Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Slezská nemocnice má nový 3D laparoskop
  • MUDr. Veronika Sabelová, Oční oddělení Nemocnice Karviná Ráj
  • Dětská oční ambulance vyšetří přes 900 pacientů ročně
  • Lékaři chodí dělat prevenci i do mateřských škol

Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že se díváte na televizi Polar, začíná další díl pořadu o zdraví, TV medicína.

Slezská nemocnice má nový 3D laparoskop

Tento nově vyvinutý laparoskop se od svých předchůdců liší způsobem zobrazení, díky kterému mohou lékaři na monitoru pozorovat pohyb endoskopických nástrojů uvnitř dutiny břišní pacienta ve 3D prostoru.

Takovýto neostrý obraz přenáší kamera. K jeho správnému vnímání však musí mít operatér nasazeny speciální brýle.Matúš Peteja, primář chirurgického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Tím, že vidíme prostor, tak šetříme tzv. zbytečné pohyby, kterými se potřebujeme zorientovat v prostoru. 3D zobrazení je velmi výhodné, když děláme jemné věci. Jako např. šití nebo jemná preparace.“

Podrobnější zobrazení snižuje délku operace. Některé úkony se mohou zkrátit až o polovinu. A v návaznosti na to bude také celková doba operace kratší.

Nový laparoskop prozatím používají na chirurgickém oddělení např. k operacím břišní či brániční kýly, k operaci střeva.

Možnosti využití se budou časem ještě rozšiřovat. Laparoskopie je totiž často užívaným operačním způsobem. Díky malé ráně a menší ztrátě krve je ve srovnání s klasickou operací k pacientům šetrnější.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „My provádíme na našem chirurgickém oddělení asi 650 laparoskopických operací. Je to asi 40% podíl z celkového počtu operací na tomto oddělení.“

Nový přístroj za 3,5 milionů korun si Slezská nemocnice pořídila z dotačního programu ministerstva zdravotnictví. Prozatím lékaři novým přístrojem operovali dvě desítky pacientů. Ale stále také pracují s klasickým laparoskopem, který umožňuje pouze 2D zobrazení. 

Matúš Peteja, primář chirurgického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Prostorový vjem tam chybí. A tak je operatér odkázaný na odhad vzdálenosti, odhad pohybu.“

Nyní se 3D laparoskop používá pouze u chirurgických operací. V budoucnu nemocnice hodlá pořídit další přístroj tohoto typu, který by se mohl využívat např. při v gynekologii.

MUDr. Veronika Sabelová, Oční oddělení Nemocnice Karviná Ráj Dětská oční ambulance vyšetří přes 900 pacientů ročně Lékaři chodí dělat prevenci i do mateřských škol

Simona Součková, TV Polar: Pozvání přijala do studia paní doktorka Veronika Sabelová z oční ambulance Nemocnice Karviná-Ráj. Dobrý den.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den, děkuji za pozváni.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, Vy se specializujete na děti, tudíž otázka zní, jaké je spektrum těch dětských pacientů?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Takže v naší dětské ambulanci se věnujeme dětem od narození až po jejich období dospívání a přičemž z opačného hlediska vyšetřujeme i dětičky, které trpí i jinými poruchami. Jsou to například poruchy autistického spektra a poruchy chování.

Simona Součková, TV Polar: Já jsem netušila, že děti s autismem mají také oční choroby.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě můžou mít, ale důležité je, že to vyšetření je u nich náročnější. Ale nejen dětičky s autismem, ale určité syndromy, jako například Downův syndrom syndrom, tam se určité formy očních chorob vyskytují podle výše frekvencí.

Simona Součková, TV Polar: S jakými diagnózami se setkáváte v praxi?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: V praxi se střetneme s různými diagnózami. Je to opravdu pestré, ale nejčastější jsou to poruchy vidění jako například krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, ale ta krátkozrakost převládá a je to hlavně způsobené i životním stylem. Proto tu bych chtěla povědět, že je důležitý ten oční režim, ta oční hygiena, ty děti by měly mít dostatek pohybu na denním světle, omezit mobily, tablety, monitory. Je je například i intenzivní práce do blízka, dávat si také přestávky, přeostřovat z dálky na blízko. Pokud není dostatečné denní světlo, tak mít kvalitní osvětlení. Kromě těchto poruch samozřejmě se věnujeme i školení, tupozrakosti, zápalovým onemocněním a poskytujeme konziliární vyšetření pro naše pacienty v nemocnici.

Simona Součková, TV Polar: Toho je spousta. Kolik ročně vyšetříte malých pacientů?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Těch vyšetření máme ročně okolo 900 až 1000 s tím, že momentálně jsme nastavení tak, že každý měsíc k tým pacientům, které už máme ve starostlivosti přibyde deset nových. Pro naše pacienty fungujeme vždy každou středu do oběda i po obědě, každé úterky po obědě a nově jsme prřidali už i pondělky.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, předpokládám, že máte pacienty především z toho regionu Karvinska, nicméně kdyby měl někdo zájem, může přijet?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě, může přijít i z jiných krajů.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, kontakty jsou na webových stránkách. Dětská ambulance funguje v Nemocnici Karviná-Ráj 2 roky.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Přibližně 2 roky, správně.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste zmínila, které dny jsou vyčleněny pro děti a jaké možnosti jsou se objednat. Nicméně mě se líbí vaše aktivita, že vy chodíte v rámci prevence očních nemocí i do mateřských školek.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Ano, toto jsme zavedli. Využijme tento prostor pro soptics, můžeme aspoň takto znázornit, aby se teda vědělo, o co se jedná, protože naším cílem je prevence aktivní vyhledávaní těchto dětských poruch. Protože je důležité, že čím dřív tu vadu objevíme, najdeme nějakou poruchu, tím máme větší šanci na úspěšnou léčbu. To je i naším cílem. V těch mateřských školách to děláme tímto přístrojem. Je to opravdu velmi jednoduché, rychlé, bezkontaktní. Ten přístroj máme v rukách, děti můžou buď sedět, stát. Pokud je to u nás v ambulanci, může například dítě sedět i mamince na kolenech. Jen se nám do toho přístroje podívá, tam jsou dvě očička, úsměv, to se rozsvítí.

Simona Součková, TV Polar: Vidím, že je to namalované pro ty děti.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Takto Vám to dá, to se celé rozsvítí, dítko se tu pouze podívá, je to doprovázené i zvukovým efektem a během chvilky získáme základní informace o refrakci. Tudíž to znamená či tam je nějaká krátkozrakost, dalekozrakost, měří nám to i odchylku pohledu, takže nějaké šilhání, ale samozřejmě i to prevence, ale na tu prevenci je to výborné.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, jak staré ty děti v té mateřské školce vyšetříte?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Jdeme od tří roků do těch šesti.

Simona Součková, TV Polar: Máte záchyt?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Máme záchyt skutečně. Nejméně na tu tupozrakost a výši vady jako je krátkozrakost a dalekozrakost. Už jsme přinesli vícerým úspěch.

Simona Součková, TV Polar: Aniž by si toho rodiče všimli doma?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Ano, bohužel je to tak, že si toho opravdu nevšimli a až k nám přišli zjistili jsme na základě tohoto přístroje, že něco není v pořádku. My vždycky dáváme potom dětičkám papír, že jestli rodiče mají zájem, speciálně si je vyšetříme. Opravdu musím povědět, že v tomto jsou rodiče poctiví přijdou na to vyšetření a už si je speciálně došetříme a postupujeme podle té vady, která tam je.

Simona Součková, TV Polar: Víte co, Vy jste o tom určitě chtěla mluvit nebo budete mluvit, ale nicméně, když jsme u toho, čeho by si tedy měli rodiče v tom předškolním roce dítěte nebo v předškolním věku dítěte všímat, když máte ty záchyty?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Je to určitě důležité. Děti už v předškolním věku, bavíme se tři roky a výše, tam je aktivní psychomotorický ráz. Dítě roste, roste celkově, roste i oko a tu už ty děti jsou aktivní. Takže všímat si opravdu jestli má zájem o nějaké obrázky či úkazy o malování či náhodou některé očko neutíká, či že oni tam to šilhání či se příliš přibližuje za televizorem. Anebo opačně, jestli si maluje, čte či zase příliš nepřibližuje ten nos. Popřípadě mnohokrát mají pohled strnulý pohled, dívají se mhouří, namáhají, bolí je z toho hlava. To jsou ty signály, které by je měli navést, že ano, něco u něj v pořádku, je třeba se na ty očka podívat.

Simona Součková, TV Polar: Já si myslím, že je třeba zdůraznit i to, že je strašně důležité, aby se ty vady podchytily, než jde dítě do školy, protože pak může mít problémy a neví se proč, protože třeba nevidí dobře na tabuli a pak nestíhá.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě, i v tomto máte pravdu. Je to ta krátkozrakost, že dítě nedokáže doostřit na tu tabuli a nemusí mít o to zájem nebo ho to nebaví, nevidí na tu tabuli. Snaží se a přeostřovat, mhouří z toho, opravdu může být slzení, bolest hlavy. Ale tím, že tam nevidí, způsobuje tuto sníženou aktivitu, nechce se mu ní. Takže opravdu je důležité, čím dřív to zachytíme, tím je to lepší.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste naznačila už, že vývoj dítěte má svá specifika i z toho očního hlediska. Zkuste stručně, protože už nemáme moc času, vypíchnout hlavní věkové hranice.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Důležité je v rámci té prevenci, že dítě, když se narodí novorozenecký screening v rodinné katarakty, tam se to vybavuje červeným reflexem. Dělá to pediatr. Kdyby se náhodou nepodařilo, jsou děti odeslány k nám na oční. Už potom, jak jsme hovořili, skutečně předškolní období, škola, tam nám to všechno roste ty malé děti, sledovat jednoduše nějaké ty vady, mhouření, šilhání. Když jsou děti velké, školáci už si sami uvědomí, že je nějaký problém a taky to poví, ale rodiče by si měli svých dětí všímat a nezanedbávat to.

Simona Součková, TV Polar: Výborně jenom dopovím, že zralý zrakový systém je mezi osmým a devátým rokem života.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Přesně tak, ale tím se zrak teda nekončí ani růst toho oka, prvně všechno stále na nás splývá a musíme tu prevenci dodržovat.

Simona Součková, TV Polar: Výborně já Vám děkuju za spoustu užitečných rad a vám milí diváci, děkuji za přízeň. Mějte se hezky, na shledanou.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Děkujeme krásně.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
15. března 2023, 17:43

Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že se díváte na televizi Polar, začíná další díl pořadu o zdraví, TV medicína.

Slezská nemocnice má nový 3D laparoskop

Tento nově vyvinutý laparoskop se od svých předchůdců liší způsobem zobrazení, díky kterému mohou lékaři na monitoru pozorovat pohyb endoskopických nástrojů uvnitř dutiny břišní pacienta ve 3D prostoru.

Takovýto neostrý obraz přenáší kamera. K jeho správnému vnímání však musí mít operatér nasazeny speciální brýle.Matúš Peteja, primář chirurgického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Tím, že vidíme prostor, tak šetříme tzv. zbytečné pohyby, kterými se potřebujeme zorientovat v prostoru. 3D zobrazení je velmi výhodné, když děláme jemné věci. Jako např. šití nebo jemná preparace.“

Podrobnější zobrazení snižuje délku operace. Některé úkony se mohou zkrátit až o polovinu. A v návaznosti na to bude také celková doba operace kratší.

Nový laparoskop prozatím používají na chirurgickém oddělení např. k operacím břišní či brániční kýly, k operaci střeva.

Možnosti využití se budou časem ještě rozšiřovat. Laparoskopie je totiž často užívaným operačním způsobem. Díky malé ráně a menší ztrátě krve je ve srovnání s klasickou operací k pacientům šetrnější.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „My provádíme na našem chirurgickém oddělení asi 650 laparoskopických operací. Je to asi 40% podíl z celkového počtu operací na tomto oddělení.“

Nový přístroj za 3,5 milionů korun si Slezská nemocnice pořídila z dotačního programu ministerstva zdravotnictví. Prozatím lékaři novým přístrojem operovali dvě desítky pacientů. Ale stále také pracují s klasickým laparoskopem, který umožňuje pouze 2D zobrazení. 

Matúš Peteja, primář chirurgického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Prostorový vjem tam chybí. A tak je operatér odkázaný na odhad vzdálenosti, odhad pohybu.“

Nyní se 3D laparoskop používá pouze u chirurgických operací. V budoucnu nemocnice hodlá pořídit další přístroj tohoto typu, který by se mohl využívat např. při v gynekologii.

MUDr. Veronika Sabelová, Oční oddělení Nemocnice Karviná Ráj Dětská oční ambulance vyšetří přes 900 pacientů ročně Lékaři chodí dělat prevenci i do mateřských škol

Simona Součková, TV Polar: Pozvání přijala do studia paní doktorka Veronika Sabelová z oční ambulance Nemocnice Karviná-Ráj. Dobrý den.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den, děkuji za pozváni.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, Vy se specializujete na děti, tudíž otázka zní, jaké je spektrum těch dětských pacientů?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Takže v naší dětské ambulanci se věnujeme dětem od narození až po jejich období dospívání a přičemž z opačného hlediska vyšetřujeme i dětičky, které trpí i jinými poruchami. Jsou to například poruchy autistického spektra a poruchy chování.

Simona Součková, TV Polar: Já jsem netušila, že děti s autismem mají také oční choroby.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě můžou mít, ale důležité je, že to vyšetření je u nich náročnější. Ale nejen dětičky s autismem, ale určité syndromy, jako například Downův syndrom syndrom, tam se určité formy očních chorob vyskytují podle výše frekvencí.

Simona Součková, TV Polar: S jakými diagnózami se setkáváte v praxi?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: V praxi se střetneme s různými diagnózami. Je to opravdu pestré, ale nejčastější jsou to poruchy vidění jako například krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, ale ta krátkozrakost převládá a je to hlavně způsobené i životním stylem. Proto tu bych chtěla povědět, že je důležitý ten oční režim, ta oční hygiena, ty děti by měly mít dostatek pohybu na denním světle, omezit mobily, tablety, monitory. Je je například i intenzivní práce do blízka, dávat si také přestávky, přeostřovat z dálky na blízko. Pokud není dostatečné denní světlo, tak mít kvalitní osvětlení. Kromě těchto poruch samozřejmě se věnujeme i školení, tupozrakosti, zápalovým onemocněním a poskytujeme konziliární vyšetření pro naše pacienty v nemocnici.

Simona Součková, TV Polar: Toho je spousta. Kolik ročně vyšetříte malých pacientů?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Těch vyšetření máme ročně okolo 900 až 1000 s tím, že momentálně jsme nastavení tak, že každý měsíc k tým pacientům, které už máme ve starostlivosti přibyde deset nových. Pro naše pacienty fungujeme vždy každou středu do oběda i po obědě, každé úterky po obědě a nově jsme prřidali už i pondělky.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, předpokládám, že máte pacienty především z toho regionu Karvinska, nicméně kdyby měl někdo zájem, může přijet?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě, může přijít i z jiných krajů.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, kontakty jsou na webových stránkách. Dětská ambulance funguje v Nemocnici Karviná-Ráj 2 roky.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Přibližně 2 roky, správně.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste zmínila, které dny jsou vyčleněny pro děti a jaké možnosti jsou se objednat. Nicméně mě se líbí vaše aktivita, že vy chodíte v rámci prevence očních nemocí i do mateřských školek.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Ano, toto jsme zavedli. Využijme tento prostor pro soptics, můžeme aspoň takto znázornit, aby se teda vědělo, o co se jedná, protože naším cílem je prevence aktivní vyhledávaní těchto dětských poruch. Protože je důležité, že čím dřív tu vadu objevíme, najdeme nějakou poruchu, tím máme větší šanci na úspěšnou léčbu. To je i naším cílem. V těch mateřských školách to děláme tímto přístrojem. Je to opravdu velmi jednoduché, rychlé, bezkontaktní. Ten přístroj máme v rukách, děti můžou buď sedět, stát. Pokud je to u nás v ambulanci, může například dítě sedět i mamince na kolenech. Jen se nám do toho přístroje podívá, tam jsou dvě očička, úsměv, to se rozsvítí.

Simona Součková, TV Polar: Vidím, že je to namalované pro ty děti.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Takto Vám to dá, to se celé rozsvítí, dítko se tu pouze podívá, je to doprovázené i zvukovým efektem a během chvilky získáme základní informace o refrakci. Tudíž to znamená či tam je nějaká krátkozrakost, dalekozrakost, měří nám to i odchylku pohledu, takže nějaké šilhání, ale samozřejmě i to prevence, ale na tu prevenci je to výborné.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, jak staré ty děti v té mateřské školce vyšetříte?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Jdeme od tří roků do těch šesti.

Simona Součková, TV Polar: Máte záchyt?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Máme záchyt skutečně. Nejméně na tu tupozrakost a výši vady jako je krátkozrakost a dalekozrakost. Už jsme přinesli vícerým úspěch.

Simona Součková, TV Polar: Aniž by si toho rodiče všimli doma?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Ano, bohužel je to tak, že si toho opravdu nevšimli a až k nám přišli zjistili jsme na základě tohoto přístroje, že něco není v pořádku. My vždycky dáváme potom dětičkám papír, že jestli rodiče mají zájem, speciálně si je vyšetříme. Opravdu musím povědět, že v tomto jsou rodiče poctiví přijdou na to vyšetření a už si je speciálně došetříme a postupujeme podle té vady, která tam je.

Simona Součková, TV Polar: Víte co, Vy jste o tom určitě chtěla mluvit nebo budete mluvit, ale nicméně, když jsme u toho, čeho by si tedy měli rodiče v tom předškolním roce dítěte nebo v předškolním věku dítěte všímat, když máte ty záchyty?

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Je to určitě důležité. Děti už v předškolním věku, bavíme se tři roky a výše, tam je aktivní psychomotorický ráz. Dítě roste, roste celkově, roste i oko a tu už ty děti jsou aktivní. Takže všímat si opravdu jestli má zájem o nějaké obrázky či úkazy o malování či náhodou některé očko neutíká, či že oni tam to šilhání či se příliš přibližuje za televizorem. Anebo opačně, jestli si maluje, čte či zase příliš nepřibližuje ten nos. Popřípadě mnohokrát mají pohled strnulý pohled, dívají se mhouří, namáhají, bolí je z toho hlava. To jsou ty signály, které by je měli navést, že ano, něco u něj v pořádku, je třeba se na ty očka podívat.

Simona Součková, TV Polar: Já si myslím, že je třeba zdůraznit i to, že je strašně důležité, aby se ty vady podchytily, než jde dítě do školy, protože pak může mít problémy a neví se proč, protože třeba nevidí dobře na tabuli a pak nestíhá.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě, i v tomto máte pravdu. Je to ta krátkozrakost, že dítě nedokáže doostřit na tu tabuli a nemusí mít o to zájem nebo ho to nebaví, nevidí na tu tabuli. Snaží se a přeostřovat, mhouří z toho, opravdu může být slzení, bolest hlavy. Ale tím, že tam nevidí, způsobuje tuto sníženou aktivitu, nechce se mu ní. Takže opravdu je důležité, čím dřív to zachytíme, tím je to lepší.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste naznačila už, že vývoj dítěte má svá specifika i z toho očního hlediska. Zkuste stručně, protože už nemáme moc času, vypíchnout hlavní věkové hranice.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Důležité je v rámci té prevenci, že dítě, když se narodí novorozenecký screening v rodinné katarakty, tam se to vybavuje červeným reflexem. Dělá to pediatr. Kdyby se náhodou nepodařilo, jsou děti odeslány k nám na oční. Už potom, jak jsme hovořili, skutečně předškolní období, škola, tam nám to všechno roste ty malé děti, sledovat jednoduše nějaké ty vady, mhouření, šilhání. Když jsou děti velké, školáci už si sami uvědomí, že je nějaký problém a taky to poví, ale rodiče by si měli svých dětí všímat a nezanedbávat to.

Simona Součková, TV Polar: Výborně jenom dopovím, že zralý zrakový systém je mezi osmým a devátým rokem života.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Přesně tak, ale tím se zrak teda nekončí ani růst toho oka, prvně všechno stále na nás splývá a musíme tu prevenci dodržovat.

Simona Součková, TV Polar: Výborně já Vám děkuju za spoustu užitečných rad a vám milí diváci, děkuji za přízeň. Mějte se hezky, na shledanou.

Veronika Sabelová, lékařka, Oční oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: Děkujeme krásně.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-15-03-2023-17-43