Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Magnetická rezonance z jiného úhlu: Mgr. Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci, radiologické odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku
  • Úřad vyřizuje různé záležitosti u imobilních občanů

Zdravím vás u dalšího dílu pořadu TV Medicína. Hostem bude vedoucí magnetické rezonance v Nemocnici ve Frýdku-Místku biofyzik Dušan Matyášek. Mobilní úřad ve Frýdku-Místku rozšířil své služby. Imobilní občané, kteří potřebují například ověřit podpis nebo vyřídit nové doklady mohou požádat úředníka, aby přišel až k nim domů. Více už v reportáži.

Úřad vyřizuje různé záležitosti u imobilních občanů

Když nemůžete na úřad, úřad přijede za vámi. V duchu tohoto hesla funguje ve Frýdku-Místku mobilní úřad pro potřeby občanů, kteří se kvůli zdravotnímu omezení nedostanou na úřad osobně. Za paní Kopkovou přijel úřad například až na pokoj Domova pro seniory.

Alena Kopková: "To je něco úžasného, protože, jak přestanete chodit, tak jste, jak se říká, namydlený. Nemůžete nic. Já jsem upoutaná na lůžko, takže já bych nemohla nic vyřídit. Ještě, že mám hodného syna ochotného, který to všecko za mě udělá." Tomáš Kopka: "Já jsem potřeboval plnou moc pro mamku, protože rušíme byt. Moje mamka tady už bude mít trvalý pobyt. A proto jsem se obrátil tady na domov."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V domově máme 196 uživatelů, z nichž ročně to využije 20 až 30 z nich. Funguje to tak, že se sociální pracovnice zprostředkuje tuto mobilní službu ověření podpisu, listin a ostatních záležitostí právě s pracovníky toho Czech POINTU. Naplánují si termín po vzájemné domluvě. Po proběhnutí pak máme zpětnou vazbu, že to ti uživatelé kvitují, protože většinou se jedná o imobilní uživatele. Vnímáme, že tato služba je potřebná a jsem rád, že magistrát tuto službu nabízí. Nejen našim uživatelům, ale také veřejnosti."

Služba představuje ulehčení pro lidi, kteří jsou kvůli handipacu omezeni v pohybu a cesta na úřad je pro ně nereálná nebo příliš náročná. Tomáš Kopka: "Ve středu jsme se domluvili a dneska už jsme tady a máme to sepsáno, takže jsme spokojeni."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takto vyřídí úřední záležitosti z pohodlí svého domova, či z jiného sociálního, či zdravotního pobytového zařízení. Mohou mimo jiné uzavírat smlouvy nebo udělovat plnou moc svým příbuzným, kteří jim na základě tohoto úkonu mohou vyzvedávat například dopisy na poště." Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nově si vedle legalizace podpisu na různých dokumentech nebo vyřízení občanského průkazu budou moci vyřídit také záležitosti v rámci Czech pointu. To znamená například získat výpis z rejstříku trestů, či katastru nemovitostí a další."

Sužba mobilního úřadu získává ve městě postupně velkou oblibu. Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Legalizaci podpisu na úředních dokumentech a další úkony po objednání služby a po domluvě osobně provede zaměstnanec živnostenského úřadu magistrátu. Službu lze objednávat každý pracovní den. Občan, který si nechává ověřit podpis se musí prokázat platným dokladem totožnosti. Občanským průkazem, cestovním dokladem nebo řidičským průkazem."

Pro objednání stačí kontaktovat osobně nebo telefonicky Živnostenský úřad ve Frýdku-Místku.


Magnetická rezonance z jiného úhlu: Mgr. Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci, radiologické odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku

Simona Součková, TV Polar: Z nemocnice ve Frýdku-Místku k nám přijel náš host, magistr Dušan Matyášek, který je vedoucím na magnetické rezonanci. Dobrý den.

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste vlastně biofyzik?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Já jsem vystudoval tento obor na vysoké škole.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Můžete nám velmi stručně na úvod říci, co to vlastně magnetická rezonance je?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Dalo by se říct, že magnetická rezonance je vyšetřovací metoda v medicíně, která používá silného magnetického pole.

Simona Součková, TV Polar: Jaké jsou přednosti a výhody oproti jiným metodám v radiologii?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Těch výhod je celá řada. Mezi hlavní výhodu patří bezesporu to, že pacient je vyšetřován silným magnetickým polem a elektromagnetickým vlněním a odpadá ta zátěž tím ionizujícím zářením, které je například u cétéčka, u rentgenu a podobně. To je bezesporu obrovská, obrovská výhoda. Další velmi velkou výhodou je, že my dokážeme díky toho silného magnetického pole opravdu zobrazit celou řadu orgánů a měkkých tkání lidského těla.

Simona Součková, TV Polar: Jak dlouho to vyšetření na té magnetické rezonanci trvá? To předpokládám záleží na oblasti, kterou monitorujete?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Je to tak, záleží to na oblasti, kterou vyšetřujeme a je to různé. To vyšetření trvá v průměru asi půl hodiny, ale je to orgán od orgánu. Jsou orgány například mozek, které jsme schopni vyšetřit za těch pět dvacet minut, půl hodiny. Potom jsou velmi náročná vyšetření, jako třeba vyšetření střev nebo vyšetření prsou, která trvají čtyřicet minut, šedesát. Dokonce jsou vyšetření, která mohou trvat i více než jednu hodinu.

Simona Součková, TV Polar: Předpokládám, že k tomu se ještě dostaneme. Nicméně, ta představa, že člověk leží v tom tunelu mu někdy dělá velké potíže. Ale ne vždy tam musí, je to tak? Když třeba se díváte na koleno, tak člověk neleží v tunelu?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ano, toto se dá zařídit. Vždycky se snažíme ty pacienty dát tou vyšetřovanou částí lidského těla do toho tunelu, do toho genu, tedy té magnetické rezonance. Takže, ano při vyšetření kolene má pacient hlavu ven z toho tunelu, což je obrovský přínos a pro pacienta to má velkou výhodu samozřejmě.

Simona Součková, TV Polar: Jaká je čekací doba na magnetickou rezonanci?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Tu čekací dobu bych rozdělil na několik částí. Začnu tou obyčejnou čekací dobu u obyčejného ambulantního pacienta. Tam se ta čekací doba v naší nemocnici pohybuje mezi šesti až osmi týdny. Samozřejmě kromě toho jsou i pacienti, kteří to vyšetření potřebují daleko dříve. Takže máme onemocnění, kdy to vyšetření musíme provést ihned. Například syndrom kaudy. Ten skutečně nesnese odkladu. Ten pacient jde na vyšetření hned. Potom máme typy vyšetření převážně u hospitalizovaných pacientů, kdy to zase nesnese odkladu. Ten zdravotní stav je takový, že na to vyšetření musí jít velmi rychle. Ta vyšetření jsme v naší nemocnici schopni provést od jednoho, do tří pracovních dnů.

Simona Součková, TV Polar: Já navážu na to, že když jste přišel, že jste si postěžoval, že Vás bolí záda. Už jste byl na magnetické rezonanci, abyste zjistil, co máte se zády?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Samozřejmě, já jsem byl i jako pacient na magnetické rezonanci, ale kromě toho tam v tom tunelu ležím docela často. Je to z toho důvodu, že samozřejmě, když vytvořím nějaký vyšetřovací protokol, něco specifického. Třeba teďka jsme vytvořili vyšetřovací protokol pro zobrazení silikonových implantátů v prsu nebo zobrazovací protokol speciální sekvence na brachiální plexus-.

Simona Součková, TV Polar: Co to je?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: To jsou měkké tkáně krku, odstupy nervů z krční páteře. Samozřejmě než vyšetříme pacienta, tak si tam vždycky lehnu. Někdo z kolegů mě vyšetří, takže si to na sobě vyzkouším, než tam pustíme toho opravdového pacienta. Jestli to opravdu funguje a fyzikálně technicky je to správně nastaveno.

Simona Součková, TV Polar: Teď jste vlastně nechal nahlédnout pod pokličku své práce, protože člověk si představuje, že za tou stěnou sedí odborník jenom u počítače a zaznamenává to. Ale Vy jste teď prozradil, že připravujete i programy pro určité typy vyšetření, které v tom manuálu třeba nejsou nebo je musíte upravit přímo na tělo tomu pacientovi?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ono je to tak, že samozřejmě ten přístroj má v té knihovně nějaké přednastavené protokoly. Ale žádný člověk není stejný a vždycky potřebujeme zjistit konkrétní nemoc, kterou ten pacient má. Takže s těmi přednastavenými protokoly dennodenně pracujeme a buď měníme aktuálně ten protokol, podle toho určitého vyšetřovaného pacienta anebo jak se tomu třeba stalo před dvěma, třemi týdny, celý nový protokol jsme vytvořili, abychom mohli speciální vyšetření provádět, aby naši pacienti nemuseli na tato vyšetření docházet na vyšší pracoviště, především do fakultních nemocnic, abychom byli schopni je zvládnout vyšetřit u nás v nemocnici ve Frýdku-Místku.

Simona Součková, TV Polar: To se dobře poslouchá, že tam mají takového odborníka jako jste Vy, protože předpokládám, že Vy jste i velmi nadšený v této oblasti medicíny.

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Je to pravda.

Simona Součková, TV Polar: Je to Váš koníček?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: S tou rezonancí, nechci říct...

Simona Součková, TV Polar: Žijete?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ano, žiju. Mě to nesmírně baví a podstatnou část svého profesního života se věnuji pouze magnetické rezonanci.

Simona Součková, TV Polar: Vyšetřujeme na magnetické rezonanci také lidi s kardiostimulátory nebo s jakýmkoliv kovovým implantátem?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Co se týká těch kardiostimulátorů. Ona je to záležitost, když já jsem byl ve škole, nás učili, že pokud má pacient kardiostimulátor, to vyšetření není možné provést, prostě je to absolutní kontraindikace. Od té doby se mnoho změnil,o vývoj jde dopředu a my v tuto chvíli v dnešní době jsme schopni za určitých podmínek vyšetřit i naše pacienty, kteří mají kardiostimulátor. Je to ale velký proces, je to náročný proces, kdy my o těch pacientech dopředu víme, vyšetří je kolega doktor Zeman, náš kardiolog nemocniční. Domluvíme se, zdali je schopen pacient tohoto vyšetření nebo není. Následně v den vyšetření, ten pacient má ten kardiostimulátor přepnutý do tzv. MR módu. My ho na magnetické rezonanci monitorujeme, provedeme vyšetření a zase potom vyšetření ihned jde pacient za kardiologem a ten kardiostimulátor je zpět přepnut do toho běžného módu. Takže ten pacient tím, že má kardiostimulátor není vyloučen v žádném případě z vyšetření magnetickou rezonancí. A kor ten proces je dneska trošku delší.

Simona Součková, TV Polar: Ještě se zeptám na takovou praktickou věc, pokud je pacient třeba léčen, například v Praze, může být na magnetické rezonanci vyšetřen u vás, v nemocnici ve Frýdku-Místku?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ano, samozřejmě může. Vždycky je to o tom, že k vyšetření potřebujeme žádanku a jsme partneři zdravotních pojišťoven. Pokud má pacient žádanku, tak objednáme jakéhokoli pacienta z jakékoli nemocnice v ČR. Není v tom vůbec žádný problém. Má bydliště ve Frýdku-Místku, vyšetříme ho u nás.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Já Vám děkuji za vaši dnešní návštěvu a vzhledem k tomu, že to téma je takové zajímavé, určitě můžu slíbit našim divákům, že se k této problematice ještě určitě vrátíme. Mějte se hezky a s vámi se loučím také. Na shledanou.

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Děkuji za pozvání do studia a na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
06. července 2022, 17:42

Zdravím vás u dalšího dílu pořadu TV Medicína. Hostem bude vedoucí magnetické rezonance v Nemocnici ve Frýdku-Místku biofyzik Dušan Matyášek. Mobilní úřad ve Frýdku-Místku rozšířil své služby. Imobilní občané, kteří potřebují například ověřit podpis nebo vyřídit nové doklady mohou požádat úředníka, aby přišel až k nim domů. Více už v reportáži.

Úřad vyřizuje různé záležitosti u imobilních občanů

Když nemůžete na úřad, úřad přijede za vámi. V duchu tohoto hesla funguje ve Frýdku-Místku mobilní úřad pro potřeby občanů, kteří se kvůli zdravotnímu omezení nedostanou na úřad osobně. Za paní Kopkovou přijel úřad například až na pokoj Domova pro seniory.

Alena Kopková: "To je něco úžasného, protože, jak přestanete chodit, tak jste, jak se říká, namydlený. Nemůžete nic. Já jsem upoutaná na lůžko, takže já bych nemohla nic vyřídit. Ještě, že mám hodného syna ochotného, který to všecko za mě udělá." Tomáš Kopka: "Já jsem potřeboval plnou moc pro mamku, protože rušíme byt. Moje mamka tady už bude mít trvalý pobyt. A proto jsem se obrátil tady na domov."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V domově máme 196 uživatelů, z nichž ročně to využije 20 až 30 z nich. Funguje to tak, že se sociální pracovnice zprostředkuje tuto mobilní službu ověření podpisu, listin a ostatních záležitostí právě s pracovníky toho Czech POINTU. Naplánují si termín po vzájemné domluvě. Po proběhnutí pak máme zpětnou vazbu, že to ti uživatelé kvitují, protože většinou se jedná o imobilní uživatele. Vnímáme, že tato služba je potřebná a jsem rád, že magistrát tuto službu nabízí. Nejen našim uživatelům, ale také veřejnosti."

Služba představuje ulehčení pro lidi, kteří jsou kvůli handipacu omezeni v pohybu a cesta na úřad je pro ně nereálná nebo příliš náročná. Tomáš Kopka: "Ve středu jsme se domluvili a dneska už jsme tady a máme to sepsáno, takže jsme spokojeni."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takto vyřídí úřední záležitosti z pohodlí svého domova, či z jiného sociálního, či zdravotního pobytového zařízení. Mohou mimo jiné uzavírat smlouvy nebo udělovat plnou moc svým příbuzným, kteří jim na základě tohoto úkonu mohou vyzvedávat například dopisy na poště." Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nově si vedle legalizace podpisu na různých dokumentech nebo vyřízení občanského průkazu budou moci vyřídit také záležitosti v rámci Czech pointu. To znamená například získat výpis z rejstříku trestů, či katastru nemovitostí a další."

Sužba mobilního úřadu získává ve městě postupně velkou oblibu. Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Legalizaci podpisu na úředních dokumentech a další úkony po objednání služby a po domluvě osobně provede zaměstnanec živnostenského úřadu magistrátu. Službu lze objednávat každý pracovní den. Občan, který si nechává ověřit podpis se musí prokázat platným dokladem totožnosti. Občanským průkazem, cestovním dokladem nebo řidičským průkazem."

Pro objednání stačí kontaktovat osobně nebo telefonicky Živnostenský úřad ve Frýdku-Místku.


Magnetická rezonance z jiného úhlu: Mgr. Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci, radiologické odd. Nemocnice ve Frýdku-Místku

Simona Součková, TV Polar: Z nemocnice ve Frýdku-Místku k nám přijel náš host, magistr Dušan Matyášek, který je vedoucím na magnetické rezonanci. Dobrý den.

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste vlastně biofyzik?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Já jsem vystudoval tento obor na vysoké škole.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Můžete nám velmi stručně na úvod říci, co to vlastně magnetická rezonance je?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Dalo by se říct, že magnetická rezonance je vyšetřovací metoda v medicíně, která používá silného magnetického pole.

Simona Součková, TV Polar: Jaké jsou přednosti a výhody oproti jiným metodám v radiologii?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Těch výhod je celá řada. Mezi hlavní výhodu patří bezesporu to, že pacient je vyšetřován silným magnetickým polem a elektromagnetickým vlněním a odpadá ta zátěž tím ionizujícím zářením, které je například u cétéčka, u rentgenu a podobně. To je bezesporu obrovská, obrovská výhoda. Další velmi velkou výhodou je, že my dokážeme díky toho silného magnetického pole opravdu zobrazit celou řadu orgánů a měkkých tkání lidského těla.

Simona Součková, TV Polar: Jak dlouho to vyšetření na té magnetické rezonanci trvá? To předpokládám záleží na oblasti, kterou monitorujete?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Je to tak, záleží to na oblasti, kterou vyšetřujeme a je to různé. To vyšetření trvá v průměru asi půl hodiny, ale je to orgán od orgánu. Jsou orgány například mozek, které jsme schopni vyšetřit za těch pět dvacet minut, půl hodiny. Potom jsou velmi náročná vyšetření, jako třeba vyšetření střev nebo vyšetření prsou, která trvají čtyřicet minut, šedesát. Dokonce jsou vyšetření, která mohou trvat i více než jednu hodinu.

Simona Součková, TV Polar: Předpokládám, že k tomu se ještě dostaneme. Nicméně, ta představa, že člověk leží v tom tunelu mu někdy dělá velké potíže. Ale ne vždy tam musí, je to tak? Když třeba se díváte na koleno, tak člověk neleží v tunelu?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ano, toto se dá zařídit. Vždycky se snažíme ty pacienty dát tou vyšetřovanou částí lidského těla do toho tunelu, do toho genu, tedy té magnetické rezonance. Takže, ano při vyšetření kolene má pacient hlavu ven z toho tunelu, což je obrovský přínos a pro pacienta to má velkou výhodu samozřejmě.

Simona Součková, TV Polar: Jaká je čekací doba na magnetickou rezonanci?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Tu čekací dobu bych rozdělil na několik částí. Začnu tou obyčejnou čekací dobu u obyčejného ambulantního pacienta. Tam se ta čekací doba v naší nemocnici pohybuje mezi šesti až osmi týdny. Samozřejmě kromě toho jsou i pacienti, kteří to vyšetření potřebují daleko dříve. Takže máme onemocnění, kdy to vyšetření musíme provést ihned. Například syndrom kaudy. Ten skutečně nesnese odkladu. Ten pacient jde na vyšetření hned. Potom máme typy vyšetření převážně u hospitalizovaných pacientů, kdy to zase nesnese odkladu. Ten zdravotní stav je takový, že na to vyšetření musí jít velmi rychle. Ta vyšetření jsme v naší nemocnici schopni provést od jednoho, do tří pracovních dnů.

Simona Součková, TV Polar: Já navážu na to, že když jste přišel, že jste si postěžoval, že Vás bolí záda. Už jste byl na magnetické rezonanci, abyste zjistil, co máte se zády?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Samozřejmě, já jsem byl i jako pacient na magnetické rezonanci, ale kromě toho tam v tom tunelu ležím docela často. Je to z toho důvodu, že samozřejmě, když vytvořím nějaký vyšetřovací protokol, něco specifického. Třeba teďka jsme vytvořili vyšetřovací protokol pro zobrazení silikonových implantátů v prsu nebo zobrazovací protokol speciální sekvence na brachiální plexus-.

Simona Součková, TV Polar: Co to je?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: To jsou měkké tkáně krku, odstupy nervů z krční páteře. Samozřejmě než vyšetříme pacienta, tak si tam vždycky lehnu. Někdo z kolegů mě vyšetří, takže si to na sobě vyzkouším, než tam pustíme toho opravdového pacienta. Jestli to opravdu funguje a fyzikálně technicky je to správně nastaveno.

Simona Součková, TV Polar: Teď jste vlastně nechal nahlédnout pod pokličku své práce, protože člověk si představuje, že za tou stěnou sedí odborník jenom u počítače a zaznamenává to. Ale Vy jste teď prozradil, že připravujete i programy pro určité typy vyšetření, které v tom manuálu třeba nejsou nebo je musíte upravit přímo na tělo tomu pacientovi?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ono je to tak, že samozřejmě ten přístroj má v té knihovně nějaké přednastavené protokoly. Ale žádný člověk není stejný a vždycky potřebujeme zjistit konkrétní nemoc, kterou ten pacient má. Takže s těmi přednastavenými protokoly dennodenně pracujeme a buď měníme aktuálně ten protokol, podle toho určitého vyšetřovaného pacienta anebo jak se tomu třeba stalo před dvěma, třemi týdny, celý nový protokol jsme vytvořili, abychom mohli speciální vyšetření provádět, aby naši pacienti nemuseli na tato vyšetření docházet na vyšší pracoviště, především do fakultních nemocnic, abychom byli schopni je zvládnout vyšetřit u nás v nemocnici ve Frýdku-Místku.

Simona Součková, TV Polar: To se dobře poslouchá, že tam mají takového odborníka jako jste Vy, protože předpokládám, že Vy jste i velmi nadšený v této oblasti medicíny.

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Je to pravda.

Simona Součková, TV Polar: Je to Váš koníček?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: S tou rezonancí, nechci říct...

Simona Součková, TV Polar: Žijete?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ano, žiju. Mě to nesmírně baví a podstatnou část svého profesního života se věnuji pouze magnetické rezonanci.

Simona Součková, TV Polar: Vyšetřujeme na magnetické rezonanci také lidi s kardiostimulátory nebo s jakýmkoliv kovovým implantátem?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Co se týká těch kardiostimulátorů. Ona je to záležitost, když já jsem byl ve škole, nás učili, že pokud má pacient kardiostimulátor, to vyšetření není možné provést, prostě je to absolutní kontraindikace. Od té doby se mnoho změnil,o vývoj jde dopředu a my v tuto chvíli v dnešní době jsme schopni za určitých podmínek vyšetřit i naše pacienty, kteří mají kardiostimulátor. Je to ale velký proces, je to náročný proces, kdy my o těch pacientech dopředu víme, vyšetří je kolega doktor Zeman, náš kardiolog nemocniční. Domluvíme se, zdali je schopen pacient tohoto vyšetření nebo není. Následně v den vyšetření, ten pacient má ten kardiostimulátor přepnutý do tzv. MR módu. My ho na magnetické rezonanci monitorujeme, provedeme vyšetření a zase potom vyšetření ihned jde pacient za kardiologem a ten kardiostimulátor je zpět přepnut do toho běžného módu. Takže ten pacient tím, že má kardiostimulátor není vyloučen v žádném případě z vyšetření magnetickou rezonancí. A kor ten proces je dneska trošku delší.

Simona Součková, TV Polar: Ještě se zeptám na takovou praktickou věc, pokud je pacient třeba léčen, například v Praze, může být na magnetické rezonanci vyšetřen u vás, v nemocnici ve Frýdku-Místku?

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Ano, samozřejmě může. Vždycky je to o tom, že k vyšetření potřebujeme žádanku a jsme partneři zdravotních pojišťoven. Pokud má pacient žádanku, tak objednáme jakéhokoli pacienta z jakékoli nemocnice v ČR. Není v tom vůbec žádný problém. Má bydliště ve Frýdku-Místku, vyšetříme ho u nás.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Já Vám děkuji za vaši dnešní návštěvu a vzhledem k tomu, že to téma je takové zajímavé, určitě můžu slíbit našim divákům, že se k této problematice ještě určitě vrátíme. Mějte se hezky a s vámi se loučím také. Na shledanou.

Dušan Matyášek, úsekový vedoucí na magnetické rezonanci Nemocnice ve FM: Děkuji za pozvání do studia a na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-06-07-2022-17-42