Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

Stomatologie v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Téměř sto tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje nemá zubaře. Právě z toho důvodu senátor a zároveň ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec a Lubomír Beran, majitel zubní kliniky AJNA dental clinic, sepsali výzvu k zajištění stomatologické péče v Moravskoslezském kraji. Podrobnosti už za chvíli. Dobrý den, Vám oběma také.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Dobrý den.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já v krátkosti shrnu, proč máme v Česku nedostatek lékařů, zubních lékařů, čili stomatologů. Dnešní zubaři ošetří maximálně deset pacientů denně, zatímco v minulosti podle dat pětadvacet. Mladší stomatologové pracují více ve velkých městech. Až 50 procent studentů na fakultách jsou ze zahraničí, například ze Slovenska, a pak se vracejí po dostudování do své rodné země. Malý zájem o studium stomatologie. Pak jsou to odchody do důchodu. Já jsem v úvodu řekla, že Vy jste iniciátoři výzvy, aby ministerstvo zdravotnictví něco s tímto problémem konečně začalo dělat. Máte už nějaké hmatatelné výsledky?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Já jsem moc rád, že ta výzva byla a jsem moc rád, že to podepsalo všech 109 starostů tady z naší oblasti, protože se ukázalo, že ta potřeba je opravdu velká. Konečně už my jsme bodli do vosího hnízda a konečně už při schůzce 27.6., která probíhala na ministerstvu, i pan prezident Šmucler musel pochopit, že ta situace je opravdu vážná a musí se řešit. Je velmi dobře, že pan ministr Válek bere tu situaci jako vážnou. Ustanovuje pracovní skupinu, která to má řešit a která má nejpozději do dvou měsíců dát na stůl takové změny, které povedou k lepšímu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V tuto chvíli ale už se nebavíme jen o Moravskoslezském kraji, ale o celé ČR. To znamená řešení stomatologů napříč celou zemí.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Ano, my, abychom změnili situaci v Moravskoslezském kraji, musíme změnit komplexně tuto problematiku na celorepublikové úrovni. Proto bude ta pracovní skupina, a proto se to bude řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budete součástí pracovní skupiny Vy oba dva jako iniciátoři celé výzvy?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: My se tam velmi aktivně cpeme, chceme tam být. Skupinu má vést paní náměstkyně Rögnerová a doufáme, že nás tam do ní dá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Berane, máte k dispozici čísla, kolik máme v Česku aktuálně stomatologů a kolik bychom jich potřebovali?

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Když se to vezme způsobem, který pan docent Šmucler prosazuje, je stomatologů dost. Když se udělá analýza stomatologů, zjistí se podle věku, že jsou stomatologové samozřejmě po škole, dejme tomu v horizontu, po škole do těch pěti, šesti, sedmi let. Pak je střední skupina lékařů, kteří jsou zavedený, už mají nějakou praxi za sebou. Pak jsou zase starší lékaři, kteří dosluhují nebo přesluhují, jsou v té vyšší věkové skupině. Na rozdíl od té starší skupiny, která obsáhne díky své dlouholetý praxi ve svým obvodě kolem dvou tisíc pacientů, dvou, dvou a půl tisíc pacientů. Ta mladá skupina má kolem pěti set, šesti set pacientů ve svém obvodě. To znamená, že jestliže úplně obecně řekneme, že jeden lékař starší odejde do důchodu, tak by ho měli nahradit čtyři mladí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď ten důvod, proč mají méně pacientů?

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Ten důvod je nasnadě v tom, že na škole samozřejmě se učí moderní věci, čili moderní způsob léčení. Ten moderní způsob léčení s sebou nese zařízení, které je potřeba k tomuto. To zařízení je samozřejmě dražší. To je jedna věc. Čili výkony se prodražují a za druhé jsou déle náročně časově. Jestliže zubní lékař, erudovaný, který má za sebou třicet pět let praxe, přeléčí kořenový kanálek, protože opravdu má erudici, tak ho přeléčí za patnáct minut, má na to svůj grif. Tak ten zubní lékař mladý si vezme mikroskop, pod mikroskopem odpreparuje vrchní část, dostane se ke kanálku a s jedním kanálkem pracuje třeba třicet, pětatřicet minut. Čili čas jeho se prodlouží na dvě, dvě a půl hodiny, aby to šetřil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také se říká, že jsou to lékařky, mladé maminky, které odcházejí na mateřskou dovolenou, ty ještě z toho počtu vypadnou.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: S tím se vůbec nepočítá do té statistiky a je to pravda. Každá žena, lékařka, která skončí školu samozřejmě uvažuje o tom, že budu mít rodinu. Dojde k tomu, že odejde na mateřskou. Na mateřské je dejme tomu 2, 2 a půl roku. Pak se rozhodne ještě pro další dítě, čili si to o rok, o dva roky prodlouží. Najednou to máme pětileté období, kdy tato lékařka sice je brána, jako že je aktivní, že má jedna celý úvazek, ale ona nepracuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle statistik, alespoň Vy to uvádíte, že také ti lékaři nepracují 5 dní v týdnu 8 hodin. I proto mají menší počet pacientů, který jim stačí, že si vydělají určitý obnos.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Já to vidím v Ostravském kraji a vidím to proto, poněvadž mám centrální pohotovost a tam, kteří pacienti ke mně přijdou, já se samozřejmě informuji, jestli má svého lékaře k dispozici. On řekne mám, ale on pondělky nedělá, nebo mi řekne mám, ale on nedělá pátky a pondělky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Toho jednání na ministerstvu se zúčastnili také zástupci pojišťoven. Jak by celý problém chtěly řešit pojišťovny?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Pojišťovny tam byly a musím říct, že chápou problematiku situace a odpovědnost je i na nich, protože zdravotní pojišťovny ze zákona musí tuto péči zajistit pro své pacienty. Ale když není, kde brát a pokud nedojde k těm systémovým změnám, ani zdravotní pojišťovny samotné to nezajistí. Cílem té pracovní skupiny bude nebo je, aby výkony stomatologické byly adekvátně hrazeny ze zdravotního pojištění, aby každý způsob výkonů měl svoji základní sazbu ve zdravotním pojištění. A co je důležité, aby lékaři stomatologové museli mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Minimálně lékaři absolventi tak, aby pacient měl možnost výběru, aby si řekl chci základní ošetření, ale na zdravotní pojišťovnu, na které nebudu platit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je pohled zdravotní pojišťovny a Vaše návrhy?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Naše návrhy tomu budou odpovídat. Takže naše návrhy budou, aby v každém typu ošetření byl výkon plně hrazen zdravotní pojišťovnou. Samozřejmě pokud pacient bude chtít lepší materiál, může si připlatit, pokud bude chtít být ošetřen na lepší klinice, tak si to může taky zaplatit, ale aby zdravotní pojišťovnou byl hrazen každý typ výkonu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy by se mohlo tady tohle všechno rozpohybovat? Jakou odpověď jste dostali od ministra?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Pan ministr musím říct, že mně imponoval v tom, že chtěl výsledky rychle, chtěl do čtrnácti dnů už první výsledky. Nakonec bylo domluveno reálně, že do konce prázdnin, nejpozději do dvou měsíců, jsme schopni dát návrhy v té pracovní skupině. Tyto návrhy se musí v legislativním procesu přestavět do změny vyhlášky nebo zákona, a to musíme prosadit v parlamentu a v Senátu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme jenom takový malý návrh z Vaší strany, kdy jste navrhovali, že by mohly existovat pojízdné autobusy, pojízdné stomatologie, které by celý ten problém tak nějak trošičku alespoň ze začátku sanoval.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: V dnešní době, kdy je takový průšvih, že nejméně milion lidí v ČR republice nemá zubního lékaře svého, myslím si, že je to na místě. Ano, pan docent Šmucler to považuje za něco přežitého, co už dávno je přežitý, takže to není vůbec možný, aby se to uskutečnilo. Já tvrdím, že jo, protože ten autobus může vést ve spolupráci se starosty obcí, když se dopředu nasmlouvá, kdy ten autobus tam přesně přijede, kterou dobu, připraví, já nevím, 45 až 40 svých občanů udělá se prohlídka a ti pacienti, kteří budou mít problém, který je potřeba vyřešit, tak by se vyřešil v jedné třeba ze čtyř pěti ordinací, která by byla v dosahu rozumném, třeba do pětadvaceti kilometrů. To chceme také udělat. V dnešní době, kdy je takový průšvih vlastně v té stomatologii, řešit to nějakým způsobem, který bude trvat pět let, to prostě nejde. Třeba co se týká Fakulty stomatologie v Ostravě ano, perfektní věc a plně se za to stavíme. Ale to bude trvat ještě pět let, než vyjdou první absolventi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pánové, já Vám oběma děkuji za rozhovor. Téma je hodně široké a já jsem ráda, že už jsme se dopředu domluvili, že za dva měsíce nějaké výstupy z pracovní skupiny zase našim divákům předložíme. Mějte se fajn a držím palce.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Já děkuji.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Děkuji a hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
Stomatologie v MS kraji
07. července 2022, 18:45

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Téměř sto tisíc obyvatel Moravskoslezského kraje nemá zubaře. Právě z toho důvodu senátor a zároveň ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec a Lubomír Beran, majitel zubní kliniky AJNA dental clinic, sepsali výzvu k zajištění stomatologické péče v Moravskoslezském kraji. Podrobnosti už za chvíli. Dobrý den, Vám oběma také.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Dobrý den.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já v krátkosti shrnu, proč máme v Česku nedostatek lékařů, zubních lékařů, čili stomatologů. Dnešní zubaři ošetří maximálně deset pacientů denně, zatímco v minulosti podle dat pětadvacet. Mladší stomatologové pracují více ve velkých městech. Až 50 procent studentů na fakultách jsou ze zahraničí, například ze Slovenska, a pak se vracejí po dostudování do své rodné země. Malý zájem o studium stomatologie. Pak jsou to odchody do důchodu. Já jsem v úvodu řekla, že Vy jste iniciátoři výzvy, aby ministerstvo zdravotnictví něco s tímto problémem konečně začalo dělat. Máte už nějaké hmatatelné výsledky?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Já jsem moc rád, že ta výzva byla a jsem moc rád, že to podepsalo všech 109 starostů tady z naší oblasti, protože se ukázalo, že ta potřeba je opravdu velká. Konečně už my jsme bodli do vosího hnízda a konečně už při schůzce 27.6., která probíhala na ministerstvu, i pan prezident Šmucler musel pochopit, že ta situace je opravdu vážná a musí se řešit. Je velmi dobře, že pan ministr Válek bere tu situaci jako vážnou. Ustanovuje pracovní skupinu, která to má řešit a která má nejpozději do dvou měsíců dát na stůl takové změny, které povedou k lepšímu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V tuto chvíli ale už se nebavíme jen o Moravskoslezském kraji, ale o celé ČR. To znamená řešení stomatologů napříč celou zemí.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Ano, my, abychom změnili situaci v Moravskoslezském kraji, musíme změnit komplexně tuto problematiku na celorepublikové úrovni. Proto bude ta pracovní skupina, a proto se to bude řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budete součástí pracovní skupiny Vy oba dva jako iniciátoři celé výzvy?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: My se tam velmi aktivně cpeme, chceme tam být. Skupinu má vést paní náměstkyně Rögnerová a doufáme, že nás tam do ní dá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Berane, máte k dispozici čísla, kolik máme v Česku aktuálně stomatologů a kolik bychom jich potřebovali?

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Když se to vezme způsobem, který pan docent Šmucler prosazuje, je stomatologů dost. Když se udělá analýza stomatologů, zjistí se podle věku, že jsou stomatologové samozřejmě po škole, dejme tomu v horizontu, po škole do těch pěti, šesti, sedmi let. Pak je střední skupina lékařů, kteří jsou zavedený, už mají nějakou praxi za sebou. Pak jsou zase starší lékaři, kteří dosluhují nebo přesluhují, jsou v té vyšší věkové skupině. Na rozdíl od té starší skupiny, která obsáhne díky své dlouholetý praxi ve svým obvodě kolem dvou tisíc pacientů, dvou, dvou a půl tisíc pacientů. Ta mladá skupina má kolem pěti set, šesti set pacientů ve svém obvodě. To znamená, že jestliže úplně obecně řekneme, že jeden lékař starší odejde do důchodu, tak by ho měli nahradit čtyři mladí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď ten důvod, proč mají méně pacientů?

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Ten důvod je nasnadě v tom, že na škole samozřejmě se učí moderní věci, čili moderní způsob léčení. Ten moderní způsob léčení s sebou nese zařízení, které je potřeba k tomuto. To zařízení je samozřejmě dražší. To je jedna věc. Čili výkony se prodražují a za druhé jsou déle náročně časově. Jestliže zubní lékař, erudovaný, který má za sebou třicet pět let praxe, přeléčí kořenový kanálek, protože opravdu má erudici, tak ho přeléčí za patnáct minut, má na to svůj grif. Tak ten zubní lékař mladý si vezme mikroskop, pod mikroskopem odpreparuje vrchní část, dostane se ke kanálku a s jedním kanálkem pracuje třeba třicet, pětatřicet minut. Čili čas jeho se prodlouží na dvě, dvě a půl hodiny, aby to šetřil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také se říká, že jsou to lékařky, mladé maminky, které odcházejí na mateřskou dovolenou, ty ještě z toho počtu vypadnou.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: S tím se vůbec nepočítá do té statistiky a je to pravda. Každá žena, lékařka, která skončí školu samozřejmě uvažuje o tom, že budu mít rodinu. Dojde k tomu, že odejde na mateřskou. Na mateřské je dejme tomu 2, 2 a půl roku. Pak se rozhodne ještě pro další dítě, čili si to o rok, o dva roky prodlouží. Najednou to máme pětileté období, kdy tato lékařka sice je brána, jako že je aktivní, že má jedna celý úvazek, ale ona nepracuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle statistik, alespoň Vy to uvádíte, že také ti lékaři nepracují 5 dní v týdnu 8 hodin. I proto mají menší počet pacientů, který jim stačí, že si vydělají určitý obnos.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Já to vidím v Ostravském kraji a vidím to proto, poněvadž mám centrální pohotovost a tam, kteří pacienti ke mně přijdou, já se samozřejmě informuji, jestli má svého lékaře k dispozici. On řekne mám, ale on pondělky nedělá, nebo mi řekne mám, ale on nedělá pátky a pondělky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Toho jednání na ministerstvu se zúčastnili také zástupci pojišťoven. Jak by celý problém chtěly řešit pojišťovny?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Pojišťovny tam byly a musím říct, že chápou problematiku situace a odpovědnost je i na nich, protože zdravotní pojišťovny ze zákona musí tuto péči zajistit pro své pacienty. Ale když není, kde brát a pokud nedojde k těm systémovým změnám, ani zdravotní pojišťovny samotné to nezajistí. Cílem té pracovní skupiny bude nebo je, aby výkony stomatologické byly adekvátně hrazeny ze zdravotního pojištění, aby každý způsob výkonů měl svoji základní sazbu ve zdravotním pojištění. A co je důležité, aby lékaři stomatologové museli mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Minimálně lékaři absolventi tak, aby pacient měl možnost výběru, aby si řekl chci základní ošetření, ale na zdravotní pojišťovnu, na které nebudu platit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je pohled zdravotní pojišťovny a Vaše návrhy?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Naše návrhy tomu budou odpovídat. Takže naše návrhy budou, aby v každém typu ošetření byl výkon plně hrazen zdravotní pojišťovnou. Samozřejmě pokud pacient bude chtít lepší materiál, může si připlatit, pokud bude chtít být ošetřen na lepší klinice, tak si to může taky zaplatit, ale aby zdravotní pojišťovnou byl hrazen každý typ výkonu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy by se mohlo tady tohle všechno rozpohybovat? Jakou odpověď jste dostali od ministra?

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Pan ministr musím říct, že mně imponoval v tom, že chtěl výsledky rychle, chtěl do čtrnácti dnů už první výsledky. Nakonec bylo domluveno reálně, že do konce prázdnin, nejpozději do dvou měsíců, jsme schopni dát návrhy v té pracovní skupině. Tyto návrhy se musí v legislativním procesu přestavět do změny vyhlášky nebo zákona, a to musíme prosadit v parlamentu a v Senátu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme jenom takový malý návrh z Vaší strany, kdy jste navrhovali, že by mohly existovat pojízdné autobusy, pojízdné stomatologie, které by celý ten problém tak nějak trošičku alespoň ze začátku sanoval.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: V dnešní době, kdy je takový průšvih, že nejméně milion lidí v ČR republice nemá zubního lékaře svého, myslím si, že je to na místě. Ano, pan docent Šmucler to považuje za něco přežitého, co už dávno je přežitý, takže to není vůbec možný, aby se to uskutečnilo. Já tvrdím, že jo, protože ten autobus může vést ve spolupráci se starosty obcí, když se dopředu nasmlouvá, kdy ten autobus tam přesně přijede, kterou dobu, připraví, já nevím, 45 až 40 svých občanů udělá se prohlídka a ti pacienti, kteří budou mít problém, který je potřeba vyřešit, tak by se vyřešil v jedné třeba ze čtyř pěti ordinací, která by byla v dosahu rozumném, třeba do pětadvaceti kilometrů. To chceme také udělat. V dnešní době, kdy je takový průšvih vlastně v té stomatologii, řešit to nějakým způsobem, který bude trvat pět let, to prostě nejde. Třeba co se týká Fakulty stomatologie v Ostravě ano, perfektní věc a plně se za to stavíme. Ale to bude trvat ještě pět let, než vyjdou první absolventi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pánové, já Vám oběma děkuji za rozhovor. Téma je hodně široké a já jsem ráda, že už jsme se dopředu domluvili, že za dva měsíce nějaké výstupy z pracovní skupiny zase našim divákům předložíme. Mějte se fajn a držím palce.

Lubomír Beran, ANJA dental clinic: Já děkuji.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: Děkuji a hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-07-07-2022-18-45