Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Novinky z porodnice FN Ostrava
  • Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Trendy v oblasti porodnictví ve Fakultní nemocnici Ostrava
  • Sanitářka, která je i „vrbou“

Televize Polar pokračuje ve vysílání, na řadě je medicína speciál z Fakultní nemocnice Ostrava, dobrý den. V dnešním díle se budeme věnovat tématu porodnictví, novým trendům a i nabídce perinatologického centra. A také se seznámíte se sanitářkou na onkologické klinice Veronikou Biokovou.

Novinky z porodnice FN Ostrava

Porodnické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava je součástí jediného Perinatologického centra v Moravskoslezském kraji. Poskytuje komplexní péči těhotným ženám s normálním, ale i komplikovaným průběhem těhotenství a porodu.

Na porodních pokojích jsou k dispozici gymnastické míče, masážní pomůcky, křesla, aroma-lampy, tvarovací vaky nebo žíněnka.

Kamila Bulawová, staniční sestra porodních sálů, Gynekolo-por. klinika FNO: Zkusíme zavázat šátek. Ono to to trošku nasměruje miminko do těch porodních cest.

Nově je k dispozici také masážní vana anebo trouby, které nahřejí přikrývky pro novorozené děti. Porodní sál je vybaven centrálním monitorovacím systémem srdeční aktivity plodu a přístrojem ke snímání EKG plodu. Součástí perinatologického centra je Oddělení neonatologie se špičkově vybavenou novorozeneckou jednotkou intenzivní péče.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Trendy v oblasti porodnictví ve Fakultní nemocnici Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Trendům v oblasti porodnictví se budeme věnovat i v rozhovoru s vedoucím lékařem porodních sálů Richardem Špačkem. Dobrý den, vítejte u nás.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Dobrý den a děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, je pravda, že ženy chtějí většinou rodit jinak, různým způsobem jinam, jen aby to nebylo tou klasickou metodou na lůžku na zádech. Já jsem o tom takhle slyšela, tak je to pravda?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Já si asi netroufám říct, že vím přesně, co chtějí ženy nebo rodičky, které k nám chodí rodit. Ale určitě můžeme říct, že v dnešní době se to porodnictví určitým způsobem mění, a to takovým způsobem, že se snažíme na těch porodních sálech vyhovět nějakým představám těch žen o tom, jak by třeba takový porod mohl probíhat a i v některých případech třeba ty představy trošičku korigovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jaké poloze je ve fakultní nemocnici možné rodit?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: My se snažíme ženám, které mají nějakou představu o tom, jak v jaké poloze třeba budou rodit, tak se jim snažíme vyhovět a snažíme se ženám, které třeba tuto představu nemají, naše porodní asistentky anebo třeba i lékaři, jsou-li u porodu přítomní, pomoc polohováním té ženy, která rodí tak, aby ten porod měl lepší průběh. Je samozřejmě potřeba si říct, že závisí, jaká žena nám rodí. My rozdělujeme rodičky na fyziologické, což jsou úplně zdravé ženy, u nichž předpokládáme, že rodí zdravé miminko, tam potom opravdu ta volba té polohy za toho porodu je zcela na libovůli té ženy, jak se cítí ona lépe. Buď má nějakou představu a když ne, porodní asistentka se jí třeba snaží nasměrovat. Takže jsou ženy, které si žádají porod do vany, jsou ženy, které chtějí porodit třeba mimo to porodnické lůžko na té žíněnce. Na druhou stranu, já bych se možná snažil říct, že třeba to porodnické lůžko, které když si dneska rozkliknete sociální média, je často dáváno jako strašák toho porodu, tak to tak není. Dnešní porodnická lůžka jsou polohovatelná a naopak té ženě mohou poskytnout podporu. Neznamená to, že rodila jsem na lůžku vleže na zádech, ale naopak mohou pomoct třeba té ženě porodit ve stoje v čupu, na boku. Čili to, že žena porodí na porodním lůžku není automaticky špatně, ale snažíme se opravdu tu polohu jí nabídnout tak, ať jí to nejvíce vyhovuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že nejpřirozenější porod je porod do vany, čili do vody. Je to pravda?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: To nevím, jestli je to úplně nejpřirozenější porod.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ono je to asi pro laika z vody do vody.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Z vody, do vody... Určitě je to trend, který v dnešní době v porodnictví pozorujeme i u nás na porodnici ve Fakultní nemocnici Ostrava. Samozřejmě porodní pokoj vybavený i porodnickou vanou máme. Dá se říct, že pro určitou skupinu žen je porod do vody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro kterou skupinu?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Zaprvé to musí být opět ženy, u nichž ten porod je tzv. jako by fyziologický, čili ta žena by měla být zdravá, například by to nemělo být dvojčetné těhotenství, nebo by to neměly být ženy po císařských řezech a tak dále. Čili je to porod nebo způsob porodu, který je vyhrazen určité skupině žen. Takže na to samozřejmě musí chtít, protože máme také ženy, které začnou rodit do vany, ale během průběhu to třeba první doby porodní si to rozmyslí. Zjistí, že to není to, co si třeba jako představovali, nebo že to nejde tak, jak by chtěly. Takže potom třeba rodí na porodním lůžku nebo na žíněnce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bezdrátový monitoring, co lze z něj vyčíst?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Bezdrátový monitoring eliminuje takový ten nešvar, který jsme dlouhodobě měli, že když jsme potřebovali jako porodníci nebo porodní asistentky vědět, že je miminko v pořádku, používá se tzv. CTG záznam, což jsou sondy, které jsou přiložené na bříško té ženy a snímají ozvy toho miminka děložní činnost. Nám to dává nějakou informaci, jak se miminku daří. Nicméně problém byl v tom, že tyto přístroje byly dlouhou dobu, ta sonda byla spojena drátem s tím přístrojem. V dnešní době, pokud je porodnice vybavená těmito bezdrátovými senzory, žena má volný pohyb po tom porodním pokoji, mimo jiné může například rodit do vany, jak jsme se bavili a má volný pohyb. Může být na žíněnce, může být u žebřin, může být jakkoliv polohovaná a může být ve sprše. My víme, že je miminko v pořádku a ta žena se může hýbat jak chce. Takže je to obrovský přínos toho dnešního porodnictví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Spolupracujete u vás na oddělení s dulami?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: My duly vítáme u nás na porodním sále ve fakultní nemocnici. Pro nás nebo i třeba pro mě jako pro vedoucího lékaře porodnice přínos duly během porodu, ale nejenom spontálně, i třeba během císařského řezu u žen, které musíme porodit císařským řezem je obrovský. Ta žena k ní má samozřejmě nějakou důvěru. Ta dula pomáhá jak té ženě, tak pomáhá mnohdy i nám komunikaci, i třeba po porodu v péči o miminko. Takže my duly vítáme s otevřenou náručí a ta spolupráce s nimi u nás je velká.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doktore, zmiňme na závěr našeho rozhovoru Perinatologické dny.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Perinatologické dny je to akce, kterou pořádá naše klinika tento rok poprvé. Je to akce, kdy veškerá ta porodnická péče se jednou za rok do našeho regionu sesumíruje a předávají se informace primářům a lékařům ze všech zdravotnických zařízení Moravskoslezském kraji. V letošním roce jsme se rozhodli toto pojmout trošičku jinak, čili je to akce dvoudenní. Bude doprovázená tím, že přijedou významní činitelé z perinatologické oblasti z celé ČR, kteří přednesou své přednášky. Takže se to snažíme povýšit tuto akci na úroveň, kterou si jistě Moravskoslezský kraj zaslouží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kdy proběhne?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Proběhnout 12. a 13. května na Čeladné v Lorkově vile.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Děkuji. Na shledanou.

Sanitářka, která je i „vrbou“

Měla být kosmetičkou. Už na škole ale Veronika Biolková zjistila, že to nebude práce pro ni. Cítila potřebu pomáhat. V roce 2019 se stala sanitářkou na klinice onkologické.

O pacienty pečuje na oddělení, ale jejím hlavním posláním je přepravit je do ozařoven, které jsou v suterénu kliniky.

Veronika Biolková, sanitářka, Klinika onkologická FNO a LF OU: Pacienti se bojí, hodně. Neví, co je tam čeká, takže je uklidním, že to bude v pohodě, že jim to pomůže. Oni jsou pak takoví klidnější a pak, jak vidí že tam s nimi jdu přímo k tomu ozařovacímu stroji, tak jsou v pohodě.

Pacienty ale převáží také na vyšetření do téměř kilometr vzdáleného pavilonu.

Veronika Biolková, sanitářka, Klinika onkologická FNO a LF OU:  Oni se mi hodně svěřují, že mají takové osudy a chtějí se vypovídat, protože nikoho nemají.

Denně nachodí okolo deseti kilometrů. Běžecké boty prošlape za rok. Přesto by neměnila.

Veronika Biolková, sanitářka, Klinika onkologická FNO a LF OU: Mě to tady baví. Není to stereotypní, což já nemám ráda stereotyp a je to zajímavá práce.

Deset minut z lékařského prostředí je za námi, mějte pohodové dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
20. dubna 2023, 18:45

Televize Polar pokračuje ve vysílání, na řadě je medicína speciál z Fakultní nemocnice Ostrava, dobrý den. V dnešním díle se budeme věnovat tématu porodnictví, novým trendům a i nabídce perinatologického centra. A také se seznámíte se sanitářkou na onkologické klinice Veronikou Biokovou.

Novinky z porodnice FN Ostrava

Porodnické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava je součástí jediného Perinatologického centra v Moravskoslezském kraji. Poskytuje komplexní péči těhotným ženám s normálním, ale i komplikovaným průběhem těhotenství a porodu.

Na porodních pokojích jsou k dispozici gymnastické míče, masážní pomůcky, křesla, aroma-lampy, tvarovací vaky nebo žíněnka.

Kamila Bulawová, staniční sestra porodních sálů, Gynekolo-por. klinika FNO: Zkusíme zavázat šátek. Ono to to trošku nasměruje miminko do těch porodních cest.

Nově je k dispozici také masážní vana anebo trouby, které nahřejí přikrývky pro novorozené děti. Porodní sál je vybaven centrálním monitorovacím systémem srdeční aktivity plodu a přístrojem ke snímání EKG plodu. Součástí perinatologického centra je Oddělení neonatologie se špičkově vybavenou novorozeneckou jednotkou intenzivní péče.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Trendy v oblasti porodnictví ve Fakultní nemocnici Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Trendům v oblasti porodnictví se budeme věnovat i v rozhovoru s vedoucím lékařem porodních sálů Richardem Špačkem. Dobrý den, vítejte u nás.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Dobrý den a děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, je pravda, že ženy chtějí většinou rodit jinak, různým způsobem jinam, jen aby to nebylo tou klasickou metodou na lůžku na zádech. Já jsem o tom takhle slyšela, tak je to pravda?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Já si asi netroufám říct, že vím přesně, co chtějí ženy nebo rodičky, které k nám chodí rodit. Ale určitě můžeme říct, že v dnešní době se to porodnictví určitým způsobem mění, a to takovým způsobem, že se snažíme na těch porodních sálech vyhovět nějakým představám těch žen o tom, jak by třeba takový porod mohl probíhat a i v některých případech třeba ty představy trošičku korigovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jaké poloze je ve fakultní nemocnici možné rodit?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: My se snažíme ženám, které mají nějakou představu o tom, jak v jaké poloze třeba budou rodit, tak se jim snažíme vyhovět a snažíme se ženám, které třeba tuto představu nemají, naše porodní asistentky anebo třeba i lékaři, jsou-li u porodu přítomní, pomoc polohováním té ženy, která rodí tak, aby ten porod měl lepší průběh. Je samozřejmě potřeba si říct, že závisí, jaká žena nám rodí. My rozdělujeme rodičky na fyziologické, což jsou úplně zdravé ženy, u nichž předpokládáme, že rodí zdravé miminko, tam potom opravdu ta volba té polohy za toho porodu je zcela na libovůli té ženy, jak se cítí ona lépe. Buď má nějakou představu a když ne, porodní asistentka se jí třeba snaží nasměrovat. Takže jsou ženy, které si žádají porod do vany, jsou ženy, které chtějí porodit třeba mimo to porodnické lůžko na té žíněnce. Na druhou stranu, já bych se možná snažil říct, že třeba to porodnické lůžko, které když si dneska rozkliknete sociální média, je často dáváno jako strašák toho porodu, tak to tak není. Dnešní porodnická lůžka jsou polohovatelná a naopak té ženě mohou poskytnout podporu. Neznamená to, že rodila jsem na lůžku vleže na zádech, ale naopak mohou pomoct třeba té ženě porodit ve stoje v čupu, na boku. Čili to, že žena porodí na porodním lůžku není automaticky špatně, ale snažíme se opravdu tu polohu jí nabídnout tak, ať jí to nejvíce vyhovuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že nejpřirozenější porod je porod do vany, čili do vody. Je to pravda?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: To nevím, jestli je to úplně nejpřirozenější porod.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ono je to asi pro laika z vody do vody.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Z vody, do vody... Určitě je to trend, který v dnešní době v porodnictví pozorujeme i u nás na porodnici ve Fakultní nemocnici Ostrava. Samozřejmě porodní pokoj vybavený i porodnickou vanou máme. Dá se říct, že pro určitou skupinu žen je porod do vody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro kterou skupinu?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Zaprvé to musí být opět ženy, u nichž ten porod je tzv. jako by fyziologický, čili ta žena by měla být zdravá, například by to nemělo být dvojčetné těhotenství, nebo by to neměly být ženy po císařských řezech a tak dále. Čili je to porod nebo způsob porodu, který je vyhrazen určité skupině žen. Takže na to samozřejmě musí chtít, protože máme také ženy, které začnou rodit do vany, ale během průběhu to třeba první doby porodní si to rozmyslí. Zjistí, že to není to, co si třeba jako představovali, nebo že to nejde tak, jak by chtěly. Takže potom třeba rodí na porodním lůžku nebo na žíněnce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bezdrátový monitoring, co lze z něj vyčíst?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Bezdrátový monitoring eliminuje takový ten nešvar, který jsme dlouhodobě měli, že když jsme potřebovali jako porodníci nebo porodní asistentky vědět, že je miminko v pořádku, používá se tzv. CTG záznam, což jsou sondy, které jsou přiložené na bříško té ženy a snímají ozvy toho miminka děložní činnost. Nám to dává nějakou informaci, jak se miminku daří. Nicméně problém byl v tom, že tyto přístroje byly dlouhou dobu, ta sonda byla spojena drátem s tím přístrojem. V dnešní době, pokud je porodnice vybavená těmito bezdrátovými senzory, žena má volný pohyb po tom porodním pokoji, mimo jiné může například rodit do vany, jak jsme se bavili a má volný pohyb. Může být na žíněnce, může být u žebřin, může být jakkoliv polohovaná a může být ve sprše. My víme, že je miminko v pořádku a ta žena se může hýbat jak chce. Takže je to obrovský přínos toho dnešního porodnictví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Spolupracujete u vás na oddělení s dulami?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: My duly vítáme u nás na porodním sále ve fakultní nemocnici. Pro nás nebo i třeba pro mě jako pro vedoucího lékaře porodnice přínos duly během porodu, ale nejenom spontálně, i třeba během císařského řezu u žen, které musíme porodit císařským řezem je obrovský. Ta žena k ní má samozřejmě nějakou důvěru. Ta dula pomáhá jak té ženě, tak pomáhá mnohdy i nám komunikaci, i třeba po porodu v péči o miminko. Takže my duly vítáme s otevřenou náručí a ta spolupráce s nimi u nás je velká.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doktore, zmiňme na závěr našeho rozhovoru Perinatologické dny.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Perinatologické dny je to akce, kterou pořádá naše klinika tento rok poprvé. Je to akce, kdy veškerá ta porodnická péče se jednou za rok do našeho regionu sesumíruje a předávají se informace primářům a lékařům ze všech zdravotnických zařízení Moravskoslezském kraji. V letošním roce jsme se rozhodli toto pojmout trošičku jinak, čili je to akce dvoudenní. Bude doprovázená tím, že přijedou významní činitelé z perinatologické oblasti z celé ČR, kteří přednesou své přednášky. Takže se to snažíme povýšit tuto akci na úroveň, kterou si jistě Moravskoslezský kraj zaslouží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kdy proběhne?

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Proběhnout 12. a 13. května na Čeladné v Lorkově vile.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.

Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: Děkuji. Na shledanou.

Sanitářka, která je i „vrbou“

Měla být kosmetičkou. Už na škole ale Veronika Biolková zjistila, že to nebude práce pro ni. Cítila potřebu pomáhat. V roce 2019 se stala sanitářkou na klinice onkologické.

O pacienty pečuje na oddělení, ale jejím hlavním posláním je přepravit je do ozařoven, které jsou v suterénu kliniky.

Veronika Biolková, sanitářka, Klinika onkologická FNO a LF OU: Pacienti se bojí, hodně. Neví, co je tam čeká, takže je uklidním, že to bude v pohodě, že jim to pomůže. Oni jsou pak takoví klidnější a pak, jak vidí že tam s nimi jdu přímo k tomu ozařovacímu stroji, tak jsou v pohodě.

Pacienty ale převáží také na vyšetření do téměř kilometr vzdáleného pavilonu.

Veronika Biolková, sanitářka, Klinika onkologická FNO a LF OU:  Oni se mi hodně svěřují, že mají takové osudy a chtějí se vypovídat, protože nikoho nemají.

Denně nachodí okolo deseti kilometrů. Běžecké boty prošlape za rok. Přesto by neměnila.

Veronika Biolková, sanitářka, Klinika onkologická FNO a LF OU: Mě to tady baví. Není to stereotypní, což já nemám ráda stereotyp a je to zajímavá práce.

Deset minut z lékařského prostředí je za námi, mějte pohodové dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-20-04-2023-18-45