Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Vyšetřovací metody refluxu ORL specialisty z třinecké nemocnice: MUDr. Ondřej Němeček, ORL oddělení Nemocnice Třinec-Sosna
  • Havířovská nemocnice připravila Den rodiny

Je tady další vydání magazínu TV Medicína a jsem ráda, že se díváte. O čem bude? O vyšetřovacích metodách refluxu ORL specialisty v třinecké nemocnici Sosna bude mluvit lékař Ondřej Němeček. Zajímavé přednášky s lékaři a sestrami, ochutnávka zdravého jídla, zábava pro děti. To vše mohli zažít lidé v parku, kde havířovská nemocnice uspořádala Den pro rodiny. Akce to byla úspěšná, podívejte se na reportáž.

Havířovská nemocnice připravila Den rodiny

Nemocnice v Havířově přišla s originálním nápadem, jak předat lidem informace, které se týkají porodů, péče o novorozence a celkově informace spjaté s rodinou. A to pod širým nebem. Zatímco rodiče poslouchali zdravotníky, děti si mohly hrát.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "V té nemocnici ten prostor vždy hovořit s těmi budoucími rodičkami, ale i rodinami, protože se to týká i prarodičů, tak je velmi omezený. My můžeme dělat prohlídky porodních sálů a ty děláme každý týden, ale tam vzhledem k provozu můžeme pustit třeba pět rodiček, nebo budoucích rodičů. Takže jsme dlouho přemýšleli nad nějakou akcí, kterou bychom ty havířovské rodiny přitáhli více k tomu, co se v té nemocnici děje. Ať už na porodnici, ale i následné péče o novorozence, ale řekněme obecně v nemocnici v oblasti zdravé výživy.”

anketa: "Malý má osm dní, rodila jsem v Havířově a úplně super. I asistentky byly super a odcházeli jsme domů ambulantně, což je další výhoda. Myslím si, že je to super. Alespoň maminky budou vědět do čeho jdou.”

anketa: "Je to hezké a je super, že je to tady venku a může přijít kdokoliv. Já si myslím, že to je lepší, protože ne všichni se zajímají sami, že by přišli do nemocnice a zkoumali informace. Tady to mají vše při jednom a děti mají zábavu, je to určitě lepší.”

anketa: "Já myslím, že to je fajn propojení, protože ne každá maminka má možnost nechat to dítě někde s babičkou, nebo s nějakým hlídáním, takže tady se to dá propojit, že alespoň jedním uchem poslouchám, druhým okem sleduji, co dělá dítě. Mně se tento nápad moc líbí.”

Dětem se také moc líbil koutek stravovacího provozu, kde mohly ochutnat zdravé vločkové sušenky obohacené zeleninou.

anketa: "Je to dobré a chutná to dobře. Mamka by mi to také mohla vařit, kdyby to uměla."

Co to znamená jíst zdravě? 

anketa: “Jíst ovoce a zeleninu.” Nemocnice by chtěla, aby se ze Dne rodiny stala tradice, která by byla vždy zaměřena na jiné téma.

Vyšetřovací metody refluxu ORL specialisty z třinecké nemocnice: MUDr. Ondřej Němeček, ORL oddělení Nemocnice Třinec-Sosna

Simona Součková, TV Polar: Z třinecké nemocnice Sosna, z oddělení ORL k nám přijel pan doktor Ondřej Němeček. Dobrý den.

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, téma reflux je natolik žádané, že my se k němu vracíme po nějaké době. Můžete tedy ve stručnosti na úvod tohoto našeho rozhovoru říct, o co jde?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, v našem oboru otorhinolaryngologie, to znamená v ORL, ušní, nosní, krční, hovoříme o mimo jícnovém extraezofagální refluxu a gastroenterologové hovoří o jícnovém reflexu. Vždycky jde o to, že se vrací tekutina ze žaludku, která obsahuje pepsin, trávící enzym, který rozkládá bílkoviny a kyselinu chlorovodíkovou, která je velmi důležitá k tomu, aby ten papsin působil, ale taky třeba žlučové kyseliny, trypsin, který je také enzymem rozkládající bílkoviny ze slinivky břišní. Tahle tekutina, která v žaludku je naprosto zvyklá a nezpůsobuje potíže, dostane se buďto do jícnu, a to je ten jícnový reflux, o nějž se starají gastroenterologové. Anebo se dostane do dutiny ústní, pak se o něj starají otorhinolaryngologové. Zajímavý rozdíl je v tom, že zatímco při tom postižení jícnu, já bych měl ještě zdůraznit, že do jisté míry to je fyziologický, nemusí nikomu činit potíže. Zatímco u toho jícnu musí být té tekutiny poměrně hodně a poměrně nízké pH, ať počet i těch refluxů, počet těch epizod, kdy se to stane musí být větší, u toho našeho ORL refluxu, u toho horního, do dutiny ústní, tam stačí poměrně menší počet těch refluxů a stačí i menší množství tekutiny a dokonce mají i trošičku vyšší pH. Čili v tom je poměrně zásadní rozdíl. Moc zajímavé je, že mám celou řadu pacientů, kteří za mnou přijdou s potížemi týkající se toho našeho refluxu a řeknou: "Ale já ho mít přece nemůžu, vždyť jsem byl na gastroskopii, vždyť jsem měl vyšetření jícen a žaludek a pan doktor mi říkal, že tam nic není. Tak co mi to tady vykládáte, já mám něco tady v krku?"

Simona Součková, TV Polar: Přiznám se, že jsem také nevěděla, že existují dva typy refluxu, ale pojďme ještě k tomu, jak jste říkal, že tam to pH těch tekutin je v žaludku v pořádku, ale když se dostanou někam jinam, dokážou asi určitě napáchat škody?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, je to tak. Přirozený tok té tekutiny je samozřejmě ze žaludku do dvanácterníku a níže. Když je obrácený, tak v žaludku máme pH jedna. Máme tam hodně kyseliny, velmi nízké pH. Pokud se ta tekutina vrací, ta hranice pro patologii, pro tekutinu, která tam nemá, co dělat víc, je tuším kolem čtyř a v dutině ústní, což není úplně přesný termín, ale zjednoduším to, je pod pět a půl.

Simona Součková, TV Polar: Jakým způsobem a to diagnostikujete? Jaké jsou vyšetřovací metody?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Nebudete se zlobit, když se ještě vrátím k tomu? Já jsem to totiž nedořekl. Jde o to, co ta tekutina tam způsobí. Co ta kyselina a ten trávicí enzym poškodí. Sliznice žaludku je na ně připravená, jak jsem říkal jícen do jisté míry, ale například sliznice dýchacích cest vůbec, nemá žádné obranné mechanismy. Není tam peristaltika, nejsou tam látky, které neutralizují tu kyselinu.

Simona Součková, TV Polar: Potom lidé mají potíže a připisují je tomu. Třeba mají knedlík v krku nebo pokašlávají a tak dále.

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano.

Simona Součková, TV Polar: Pojďme k těm vyšetřovacím metodám. Jakým způsobem v třinecké nemocnici se vyšetřuje reflux u vás na oddělení ORL?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: U nás na oddělení ORL se provádí tzv. peptest, což je ambulantní metoda, kdy ze slin se vyšetřuje hladina pepsinu. Ony v zásadě ty objektivní vyšetřovací metody, řekněme přístrojové v uvozovkách, můžeme rozdělit na dva typy. Jedny spočívají v detekci pepsinu, což je ten enzym ze žaludku, který nemá ve slinách co dělat vůbec. Druhá metoda, druhé metody záleží v měření pH, které má být v dutině ústní, řekněme kolem osmi, devíti. Právě ten peptest, detekuje pepsin, pacient asi hodinu po jídle, po obědě naplive do zkumavky po čárečku, donese to k nám. My to zašleme do laboratoře a dokážeme určit, zdali tam ten pepsin je nebo není a dokážeme ho i kvantifikovat. To znamená, rozlišit jak těžký ten reflux je. Musím ale podotknout, že je to taková záchytná řekněme metoda. Takovým zlatým standardem je tzv. dvoukanálová a pH materie, kdy se měří pH právě těsně na dolním jícnovým svěračem a těsně nad horním jícnovým svěračem. Taky se zaznamenává, kdy ten pacient jí, jestli leží nebo stojí. Podle těch hodnot se dá určit, jak těžký ten reflux je. Ta metoda je rozhodně přesnější.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, takže jsme si to popsali s tím, že pak tedy následuje léčba. Ta spočívá v tom, že předpokládám se musí upravit životospráva, protože některé potraviny se určitě nemají rády tady s tímto problémem. Existují určitě tabletky. A to je všechno? Co neukázněnost toho pacienta?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, ta je velmi důležitá, jako u spousty onemocnění. Někdy je velmi těžké jí dosáhnout, ale opravdu asi osmdesát procent pacientů se skutečně spraví. Tedy potíže se upraví v kombinaci úpravy životosprávy a těch tabletek. Je třeba ovšem říct, že to nějakou dobu trvá. Není to tak, že ten pacient užívá tři týdny tabletky a je v pořádku. Právě proto tzv. diagnosticko terapeutický test spočívá v podávání těch tabletek na tři až šest měsíců, kdy ty léky inhibitory protonové pumpy se berou půl hodiny před jídlem po dobu tří měsíců, protože tři až šest měsíců může trvat, když například ten knedlík v krku zmizí. To je totiž nejúpornější příznak.

Simona Součková, TV Polar: Čili ale můžeme tyto tabletky třeba brát dlouhodobě, když nám pomáhají?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, ony se užívají dlouhodobě, když pomáhají. Občas je zkoušíme vysadit, celé řadě pacientů se ty potíže vrátí a pak se tituluje ta nejnižší možná dávka, aby tam ten efekt byl. Ještě jsem chtěl tedy nakonec zdůraznit, je třeba myslet i na jiná onemocnění. Knedlík v krku může mít například pacient, který má zvětšenou štítnou žlázu a celou řadu dalších chorob, na což asi nemáme čas. Jinými slovy je třeba, aby se tomu ten lékař věnoval a aby se tomu mohl věnovat i ten pacient, aby ten i on za ním přišel.

Simona Součková, TV Polar: Takže moji milí, to je všechno dneska. Mějte se hezky a zase příště, na viděnou. Na shledanou.

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Děkuji moc na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
13. července 2022, 17:43

Je tady další vydání magazínu TV Medicína a jsem ráda, že se díváte. O čem bude? O vyšetřovacích metodách refluxu ORL specialisty v třinecké nemocnici Sosna bude mluvit lékař Ondřej Němeček. Zajímavé přednášky s lékaři a sestrami, ochutnávka zdravého jídla, zábava pro děti. To vše mohli zažít lidé v parku, kde havířovská nemocnice uspořádala Den pro rodiny. Akce to byla úspěšná, podívejte se na reportáž.

Havířovská nemocnice připravila Den rodiny

Nemocnice v Havířově přišla s originálním nápadem, jak předat lidem informace, které se týkají porodů, péče o novorozence a celkově informace spjaté s rodinou. A to pod širým nebem. Zatímco rodiče poslouchali zdravotníky, děti si mohly hrát.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "V té nemocnici ten prostor vždy hovořit s těmi budoucími rodičkami, ale i rodinami, protože se to týká i prarodičů, tak je velmi omezený. My můžeme dělat prohlídky porodních sálů a ty děláme každý týden, ale tam vzhledem k provozu můžeme pustit třeba pět rodiček, nebo budoucích rodičů. Takže jsme dlouho přemýšleli nad nějakou akcí, kterou bychom ty havířovské rodiny přitáhli více k tomu, co se v té nemocnici děje. Ať už na porodnici, ale i následné péče o novorozence, ale řekněme obecně v nemocnici v oblasti zdravé výživy.”

anketa: "Malý má osm dní, rodila jsem v Havířově a úplně super. I asistentky byly super a odcházeli jsme domů ambulantně, což je další výhoda. Myslím si, že je to super. Alespoň maminky budou vědět do čeho jdou.”

anketa: "Je to hezké a je super, že je to tady venku a může přijít kdokoliv. Já si myslím, že to je lepší, protože ne všichni se zajímají sami, že by přišli do nemocnice a zkoumali informace. Tady to mají vše při jednom a děti mají zábavu, je to určitě lepší.”

anketa: "Já myslím, že to je fajn propojení, protože ne každá maminka má možnost nechat to dítě někde s babičkou, nebo s nějakým hlídáním, takže tady se to dá propojit, že alespoň jedním uchem poslouchám, druhým okem sleduji, co dělá dítě. Mně se tento nápad moc líbí.”

Dětem se také moc líbil koutek stravovacího provozu, kde mohly ochutnat zdravé vločkové sušenky obohacené zeleninou.

anketa: "Je to dobré a chutná to dobře. Mamka by mi to také mohla vařit, kdyby to uměla."

Co to znamená jíst zdravě? 

anketa: “Jíst ovoce a zeleninu.” Nemocnice by chtěla, aby se ze Dne rodiny stala tradice, která by byla vždy zaměřena na jiné téma.

Vyšetřovací metody refluxu ORL specialisty z třinecké nemocnice: MUDr. Ondřej Němeček, ORL oddělení Nemocnice Třinec-Sosna

Simona Součková, TV Polar: Z třinecké nemocnice Sosna, z oddělení ORL k nám přijel pan doktor Ondřej Němeček. Dobrý den.

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, téma reflux je natolik žádané, že my se k němu vracíme po nějaké době. Můžete tedy ve stručnosti na úvod tohoto našeho rozhovoru říct, o co jde?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, v našem oboru otorhinolaryngologie, to znamená v ORL, ušní, nosní, krční, hovoříme o mimo jícnovém extraezofagální refluxu a gastroenterologové hovoří o jícnovém reflexu. Vždycky jde o to, že se vrací tekutina ze žaludku, která obsahuje pepsin, trávící enzym, který rozkládá bílkoviny a kyselinu chlorovodíkovou, která je velmi důležitá k tomu, aby ten papsin působil, ale taky třeba žlučové kyseliny, trypsin, který je také enzymem rozkládající bílkoviny ze slinivky břišní. Tahle tekutina, která v žaludku je naprosto zvyklá a nezpůsobuje potíže, dostane se buďto do jícnu, a to je ten jícnový reflux, o nějž se starají gastroenterologové. Anebo se dostane do dutiny ústní, pak se o něj starají otorhinolaryngologové. Zajímavý rozdíl je v tom, že zatímco při tom postižení jícnu, já bych měl ještě zdůraznit, že do jisté míry to je fyziologický, nemusí nikomu činit potíže. Zatímco u toho jícnu musí být té tekutiny poměrně hodně a poměrně nízké pH, ať počet i těch refluxů, počet těch epizod, kdy se to stane musí být větší, u toho našeho ORL refluxu, u toho horního, do dutiny ústní, tam stačí poměrně menší počet těch refluxů a stačí i menší množství tekutiny a dokonce mají i trošičku vyšší pH. Čili v tom je poměrně zásadní rozdíl. Moc zajímavé je, že mám celou řadu pacientů, kteří za mnou přijdou s potížemi týkající se toho našeho refluxu a řeknou: "Ale já ho mít přece nemůžu, vždyť jsem byl na gastroskopii, vždyť jsem měl vyšetření jícen a žaludek a pan doktor mi říkal, že tam nic není. Tak co mi to tady vykládáte, já mám něco tady v krku?"

Simona Součková, TV Polar: Přiznám se, že jsem také nevěděla, že existují dva typy refluxu, ale pojďme ještě k tomu, jak jste říkal, že tam to pH těch tekutin je v žaludku v pořádku, ale když se dostanou někam jinam, dokážou asi určitě napáchat škody?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, je to tak. Přirozený tok té tekutiny je samozřejmě ze žaludku do dvanácterníku a níže. Když je obrácený, tak v žaludku máme pH jedna. Máme tam hodně kyseliny, velmi nízké pH. Pokud se ta tekutina vrací, ta hranice pro patologii, pro tekutinu, která tam nemá, co dělat víc, je tuším kolem čtyř a v dutině ústní, což není úplně přesný termín, ale zjednoduším to, je pod pět a půl.

Simona Součková, TV Polar: Jakým způsobem a to diagnostikujete? Jaké jsou vyšetřovací metody?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Nebudete se zlobit, když se ještě vrátím k tomu? Já jsem to totiž nedořekl. Jde o to, co ta tekutina tam způsobí. Co ta kyselina a ten trávicí enzym poškodí. Sliznice žaludku je na ně připravená, jak jsem říkal jícen do jisté míry, ale například sliznice dýchacích cest vůbec, nemá žádné obranné mechanismy. Není tam peristaltika, nejsou tam látky, které neutralizují tu kyselinu.

Simona Součková, TV Polar: Potom lidé mají potíže a připisují je tomu. Třeba mají knedlík v krku nebo pokašlávají a tak dále.

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano.

Simona Součková, TV Polar: Pojďme k těm vyšetřovacím metodám. Jakým způsobem v třinecké nemocnici se vyšetřuje reflux u vás na oddělení ORL?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: U nás na oddělení ORL se provádí tzv. peptest, což je ambulantní metoda, kdy ze slin se vyšetřuje hladina pepsinu. Ony v zásadě ty objektivní vyšetřovací metody, řekněme přístrojové v uvozovkách, můžeme rozdělit na dva typy. Jedny spočívají v detekci pepsinu, což je ten enzym ze žaludku, který nemá ve slinách co dělat vůbec. Druhá metoda, druhé metody záleží v měření pH, které má být v dutině ústní, řekněme kolem osmi, devíti. Právě ten peptest, detekuje pepsin, pacient asi hodinu po jídle, po obědě naplive do zkumavky po čárečku, donese to k nám. My to zašleme do laboratoře a dokážeme určit, zdali tam ten pepsin je nebo není a dokážeme ho i kvantifikovat. To znamená, rozlišit jak těžký ten reflux je. Musím ale podotknout, že je to taková záchytná řekněme metoda. Takovým zlatým standardem je tzv. dvoukanálová a pH materie, kdy se měří pH právě těsně na dolním jícnovým svěračem a těsně nad horním jícnovým svěračem. Taky se zaznamenává, kdy ten pacient jí, jestli leží nebo stojí. Podle těch hodnot se dá určit, jak těžký ten reflux je. Ta metoda je rozhodně přesnější.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, takže jsme si to popsali s tím, že pak tedy následuje léčba. Ta spočívá v tom, že předpokládám se musí upravit životospráva, protože některé potraviny se určitě nemají rády tady s tímto problémem. Existují určitě tabletky. A to je všechno? Co neukázněnost toho pacienta?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, ta je velmi důležitá, jako u spousty onemocnění. Někdy je velmi těžké jí dosáhnout, ale opravdu asi osmdesát procent pacientů se skutečně spraví. Tedy potíže se upraví v kombinaci úpravy životosprávy a těch tabletek. Je třeba ovšem říct, že to nějakou dobu trvá. Není to tak, že ten pacient užívá tři týdny tabletky a je v pořádku. Právě proto tzv. diagnosticko terapeutický test spočívá v podávání těch tabletek na tři až šest měsíců, kdy ty léky inhibitory protonové pumpy se berou půl hodiny před jídlem po dobu tří měsíců, protože tři až šest měsíců může trvat, když například ten knedlík v krku zmizí. To je totiž nejúpornější příznak.

Simona Součková, TV Polar: Čili ale můžeme tyto tabletky třeba brát dlouhodobě, když nám pomáhají?

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Ano, ony se užívají dlouhodobě, když pomáhají. Občas je zkoušíme vysadit, celé řadě pacientů se ty potíže vrátí a pak se tituluje ta nejnižší možná dávka, aby tam ten efekt byl. Ještě jsem chtěl tedy nakonec zdůraznit, je třeba myslet i na jiná onemocnění. Knedlík v krku může mít například pacient, který má zvětšenou štítnou žlázu a celou řadu dalších chorob, na což asi nemáme čas. Jinými slovy je třeba, aby se tomu ten lékař věnoval a aby se tomu mohl věnovat i ten pacient, aby ten i on za ním přišel.

Simona Součková, TV Polar: Takže moji milí, to je všechno dneska. Mějte se hezky a zase příště, na viděnou. Na shledanou.

Ondřej Němeček, lékař oddělení ORL, Nemocnice Třinec Sosna: Děkuji moc na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-13-07-2022-17-43