Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • FNO se zapojila do screaningového programu pro kuřáky
  • Radoslava Černeková, zást. primáře, oddělení plicních nemocí a tuberkulózy: Včasnému odhalení karcinomu plic napomůže screeningový program
  • Očkujeme se pro život beze strachu. Ministerstvo zdravotnictví zahájilo svoji kampaň v Ostravě

Sledujete televizi Polar, startuje nový díl medicíny speciál, která se věnuje tématům ve Fakultní nemocnici. Tentokrát začínáme příspěvkem o karcinomu plic a jeho léčení. 

FNO se zapojila do screaningového programu pro kuřáky

Vyšetřením na nízko dávkové MCT preventivní program zaměřený na včasný záchyt rakoviny ve Fakultní nemocnici Ostrava začíná. Předchází mu ale několik kroků na plicním. Z kliniky by měl přijít pacient, který je vybavený validní žádanku od plicního lékaře, na které bude vlastně napsáno, že spadá do studie a může postoupit studii toho plicního screeningu. Studie je určena lidem ve věku 55 až 74 let, kteří kouřili dvacet a více let krabičku cigaret denně. Pokud biolog zjistí, že výsledek CT je negativní, naplánuje další vyšetření za 1 až 2 roky. V případě pozitivního nálezu následuje konzultace na oddělení plicních nemocí a tuberkulózy.

Radoslava Černeková, zást. primáře, oddělení plicních nemocí a tuberkulózy: Včasnému odhalení karcinomu plic napomůže screeningový program

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na úvodní reportáž navážeme rozhovorem se zástupkyní primáře oddělení plicních nemocí a tuberkulózy Radoslavou Černekovou. Dobrý den, paní doktorko, vítejte.

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Začneme trošku zeširoka, proč se Fakultní nemocnice připojila k pilotnímu screeningovému projektu pro kuřáky?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Fakultní nemocnice je součástí komplexu onkologického centra, kdy máme pacienty léčené paušálně onkologickými nemocemi různých diagnóz různých orgánů. Právě proto jsme se zapojili do toho programu, protože nejdůležitější je jaké nemoci předcházet, a zdali přijdou včas anebo jestli pozdě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že člověk, který začne mít třeba nějaké potíže, ať už kašel nebo jaké vlastně jsou ty potíže, které naznačují, že se něco děje?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Rakovina plic je zákeřná v tom, že ze začátku nebolí. Ten člověk žádné problémy nemá, pokud je v dobré kondici, nemá žádné příznaky. Když už má nějaký kašel, bolesti zhoršené dýchaní, častokrát už je pozdě, protože ta nemoc už je v pokročilém stádiu. Takže základem je přijít na to včas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přijít na screeningové vyšetření, na CT, jak říkáme lidově?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Ano, protože vlastně základem tohoto screeningu je vyhledat určitou skupinu pacientů. Jsou to těžcí kuřáctví v určitém věkovém rozmezí. A pokud mají teda ty podmínky, pošlou se na to základní CT, kde můžeme najít nějaké stádium, částečné stádium rakoviny plic, kde mají ti pacienti potom lepši možnosti léčby a prognózy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ti lidé se častokrát bojí přijít na vyšetření nebo se bojí možná toho výsledku. Jak byste podpořila ty lidi? Přijďte, ať si zachráníte život nebo prodloužit?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Asi by to mohlo být dobré hodnotit, aby si zachránili život a mají lepší lepší kvalitu života a lepší čas strávit víc času se svou rodinou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdybychom se vrátili zpět k tomu programu, Vy se tam věnujete určité skupině lidí. Proč až po té padesátce nahoru? Proč to nejsou lidé v těch mladších věkových kategoriích?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Byla vybraná skupina, pacientů v tom věku, často věkovém rozmezí těch 55 až 74 roků, protože nejčastěji se rakovina plic a zjistí anebo diagnostika se objeví u lidí v tomto věkovém rozmezí. Samozřejmě máme pacientů mladších, ale i starších, ale gró těch pacientů, se kterými se střetáváme, kteří onemocní na rakovinu plic jsou v tomto věkovém rozmezí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké Vy máte možnosti léčby těch pacientů?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Takže čím přijdou pacienti včas, tím mají možnost ten nádor vyoperovat, že najdou lepši řešení rakoviny. Dostaneme nádor pryč z časti plíce. Pokud pacient přijde pozdě, že už ten nález je pokročilý, máme možností chemoterapie, biologické léčby, imunoterapie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme se vrátit ke covidové době, a to jenom tak, že se dotkneme toho, jestli právě lidé v té době v tom roce 2020 a 2021 nějak více nenechávali tady tato vyšetření nebo návštěvu lékaře kvůli těmto problémům a došlo tím pádem k nárůstu karcinomu plic?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Zaznamenali jsme pacienty, kteří přišli pozdě, už v pokročilém stádiu, kdy jim nebylo možno pomoci, kdyby přišli dřív. Pacienti se báli, malý kašel, malá dušnost i příznaky respiračního onemocnění, takže tam byl problém, že se ty symptomy prolínaly s copvidem. Takže pacienti si mysleli, že mají nějaký jiný problém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když opravdu musíte těm pacientům sdělit tuto nepříznivou diagnózu, jakým způsobem k nim přistupujete, a co je hned ten první krok, aby nastala léčba?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Závisí v jakém stádiu teda přijdou. Pokud přijdou včas, bavíme se o tom včasném záchytu. Pacient teda má na CT nějaký nález, je od toho spádového k pneumologa poslaný k nám do komplexně onkologického centra. Tam je seznámen s tou diagnózou a povíme mu další možnosti. Musíme zjistit histologizacií jaký ten nádor je. Pokud je ten nádor malý, dá se vyoperovat. Takže pro něho je to výhra, pokud je ten nádor možno odoperovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě se na to ptají i pacienti u vás, jakou mají šanci na délku života, jak dlouho mohou poté léčbě ještě žít?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Čím se najde ten nádor včas, Čím je menší, tím pádem je ta prognóza lepší a všeobecně se hodnotí prognózy těch onkologických nádorů přežití 5 roků statistiky. Takže čím je ten nádor menší, mají pět roční přežití 90 % pacientů. Čím je ten nádor větší, pětiroční přežití jde rapidně dolů. Pokud se najde onemocnění, které je metastatické v nějakém jiném orgánu je vlastně založena nějaká metastáza, tak jsou to měsíce, možná rok, dva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou nejčastější věkovou skupinu toto onemocnění postihuje?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Medián pacientů je 65 roků, je to vlastně ten střed.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí.

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Děkujeme.

Očkujeme se pro život beze strachu. Ministerstvo zdravotnictví zahájilo svoji kampaň v Ostravě

V Ostravě odstartovala nová očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví Očkujeme se pro život beze strachu. Druhou posilovací dávkou proti covidu-19 se při té příležitosti nechal ve stanu před nemocnicí naočkovat i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Přicházející podzim znamená i další vlnu epidemiologických onemocnění. Už třetím rokem se mezi ně řadí i covid-19. Nová kampaň ministerstva zdravotnictví má podpořit zájem lidí o vakcinaci.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Očkování vám výrazně sníží riziko, že umřete na covid a výrazně vám sníží riziko, že budete ležet na jednotce intenzivní péče. I po očkování můžete covid dostat, ale ten průběh bude podstatně méně závažný, když očkovaní nejste."

Ministr Válek uvedl, že žádné postihy neočkovaným nehrozí. Přesto zdůraznil důležitost vakcinace a sám se nechal na místě naočkovat.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Pokud jste rizikoví a nenecháte se očkovat, sami sebe ohrožujete. Je to vaše svobodné rozhodnutí, ale není to dobré rozhodnutí. Je to zbytečné riskování, jako když skáčete do neznámé vody, ohrožujete svoje zdraví a svůj život."

Ve FNO, kde kampaň odstartovala, jsou na covid připraveni.

Jiří Havrlant ředitel FNO: Máme nové očkovací látky, které by měly reagovat na ty mutace, které jsou dneska u těch virů. Takže máme očkovací látky, máme antibiotika, máme i ostatní léky, které jsou k tomu důležité. Očkujeme denně, od pondělka do pátku. Když ten zájem bude vyšší, tak samozřejmě rozšíříme ordinační doby pro to očkování.

Lidé se mohou nechat naočkovat i u svého praktického lékaře. Ohroženým skupinám je doporučeno i očkování proti chřipce. Někteří tuto vakcinaci ještě zvažují.

anketa: "No na tím taky přemýšlím, ale nikdy jsem nebyla a nevím, co by to udělalo."

V rámci kampaně je k vidění i panelová výstava před FNO.

Tolik pro tentokrát z dění ve fakultní nemocnici, další témata pro vás chystáme za se za dva týdny. Přeji vám dobré zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
13. října 2022, 18:45

Sledujete televizi Polar, startuje nový díl medicíny speciál, která se věnuje tématům ve Fakultní nemocnici. Tentokrát začínáme příspěvkem o karcinomu plic a jeho léčení. 

FNO se zapojila do screaningového programu pro kuřáky

Vyšetřením na nízko dávkové MCT preventivní program zaměřený na včasný záchyt rakoviny ve Fakultní nemocnici Ostrava začíná. Předchází mu ale několik kroků na plicním. Z kliniky by měl přijít pacient, který je vybavený validní žádanku od plicního lékaře, na které bude vlastně napsáno, že spadá do studie a může postoupit studii toho plicního screeningu. Studie je určena lidem ve věku 55 až 74 let, kteří kouřili dvacet a více let krabičku cigaret denně. Pokud biolog zjistí, že výsledek CT je negativní, naplánuje další vyšetření za 1 až 2 roky. V případě pozitivního nálezu následuje konzultace na oddělení plicních nemocí a tuberkulózy.

Radoslava Černeková, zást. primáře, oddělení plicních nemocí a tuberkulózy: Včasnému odhalení karcinomu plic napomůže screeningový program

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na úvodní reportáž navážeme rozhovorem se zástupkyní primáře oddělení plicních nemocí a tuberkulózy Radoslavou Černekovou. Dobrý den, paní doktorko, vítejte.

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Začneme trošku zeširoka, proč se Fakultní nemocnice připojila k pilotnímu screeningovému projektu pro kuřáky?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Fakultní nemocnice je součástí komplexu onkologického centra, kdy máme pacienty léčené paušálně onkologickými nemocemi různých diagnóz různých orgánů. Právě proto jsme se zapojili do toho programu, protože nejdůležitější je jaké nemoci předcházet, a zdali přijdou včas anebo jestli pozdě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že člověk, který začne mít třeba nějaké potíže, ať už kašel nebo jaké vlastně jsou ty potíže, které naznačují, že se něco děje?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Rakovina plic je zákeřná v tom, že ze začátku nebolí. Ten člověk žádné problémy nemá, pokud je v dobré kondici, nemá žádné příznaky. Když už má nějaký kašel, bolesti zhoršené dýchaní, častokrát už je pozdě, protože ta nemoc už je v pokročilém stádiu. Takže základem je přijít na to včas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přijít na screeningové vyšetření, na CT, jak říkáme lidově?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Ano, protože vlastně základem tohoto screeningu je vyhledat určitou skupinu pacientů. Jsou to těžcí kuřáctví v určitém věkovém rozmezí. A pokud mají teda ty podmínky, pošlou se na to základní CT, kde můžeme najít nějaké stádium, částečné stádium rakoviny plic, kde mají ti pacienti potom lepši možnosti léčby a prognózy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ti lidé se častokrát bojí přijít na vyšetření nebo se bojí možná toho výsledku. Jak byste podpořila ty lidi? Přijďte, ať si zachráníte život nebo prodloužit?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Asi by to mohlo být dobré hodnotit, aby si zachránili život a mají lepší lepší kvalitu života a lepší čas strávit víc času se svou rodinou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdybychom se vrátili zpět k tomu programu, Vy se tam věnujete určité skupině lidí. Proč až po té padesátce nahoru? Proč to nejsou lidé v těch mladších věkových kategoriích?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Byla vybraná skupina, pacientů v tom věku, často věkovém rozmezí těch 55 až 74 roků, protože nejčastěji se rakovina plic a zjistí anebo diagnostika se objeví u lidí v tomto věkovém rozmezí. Samozřejmě máme pacientů mladších, ale i starších, ale gró těch pacientů, se kterými se střetáváme, kteří onemocní na rakovinu plic jsou v tomto věkovém rozmezí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké Vy máte možnosti léčby těch pacientů?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Takže čím přijdou pacienti včas, tím mají možnost ten nádor vyoperovat, že najdou lepši řešení rakoviny. Dostaneme nádor pryč z časti plíce. Pokud pacient přijde pozdě, že už ten nález je pokročilý, máme možností chemoterapie, biologické léčby, imunoterapie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžeme se vrátit ke covidové době, a to jenom tak, že se dotkneme toho, jestli právě lidé v té době v tom roce 2020 a 2021 nějak více nenechávali tady tato vyšetření nebo návštěvu lékaře kvůli těmto problémům a došlo tím pádem k nárůstu karcinomu plic?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Zaznamenali jsme pacienty, kteří přišli pozdě, už v pokročilém stádiu, kdy jim nebylo možno pomoci, kdyby přišli dřív. Pacienti se báli, malý kašel, malá dušnost i příznaky respiračního onemocnění, takže tam byl problém, že se ty symptomy prolínaly s copvidem. Takže pacienti si mysleli, že mají nějaký jiný problém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když opravdu musíte těm pacientům sdělit tuto nepříznivou diagnózu, jakým způsobem k nim přistupujete, a co je hned ten první krok, aby nastala léčba?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Závisí v jakém stádiu teda přijdou. Pokud přijdou včas, bavíme se o tom včasném záchytu. Pacient teda má na CT nějaký nález, je od toho spádového k pneumologa poslaný k nám do komplexně onkologického centra. Tam je seznámen s tou diagnózou a povíme mu další možnosti. Musíme zjistit histologizacií jaký ten nádor je. Pokud je ten nádor malý, dá se vyoperovat. Takže pro něho je to výhra, pokud je ten nádor možno odoperovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě se na to ptají i pacienti u vás, jakou mají šanci na délku života, jak dlouho mohou poté léčbě ještě žít?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Čím se najde ten nádor včas, Čím je menší, tím pádem je ta prognóza lepší a všeobecně se hodnotí prognózy těch onkologických nádorů přežití 5 roků statistiky. Takže čím je ten nádor menší, mají pět roční přežití 90 % pacientů. Čím je ten nádor větší, pětiroční přežití jde rapidně dolů. Pokud se najde onemocnění, které je metastatické v nějakém jiném orgánu je vlastně založena nějaká metastáza, tak jsou to měsíce, možná rok, dva.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou nejčastější věkovou skupinu toto onemocnění postihuje?

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Medián pacientů je 65 roků, je to vlastně ten střed.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí.

Radoslava Černeková, zást. primáře, Oddělení plicních nemocí a tuberkulóz: Děkujeme.

Očkujeme se pro život beze strachu. Ministerstvo zdravotnictví zahájilo svoji kampaň v Ostravě

V Ostravě odstartovala nová očkovací kampaň ministerstva zdravotnictví Očkujeme se pro život beze strachu. Druhou posilovací dávkou proti covidu-19 se při té příležitosti nechal ve stanu před nemocnicí naočkovat i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Přicházející podzim znamená i další vlnu epidemiologických onemocnění. Už třetím rokem se mezi ně řadí i covid-19. Nová kampaň ministerstva zdravotnictví má podpořit zájem lidí o vakcinaci.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Očkování vám výrazně sníží riziko, že umřete na covid a výrazně vám sníží riziko, že budete ležet na jednotce intenzivní péče. I po očkování můžete covid dostat, ale ten průběh bude podstatně méně závažný, když očkovaní nejste."

Ministr Válek uvedl, že žádné postihy neočkovaným nehrozí. Přesto zdůraznil důležitost vakcinace a sám se nechal na místě naočkovat.

Vlastimil Válek (SPOLU), ministr zdravotnictví ČR: "Pokud jste rizikoví a nenecháte se očkovat, sami sebe ohrožujete. Je to vaše svobodné rozhodnutí, ale není to dobré rozhodnutí. Je to zbytečné riskování, jako když skáčete do neznámé vody, ohrožujete svoje zdraví a svůj život."

Ve FNO, kde kampaň odstartovala, jsou na covid připraveni.

Jiří Havrlant ředitel FNO: Máme nové očkovací látky, které by měly reagovat na ty mutace, které jsou dneska u těch virů. Takže máme očkovací látky, máme antibiotika, máme i ostatní léky, které jsou k tomu důležité. Očkujeme denně, od pondělka do pátku. Když ten zájem bude vyšší, tak samozřejmě rozšíříme ordinační doby pro to očkování.

Lidé se mohou nechat naočkovat i u svého praktického lékaře. Ohroženým skupinám je doporučeno i očkování proti chřipce. Někteří tuto vakcinaci ještě zvažují.

anketa: "No na tím taky přemýšlím, ale nikdy jsem nebyla a nevím, co by to udělalo."

V rámci kampaně je k vidění i panelová výstava před FNO.

Tolik pro tentokrát z dění ve fakultní nemocnici, další témata pro vás chystáme za se za dva týdny. Přeji vám dobré zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-13-10-2022-18-45