250 litrů mlíka, denně připravujeme tak 16, 17 druhů.
Po uvaření se veškerá strava prudce ochladí a poté se buď potrubní poštou anebo speciálními elektrovozíky přepraví na kliniky.
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování, Ve FNO se každý den připraví 12 tisíc jídel
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V tuto chvíli už ve studiu vítám vedoucí odboru léčebné výživy a stravování Fakultní nemocnice Ostrava, Jaroslavu Jaššovou. Dobrý den, vítejte u nás.
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak vy pracujete jako vedoucí odboru léčebné výživy a stravování. Laik si asi představí, že to je kuchyň a všechno kolem ní, ale vy nás trošičku proveďte tím vaším oddělením.
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava: Já jsem velice ráda, že mohu představit odbor léčebné výživy a stravování, protože je to sedm oddělení, které zaměstnává osmdesát zaměstnanců. Když bych je mohla vyjmenovat, tak je to oddělení kuchyně, kde šéfkuchař se svými zaměstnanci připravuje celodenní stravu pro pacienty a obědy pro zaměstnance. Potom jsou to provoz úklidu a distribuce. Dále je to oddělení závodního stravování. Dále je to oddělení účetnictví, to znamená, tam se prostřednictvím elektronických aukcí nakupuje a zaplňují sklady, chladírny, mrazírny. Odkud se potom berou potraviny pro přípravu stravy. Nechci zapomenout na oddělení mléčné kuchyně, protože je to specifické pracoviště, které v jiných nemocnicích bývá součástí dětské kliniky. Tito zaměstnanci jsou specializovaní nutriční terapeuti, připravují pro všechny novorozence, kteří nemohou být kojeni, umělou výživu. Je to několik druhů umělé kojenecké stravy, která se připravuje po celý den. Dále je to centrum klinické výživy, kde pracují nutriční terapeuti a ti jednak dohlíží na to, aby strava, která se připravuje, byla přesně připravována podle technologických postupů, aby odpovídala normám, skladbám toho jídelníčku. Zároveň poskytují edukace pacientům, kteří jsou v nemocnici hospitalizovaní, to znamená ti, kteří mají problémy se stravou a potřebují edukaci odborným pracovníkem, anebo i v ambulancích, kde poskytujeme péči těm ambulantním pacientům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže máte obrovský záběr. Pro naše diváky, kolik denně vyrobíte počtu jídel?
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava: Máme kolem tisíce pacientů, těmto pacientům se poskytuje snídaně. Součástí té snídaně je vždy ovoce, pak nějaká dopolední svačinka, oběd. Ten se skládá z polévky, z hlavního chodu a ze zeleninového salátu. Pak je to odpolední svačinka, večeře a pro diabetiky druhá večeře. Součástí je vždy zelenina, takže se opravdu snažíme, aby tato skladba byla pestrá. Dva a půl tisíce zaměstnanců chodí na oběd do závodního stravování. Takže když to spočítám, jedná se kolem dvanácti tisíc porcí stravy denně, která od nás odchází.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je obrovské množství. A možná bychom měli ještě doplnit, že si zaměstnanci mohou vybrat z několika druhů jídel, a že vaříte druhově pestré jídlo také pro pacienty, a to i z důvodu, že mají různé diety. Společně jsme napočítali čtyřicet dva druhů jídel denně.
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava: Chceme, aby pacient, který přijde do nemocnice, je hospitalizován a nemá žádné dietní omezení, aby si mohl vybrat z celého jídelníčku. Takže na oddělení posíláme skladbu jídelního lístku pro všechny diety a pacient si opravdu může vybrat, co chce. My jsme zavedli na některých odděleních i takový pilot teplé snídaně. To znamená, že připravujeme různé kaše zdobené chia semínky, ovocem. Najeli jsme na systém tři fit diety, takže je ta skladba opravdu pestrá a jak říkám, pořád máme za to, že strava je součástí léčby a měla by pacientovi pomoci při jeho diagnóze.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak zajistíte, aby takové velké množství jídla bylo distribuováno najednou? To znamená, aby všichni pacienti jedli ve stejnou dobu?
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava: Tak je to teda samozřejmě tím, že máme pečlivě složený pracovní den, každý zaměstnanec musí vědět, co má dělat. Je to neskutečnou obětavostí zaměstnanců odboru léčebné výživy a stravování, protože si myslím, že všech sedm vedoucích jsou lidé na svých místech, na všechny se mohu stoprocentně spolehnout a zaměstnanci jsou opravdu neskutečně obětaví. Vstávají ve tři hodiny, chodí do práce na půl čtvrté, na čtyři na pět hodin, podle toho, jaké jsou právě v ten den jídelní lístky. Je to tak, že každý ví, co má dělat. Když dokončí přípravu stravy, tak se rozdělují, část z nich jde vydávat stravu pro zaměstnance a část z nich se postaví k velkým distribučním pásům, kde se ta strava prostřednictvím tabletového systému distribuuje na jednotlivá oddělení a díky tomu zabezpečíme, že se během hodiny, nají opravdu všichni.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se podívat trošku do budoucnosti. Vy chystáte velkou rekonstrukci na vašich odděleních. Jakým způsobem pak zajistíte to stravování?
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava: Tak opravdu nás v letošním roce čeká rekonstrukce. Myslím si, že to bude zásah do celého chodu stravovacího provozu. Ale máme takový cíl a plán, aby pacienti nepoznali, že nějaká rekonstrukce probíhá. Takže se budeme stěhovat do provizorních prostor, kde tu stravu budeme pro pacienty připravovat i nadále podle standardu, aby byli dále na své úrovni. Protože chceme, aby byli pacienti spokojení a aby nepoznali, že vůbec nějaká rekonstrukce probíhá. A pro zaměstnance budeme pořizovat profesionální balící stroj a budeme jim tu stravu alespoň balit, když budeme procházet tou rekonstrukcí a nebudou moci chodit do jídelen, budou si tu stravu moc objednat alespoň balenou.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Jaššová, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám, aby Vašim pacientům i zaměstnancům nadále tolik chutnalo jako doposavad.
Jaroslava Jaššová, vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava: Já děkuji za pozvání.
FN Ostrava se zapojila do cvičení záchranných složek
Fakultní nemocnice Ostrava se ve středu 26. dubna za plného provozu zapojila do velkého taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje. Šlo o simulovanou dopravní nehodu autobusu a dodávky u Klimkovického tunelu.
MUDr. Jakub Foldyna, vedoucí lékař zásahu, Odd. centrálního příjmu: Přijali jsme celkem 16 pacientů, 9 z nich bylo žen, 7 mužů. 7 muselo akutně na operační sál, 11 na jednotky intenzivní péče. Co jsme chtěli hlavně nacvičit je to přetřízení těch pacientů na vstupu do nemocnice.
MUDr. Renata Ječmínková, Ph.D., lékařka, Urgentní příjem FN Ostrava, vedoucí lékařka triage: Pacienty se zraněními, s polytraumatem ošetřovat umíme, ale potřebovali jsem si nacvičit managment toho příjmu hromadně postižených osob a v tom případě si myslím, že to cvičení splnilo ten účel.
Tolik deset medicínských minut na Polaru, hezké a zdravé dny.
Redakčně upraveno / zkráceno.