Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Revírní bratrská pojišťovna
  • Včasný záchyt prediabetu je pro léčbu zásadní
  • Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Jaká rizika s sebou nese prediabetes a diabetes?

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dobrý den, nastal ten pravý čas pro magazín Televize POLAR, TV medicína speciál. Tentokrát bude řeč o diabetu a hlavně prediabetu. Začneme reportáží a budeme pokračovat rozhovorem s předsedou České diabetologické společnosti Martinem Prázným.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Stres, nezdravé stravovací návyky, nedostatek spánku a nedostatek pohybu, to jsou atributy moderní doby důvěrně známé velké části dospělé populace. Bez nadsázky by se dalo říci, že stojíme na prahu epidemie civilizačních onemocnění, z nichž velká část souvisí s takzvanou inzulínovou rezistencí, tedy stavem, který vede k prediabetu a diabetu. Podle odborných odhadů je mezi dospělými nejméně každý čtvrtý prediabetik nebo diabetik. Alarmující je však skutečnost, že mnoho z nich své zdravotní riziko vůbec nezná. Proto je velmi důležitý včasný záchyt.

Martin Fabišovský, vedoucí odboru zdravotní péče, RBP, zdravotní pojišťovna: Myslíme si, že vyšetření glykémie u pacientů až od 40 roku života pravidelně je poněkud pozdě, a proto přinášíme jako novinku možnost vyšetření pacienta kdykoliv od období, kdy přejde k praktickému lékaři pro dospělé až do těch 40 let věku. Takže pokud se pacient rozhodne na základě osvěty na základě svého rozhodnutí, že chce podstoupit vyšetření glykémie nebo glykovaného hemoglobinu, může zajít do odběrového centra, nechat si toto vyšetření udělat a my mu ho z fondu prevence potom automaticky proplácíme. Takže to je náš příspěvek, abychom trošičku zkrátili to okno.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Podle aktuálních průzkumů ví o vlastním prediabetu jen zhruba 5 až 10 osob ze 100. Přestože je ve fázi prediabetu možné negativní zdravotní vývoj zvrátit, není obvykle tento stav včas podchycen, protože se neprojevuje žádnými nápadnými příznaky. Zvrátit tento negativní trend se pokouší RBP, zdravotní pojišťovna, která v rámci svého preventivního programu preDia podporuje včasný záchyt prediabetu a diabetu a jejich léčbu novými přístupy a moderními technologiemi.

Tomáš Tikal, TV POLAR: A naším hostem k tomuto tématu je pan profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti, kterého vítám. Dobrý den.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Pojďme si na úvod říct, jaká rizika s sebou nese prediabetes a diabetes, infarkt, mrtvice. Je to vážná diagnóza? Jak to vypadá?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak ten prediabetes je diagnóza spíš taková výstražná a cukrovka to už je poměrně vážné onemocnění. Protože dlouho nic a pak najednou může přijít přesně něco z toho, co jste řekl. To znamená ucpání nějaké cévy, buď infarkt, nebo mozková příhoda, nebo to může být ucpaná tepna na dolní končetině, ale jsou samozřejmě s tím sdružené i další nemoci, postižení zraku, postižení ledvin.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Víme, že třeba u rakoviny rapidně stoupá šance na uzdravení, když se na to přijde co nejdříve. Tak jak to vypadá u cukrovky?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak tam je to dobré, protože když ten člověk, protože ještě nechci říkat pacient má prediabetes, tak může s nějakým úsilím vynaloženým té cukrovce dokonce předejít.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Takže se jí vyhne.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Může se jí vyhnout, nebo jí alespoň posune, třeba i o několik desítek let.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Hovoří se o dvou rizikových stavech zvýšená glykémie nalačno a porušená glukózová tolerance. Co tyto stavy znamenají? Můžete nám je objasnit?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Oba dva tyto stavy znamenají prediabetes. Oba dva stavy znamenají, že tělo není schopné s tím krevním cukrem pracovat normálně. A když se probudíte a ještě před snídaní si dojdete na náběr krve a ta hodnota je zvýšená, je právě v pásmu mezi normálem a cukrovkou, tak budete prediabetik. A v této oblasti to znamená, že to tělo zřejmě v noci vydává z jater více glukózy, protože my máme také vlastní produkci a to znamená, že tam je nějaká inzulínová rezistence v tom těle a je to docela významná známka toho, že už je vlastně nakročeno poměrně dost k té cukrovce. A porušená glukózová tolerance to znamená, že tělo není schopné zpracovat zátěž glukózou, kterou do sebe přijmeme. Nebo je to vlastně ten glukózový test, že vypijeme sladkou vodu, ale takhle se vlastně tělo bude chovat po každém jídle, že nebude schopné zpracovávat optimálně to jídlo. A také to znamená, že už nemá tu schopnost tolik vyrobit toho inzulínu, kterou bych v tu chvíli potřeboval.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Jak je možné tyto stavy odhalit? Jaká vyšetření se k tomu používají?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak my máme v rámci screeningu úplně jednoduchou metodu. Zajdete si k lékaři a necháte si nabrat glukózu. Ono je to většinou u praktického lékaře a většinou je to v rámci preventivních prohlídek a také je to spojeno s vyšetřením dalších parametrů biochemických, například krevních tuků a podobně. A tyto jednoduché metody, nebo ta jedna metoda, ta glukóza, ta vám řekne v podstatě, jestli jste máte normální metabolismus, jestli jste prediabetik, nebo jestli už je to cukrovka. A když tam bude nějaká nejasnost, tak vás ještě lékař může odeslat na ten zátěžový test, na ten orální glukózový toleranční test.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vysvětlíte nám, pane profesore ještě, co je to glykovaný hemoglobin a k čemu toto vyšetření je dobré?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Glykovaný hemoglobin, to jsou takové, já to řeknu možná až příliš lidově, to jsou takové elektrické hodiny v organismu, které se točí tak rychle a načítají podle toho, jak dlouho máte vysoký krevní cukr a jak ten cukr je vysoký. To znamená, že máte vysoké hodnoty, ale krátce, tak se také zvýší a nebo máte třeba středně vyšší hodnoty, ale máte je delší dobu, tak ten parametr se také zvýší. Je to červené krevní barvivo v našich červených krvinkách. A ono reaguje s tou glukózou a je to takový dlouhodobý ukazatel toho, jak tělo umí pracovat s cukrem.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dám příklad. Jsem zdráv, cítím se dobře, chodím na pravidelné preventivní prohlídky. Měl bych ještě absolvovat tato vyšetření, která zmiňujete?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já si myslím, že v rámci těch preventivních prohlídek byste měl být kompletně pokryt těmi běžnými vyšetřeními a v případě, že by se dělo něco abnormálního, tak potom samozřejmě k lékaři kdykoliv. Problém by byl s tím, kdybyste na ty preventivní prohlídky nechodil, protože tam se opravdu může za pár let vyvinout cukrovka a nemusí vůbec vypadat pěkně.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Komu byste doporučil preventivní prohlídky ohledně cukrovky? Kterým skupinám lidí?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já bych je doporučil všem. Ale určitě máme skupiny lidí, kteří mají třeba v rodině cukrovku, mají rodiče s diabetem, sourozence s cukrovkou nebo mají nadváhu nebo jsou obézní, anebo mají třeba arteriální hypertenzi. Jsou pro to léčeni, mají třeba problémy s krevními tuky a nebo je jim nad 40 let, což je taková ta hranice, kdy už pomalu teda se zhoršují některé parametry metabolismu a už je třeba myslet na prevenci zase o něco víc.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Co to pro člověka znamená, když se zjistí ty zvýšené hodnoty?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak je to určitě signál. Pokud je to pro prediabetes, tak zahájit preventivní opatření. V některém případě se dá zvážit třeba s použitím metforminu jako jednoho z těch základních léků na ovlivnění hladiny cukru. A pokud je to cukrovka, tak tam se okamžitě zahajuje léčba, ale zároveň s tím by ruku v ruce měla jít i ta režimová opatření, to znamená úprava jídelníčku, úprava životosprávy, kompletně zvýšit pohyb a přiměřeně se k tomu zdravě stravovat.

Tomáš Tikal, TV POLAR: To jsou rady, které dáváte svým pacientům, kteří už cukrovkáři jsou. Platí stejně i pro ty, kteří mají třeba tu před fázi?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Platí to pro ně mnohem více, protože tam my dokážeme ovlivnit kompletně více faktorů. A té cukrovce můžeme zabránit nebo ji oddálit. Říká se, že tou optimální změnou životního stylu, že dokážeme předejít až 50 % výskytu diabetu.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Naši diváci třeba v tomto okamžiku váhají, jestli mají zajít na takovou prohlídku nebo ne. I v rámci programu preDia RBP zdravotní pojišťovny, tak co byste jim poradil?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: No jestli váhají, tak určitě jít. Protože to znamená, že mají už určité pochybnosti. A v tom případě je určitě ta preventivní prohlídka správná je to správné řešení a ono se tam může zachytit spousta zajímavých věcí, které se dají léčit a kterým můžeme vlastně jejich ovlivněním můžeme zabránit mnohem větším škodám. Takže se z toho preventivního hlediska prevence určitě ano. O těch rizikových skupinách jsme se bavili. Takže pokud přemýšlí naši diváci o tom, jestli jestli ano prevence nebo ne, tak ano.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Pane profesore, děkuji za návštěvu. Mějte se hezky a někdy příště.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Děkuji za pozvání, mějte se také hezky.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Magazín TV medicína speciál je u konce. Mně zbývá jen rozloučit se a popřát vám pohodové dny. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
11. prosince 2024, 17:44

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dobrý den, nastal ten pravý čas pro magazín Televize POLAR, TV medicína speciál. Tentokrát bude řeč o diabetu a hlavně prediabetu. Začneme reportáží a budeme pokračovat rozhovorem s předsedou České diabetologické společnosti Martinem Prázným.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Stres, nezdravé stravovací návyky, nedostatek spánku a nedostatek pohybu, to jsou atributy moderní doby důvěrně známé velké části dospělé populace. Bez nadsázky by se dalo říci, že stojíme na prahu epidemie civilizačních onemocnění, z nichž velká část souvisí s takzvanou inzulínovou rezistencí, tedy stavem, který vede k prediabetu a diabetu. Podle odborných odhadů je mezi dospělými nejméně každý čtvrtý prediabetik nebo diabetik. Alarmující je však skutečnost, že mnoho z nich své zdravotní riziko vůbec nezná. Proto je velmi důležitý včasný záchyt.

Martin Fabišovský, vedoucí odboru zdravotní péče, RBP, zdravotní pojišťovna: Myslíme si, že vyšetření glykémie u pacientů až od 40 roku života pravidelně je poněkud pozdě, a proto přinášíme jako novinku možnost vyšetření pacienta kdykoliv od období, kdy přejde k praktickému lékaři pro dospělé až do těch 40 let věku. Takže pokud se pacient rozhodne na základě osvěty na základě svého rozhodnutí, že chce podstoupit vyšetření glykémie nebo glykovaného hemoglobinu, může zajít do odběrového centra, nechat si toto vyšetření udělat a my mu ho z fondu prevence potom automaticky proplácíme. Takže to je náš příspěvek, abychom trošičku zkrátili to okno.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Podle aktuálních průzkumů ví o vlastním prediabetu jen zhruba 5 až 10 osob ze 100. Přestože je ve fázi prediabetu možné negativní zdravotní vývoj zvrátit, není obvykle tento stav včas podchycen, protože se neprojevuje žádnými nápadnými příznaky. Zvrátit tento negativní trend se pokouší RBP, zdravotní pojišťovna, která v rámci svého preventivního programu preDia podporuje včasný záchyt prediabetu a diabetu a jejich léčbu novými přístupy a moderními technologiemi.

Tomáš Tikal, TV POLAR: A naším hostem k tomuto tématu je pan profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti, kterého vítám. Dobrý den.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Pojďme si na úvod říct, jaká rizika s sebou nese prediabetes a diabetes, infarkt, mrtvice. Je to vážná diagnóza? Jak to vypadá?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak ten prediabetes je diagnóza spíš taková výstražná a cukrovka to už je poměrně vážné onemocnění. Protože dlouho nic a pak najednou může přijít přesně něco z toho, co jste řekl. To znamená ucpání nějaké cévy, buď infarkt, nebo mozková příhoda, nebo to může být ucpaná tepna na dolní končetině, ale jsou samozřejmě s tím sdružené i další nemoci, postižení zraku, postižení ledvin.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Víme, že třeba u rakoviny rapidně stoupá šance na uzdravení, když se na to přijde co nejdříve. Tak jak to vypadá u cukrovky?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak tam je to dobré, protože když ten člověk, protože ještě nechci říkat pacient má prediabetes, tak může s nějakým úsilím vynaloženým té cukrovce dokonce předejít.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Takže se jí vyhne.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Může se jí vyhnout, nebo jí alespoň posune, třeba i o několik desítek let.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Hovoří se o dvou rizikových stavech zvýšená glykémie nalačno a porušená glukózová tolerance. Co tyto stavy znamenají? Můžete nám je objasnit?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Oba dva tyto stavy znamenají prediabetes. Oba dva stavy znamenají, že tělo není schopné s tím krevním cukrem pracovat normálně. A když se probudíte a ještě před snídaní si dojdete na náběr krve a ta hodnota je zvýšená, je právě v pásmu mezi normálem a cukrovkou, tak budete prediabetik. A v této oblasti to znamená, že to tělo zřejmě v noci vydává z jater více glukózy, protože my máme také vlastní produkci a to znamená, že tam je nějaká inzulínová rezistence v tom těle a je to docela významná známka toho, že už je vlastně nakročeno poměrně dost k té cukrovce. A porušená glukózová tolerance to znamená, že tělo není schopné zpracovat zátěž glukózou, kterou do sebe přijmeme. Nebo je to vlastně ten glukózový test, že vypijeme sladkou vodu, ale takhle se vlastně tělo bude chovat po každém jídle, že nebude schopné zpracovávat optimálně to jídlo. A také to znamená, že už nemá tu schopnost tolik vyrobit toho inzulínu, kterou bych v tu chvíli potřeboval.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Jak je možné tyto stavy odhalit? Jaká vyšetření se k tomu používají?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak my máme v rámci screeningu úplně jednoduchou metodu. Zajdete si k lékaři a necháte si nabrat glukózu. Ono je to většinou u praktického lékaře a většinou je to v rámci preventivních prohlídek a také je to spojeno s vyšetřením dalších parametrů biochemických, například krevních tuků a podobně. A tyto jednoduché metody, nebo ta jedna metoda, ta glukóza, ta vám řekne v podstatě, jestli jste máte normální metabolismus, jestli jste prediabetik, nebo jestli už je to cukrovka. A když tam bude nějaká nejasnost, tak vás ještě lékař může odeslat na ten zátěžový test, na ten orální glukózový toleranční test.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Vysvětlíte nám, pane profesore ještě, co je to glykovaný hemoglobin a k čemu toto vyšetření je dobré?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Glykovaný hemoglobin, to jsou takové, já to řeknu možná až příliš lidově, to jsou takové elektrické hodiny v organismu, které se točí tak rychle a načítají podle toho, jak dlouho máte vysoký krevní cukr a jak ten cukr je vysoký. To znamená, že máte vysoké hodnoty, ale krátce, tak se také zvýší a nebo máte třeba středně vyšší hodnoty, ale máte je delší dobu, tak ten parametr se také zvýší. Je to červené krevní barvivo v našich červených krvinkách. A ono reaguje s tou glukózou a je to takový dlouhodobý ukazatel toho, jak tělo umí pracovat s cukrem.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Dám příklad. Jsem zdráv, cítím se dobře, chodím na pravidelné preventivní prohlídky. Měl bych ještě absolvovat tato vyšetření, která zmiňujete?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já si myslím, že v rámci těch preventivních prohlídek byste měl být kompletně pokryt těmi běžnými vyšetřeními a v případě, že by se dělo něco abnormálního, tak potom samozřejmě k lékaři kdykoliv. Problém by byl s tím, kdybyste na ty preventivní prohlídky nechodil, protože tam se opravdu může za pár let vyvinout cukrovka a nemusí vůbec vypadat pěkně.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Komu byste doporučil preventivní prohlídky ohledně cukrovky? Kterým skupinám lidí?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já bych je doporučil všem. Ale určitě máme skupiny lidí, kteří mají třeba v rodině cukrovku, mají rodiče s diabetem, sourozence s cukrovkou nebo mají nadváhu nebo jsou obézní, anebo mají třeba arteriální hypertenzi. Jsou pro to léčeni, mají třeba problémy s krevními tuky a nebo je jim nad 40 let, což je taková ta hranice, kdy už pomalu teda se zhoršují některé parametry metabolismu a už je třeba myslet na prevenci zase o něco víc.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Co to pro člověka znamená, když se zjistí ty zvýšené hodnoty?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Tak je to určitě signál. Pokud je to pro prediabetes, tak zahájit preventivní opatření. V některém případě se dá zvážit třeba s použitím metforminu jako jednoho z těch základních léků na ovlivnění hladiny cukru. A pokud je to cukrovka, tak tam se okamžitě zahajuje léčba, ale zároveň s tím by ruku v ruce měla jít i ta režimová opatření, to znamená úprava jídelníčku, úprava životosprávy, kompletně zvýšit pohyb a přiměřeně se k tomu zdravě stravovat.

Tomáš Tikal, TV POLAR: To jsou rady, které dáváte svým pacientům, kteří už cukrovkáři jsou. Platí stejně i pro ty, kteří mají třeba tu před fázi?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Platí to pro ně mnohem více, protože tam my dokážeme ovlivnit kompletně více faktorů. A té cukrovce můžeme zabránit nebo ji oddálit. Říká se, že tou optimální změnou životního stylu, že dokážeme předejít až 50 % výskytu diabetu.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Naši diváci třeba v tomto okamžiku váhají, jestli mají zajít na takovou prohlídku nebo ne. I v rámci programu preDia RBP zdravotní pojišťovny, tak co byste jim poradil?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: No jestli váhají, tak určitě jít. Protože to znamená, že mají už určité pochybnosti. A v tom případě je určitě ta preventivní prohlídka správná je to správné řešení a ono se tam může zachytit spousta zajímavých věcí, které se dají léčit a kterým můžeme vlastně jejich ovlivněním můžeme zabránit mnohem větším škodám. Takže se z toho preventivního hlediska prevence určitě ano. O těch rizikových skupinách jsme se bavili. Takže pokud přemýšlí naši diváci o tom, jestli jestli ano prevence nebo ne, tak ano.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Pane profesore, děkuji za návštěvu. Mějte se hezky a někdy příště.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Děkuji za pozvání, mějte se také hezky.

Tomáš Tikal, TV POLAR: Magazín TV medicína speciál je u konce. Mně zbývá jen rozloučit se a popřát vám pohodové dny. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-11-12-2024-17-44