

Dobrý den, máme pro Vás nová témata z oblasti zdravotnictví z našeho kraje, začíná Magazín TV Medicína. Nemocnice Karviná-Ráj nabízí pacientům laserovou operaci křečových žil, která je šetrnější. A v besedě se budeme věnovat screeningovému programu rakoviny prostaty.
V Nemocnici Karviná-Ráj je velký zájem o laserové operace křečových žil
Nemocnice Karviná-Ráj se řadí mezi zdravotnická zařízení, která nabízejí pacientům i laserovou operaci křečových žil. Je šetrnější a výhodná i z hlediska kratší rekonvalescence.
Tohle je pětatřicetiletá Aneta Stanieková. Nějakou dobu řeší viditelné křečové žíly, které se zhoršily po třetím těhotenství. Má k nim i genetickou predispozici. Před půl rokem začala tento problém řešit s lékaři.
Aneta Stanieková, pacientka: "Po vyšetření ultrazvuku žil se tam zjistila nějaká žilní nedostatečnost, takže i z té zdravotní prevence to bylo už skoro nutné podstoupit a hlavně i z estetického hlediska, aby ta viditelnost nebyla taková výrazná.”
Už od první návštěvy cévní poradny se vybírala nejvhodnější metoda, lékaři ji doporučili operaci laserovou.
Josef Zdebský, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Jedná se o to, že nemusíme z té nohy tu žílu z toho člověka tu žílu vytrhnout. Zavedeme laserové vlákno a pomocí toho paprsku se žíla spálí. Odpadá to, že nemusíme dělat řez v třísle, není taková velká modřina, má to pozitiva.”
Samotný výkon trvá kratší dobu, zhruba hodinu. Pacienti jsou z nemocnice brzy propuštěni domů a kratší je i jejich rekonvalescence. Vhodné období pro operace křečových žil laserovou metodou je hlavně na podzim a v zimě.
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: Screeningový program rakoviny prostaty
Jana Lipowská, TV POLAR: Dnes si budeme povídat o rakovině prostaty, jejích projevech, léčbě a také o screeningové programu. Pozvání do studia přijal lékař urologického oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku Tomáš Pavlosek. Vítejte, pane doktore.
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, v České republice od začátku roku funguje screeningový program rakoviny prostaty. Tak pro koho je určen a popište nám jej.
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Tak screeningový program je určen pro muže ve věku 50 až 69 let plus 364 dnů. Má za cíl zjistit a detekovat karcinom prostaty v tom časném stádiu. Proč ten screeningový program je se budu snažit vysvětlit na nějakých číslech. Za rok dva 2022 je karcinom prostaty nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Bylo diagnostikováno nových 8100 případů a na ten nádor zemřelo 1400 mužů. To znamená v incidenci je to nádor na prvním místě kromě melanomových nádorů kůže. Ale v mortalitě je až na třetím místě. Proč tomu tak je? Nádory prostaty se dělí do čtyř stádií. V tom prvním a druhém stádiu, když jsou léčeny, jsou takřka na 100% léčitelné a vyléčitelné.
Jana Lipowská, TV POLAR: A jak screening funguje konkrétně u vás v nemocnici? Co muže čeká, když přijdou na vyšetření a vnímáte, že jich chodí více od začátku roku?
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Tak ten screening karcinomu prostaty je multioborový program. Není to jenom pro urologii, ale to gró té práce odvedou praktičtí lékaři, kteří mají oslovovat ty muže v tom daném věku 50 až 69 let plus 364 dnů. Nebo ambulantní urologové, ti vyšetřují PSA a podle hladiny PSA provádí další rozdělení těch mužů. Pokud ti muži mají PSA do 1 nanogramů na mililitr, provádí se další kontrola za 4 roky, pokud je to v hladině 1 až 3, další kontrola PSA je za 2 roky a pokud ten muž má PSA na tři, je odeslán k urologovi s certifikátem PSA 3+. A právě takové pracoviště je v nemocnici ve Frýdku-Místku. Ta nemocnice má i další akreditované pracoviště, a to je na biopsii prostaty a na vyšetření prostaty magnetickou rezonancí.
Jana Lipowská, TV POLAR: Možná jenom vysvětleme, co se tím PSA zjišťuje a co to je za test?
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Tak je to odběr krve, kdy se zjišťuje hladina bílkoviny, která se tvoří v prostatě a její vyšší hodnota může svědčit o zhoubném onemocnění prostaty.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud muži trpí už rakovinou prostaty, tak jaké mají příznaky?
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Tak v tom počátečním stadiu, kdy ten nádor je na začátku, tak příznaky nemají žádné. A teprve když roste, tak začnou mít příznaky, které jsou ale velmi obecné a podobné příznakům se zvětšenou prostatou a je to častější močení, přerušované močení, nutkání na močení, noční močení. Později pak už můžou přibýt příznaky výraznější, jako je krev v moči, bolesti zad, bolesti skeletu, když je postižení metastázami, bolesti ledvin, selhání ledvin atd.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak často chodit potom na ty kontroly co rok nebo jak se doporučuje?
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Tak to je právě podle té hodnoty PSA a ten screening, který teď probíhá, má určit, jaké jsou ty optimální frekvence kontrol tak, aby byla největší výtěžnost. Takže jak jsem už se zmínil, PSA do 1 ta kontrola má být po čtyřech letech PSA mezi 1 až 3 kontrola po dvou letech. Ale samozřejmě do toho vstupuje i vyšetření přes konečník, protože při podezření na nádor, při tom vyšetření rektálním se provádí další vyšetření bez závislosti na hodnotě toho PSA.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaká vyšetření, pane doktore, u vás v nemocnici pomáhají stanovit diagnózu rakoviny prostaty?
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Tak pokud ten pacient přichází teda v rámci toho screeningu s PSA nad 3, tak se provádí další vyšetření. Je to především to vyšetření přes konečník, digitální rektální vyšetření, kdy se zhodnotí velikost a hlavně konzistence prostaty, změří se objem prostaty pomocí ultra sonografie, vypočítá se PSA densita. To je poměr mezi velikostí prostaty a hodnotou PSA. A pokud pacient zapadá do kritérií, že by měla být provedena magnetická rezonance, tak se odesílá na akreditované pracoviště magnetické rezonance, kde se provede vyšetření prostaty magnetickou rezonancí. Tam víceméně se popisují ložiska PIRADS, která mohou být od skupiny 1 až 5 a pokud se prokážou ložiska PIRADS 4 až 5, tak je ten pacient indikován na fúzní biopsii prostaty. To znamená, že se provede fúze toho obrazu z magnetické rezonance s obrazem z ultrazvuku a na základě toho se provádí cílená biopsie + systematická biopsie. To je na tom akreditovaném pracovišti, které může provádět ty biopsie A teprve když potom patolog prokáže, že v těch vzorcích je karcinom prostaty, tak nastupuje další léčba.
Jana Lipowská, TV POLAR: A jaké jsou teda možnosti té léčby?
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Tak záleží, v jakém stádiu to onemocnění je. Pokud je to stadium počáteční, tzv. low-riskový nádor u mladých mužů, tak zde je jednou z metod volby jenom aktivní sledování. Toho pacienta zatím neléčí, protože ta léčba vždycky přináší svoje nežádoucí účinky. Hlavně je to v oblasti zhoršení sexuální aktivity. Pokud jsou už potom nádory středně rizikové nebo více rizikové, tam musí následovat aktivní léčba zase podle věku a celkového zdravotního stavu toho pacienta a té agresivity toho nádoru se ta léčba určuje. Takže operační léčba je jednak klasická otevřená, která postupně byla nahrazována operací laparoskopickou a v dnešní době je trendem provádět tyto operace pomocí robotického systému. Což je zase laparoskopická operace, ale ty nástroje ovládá člověk, ale ty samotné pohyby provádí ta robotická ramena.
Jana Lipowská, TV POLAR: A tyto operace provádíte u vás v nemocnici?
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Ne, tento přístroj momentálně zakoupila havířovská nemocnice, takže pacienti z frýdecké nemocnice jsou směřování do této nemocnice k této operační léčbě. Takže to je léčba operační. A potom je samozřejmě léčba radiační. Ta je určena pro muže, dejme tomu vyššího věku, nebo tam, kde je podezření, že to už bude lokálně pokročilý nádor. Takže to je léčba pomocí ozařování. I tady je těch možností více.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, já vám moc děkuji za návštěvu.
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Já taky děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkujeme za pozornost. Mějte se hezky.
Tomáš Pavlosek, lékař, Urologické oddělení, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.