

Hezký den, u nového dílu Magazínu TV medicína, tady jsou dnešní témata - Ortopedie v havířovské nemocnici má nové lůžkové oddělení a také přibývá operací výměny kloubů. A v besedě bude tématem časté gynekologické onemocnění - Endometrióza. Probereme příznaky i možnosti léčby
Počet operací výměny kloubů v havířovské nemocnici roste
Před rokem a půl začala nemocnice v Havířově s operacemi endoprotéz velkých kloubů. Nyní má ortopedie i nové oddělení, kde může být hospitalizováno až deset pacientů.
Paní Dagmar Javorková je pacientka, která má za sebou výměnu kyčelního kloubu v havířovské nemocnici. Je jednou z prvních, která mohla být hospitalizována v prostorách nového ortopedického oddělení, které vzniklo z bývalé dětské jednotky intenzivní péče. Každý pacient tak má svůj vlastní box.
Dagmar Javorková, pacientka: “Jsem nadšená, že jsem nemusela opravdu nikde cestovat. V Havířově to je super. Už jsem začala chodit, jen tady po chodbě samozřejmě. Cítím se dobře.”
Ján Majer, primář ortopedického oddělení: "Teď máme otevřené oddělení, ale výkony už se dělaly jak artroskopie, tak náhrady kolen a kyčlí už rok a půl. Za rok jich bylo 200 velkých kloubů a 250 těch malých výkonů. Čili za rok a půl je to plus 50%.”
Historicky se dělaly výměny kloubů v Orlové. Po uzavření takové oddělení chybělo.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “My jsme si to schválili i s naším zřizovatelem MSK ve strategii už v roce 2020 a to snažení vyústilo po pěti letech ke zřízení tohoto prvního oddělení v Havířově.”
Na výměnu kloubů se nemocnici prozatím daří držet i poměrně krátká čekací doba, která se pohybuje okolo sedmi měsíců.
Host: Martin Němec, primář, Gynekolog.-porodní odd., Nemocnice ve F-M, Endometrióza - problém, který se dá řešit
Jana Lipowská, TV POLAR: Dnes si budeme ve studiu povídat o nejčastějším gynekologickém onemocnění žen v reprodukčním věku endometrióze. Vše důležité prozradí primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku, Martin Němec. Dobrý den, pane primáři.
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, tak co to endometrióza je, a jaké jsou hlavní příčiny?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Endometrióza je onemocnění, které se nachází zhruba o 10 % žen v reprodukčním věku a je charakterizováno tím, že se sliznice, která je normálně v děloze, vyskytuje mimo dělohu. Nejčastěji se nachází na výstelce dutiny břišní, na vaječnících, někdy může prorůstat do tlustého střeva, do močového měchýře, do močovodu, někdy roste i přímo do svaloviny dělohy a způsobuje problémy. Nejčastěji v tom smyslu, že ženy mají bolesti a menstruace, mají bolestivý pohlavní styk, problémy se stolicí, některé nemůžou otěhotnět. Ale zase na druhou stranu jsou i ženy, které mají poměrně velkou endometriózu a vůbec žádný z těchto problémů nemají. Mají normálně děti a vůbec o ničem neví. Endometrióza je onemocnění, které probíhá velice zvláštně. Někomu problémy dělá, někomu ne. Je potřeba, když problémy dělá, tak na něho myslet.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak toto onemocnění diagnostikuje? Dá se to určit už při normální běžné prohlídce gynekologické?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Vždycky je dobré ptát se žen na problémy, jestli mají nějaké problémy s menstruací, s bolestivým stykem nebo třeba s tím, že se snaží otěhotnět a nejde jim to. Tomu se říká anamnéza a to je zásadní. To by měl dělat každý gynekolog. A potom se samozřejmě provede standardní gynekologické vyšetření s ultrazvukem a pomocí tady těchto třech metod jsme schopni naprostou většinu endometriózy diagnostikovat a dát ženám nějaké doporučení, co by se s tím dalo dělat.
Jana Lipowská, TV POLAR: A co se tedy s tím dá dělat? Jak endometriózu léčit?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: To závisí na tom, co zrovna žena konkrétně chce. Jsou ženy, které chtějí řešit bolest a nechtějí na operaci, tak těm ženám doporučíme hormonální léčbu. Tady je potřeba říct, že hormonální léčba v poslední době není moc oblíbená, protože si ženy myslí, že se tím jim ubližuje. Ale ženy musí vědět, že endometrióza je hormonální onemocnění a v podstatě není žádný jiný prokázaný efekt, jak jinak ji efektivně léčit, pokud nechce operaci. A další ověřená metoda je samozřejmě operace, ale ta nemusí být vždycky úplně nutná. Krom tady těchto dvou metod je důležité, aby každé centrum endometriózy, které tu endometriózu léčí, mělo na sebe navázané specialisty i z jiných, někdy i nelékařských profesí, protože ti dovedou dát ženě takovou podpůrnou léčbu, která jim někdy od těch jejich problémů uleví.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud žena se rozhodne pro tu operaci, tak je to tak, že se zbaví tohoto problému nebo se může vracet.
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: To je dobrá otázka. Pokud si žena vybere pracoviště, které se tou endometriózou zabývá a dělá operace pravidelně a je schopno řešit v podstatě všechny nálezy, a pokud pak žena následně dbá na doporučení, které se jí po operaci dají, to znamená užívat léčbu, tak pravděpodobnost návratu té endometriózy není úplně vysoká. Ale pokud se operace udělá na pracovišti, které s tímto onemocněním nepřijde moc často do styku a ty ložiska se třeba neodstraní všechny nebo neodstraní se úplně ideálně, tak pak je velká pravděpodobnost, že se onemocnění zase vrátí a žena má znovu problém a musí podstupovat novou a novou operaci. Není úplně nezvyklé, že vídáváme v ambulanci ženy, které za sebou mají 3 až 8 operací, které v podstatě k ničemu zásadnímu nevedly.
Jana Lipowská, TV POLAR: Zabýváte se vy osvětou nejen svých kolegů, ale i veřejnosti?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Zabýváme se osvětou jak kolegů, tak veřejnosti. Měli jsme přednášky, jak endometriózu diagnostikovat skoro ve všech městech krajských, kde jsou nemocnice. Pořádáme pravidelné vzdělávací akce jak pro odbornou veřejnost, tak pro profesionály, pro lékaře. Nejbližší akce se bude konat 27. března v Ostravě. Jmenuje se to "Mezioborová konference o endometrióze" a mimo to se snažíme vzdělávat i veřejnost. Na to máme udělanou facebookovou stránku Endometrióza Morava, kde ženy můžou získat vlastně lékařské informace o tomhle onemocnění.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak toto onemocnění ovlivňuje běžný život ženy?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Různě. Jsou ženy, které o něm vůbec neví. Jsou ženy, které mají bolesti dlouhodobé a někdo jim třeba několik let na tu endometrióza nepřijde. A ty ženy se cítí méněcenné, nebo někdy až tak jako skoro vyřazené z toho kolektivu a ze sociálního života, protože je to opravdu onemocnění, které může způsobovat problémy, že žena v průběhu menstruace nechce chodit do práce ani do kolektivu. S paní doktorkou Palaščákovou jsme dělali studii, která se zabývala tím, co ženy s onemocněním endometriózou nejvíce trápí. A zjistilo se, že ani tak nejvíce netrápí ta bolest, kterou mají, ale spíš to, že neví, proč je to bolí. Takže my někdy tím, že stanovíme diagnózu, tak i tady toto vede k úlevě a ta žena alespoň ví, co ji trápí a ví, jakým způsobem by se to dalo řešit.
Jana Lipowská, TV POLAR: A teda když si nezvolí tu operaci, ale nějakou tu hormonální léčbu, znamená to, že denně musí brát nějaké léky nebo jak to probíhá?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Může užívat buďto preparáty, které se polykají, takže tabletky antikoncepce nebo léčbu, kterou hradí zdravotní pojišťovna, anebo si může nechat zavést nitroděložní tělísko s obsahem hormonů, které funguje stejně jako ty preparáty, které se musí polykat.
Jana Lipowská, TV POLAR: A je to tedy běžné hormonální tělísko?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Hormonální tělísko dá se tím léčit, pokud žena samozřejmě nechce otěhotnět. Jinak se léčí žena, která těhotenství neplánuje a jinak se léčí žena, která těhotenství plánuje.
Jana Lipowská, TV POLAR: Je něco, co žena může udělat pro to, aby toto onemocnění neměla?
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: To úplně nejde. My úplně přesně nevíme, proč to onemocnění vzniká, ale víme, že je tam velký podíl genetiky a imunologie. Takže je to věc, se kterou se žena už mnohdy narodí s tou predispozicí. Ale pokud to onemocnění má, nebo myslí si, že by ho mohla mít, tak je dobré, aby se nechala vyšetřit na pracovišti, které se tou endometriózou zabývá a aby samozřejmě se snažila být v kontaktu s lidmi a hledala si metody, které jí od té bolesti nebo těch problémů uleví. Takže je dobré mít nějakou fyzickou aktivitu. Není špatné chodit na masáže, dělat nějaké meditační techniky. Tohle jsou všechno věci, které jsou prokázané, že dovedou ulevit od těch problémů a ženám mnohdy pomáhají. Dost často je v tom vztahu stresovaný partner, protože když ta žena každý měsíc trpí, tak on trpí s ní, a je to takový párový problém, by se dalo říct někdy i rodinný problém.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, já Vám moc děkuji za návštěvu a za informace.
Martin Němec, primář, Gynekologicko-porodní odd., Nemocnice ve F-M: Děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: a vám, milí diváci, za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína.
Redakčně upraveno / zkráceno.