Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Studenti z karvinského gymnázia poprvé darovali krev
  • Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Nový obor Zubní lékařství přispěje k dostupnější péči

Hezký den, ve vysílání TV Polar je právě teď vyhrazen prostor pro témata o zdraví a zdravotnictví, začíná Magazín TV Medicína. Dnes se budeme věnovat Dárcovství krve. Konkrétně zamíříme do nemocnice v Karviné-Ráji, kam se přišli podělit o drahocenou tekutinu studenti gymnázia. A ve studiu usedne děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, se kterým si budeme povídat o zubařské péči.

Studenti z karvinského gymnázia poprvé darovali krev

Studenti karvinského gymnázia přišli hromadně doplnit zásoby krve na hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Karviná-Ráj. K dárcovství je vyzvala jejich profesorka, která darovala krev pravidelně.

Dvacetičlenná skupina karvinských studentů přišla před vánočními svátky hromadně darovat krev. Všichni byli prvodárci.

Zuzana Kardošová, pedagožka karvinského gymnázia: "Na transfuzní stanici chodíme pravidelně, je to naše tradice. Vždycky sem vodím prvodárce, výběr ze čtvrtých ročníků, žáků, kteří se úplně nebojí a je to důležitá akce, protože si myslím, že děti by měly dělat něco pro druhé.”

Richard Pavlík, prvodárce: "Váhal jsem, ale nakonec jsme si říkal, že je to pro dobrou věc, tak jsme tady.”

Dalibor Kocur, prvodárce: "Jsem prvodárce a co jsem to zjistil, tak jsem šel hned tady.

Chtěl bych být pravidelným dárcem.”

O pravidelnost jde především, je potřeba nahradit stárnoucí generaci dárců.

Daniel Janek, primář hematologicko-transfuzní stanice Nemocnice Karviná-Ráj: "Z pravidelných dárců máme největší profit, darovat mohou muži co tři měsíce, čili 4x do roka a ženy co čtyři měsíce, čili třikrát ročně."

Každoročně přibude v ČR třicet tisíc nových prvodárců, ale ještě větší počet ubývá kvůli věku. Momentálně v České republice chybí asi sto tisíc pravidelných dárců.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Nový obor Zubní lékařství přispěje k dostupnější péči

Jana Lipowská, TV Polar: Ve studiu si dnes budeme povídat o zubařské péči v našem kraji a o vzdělávání budoucích zubařů. Pozvání přijal děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Dobrý den.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Dobrý den.

Jana Lipowská, TV Polar: Stomatologická péče patří v našem kraji k nejhůře dostupným. Také proto vzniklo na Ostravské univerzitě na Lékařské fakultě obor zubní lékařství, který podpořil Moravskoslezský kraj i město. Jak bylo těžké získat akreditaci?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Bylo to velmi náročné. Musím říct, že to bylo ještě náročnější, než jsme původně očekávali, a to jsme nic jednoduchého nečekali. Na prvním jednání na Ministerstvu zdravotnictví, za účasti vedoucích přednostů jiných stomatologických oborů na lékařských fakultách, se to úplně nesetkalo s pochopením, proč chce náš kraj mít vlastní studium stomatologie. Přes veškeré argumenty, které jsme tam dávali, nás upozorňovali, že pokud náhodou uspějeme, tak že celá příprava nám bude trvat pět až sedm let a nám se toho podařilo dosáhnout už za dva a půl roku, ale za cenu obrovského vypětí sil i financí, které jsme do toho investovali. A samozřejmě bez podpory města kraje by to vůbec nebylo možné z hlediska finančního příspěvku na technické zázemí.

Jana Lipowská, TV Polar: Na jak dlouho jste získali akreditaci?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: My teď máme akreditaci na tři roky a potom budeme reakreditovat. To je celkem běžné, že pokud něco začíná, tak dostane akreditaci na polovinu období standardní délky studijního programu. Takže my budeme akreditační spis nově připravovat na rok 2026 a já věřím, že se nám to podaří obhájit. Mimochodem, každoročně v září musíme předkládat tzv. hodnotící zprávu, která definuje nebo uvádí pokrok, který se nám meziročně podařilo dosáhnout, takže Národní akreditační úřad má na nás nasvíceno velmi těsně a bude nás hlídat úplně od začátku.

Jana Lipowská, TV Polar: V loňském roce do prvního ročníku nastoupilo 20 studentů. Co všechno bylo potřeba pro ně připravit? Co mají k dispozici v průběhu studia?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Studenti stomatologie absolvují trošku klasické studium medicíny, když to řeknu v redukované formě. To znamená i tu anatomii, kterou mají hned v prvním ročníku, sice absolvují, ale hlavně se zaměřením na hlavu a krk. A ten zbytek? Na ten se neklade až takový důraz, takže je to jakoby zjednodušené zkrácené studium medicíny. Vedle toho mají potom specifické stomatologické obory. V prvním ročníku je to hlavně preklinické zubní lékařství a preventivní zubní lékařství. A potom postupně přibývají klinické obory a oni se potom v posledních ročnících přesunou na půdu Fakultní nemocnice Ostrava, kde pro ně rovněž musíme připravit dostatečné laboratorní i výukové zázemí ve formě zubařských křesel a také personálu.

Jana Lipowská, TV Polar: Máte v plánu navyšovat do budoucna kapacity, aby nastupovalo více studentů do prvních ročníků?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: My bychom velmi rádi, ale na období první zkrácené akreditace to určitě zůstane na počtu 20. Je to právě kvůli tomu, že výuka stomatologů je velmi prakticky zaměřená. Máme sice 20 fantomů, ale současně potřebujeme dostatečný počet křesel právě ve fakultních nemocnicích a k nim personál. Protože jsme začínali od bodu nula, kdy ve Fakultní nemocnici Ostrava nebylo ani samostatné oddělení zubního lékařství. Je tam skvělá klinika stomatochirurgie a klasické oddělení zubního lékařství s křesly, kde by byli zaměstnanci nemocnice. Tohle tam nebylo. Takže to byl podnět a spolupráce, která funguje výborně ze strany fakultní nemocnice a k tomu se buduje skutečně to nezbytné laboratorní zázemí.

Jana Lipowská, TV Polar: Jak je to finančně náročné? Třeba vybudování toho jednoho křesla pro studenty.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Je to řádově v milionech korun. Je jedna ordinace se zázemím a některá křesla jsou jakoby dvojkřesla, takže nám umožní dva studenty na jednoho pacienta, na jednoho učitele. Nicméně už jenom ten první a druhý rok preklinické výuky u nás na Lékařské fakultě, fantomová místnost a další dvě místnosti, které máme vybavené, stálo řádově více než 40 milionů korun. K tomu jsou poměrně zásadní náklady na personál, na platy zaměstnanců, kterých jsme museli nabrat desítky. Museli jsme mít garanta, docenta, další docenty i další phd stomatology, což samo o sobě není jednoduché v té stomatologii sehnat. A k tomu potom i množství vyučujících z praxe.

Jana Lipowská, TV Polar: Obor studují určitě nejen studenti z Moravskoslezského kraje. Co děláte pro to, aby po studiu zůstali tady u nás a nevraceli se zpět domů?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Ano, je to tak. My se budeme snažit na ty studenty působit tak, aby nám tady zůstávali, ať už jsou odkudkoliv, ze Slovenska, z Moravy nebo Čech. Teď naštěstí v prvním ročníku je nadpoloviční většina z Ostravy a okolí a velká většina je z Moravy, takže věříme, že se nám to i podaří. Ale už teď připravujeme stipendijní program, který by měl směřovat ke studentům už v prvním ročníku. Ostravská univerzita se rozhodla, že bude stipendijní program koordinovat. To znamená, že pomůže městům a obcím v tom, aby standardní podmínky, které se domluví, zůstávaly standardní po celých pět let studijního programu, aby se nestalo, že někdo někoho přeplatí těsně před tím, než zubař, student. Věřím, že se nám tímto způsobem podaří, že se studenti zasmluvní obcím a městům, které je budou podporovat jako studenty tím stipendijním programem, že po ukončení studia nastoupí do jejich ordinace a odpracují si tam určitou řadu let. Pokud vím, na žádné jiné lékařské fakultě momentálně tento princip nefunguje, takže věřím, že se nám to vyplatí. My se skutečně snažíme o to, aby především ta potřeba v našem kraji byla co nejvíce saturována našimi absolventy.

Jana Lipowská, TV Polar: Na jak dlouho se bude muset student zavázat? To už bude na obcích, jak se dohodnou, jak si nastaví smlouvy?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Je to tak, ale pokusíme se to sjednotit. Teď ta jednání začínají, protože se Ostravská univerzita rozhodla nedávno na jednání s vedením kraje, že pomůže kraji, obcím, větším obcím i městům, které mají prázdné ordinace. Pomůže jim v tom, že to bude unifikovat. Tím pádem by se měly nastavit standardní podmínky pro všechny stejné, aby to nebylo nefér vůči někomu. Uvidíme, jak se to celé vyvine, ale věřím, že si to sedne s tím očekáváním, které si od toho slibujeme nejen my, ale i vedoucí představitelé kraje Moravskoslezského a statutárního města Ostrava.

Jana Lipowská, TV Polar: Já přeju, aby ano, aby se navyšovaly počty kapacit u nás, aby co nejvíce lidí mělo dostupnou péči.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: My se o to snažíme a celá Lékařská fakulta saturuje primárně Moravskoslezský kraj svými absolventy i lékaři a dalším zdravotnickým personálem. Z našich absolventů zůstává tady v regionu přes 80 procent, to jsme velmi rádi a věřím, že to tak zůstane i v budoucnu. Navíc víme, že bezpečnost a dostupná zdravotní péče jsou základní faktory, které udrží obyvatele regionu tady u nás a nebudou nám odcházet, aby se nám Moravskoslezský kraj nevylidňoval.

Jana Lipowská, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Děkuji.

Jana Lipowská, TV Polar: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV MEDICÍNA.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
21. února 2024, 17:43

Hezký den, ve vysílání TV Polar je právě teď vyhrazen prostor pro témata o zdraví a zdravotnictví, začíná Magazín TV Medicína. Dnes se budeme věnovat Dárcovství krve. Konkrétně zamíříme do nemocnice v Karviné-Ráji, kam se přišli podělit o drahocenou tekutinu studenti gymnázia. A ve studiu usedne děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, se kterým si budeme povídat o zubařské péči.

Studenti z karvinského gymnázia poprvé darovali krev

Studenti karvinského gymnázia přišli hromadně doplnit zásoby krve na hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Karviná-Ráj. K dárcovství je vyzvala jejich profesorka, která darovala krev pravidelně.

Dvacetičlenná skupina karvinských studentů přišla před vánočními svátky hromadně darovat krev. Všichni byli prvodárci.

Zuzana Kardošová, pedagožka karvinského gymnázia: "Na transfuzní stanici chodíme pravidelně, je to naše tradice. Vždycky sem vodím prvodárce, výběr ze čtvrtých ročníků, žáků, kteří se úplně nebojí a je to důležitá akce, protože si myslím, že děti by měly dělat něco pro druhé.”

Richard Pavlík, prvodárce: "Váhal jsem, ale nakonec jsme si říkal, že je to pro dobrou věc, tak jsme tady.”

Dalibor Kocur, prvodárce: "Jsem prvodárce a co jsem to zjistil, tak jsem šel hned tady.

Chtěl bych být pravidelným dárcem.”

O pravidelnost jde především, je potřeba nahradit stárnoucí generaci dárců.

Daniel Janek, primář hematologicko-transfuzní stanice Nemocnice Karviná-Ráj: "Z pravidelných dárců máme největší profit, darovat mohou muži co tři měsíce, čili 4x do roka a ženy co čtyři měsíce, čili třikrát ročně."

Každoročně přibude v ČR třicet tisíc nových prvodárců, ale ještě větší počet ubývá kvůli věku. Momentálně v České republice chybí asi sto tisíc pravidelných dárců.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Nový obor Zubní lékařství přispěje k dostupnější péči

Jana Lipowská, TV Polar: Ve studiu si dnes budeme povídat o zubařské péči v našem kraji a o vzdělávání budoucích zubařů. Pozvání přijal děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Dobrý den.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Dobrý den.

Jana Lipowská, TV Polar: Stomatologická péče patří v našem kraji k nejhůře dostupným. Také proto vzniklo na Ostravské univerzitě na Lékařské fakultě obor zubní lékařství, který podpořil Moravskoslezský kraj i město. Jak bylo těžké získat akreditaci?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Bylo to velmi náročné. Musím říct, že to bylo ještě náročnější, než jsme původně očekávali, a to jsme nic jednoduchého nečekali. Na prvním jednání na Ministerstvu zdravotnictví, za účasti vedoucích přednostů jiných stomatologických oborů na lékařských fakultách, se to úplně nesetkalo s pochopením, proč chce náš kraj mít vlastní studium stomatologie. Přes veškeré argumenty, které jsme tam dávali, nás upozorňovali, že pokud náhodou uspějeme, tak že celá příprava nám bude trvat pět až sedm let a nám se toho podařilo dosáhnout už za dva a půl roku, ale za cenu obrovského vypětí sil i financí, které jsme do toho investovali. A samozřejmě bez podpory města kraje by to vůbec nebylo možné z hlediska finančního příspěvku na technické zázemí.

Jana Lipowská, TV Polar: Na jak dlouho jste získali akreditaci?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: My teď máme akreditaci na tři roky a potom budeme reakreditovat. To je celkem běžné, že pokud něco začíná, tak dostane akreditaci na polovinu období standardní délky studijního programu. Takže my budeme akreditační spis nově připravovat na rok 2026 a já věřím, že se nám to podaří obhájit. Mimochodem, každoročně v září musíme předkládat tzv. hodnotící zprávu, která definuje nebo uvádí pokrok, který se nám meziročně podařilo dosáhnout, takže Národní akreditační úřad má na nás nasvíceno velmi těsně a bude nás hlídat úplně od začátku.

Jana Lipowská, TV Polar: V loňském roce do prvního ročníku nastoupilo 20 studentů. Co všechno bylo potřeba pro ně připravit? Co mají k dispozici v průběhu studia?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Studenti stomatologie absolvují trošku klasické studium medicíny, když to řeknu v redukované formě. To znamená i tu anatomii, kterou mají hned v prvním ročníku, sice absolvují, ale hlavně se zaměřením na hlavu a krk. A ten zbytek? Na ten se neklade až takový důraz, takže je to jakoby zjednodušené zkrácené studium medicíny. Vedle toho mají potom specifické stomatologické obory. V prvním ročníku je to hlavně preklinické zubní lékařství a preventivní zubní lékařství. A potom postupně přibývají klinické obory a oni se potom v posledních ročnících přesunou na půdu Fakultní nemocnice Ostrava, kde pro ně rovněž musíme připravit dostatečné laboratorní i výukové zázemí ve formě zubařských křesel a také personálu.

Jana Lipowská, TV Polar: Máte v plánu navyšovat do budoucna kapacity, aby nastupovalo více studentů do prvních ročníků?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: My bychom velmi rádi, ale na období první zkrácené akreditace to určitě zůstane na počtu 20. Je to právě kvůli tomu, že výuka stomatologů je velmi prakticky zaměřená. Máme sice 20 fantomů, ale současně potřebujeme dostatečný počet křesel právě ve fakultních nemocnicích a k nim personál. Protože jsme začínali od bodu nula, kdy ve Fakultní nemocnici Ostrava nebylo ani samostatné oddělení zubního lékařství. Je tam skvělá klinika stomatochirurgie a klasické oddělení zubního lékařství s křesly, kde by byli zaměstnanci nemocnice. Tohle tam nebylo. Takže to byl podnět a spolupráce, která funguje výborně ze strany fakultní nemocnice a k tomu se buduje skutečně to nezbytné laboratorní zázemí.

Jana Lipowská, TV Polar: Jak je to finančně náročné? Třeba vybudování toho jednoho křesla pro studenty.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Je to řádově v milionech korun. Je jedna ordinace se zázemím a některá křesla jsou jakoby dvojkřesla, takže nám umožní dva studenty na jednoho pacienta, na jednoho učitele. Nicméně už jenom ten první a druhý rok preklinické výuky u nás na Lékařské fakultě, fantomová místnost a další dvě místnosti, které máme vybavené, stálo řádově více než 40 milionů korun. K tomu jsou poměrně zásadní náklady na personál, na platy zaměstnanců, kterých jsme museli nabrat desítky. Museli jsme mít garanta, docenta, další docenty i další phd stomatology, což samo o sobě není jednoduché v té stomatologii sehnat. A k tomu potom i množství vyučujících z praxe.

Jana Lipowská, TV Polar: Obor studují určitě nejen studenti z Moravskoslezského kraje. Co děláte pro to, aby po studiu zůstali tady u nás a nevraceli se zpět domů?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Ano, je to tak. My se budeme snažit na ty studenty působit tak, aby nám tady zůstávali, ať už jsou odkudkoliv, ze Slovenska, z Moravy nebo Čech. Teď naštěstí v prvním ročníku je nadpoloviční většina z Ostravy a okolí a velká většina je z Moravy, takže věříme, že se nám to i podaří. Ale už teď připravujeme stipendijní program, který by měl směřovat ke studentům už v prvním ročníku. Ostravská univerzita se rozhodla, že bude stipendijní program koordinovat. To znamená, že pomůže městům a obcím v tom, aby standardní podmínky, které se domluví, zůstávaly standardní po celých pět let studijního programu, aby se nestalo, že někdo někoho přeplatí těsně před tím, než zubař, student. Věřím, že se nám tímto způsobem podaří, že se studenti zasmluvní obcím a městům, které je budou podporovat jako studenty tím stipendijním programem, že po ukončení studia nastoupí do jejich ordinace a odpracují si tam určitou řadu let. Pokud vím, na žádné jiné lékařské fakultě momentálně tento princip nefunguje, takže věřím, že se nám to vyplatí. My se skutečně snažíme o to, aby především ta potřeba v našem kraji byla co nejvíce saturována našimi absolventy.

Jana Lipowská, TV Polar: Na jak dlouho se bude muset student zavázat? To už bude na obcích, jak se dohodnou, jak si nastaví smlouvy?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Je to tak, ale pokusíme se to sjednotit. Teď ta jednání začínají, protože se Ostravská univerzita rozhodla nedávno na jednání s vedením kraje, že pomůže kraji, obcím, větším obcím i městům, které mají prázdné ordinace. Pomůže jim v tom, že to bude unifikovat. Tím pádem by se měly nastavit standardní podmínky pro všechny stejné, aby to nebylo nefér vůči někomu. Uvidíme, jak se to celé vyvine, ale věřím, že si to sedne s tím očekáváním, které si od toho slibujeme nejen my, ale i vedoucí představitelé kraje Moravskoslezského a statutárního města Ostrava.

Jana Lipowská, TV Polar: Já přeju, aby ano, aby se navyšovaly počty kapacit u nás, aby co nejvíce lidí mělo dostupnou péči.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: My se o to snažíme a celá Lékařská fakulta saturuje primárně Moravskoslezský kraj svými absolventy i lékaři a dalším zdravotnickým personálem. Z našich absolventů zůstává tady v regionu přes 80 procent, to jsme velmi rádi a věřím, že to tak zůstane i v budoucnu. Navíc víme, že bezpečnost a dostupná zdravotní péče jsou základní faktory, které udrží obyvatele regionu tady u nás a nebudou nám odcházet, aby se nám Moravskoslezský kraj nevylidňoval.

Jana Lipowská, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: Děkuji.

Jana Lipowská, TV Polar: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV MEDICÍNA.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-21-02-2024-17-43