Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • KLIMKOVICE ZAHAJUJÍ REKONSTRUKCI DOMOVA PRO SENIORY ZA 23 MILIONŮ KORUN
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • FALEŠNÍ BANKÉŘI VYLÁKALI Z LIDÍ NA OSTRAVSKU 15 MILIONŮ, POLICIE ŘEŠÍ 40 PŘÍPADŮ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • STÁT STÁLE ŘEŠÍ, ZDA BUDE KVŮLI STAVBĚ PŘEHRADY NOVÉ HEŘMINOVY VYVLASTŇOVAT
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • FESTIVAL OSTRAVSKÉ DNY CHYSTÁ SVĚTOVÉ PREMIÉRY I KONCERT NA ČERPACÍ STANICI
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Vítejte u Medicíny speciál. Dnes se podíváme na inovativní léčbu migrény, kterou testuje Fakultní nemocnice Ostrava. O nové studii zaměřené na léčbu migrény injekcemi nám více v rozhovoru prozradí profesor Michal Bar. A na závěr si společně vyšlápneme na třetí ročník Pochodu pro mozek.

      Tolik deset medicínských minut pro tentokrát, v příštím díle se mimo jiné dozvíte, že FN Ostrava spouští provoz nového kybernetického ozařovacího nože. Mějte hezké a zdravé dny.

      Co je centrum pro diagnostiku a léčbu onemocnění hlavy

      Jedním z center Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava je Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Jeho koordinátorem je přednosta kliniky profesor Michal Bar a odborným garantem doktorka Petra Migaľová.

      Pomoc centra vyhledala i Kateřina Rovenská. S diagnózou migréna žije už 12 let.

      Kateřina Rovenská: Nevolnost, citlivost na světlo, citlivost na zvuk, zvracení a bolest hlavy, pulzující bolest hlavy. Někdy ta bolest cestuje.

      Léky, které užívala nezabíraly, proto požádala o zařazení do studie, která má prokázat účinnost zcela nového léku.

      Kateřina Rovenská: Předtím jsem měla, že ta migréna trvala i dva dny a teď po užití léku bych řekla, že už druhý den jsem byla schopná fungovat.

      Fakultní nemocnice Ostrava se teď nově připojila ke studii, která zkoumá účinky léčby migrény injekcí abobotulotoxinu A.


      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Nové metody léčby migrény

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Princip nové léčby migrény nám vysvětlí profesor Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte u nás.

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Dobrý den, děkuji za pozvání.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane profesore, tak na začátek jaká je definice migrény?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Definice je celkem jasná, a proto i laik může poznat, že trpí migrénami, aniž potřebuje nějaké speciální vyšetřovací metody. Bolest musí být jednostranná, to znamená, že bolí buď levá, nebo pravá polovina hlavy, je velmi intenzivní, anebo může být i středně intenzivní, a je důležité, aby se k tomu přidalo i nějaké nechutenství. Samozřejmě, u některých vystupňovaných případů dochází i ke zvracení, ale alespoň nechutenství, nechuť se podívat na potravu, nechuť něco přijmout, je také důležité. Potom je důležitá i délka, protože migréna by měla trvat alespoň 4 hodiny a ne více než 72 hodin. Většinou opravdu trvá tak 24 hodin, když není léčena.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je v Česku nějak léčba migrény organizována a pakliže ano, tak jak?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Tam je důležité si uvědomit, že výskyt tohoto onemocnění, to znamená incidence, je velmi vysoká, a my víme, že 20 % žen trpí migrénou a asi 6 nebo 8 % mužů. Samozřejmě, naštěstí jsou to případy, kdy většina z nich má jen sporadické záchvaty – jednou za uherský rok, jednou za život, dvakrát za život – a není třeba nějaká speciální léčba. Potom jsou tu samozřejmě ty ostatní případy, kde jsou migrény častější, a tam už tyto případy vyžadují léčbu. Protože těch pacientů je hodně, musí být samozřejmě organizovaná i léčba. Není možné, aby všichni pacienti se shromáždili v jedné nemocnici. To by opravdu nešlo. To znamená, že ty úplně nejbrutálnější případy opravdu léčí praktičtí lékaři, kteří dnes mají i možnost preskripce, pokud pacient vyžaduje takzvanou preventivní léčbu, to znamená každodenní. Aby vůbec k tomu záchvatu nedošlo, už je v péči neurologa. A pokud tato preventivní léčba selže, tak už jde pacient do center, která jsou jasně definována, a tam jsou specialisté, kteří řeší ty nejsložitější případy.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se vysvětlit, proč migréna častěji postihuje ženy?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Nevíme to, protože my neznáme tu příčinu. Zřejmě tam budou hormonální vlivy. Protože máme i případy, kdy migréna jako bolest hlavy se vyskytuje jenom v průběhu menstruace nebo jenom v průběhu ovulace. Takže určitě si myslím, že to bude v souvislosti s tou hormonální v podstatě charakteristikou ženy a muže.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je migréna vyléčitelná?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Vyléčitelná není. Co umíme a to umíme dobře dneska, a to je pravda, že umíme snížit vlastně frekvenci záchvatů, to je jedna věc. A potom i umíme dobře zaléčit ten záchvat jako takový. Ale to, že bych slíbil pacientovi tady budete brát léky a budete vyléčený, to nemůžeme slíbit. Je fakt, že mnohdy se stane, že ta migréna, protože to je onemocnění mladého věku, takže po 50 letech nebo po padesátce třeba už vyhasíná. Jo, ale znám případy, kdy to opravdu zase začalo kolem čtyřicítky a pořád se to stupňovalo. Ale většinou to opravdu po té menopauze, třeba u těch žen vyhasíná.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jsou nějaké novinky v léčbě?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Máme novinky, že umíme dneska dávat biologickou léčbu a ta nám funguje na to, že my jsme vlastně odhalili tu patofyziologii, nebo ta je známa úplně jako dlouho, jak vlastně, co se děje vlastně v té hlavě při těch bolestech. Umíme dneska přímo cílit na nějaké receptory, zablokovat to, zablokovat nějaký mediátor, který způsobuje tu bolestivou cévní vazodilataci. Takže je to opravdu funkční a je to velmi zdravá léčba, když můžu říct, protože fakt funguje cíleně jenom na tady tenhle mechanismus neovlivňuje nám nic jiného. Takže víceméně se může kombinovat s čímkoliv, jakoby s jinými chorobami a s jinými léky. Takže ta biologická léčba je velmi, velmi účinná dneska, ale vzhledem k tomu, že je dražší, neříkám, že úplně extrémně drahá, ale je dražší, tak je specifikována pouze pro lidi, kterým selhaly ty normální možnosti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve Fakultní nemocnici Ostrava zahajuje studii, která se týká nové metody léčby migrény. Můžete ji krátce zmínit?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Je to léčba botulotoxinem, ženy dobře znají botulotoxin z kosmetických hledisek anebo prostě indikací. My tady jsme schopni pomocí aplikace botulotoxinu ovlivnit počty záchvatů migrény, takže je to velice zase bezpečná léčba, lokální léčba. Aplikace botulotoxinu je jednou za tři měsíce a pokud by měli posluchačky, nebo posluchači zájem, tak můžou se podívat na Instagram nebo na Facebook a dát si tam slovo "migréna studie" a anebo můžou se samozřejmě podívat na Fakultní nemocnici Ostrava anebo napsat e-mail: "studieneurologie@fno.cz", pro bližší informace.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane profesore, já Vám děkuji za rozhovor. Vám v tuto chvíli za pozornost, ale neodcházejte, protože pokračujeme dále.

      3. ročník Pochodu pro mozek se vydařil

      Ideální počasí přilákalo na start Pochodu pro mozek téměř tři desítky zájemců, které doprovodily sestry a ergoterapeutky z Centra pro kognitivní poruchy. Zájemcům nastavili hole do správné výšky a ukázaly, jak je při chůzi správně používat. A pak už se celá skupina vydala na téměř dvoukilometrovou pohodlnou vycházku směrem k porubské Myslivně.

      Sestra Centra pro kognitivní poruchy Svatava Dvořáková zpestřila cestu zvídavými dotazy, které se točily kolem pomocníků při chůzi. Do cíle došli všichni a v dobré náladě.

      Jiřina Ungerová, účastnice akce: Je to výborné, je to výborné, člověk se prodýchá, nadýchá se čerstvého vzduchu, okysličí si plíce.

      Kromě drobného občerstvení byl pro účastníky pochodu připravený test, zaměřený na názvy českých filmů.

      Zpáteční cestu domů už si každý zvolil podle svého.

      Marie Ekrtová, účastnice: Po těch úrazech, co jsem měla jsem si dneska říkala, že to zkusím zvládnout. Zvládla jsem to, ale už pro mě potom přijede odpoledne rodina tady a mě odvezou.

      Eva Martiníková, účastnice akce: Po druhé letos. Je to super, protože tak mě to aspoň vytáhne ven. Jinak jsme doma nebo na zahradě, a tak mě to aspoň vytáhne trošku.

      Tolik deset medicínských minut pro tentokrát, v příštím díle se mimo jiné dozvíte, že FN Ostrava spouští provoz nového kybernetického ozařovacího nože. Mějte hezké a zdravé dny.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín TV medicína
      20. března 2025, 18:46

      Vítejte u Medicíny speciál. Dnes se podíváme na inovativní léčbu migrény, kterou testuje Fakultní nemocnice Ostrava. O nové studii zaměřené na léčbu migrény injekcemi nám více v rozhovoru prozradí profesor Michal Bar. A na závěr si společně vyšlápneme na třetí ročník Pochodu pro mozek.

      Tolik deset medicínských minut pro tentokrát, v příštím díle se mimo jiné dozvíte, že FN Ostrava spouští provoz nového kybernetického ozařovacího nože. Mějte hezké a zdravé dny.

      Co je centrum pro diagnostiku a léčbu onemocnění hlavy

      Jedním z center Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava je Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Jeho koordinátorem je přednosta kliniky profesor Michal Bar a odborným garantem doktorka Petra Migaľová.

      Pomoc centra vyhledala i Kateřina Rovenská. S diagnózou migréna žije už 12 let.

      Kateřina Rovenská: Nevolnost, citlivost na světlo, citlivost na zvuk, zvracení a bolest hlavy, pulzující bolest hlavy. Někdy ta bolest cestuje.

      Léky, které užívala nezabíraly, proto požádala o zařazení do studie, která má prokázat účinnost zcela nového léku.

      Kateřina Rovenská: Předtím jsem měla, že ta migréna trvala i dva dny a teď po užití léku bych řekla, že už druhý den jsem byla schopná fungovat.

      Fakultní nemocnice Ostrava se teď nově připojila ke studii, která zkoumá účinky léčby migrény injekcí abobotulotoxinu A.


      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Nové metody léčby migrény

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Princip nové léčby migrény nám vysvětlí profesor Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den, vítejte u nás.

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Dobrý den, děkuji za pozvání.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane profesore, tak na začátek jaká je definice migrény?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Definice je celkem jasná, a proto i laik může poznat, že trpí migrénami, aniž potřebuje nějaké speciální vyšetřovací metody. Bolest musí být jednostranná, to znamená, že bolí buď levá, nebo pravá polovina hlavy, je velmi intenzivní, anebo může být i středně intenzivní, a je důležité, aby se k tomu přidalo i nějaké nechutenství. Samozřejmě, u některých vystupňovaných případů dochází i ke zvracení, ale alespoň nechutenství, nechuť se podívat na potravu, nechuť něco přijmout, je také důležité. Potom je důležitá i délka, protože migréna by měla trvat alespoň 4 hodiny a ne více než 72 hodin. Většinou opravdu trvá tak 24 hodin, když není léčena.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je v Česku nějak léčba migrény organizována a pakliže ano, tak jak?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Tam je důležité si uvědomit, že výskyt tohoto onemocnění, to znamená incidence, je velmi vysoká, a my víme, že 20 % žen trpí migrénou a asi 6 nebo 8 % mužů. Samozřejmě, naštěstí jsou to případy, kdy většina z nich má jen sporadické záchvaty – jednou za uherský rok, jednou za život, dvakrát za život – a není třeba nějaká speciální léčba. Potom jsou tu samozřejmě ty ostatní případy, kde jsou migrény častější, a tam už tyto případy vyžadují léčbu. Protože těch pacientů je hodně, musí být samozřejmě organizovaná i léčba. Není možné, aby všichni pacienti se shromáždili v jedné nemocnici. To by opravdu nešlo. To znamená, že ty úplně nejbrutálnější případy opravdu léčí praktičtí lékaři, kteří dnes mají i možnost preskripce, pokud pacient vyžaduje takzvanou preventivní léčbu, to znamená každodenní. Aby vůbec k tomu záchvatu nedošlo, už je v péči neurologa. A pokud tato preventivní léčba selže, tak už jde pacient do center, která jsou jasně definována, a tam jsou specialisté, kteří řeší ty nejsložitější případy.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se vysvětlit, proč migréna častěji postihuje ženy?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Nevíme to, protože my neznáme tu příčinu. Zřejmě tam budou hormonální vlivy. Protože máme i případy, kdy migréna jako bolest hlavy se vyskytuje jenom v průběhu menstruace nebo jenom v průběhu ovulace. Takže určitě si myslím, že to bude v souvislosti s tou hormonální v podstatě charakteristikou ženy a muže.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je migréna vyléčitelná?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Vyléčitelná není. Co umíme a to umíme dobře dneska, a to je pravda, že umíme snížit vlastně frekvenci záchvatů, to je jedna věc. A potom i umíme dobře zaléčit ten záchvat jako takový. Ale to, že bych slíbil pacientovi tady budete brát léky a budete vyléčený, to nemůžeme slíbit. Je fakt, že mnohdy se stane, že ta migréna, protože to je onemocnění mladého věku, takže po 50 letech nebo po padesátce třeba už vyhasíná. Jo, ale znám případy, kdy to opravdu zase začalo kolem čtyřicítky a pořád se to stupňovalo. Ale většinou to opravdu po té menopauze, třeba u těch žen vyhasíná.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jsou nějaké novinky v léčbě?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Máme novinky, že umíme dneska dávat biologickou léčbu a ta nám funguje na to, že my jsme vlastně odhalili tu patofyziologii, nebo ta je známa úplně jako dlouho, jak vlastně, co se děje vlastně v té hlavě při těch bolestech. Umíme dneska přímo cílit na nějaké receptory, zablokovat to, zablokovat nějaký mediátor, který způsobuje tu bolestivou cévní vazodilataci. Takže je to opravdu funkční a je to velmi zdravá léčba, když můžu říct, protože fakt funguje cíleně jenom na tady tenhle mechanismus neovlivňuje nám nic jiného. Takže víceméně se může kombinovat s čímkoliv, jakoby s jinými chorobami a s jinými léky. Takže ta biologická léčba je velmi, velmi účinná dneska, ale vzhledem k tomu, že je dražší, neříkám, že úplně extrémně drahá, ale je dražší, tak je specifikována pouze pro lidi, kterým selhaly ty normální možnosti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve Fakultní nemocnici Ostrava zahajuje studii, která se týká nové metody léčby migrény. Můžete ji krátce zmínit?

      Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FNO a LF OU: Je to léčba botulotoxinem, ženy dobře znají botulotoxin z kosmetických hledisek anebo prostě indikací. My tady jsme schopni pomocí aplikace botulotoxinu ovlivnit počty záchvatů migrény, takže je to velice zase bezpečná léčba, lokální léčba. Aplikace botulotoxinu je jednou za tři měsíce a pokud by měli posluchačky, nebo posluchači zájem, tak můžou se podívat na Instagram nebo na Facebook a dát si tam slovo "migréna studie" a anebo můžou se samozřejmě podívat na Fakultní nemocnici Ostrava anebo napsat e-mail: "studieneurologie@fno.cz", pro bližší informace.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane profesore, já Vám děkuji za rozhovor. Vám v tuto chvíli za pozornost, ale neodcházejte, protože pokračujeme dále.

      3. ročník Pochodu pro mozek se vydařil

      Ideální počasí přilákalo na start Pochodu pro mozek téměř tři desítky zájemců, které doprovodily sestry a ergoterapeutky z Centra pro kognitivní poruchy. Zájemcům nastavili hole do správné výšky a ukázaly, jak je při chůzi správně používat. A pak už se celá skupina vydala na téměř dvoukilometrovou pohodlnou vycházku směrem k porubské Myslivně.

      Sestra Centra pro kognitivní poruchy Svatava Dvořáková zpestřila cestu zvídavými dotazy, které se točily kolem pomocníků při chůzi. Do cíle došli všichni a v dobré náladě.

      Jiřina Ungerová, účastnice akce: Je to výborné, je to výborné, člověk se prodýchá, nadýchá se čerstvého vzduchu, okysličí si plíce.

      Kromě drobného občerstvení byl pro účastníky pochodu připravený test, zaměřený na názvy českých filmů.

      Zpáteční cestu domů už si každý zvolil podle svého.

      Marie Ekrtová, účastnice: Po těch úrazech, co jsem měla jsem si dneska říkala, že to zkusím zvládnout. Zvládla jsem to, ale už pro mě potom přijede odpoledne rodina tady a mě odvezou.

      Eva Martiníková, účastnice akce: Po druhé letos. Je to super, protože tak mě to aspoň vytáhne ven. Jinak jsme doma nebo na zahradě, a tak mě to aspoň vytáhne trošku.

      Tolik deset medicínských minut pro tentokrát, v příštím díle se mimo jiné dozvíte, že FN Ostrava spouští provoz nového kybernetického ozařovacího nože. Mějte hezké a zdravé dny.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-20-03-2025-18-46