Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Setkání pacientů RS centra s lékaři FNO na Prašivé
  • Kavárna života oslavila 5. narozeniny
  • Výkony na klinice úrazové chirurgie a ortopedie FNO, Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU

Dobrý den u televizních obrazovek, jste ve správný čas na ideálním místě, protože právě teď startuje nový díl medicíny z fakultní nemocnice Ostrava. Tentokrát s pacienty a lékaři zamíříme na tradiční výšlap na Prašivou, Kavárna života oslavila 5. narozeniny a s docentem Pavlem Doušou, přednostou Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie se zaměříme na úrazy a  jejich léčbu, začala totiž sezóna motorkářů, koloběžkářů a cyklistů.

Setkání pacientů RS centra s lékaři FNO na Prašivé

Pod vrchol Prašivé přepravil i vozíčkáře speciálně upravený autobus.

Na tříkilometrovou cestu do výšky 706 metrů nad mořem se pak většina pacientů s diagnózou roztroušená skleróza vydala pěšky nebo na vozíku.

Iva: Žít, mezi lidi, nejsem doma zavřená mezi čtyřmi stěnami, prostě jít ven.

Neformální setkání tradičně organizuje pacientská organizace ROSKA Ostrava. I letos jej podpořili nejen lékaři RS centra, ale taky vedení fakultní nemocnice a poprvé i zástupci Sanatorií Klimkovice.

MUDr. Olga Zapletalová, lékařka RS centra, Neurologická klinika FN Ostrava a LF OU: Jsou rádi a mají takový pocit sounáležitosti a myslím si, že je to moc povzbuzuje v té aktivitě i v tom všem.

MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D., vedoucí lékař RS centra, Neurologická klinika FN Ostrava a LF OU: Kolektiv lidí je vždycky dobrý. Je to daleko víc motivující, že ti lidé potom daleko víc zvládnou, jsou schopni většího výkonu.

Součástí neformálního setkání bývá i vědomostní kvíz, jehož autorkou je vždy doktorka Zapletalová.

Ing. Petra Lampartová, MHA, náměstkyně ředitele pro ekonomiku a finance FN Ostrava: Počet pacientů i nákladů na ty RS preparáty určitě stoupají, ale tady vidím samé spokojené pacienty, takže si myslím, že je to fajn.

MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava: Na tohle si člověk čas udělá, protože když se člověk dostane mezi tyto lidi, tak ho to nabije, protože ví, že to má smysl.

Martin Stiller, provozovatel Chaty Prašivá: Určitě obvyklé to není, jsou to vlastně dvě akce ročně. Je to tady ta vaše ereska a je to potom setkání dárců krve. Takže rozhodně Fakultní nemocnice Ostrava v tomhle vede.

Kavárna života oslavila 5. narozeniny

Čekárna ambulantní části Kliniky hematoonkologie je už pět let každé dopoledne provoněná kávou a často i sladkým pečivem. Výjimečná Kavárna života funguje díky Nadačnímu fondu Pavla Novotného.

Mgr. Kateřina Hašová, vrchní sestra, Klinika hematoonkologie FNO a LF OU: Pořád jsme žádné dobrovolníky nemohli sehnat a pak se stal zázrak a já jsem potkala pana inženýra Pavla Novotného, který přišel ke mně do kanceláře a říkal - co byste potřebovala? A já jsem řekla: Já bych potřebovala dobrovolníky.

Pavel Novotný, zakladatel NF Pavla Novotného: To bylo dup, dup, dup a najednou před námi stálo 44 dobrovolníků z celé České republiky.

Téměř od začátku je součástí týmu Marie Blažková. Za pultem Kavárny života je nejméně jednou týdně.

Marie Blažková, dobrovolnice, NF Pavla Novotného: Já jsem měla taky onkologické lidi doma, taky syn mi zemřel a taky vidím, jak to nabíjí. Nejenom je, ale i nás.

prof. MUDr.Roman Hájek, CSc., přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: Tady vzniklo něco mimořádného a já jsem rád, že to slouží jako inspirace zde v nemocnici. Jak víte, vznikla nedávno podobná kavárna taky na onkologické klinice

Aktuálně je aktivních 19 dobrovolníků. Mezi nimi i dva muži. Denně připraví v průměru 40 káv. Zdarma ji dodává La Boheme Cafe. K významným podporovatelům patří i společnosti Kofola, Vrtal nebo Manner.

Výkony na klinice úrazové chirurgie a ortopedie FNO, Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tématem dnešního rozhovoru ve studiu jsou těžké úrazy, jejich léčba a následky. Diskutovat o nich budou s docentem Pavlem Doušou přednostou kliniky úrazové chirurgie a ortopedie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte u nás.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, prosím na začátek představte kliniku, která před nějakou dobou teprve vznikla.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Ta klinika byla ustanovena v letošním roce v lednu a vznikla teda spojením bývalé Kliniky úrazové chirurgie a ortopedického oddělení a vznikla tedy klinika úrazové chirurgie a ortopedie, která je vlastně unikátní tím, že jsme propojili teda tyto dva obory, které fungovaly do té doby samostatně. Není to úplně nic nového. V Německu takhle fungují již řadu let, ale právě i u nás jsme dokázali propojit traumatologii a ortopedii dohromady, protože se zabýváme především tedy poraněním končetinovým, a vůbec poraněním kostí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se dnes budeme bavit o úrazech, a to také proto, že už začala sezona motorkářům, koloběžkářům, cyklistům. Kolik takových úrazů ročně ošetříte u vás na klinice?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: No tak na klinice ošetříme ambulantně 43 tisíc lidí, hospitalizovaných jich máme bezmála 3 tisíce každý rok. No a těch nejtěžších úrazů, tzv. polytraumat, kdy ten pacient je bezprostředně tím úrazem ohrožen na životě, je tak 210 ročně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké nejčastější úrazy se k vám dostanou?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Jaro je vždycky na tyto úrazy velmi úrodné, protože všichni vyrazí s tím hezkým počasím. A za tu dobu, tedy někdy od března, už jsme ošetřili celou řadu cyklistů i motorkářů. No a bohužel v poslední době i těch koloběžkářů, kdy tedy koloběžkáři jezdí, kde můžou. Ty elektrické koloběžky jsou poměrně velmi rychlé a když dojde ještě ke kombinaci s drogami nebo s alkoholem, tak to vede k poměrně tragickým následkům. Viz příklad jednoho koloběžkáře, který po požití pervitinu zaparkoval svoji koloběžku pod autobus a teď bojuje o záchranu končetiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je možná jeden případ za všechny, ale jaké další úrazy se opakovaně k vám dostávají?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Opakovaně jsou to především tedy zlomeniny končetin, potom jsou to i úrazy hlavy, i když v dnešní době díkybohu skoro všichni nosí přilbu. I když teď tam máme zase případ jednoho opilého cyklisty, který jezdil bez přilby a není úplně v pořádku, co se týče poranění hlavy, ale nejčastěji jsou to právě poranění končetinová, bohužel i tedy poranění hlavy, krční páteře nebo vůbec celé páteře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi každý úraz se léčí individuálně, ale můžete něco z té léčby předat našim divákům?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Jistě, tak na té traumatologii to je hezké, že každý ten úraz je zcela specifický. Ale jsou nějaké zvyky, podle kterých ty úrazy léčíme. Respektive tedy ne zvyky, ale pravidla, podle kterých ty úrazy léčíme. Pokud jsou to končetinová poranění, tak se snažíme ty zlomeniny co nejdřív stabilizovat, aby ten pacient mohl zavčas začít rehabilitovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A když jsou to třeba úrazy hlavy, protože i ty jste zmínil, že se třeba k vám dostal cyklista, který neměl přilbu. To jsou asi těžká zranění?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Většinou to bývají těžká zranění, především tedy ve smyslu buď nějakého krvácení do hlavy, nebo do mozku, případně pohmoždění mozku. A to nejlehčí poranění je vlastně otřes mozku. Těch je tam poměrně hodně těch pacientů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dostávají se k vám na kliniku také děti s takovými podobnými úrazy?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Ano, dostávají, protože součástí nemocnice je i dětské trauma centrum, takže se k nám dostávají bohužel i ti pacienti dětští s těmi nejtěžšími poraněními. Vlastně jsme konzultační nemocnicí pro celý kraj a dostávají se k nám právě tyto polytraumatizované děti, kterých jsme za loňský rok ošetřili asi 18. Bohužel ty úrazy jsou velmi podobné těm dospělým, přičemž převažují tedy ty končetiny a poranění a to u těch nízkoenergetických pádů, třeba prolézačky nebo pád z kola, ale bohužel jsou tam i ta vysokoenergetická poranění, která vznikají především následkem dopravních nehod anebo pak pádů z výšek, úrazů na kolech ve velkých rychlostech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, přesto, že ta skupina, o které se teď dnes nejčastěji bavíme, to znamená motorkáři, koloběžkáři a cyklisté, dostávají spoustu doporučení, aby nezapomínali na zejména bezpečnostní prvky před svou jízdou. Z úst lékaře, jaký je apel pro ně?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: No tak jistě, to použití těch bezpečnostních prvků je naprostou nutností. Nejlíp jsou chráněni motorkáři, ale ti jsou zase nejrychlejší. No a na tom kole minimálně přilba, rukavice, aby ty následky toho poranění byly co nejmenší. Díky tomu, že o ty lidi se naši odborníci v nemocnici velmi dobře starají, tak si myslím, že díky té naší péči se spousta pacientů vrátí do normálního života.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za pozitivní tečku za naším rozhovorem. Mějte hezký den a hodně štěstí.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Děkuji. Na shledanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vám děkuji za pozornost.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Nashle.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
18. května 2023, 18:45

Dobrý den u televizních obrazovek, jste ve správný čas na ideálním místě, protože právě teď startuje nový díl medicíny z fakultní nemocnice Ostrava. Tentokrát s pacienty a lékaři zamíříme na tradiční výšlap na Prašivou, Kavárna života oslavila 5. narozeniny a s docentem Pavlem Doušou, přednostou Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie se zaměříme na úrazy a  jejich léčbu, začala totiž sezóna motorkářů, koloběžkářů a cyklistů.

Setkání pacientů RS centra s lékaři FNO na Prašivé

Pod vrchol Prašivé přepravil i vozíčkáře speciálně upravený autobus.

Na tříkilometrovou cestu do výšky 706 metrů nad mořem se pak většina pacientů s diagnózou roztroušená skleróza vydala pěšky nebo na vozíku.

Iva: Žít, mezi lidi, nejsem doma zavřená mezi čtyřmi stěnami, prostě jít ven.

Neformální setkání tradičně organizuje pacientská organizace ROSKA Ostrava. I letos jej podpořili nejen lékaři RS centra, ale taky vedení fakultní nemocnice a poprvé i zástupci Sanatorií Klimkovice.

MUDr. Olga Zapletalová, lékařka RS centra, Neurologická klinika FN Ostrava a LF OU: Jsou rádi a mají takový pocit sounáležitosti a myslím si, že je to moc povzbuzuje v té aktivitě i v tom všem.

MUDr. Pavel Hradílek, Ph.D., vedoucí lékař RS centra, Neurologická klinika FN Ostrava a LF OU: Kolektiv lidí je vždycky dobrý. Je to daleko víc motivující, že ti lidé potom daleko víc zvládnou, jsou schopni většího výkonu.

Součástí neformálního setkání bývá i vědomostní kvíz, jehož autorkou je vždy doktorka Zapletalová.

Ing. Petra Lampartová, MHA, náměstkyně ředitele pro ekonomiku a finance FN Ostrava: Počet pacientů i nákladů na ty RS preparáty určitě stoupají, ale tady vidím samé spokojené pacienty, takže si myslím, že je to fajn.

MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava: Na tohle si člověk čas udělá, protože když se člověk dostane mezi tyto lidi, tak ho to nabije, protože ví, že to má smysl.

Martin Stiller, provozovatel Chaty Prašivá: Určitě obvyklé to není, jsou to vlastně dvě akce ročně. Je to tady ta vaše ereska a je to potom setkání dárců krve. Takže rozhodně Fakultní nemocnice Ostrava v tomhle vede.

Kavárna života oslavila 5. narozeniny

Čekárna ambulantní části Kliniky hematoonkologie je už pět let každé dopoledne provoněná kávou a často i sladkým pečivem. Výjimečná Kavárna života funguje díky Nadačnímu fondu Pavla Novotného.

Mgr. Kateřina Hašová, vrchní sestra, Klinika hematoonkologie FNO a LF OU: Pořád jsme žádné dobrovolníky nemohli sehnat a pak se stal zázrak a já jsem potkala pana inženýra Pavla Novotného, který přišel ke mně do kanceláře a říkal - co byste potřebovala? A já jsem řekla: Já bych potřebovala dobrovolníky.

Pavel Novotný, zakladatel NF Pavla Novotného: To bylo dup, dup, dup a najednou před námi stálo 44 dobrovolníků z celé České republiky.

Téměř od začátku je součástí týmu Marie Blažková. Za pultem Kavárny života je nejméně jednou týdně.

Marie Blažková, dobrovolnice, NF Pavla Novotného: Já jsem měla taky onkologické lidi doma, taky syn mi zemřel a taky vidím, jak to nabíjí. Nejenom je, ale i nás.

prof. MUDr.Roman Hájek, CSc., přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: Tady vzniklo něco mimořádného a já jsem rád, že to slouží jako inspirace zde v nemocnici. Jak víte, vznikla nedávno podobná kavárna taky na onkologické klinice

Aktuálně je aktivních 19 dobrovolníků. Mezi nimi i dva muži. Denně připraví v průměru 40 káv. Zdarma ji dodává La Boheme Cafe. K významným podporovatelům patří i společnosti Kofola, Vrtal nebo Manner.

Výkony na klinice úrazové chirurgie a ortopedie FNO, Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tématem dnešního rozhovoru ve studiu jsou těžké úrazy, jejich léčba a následky. Diskutovat o nich budou s docentem Pavlem Doušou přednostou kliniky úrazové chirurgie a ortopedie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte u nás.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, prosím na začátek představte kliniku, která před nějakou dobou teprve vznikla.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Ta klinika byla ustanovena v letošním roce v lednu a vznikla teda spojením bývalé Kliniky úrazové chirurgie a ortopedického oddělení a vznikla tedy klinika úrazové chirurgie a ortopedie, která je vlastně unikátní tím, že jsme propojili teda tyto dva obory, které fungovaly do té doby samostatně. Není to úplně nic nového. V Německu takhle fungují již řadu let, ale právě i u nás jsme dokázali propojit traumatologii a ortopedii dohromady, protože se zabýváme především tedy poraněním končetinovým, a vůbec poraněním kostí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se dnes budeme bavit o úrazech, a to také proto, že už začala sezona motorkářům, koloběžkářům, cyklistům. Kolik takových úrazů ročně ošetříte u vás na klinice?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: No tak na klinice ošetříme ambulantně 43 tisíc lidí, hospitalizovaných jich máme bezmála 3 tisíce každý rok. No a těch nejtěžších úrazů, tzv. polytraumat, kdy ten pacient je bezprostředně tím úrazem ohrožen na životě, je tak 210 ročně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké nejčastější úrazy se k vám dostanou?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Jaro je vždycky na tyto úrazy velmi úrodné, protože všichni vyrazí s tím hezkým počasím. A za tu dobu, tedy někdy od března, už jsme ošetřili celou řadu cyklistů i motorkářů. No a bohužel v poslední době i těch koloběžkářů, kdy tedy koloběžkáři jezdí, kde můžou. Ty elektrické koloběžky jsou poměrně velmi rychlé a když dojde ještě ke kombinaci s drogami nebo s alkoholem, tak to vede k poměrně tragickým následkům. Viz příklad jednoho koloběžkáře, který po požití pervitinu zaparkoval svoji koloběžku pod autobus a teď bojuje o záchranu končetiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je možná jeden případ za všechny, ale jaké další úrazy se opakovaně k vám dostávají?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Opakovaně jsou to především tedy zlomeniny končetin, potom jsou to i úrazy hlavy, i když v dnešní době díkybohu skoro všichni nosí přilbu. I když teď tam máme zase případ jednoho opilého cyklisty, který jezdil bez přilby a není úplně v pořádku, co se týče poranění hlavy, ale nejčastěji jsou to právě poranění končetinová, bohužel i tedy poranění hlavy, krční páteře nebo vůbec celé páteře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi každý úraz se léčí individuálně, ale můžete něco z té léčby předat našim divákům?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Jistě, tak na té traumatologii to je hezké, že každý ten úraz je zcela specifický. Ale jsou nějaké zvyky, podle kterých ty úrazy léčíme. Respektive tedy ne zvyky, ale pravidla, podle kterých ty úrazy léčíme. Pokud jsou to končetinová poranění, tak se snažíme ty zlomeniny co nejdřív stabilizovat, aby ten pacient mohl zavčas začít rehabilitovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A když jsou to třeba úrazy hlavy, protože i ty jste zmínil, že se třeba k vám dostal cyklista, který neměl přilbu. To jsou asi těžká zranění?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Většinou to bývají těžká zranění, především tedy ve smyslu buď nějakého krvácení do hlavy, nebo do mozku, případně pohmoždění mozku. A to nejlehčí poranění je vlastně otřes mozku. Těch je tam poměrně hodně těch pacientů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dostávají se k vám na kliniku také děti s takovými podobnými úrazy?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Ano, dostávají, protože součástí nemocnice je i dětské trauma centrum, takže se k nám dostávají bohužel i ti pacienti dětští s těmi nejtěžšími poraněními. Vlastně jsme konzultační nemocnicí pro celý kraj a dostávají se k nám právě tyto polytraumatizované děti, kterých jsme za loňský rok ošetřili asi 18. Bohužel ty úrazy jsou velmi podobné těm dospělým, přičemž převažují tedy ty končetiny a poranění a to u těch nízkoenergetických pádů, třeba prolézačky nebo pád z kola, ale bohužel jsou tam i ta vysokoenergetická poranění, která vznikají především následkem dopravních nehod anebo pak pádů z výšek, úrazů na kolech ve velkých rychlostech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, přesto, že ta skupina, o které se teď dnes nejčastěji bavíme, to znamená motorkáři, koloběžkáři a cyklisté, dostávají spoustu doporučení, aby nezapomínali na zejména bezpečnostní prvky před svou jízdou. Z úst lékaře, jaký je apel pro ně?

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: No tak jistě, to použití těch bezpečnostních prvků je naprostou nutností. Nejlíp jsou chráněni motorkáři, ale ti jsou zase nejrychlejší. No a na tom kole minimálně přilba, rukavice, aby ty následky toho poranění byly co nejmenší. Díky tomu, že o ty lidi se naši odborníci v nemocnici velmi dobře starají, tak si myslím, že díky té naší péči se spousta pacientů vrátí do normálního života.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za pozitivní tečku za naším rozhovorem. Mějte hezký den a hodně štěstí.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Děkuji. Na shledanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vám děkuji za pozornost.

Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Nashle.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-18-05-2023-18-45