Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Slezská nemocnice se poprvé zapojila ke Světovému dni bez tabáku
  • MUDr. Miroslav Havrlant, chirurg Centrum jednodenní chirurgie Vratimov: Jednodenní péče na lůžku - moderní trend operačních oborů
  • Jednodenní péče na lůžku se hodí pro široké spektrum zákroků
  • Péče je vždy plánovaná, nejedná se o akutní výkon
  • Jednodenní chirurgie - rychlejší rekonvalescence

Začíná pravidelný pořad o zdraví a já vás vítám u jeho sledování. Význam jednodenní péče na lůžku narůstá v souvislosti s vývojem a využitím anestetik s krátkou dobou účinnosti a s novými operačními metodami. V tomto režimu jsou poskytovány vybrané operační výkony, u kterých postačuje maximálně 24hodinový pobyt na lůžku. Podrobněji se budeme tomuto tématu věnovat s doktorem Miroslavem Havrlantem z Centra jednodenní chirurgie ve Vratimově.

Slezská nemocnice se poprvé zapojila ke Světovému dni bez tabáku

Jasnou stopku kouření dala Slezská nemocnice v Opavě, která vůbec poprvé uspořádala Happening ke Světovému dni bez tabáku. A to ve spolupráci s místními středními školami a základní uměleckou školou. Preventivní akce tak zacílila na ty nejzranitelnější. V České republice začíná kouřit dvojnásobek dětí a mladistvých ve srovnání s vyspělými státy.

Opavou prošel průvod, který upozornil na škodlivost kouření. V rámci Happeningu s názvem Den bez tabáku se předvedli i tanečníci, bubeníci a nechybělo ani divadelní vystoupení.

Jitka Oboňová, vedoucí oboru Tvorba hraček a herních předmětů, SŠPU Opava: “My jsme to pojali tak, že máme tři studijní obory. Grafický design, průmyslový design a tvorbu hraček a každý obor se podílel na tom průvodu nějakým svým návrhem. Takže grafický design vytvořil návrhy cedulí, které se potom vybraly do průvodu. Obor Průmyslový design navrhl masky, z kterých se vybrala ta nejlepší a Tvorba hraček dělala toho velkého kostlivce.”

Průvod studentů v papírových maskách s poutači a cedulemi s nápisy odrazujícími od kouření, se z Dvořákových sadů vydal přes Horní náměstí, Ostrožnou a Olomouckou ulicí až k ředitelství nemocnice. Aby studenti umocnili zážitek z průvodu, oblékli se do černé barvy.”

Karel Siebert, ředitel SNO: “Určitě to bude tradicí a jsme rádi, že můžeme dát mladé generaci jasný signál proto, aby si odvykla kouřit, aby nepropadla tomuto zlozvyku. Ročně umírá na následky kouření 8 milionů lidí a skutečně je to na té mladé generaci, aby si tuto informaci uvědomila.” 

Zuzana Pokořová, lékařka, plicní oddělení SNO: “Kouření nepřináší nic dobrého. Bere nám krásu, peníze a hlavně svobodu. Zdraví a životy. Přitom je to úplně preventabilní nemoc, protože by jinak neumřeli, kdyby nekouřili. Důležitá je prevence, protože většina dospělých by raději nekouřila. Kouřit se začíná v dětství a dospívání a na ty by se měla ta prevence cílit.” Přestat kouřit není vůbec jednoduché. Podaří se to jen hrstce lidí, proto je líp s ním vůbec nezačínat.

Zuzana Pokořová, lékařka, plicní oddělení SNO: “Pokud se člověk pokouší přestat kouřit sám, tak za rok se to ze sta podaří dvěma, třem lidem. S tou pomocí a léčbou to může být desetinásobek.”

V Česku kouří zhruba čtvrtina lidí ve věku 15 let a více, což je dvojnásobek ve srovnání například s Austrálií, Amerikou, nebo Velkou Británií.

MUDr. Miroslav Havrlant, chirurg Centrum jednodenní chirurgie Vratimov: Jednodenní péče na lůžku - moderní trend operačních oborů

Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je pan doktor Miroslav Havrlant, chirurg z Centra jednodenní chirurgie ve Vratimově. Dobrý den.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: S rozvojem soukromé praxe se rozšířila síť pracovišť, kde je možno podstoupit zákrok v anestezii a ještě tentýž den být propuštěn domů. Ten pojem jednodenní chirurgie asi nemusíme úplně vysvětlovat, s tím už se naši diváci setkali, ale jaké zákroky, když se budeme držet vašeho oboru chirurgie, potažmo ortopedie, mohou podstoupit lidé ve vašem zařízení?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Naše zařízení, které je ve Vratimově a už tam fungujeme třetím rokem, se zaměřuje hlavně na artroskopické operace, které se jsou velmi efektivní a je spousta pacientů, kteří můžou podstoupit tento zákrok v rámci jednodenní chirurgie. Artroskopická operace znamená, že jsme schopni ošetřit poranění kloubů, ať už kolenního, ramenního, lokte nebo kotníku v rámci jednodenní chirurgie a pomoci miniinvazivních metod tady tyhle poranění vyřešit.

Simona Součková, TV Polar: Jste limitováni nějakými předpisy nebo legislativou, co si můžete v rámci té jednodenní chirurgie, péče o pacienta na lůžku během jednoho dne dovolit?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Tyto výkony, které se v rámci jednodenní chirurgie mohou provádět, jsou definovány odbornou společností a jsou schváleny zdravotními pojišťovnami, které vám nasmlouvají tyhle výkony, které se můžou v rámci tzv. balíčkové úhrady v té jednodenní chirurgii provádět.

Simona Součková, TV Polar: Co je nejdůležitější podmínkou?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Aby mohl pacient u nás, nebo v rámci i jiných samozřejmě zařízeních jednodenní chirurgie, podstoupit takový zákrok, musí být samozřejmě zdráv, musí projít předoperačním vyšetřením, musí být lucidní, musí spolupracovat s námi, aby dobře pochopil, co po něm před tou operaci vyžadujeme a co po něm budeme vyžadovat nebo jaké nároky na něho klademe i v tom pooperačním období.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, to se očekává od pacienta. Co očekáváte od rodiny? Protože ta de facto musí být zainteresovaná.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Rodina musí umět k tomu pacientovi jednak doma pomoci, jednak pomoci s hygienou, jednak pomoci s rehabilitací, následnou péčí, podporou psychickou, protože hlavní benefit té jednodenní chirurgie je v tom, že lidé jsou jednak u nás hospitalizováni v rámci tzv. té jednodenní nebo třiadvaceti hodinové hospitalizace. Můžou tedy po operaci, buď po té, co se probudí z narkózy při jednoduchých zákrocích, třeba dejme tomu po dvou, po třech hodinách, nebo když je nutno, aby tam byli přes noc u složitějších operací. Potom samozřejmě ta rodina je bere domu, ale hlavně ten benefit je v tom, že tam odpadá ten psychický stres z té nemocnice a z toho, že jde o ambulantní výkon. Další, co je důležité, že my minimalizujeme nebo je nízké procento na nozokomiálních neboli nemocničních nákaz, které v těch nemocnicích jsou v daleko větším rozsahu.

Simona Součková, TV Polar: Čili jestli jsem to dobře pochopila, hlavním cílem je, aby jednodenní režim dobře dopadl a pacient se cítil spokojený?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Ano, přesně tak.

Simona Součková, TV Polar: Určitě stojí za to zdůraznit i sestřičky, tu jejich práci kolem toho pacienta, protože podle mě sestry jsou duší takového projektu.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Na sestřičkách všechno stojí, protože oni nám lékařům zabezpečují veškerý komfort, veškerou příznivou atmosféru na pracovišti. Komunikují nejvíc s těmi pacienty, edukují je školy, starají se o ně v podstatě v tom pooperačním období, starají se o nás jako o lékaře. Takže za to jsme jim vždycky strašně rádi a vděční, že máte kolem sebe velmi příjemné sestry a příjemné lidi.

Simona Součková, TV Polar: Zvládne každý pacient takový režim, když je zdraví? Nemůže tam být ještě pořád třeba nějaký psychický blok, že jsou zažité pořád ty stereotypy, že půjdu raději do nemocnice?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Tady v tomhle režimu a operuji přibližně 15-16 let a de facto de za celou tu dobu, kdy takhle pracuji, dá se říct, že velká většina pacientů jako tohle přijme a jsou tady s tímhle tím srozuměni, jsou za to myslím si rádi a jsou spokojeni po té operaci. Protože nejdůležitější je, když tomu pacientu opravdu jako efektivně pomůžete a on se může brzy vrátit zase domů, do práce, ke sportu, ke svým koníčkům, ke svým zálibám. Tím, že jsem na poliklinice Hrabůvce už 20 let, tu zpětnou vazbu mám a myslím si, že většina pacientů je spokojená s naší prací.

Simona Součková, TV Polar: Pro jaké pacienty se to tedy nehodí taková operace v jeden den?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Pro pacienty, kteří jsou opravdu nemocní, kteří mají rizika, která by byla nutná v té nemocnici, aby potom byli hospitalizováni třeba na jednotce intenzivní péče. Anebo mají hyper obezitu.

Simona Součková, TV Polar: Čili jsou tam komplikace zdravotní?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Ano, jsou tam komplikace zdravotní, pro které nemůžou být u nás operování nebo nemůžou být vůbec uspání, protože tam to riziko, že se něco stane po té operaci je vysoké.

Simona Součková, TV Polar: Myslím si, že děláte záslužnou práci, že to není úplně jednoduché vybudovat takové centrum, aby bylo na technologické výši, aby mělo ty nejdokonalejší přístroje, aby mělo hlavně ty týmy fungující. Takže to chce určitou notnou dávku taky umu v logistice to všechno zajistit.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Je to v podstatě přirozený vývoj, kdy člověk operuje nejdřív na ambulanci, potom na operačním sále, poté v nemocnici a potom de facto, když přijde na to, že je spousta zákroků, které se dají tady v téhle jednodenní chirurgii dělat a můžete to pacientům nabídnout tak, jako jsem se tady snažil vždycky dělat a proto jsme tady tohle centrum vybudovali.

Simona Součková, TV Polar: Ať se Vám to daří a ať máte spoustu spokojených pacientů.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Vám, milí diváci, děkuji za přízeň a těším se s vámi zase příště, na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
21. června 2023, 17:43

Začíná pravidelný pořad o zdraví a já vás vítám u jeho sledování. Význam jednodenní péče na lůžku narůstá v souvislosti s vývojem a využitím anestetik s krátkou dobou účinnosti a s novými operačními metodami. V tomto režimu jsou poskytovány vybrané operační výkony, u kterých postačuje maximálně 24hodinový pobyt na lůžku. Podrobněji se budeme tomuto tématu věnovat s doktorem Miroslavem Havrlantem z Centra jednodenní chirurgie ve Vratimově.

Slezská nemocnice se poprvé zapojila ke Světovému dni bez tabáku

Jasnou stopku kouření dala Slezská nemocnice v Opavě, která vůbec poprvé uspořádala Happening ke Světovému dni bez tabáku. A to ve spolupráci s místními středními školami a základní uměleckou školou. Preventivní akce tak zacílila na ty nejzranitelnější. V České republice začíná kouřit dvojnásobek dětí a mladistvých ve srovnání s vyspělými státy.

Opavou prošel průvod, který upozornil na škodlivost kouření. V rámci Happeningu s názvem Den bez tabáku se předvedli i tanečníci, bubeníci a nechybělo ani divadelní vystoupení.

Jitka Oboňová, vedoucí oboru Tvorba hraček a herních předmětů, SŠPU Opava: “My jsme to pojali tak, že máme tři studijní obory. Grafický design, průmyslový design a tvorbu hraček a každý obor se podílel na tom průvodu nějakým svým návrhem. Takže grafický design vytvořil návrhy cedulí, které se potom vybraly do průvodu. Obor Průmyslový design navrhl masky, z kterých se vybrala ta nejlepší a Tvorba hraček dělala toho velkého kostlivce.”

Průvod studentů v papírových maskách s poutači a cedulemi s nápisy odrazujícími od kouření, se z Dvořákových sadů vydal přes Horní náměstí, Ostrožnou a Olomouckou ulicí až k ředitelství nemocnice. Aby studenti umocnili zážitek z průvodu, oblékli se do černé barvy.”

Karel Siebert, ředitel SNO: “Určitě to bude tradicí a jsme rádi, že můžeme dát mladé generaci jasný signál proto, aby si odvykla kouřit, aby nepropadla tomuto zlozvyku. Ročně umírá na následky kouření 8 milionů lidí a skutečně je to na té mladé generaci, aby si tuto informaci uvědomila.” 

Zuzana Pokořová, lékařka, plicní oddělení SNO: “Kouření nepřináší nic dobrého. Bere nám krásu, peníze a hlavně svobodu. Zdraví a životy. Přitom je to úplně preventabilní nemoc, protože by jinak neumřeli, kdyby nekouřili. Důležitá je prevence, protože většina dospělých by raději nekouřila. Kouřit se začíná v dětství a dospívání a na ty by se měla ta prevence cílit.” Přestat kouřit není vůbec jednoduché. Podaří se to jen hrstce lidí, proto je líp s ním vůbec nezačínat.

Zuzana Pokořová, lékařka, plicní oddělení SNO: “Pokud se člověk pokouší přestat kouřit sám, tak za rok se to ze sta podaří dvěma, třem lidem. S tou pomocí a léčbou to může být desetinásobek.”

V Česku kouří zhruba čtvrtina lidí ve věku 15 let a více, což je dvojnásobek ve srovnání například s Austrálií, Amerikou, nebo Velkou Británií.

MUDr. Miroslav Havrlant, chirurg Centrum jednodenní chirurgie Vratimov: Jednodenní péče na lůžku - moderní trend operačních oborů

Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je pan doktor Miroslav Havrlant, chirurg z Centra jednodenní chirurgie ve Vratimově. Dobrý den.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: S rozvojem soukromé praxe se rozšířila síť pracovišť, kde je možno podstoupit zákrok v anestezii a ještě tentýž den být propuštěn domů. Ten pojem jednodenní chirurgie asi nemusíme úplně vysvětlovat, s tím už se naši diváci setkali, ale jaké zákroky, když se budeme držet vašeho oboru chirurgie, potažmo ortopedie, mohou podstoupit lidé ve vašem zařízení?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Naše zařízení, které je ve Vratimově a už tam fungujeme třetím rokem, se zaměřuje hlavně na artroskopické operace, které se jsou velmi efektivní a je spousta pacientů, kteří můžou podstoupit tento zákrok v rámci jednodenní chirurgie. Artroskopická operace znamená, že jsme schopni ošetřit poranění kloubů, ať už kolenního, ramenního, lokte nebo kotníku v rámci jednodenní chirurgie a pomoci miniinvazivních metod tady tyhle poranění vyřešit.

Simona Součková, TV Polar: Jste limitováni nějakými předpisy nebo legislativou, co si můžete v rámci té jednodenní chirurgie, péče o pacienta na lůžku během jednoho dne dovolit?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Tyto výkony, které se v rámci jednodenní chirurgie mohou provádět, jsou definovány odbornou společností a jsou schváleny zdravotními pojišťovnami, které vám nasmlouvají tyhle výkony, které se můžou v rámci tzv. balíčkové úhrady v té jednodenní chirurgii provádět.

Simona Součková, TV Polar: Co je nejdůležitější podmínkou?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Aby mohl pacient u nás, nebo v rámci i jiných samozřejmě zařízeních jednodenní chirurgie, podstoupit takový zákrok, musí být samozřejmě zdráv, musí projít předoperačním vyšetřením, musí být lucidní, musí spolupracovat s námi, aby dobře pochopil, co po něm před tou operaci vyžadujeme a co po něm budeme vyžadovat nebo jaké nároky na něho klademe i v tom pooperačním období.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, to se očekává od pacienta. Co očekáváte od rodiny? Protože ta de facto musí být zainteresovaná.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Rodina musí umět k tomu pacientovi jednak doma pomoci, jednak pomoci s hygienou, jednak pomoci s rehabilitací, následnou péčí, podporou psychickou, protože hlavní benefit té jednodenní chirurgie je v tom, že lidé jsou jednak u nás hospitalizováni v rámci tzv. té jednodenní nebo třiadvaceti hodinové hospitalizace. Můžou tedy po operaci, buď po té, co se probudí z narkózy při jednoduchých zákrocích, třeba dejme tomu po dvou, po třech hodinách, nebo když je nutno, aby tam byli přes noc u složitějších operací. Potom samozřejmě ta rodina je bere domu, ale hlavně ten benefit je v tom, že tam odpadá ten psychický stres z té nemocnice a z toho, že jde o ambulantní výkon. Další, co je důležité, že my minimalizujeme nebo je nízké procento na nozokomiálních neboli nemocničních nákaz, které v těch nemocnicích jsou v daleko větším rozsahu.

Simona Součková, TV Polar: Čili jestli jsem to dobře pochopila, hlavním cílem je, aby jednodenní režim dobře dopadl a pacient se cítil spokojený?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Ano, přesně tak.

Simona Součková, TV Polar: Určitě stojí za to zdůraznit i sestřičky, tu jejich práci kolem toho pacienta, protože podle mě sestry jsou duší takového projektu.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Na sestřičkách všechno stojí, protože oni nám lékařům zabezpečují veškerý komfort, veškerou příznivou atmosféru na pracovišti. Komunikují nejvíc s těmi pacienty, edukují je školy, starají se o ně v podstatě v tom pooperačním období, starají se o nás jako o lékaře. Takže za to jsme jim vždycky strašně rádi a vděční, že máte kolem sebe velmi příjemné sestry a příjemné lidi.

Simona Součková, TV Polar: Zvládne každý pacient takový režim, když je zdraví? Nemůže tam být ještě pořád třeba nějaký psychický blok, že jsou zažité pořád ty stereotypy, že půjdu raději do nemocnice?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Tady v tomhle režimu a operuji přibližně 15-16 let a de facto de za celou tu dobu, kdy takhle pracuji, dá se říct, že velká většina pacientů jako tohle přijme a jsou tady s tímhle tím srozuměni, jsou za to myslím si rádi a jsou spokojeni po té operaci. Protože nejdůležitější je, když tomu pacientu opravdu jako efektivně pomůžete a on se může brzy vrátit zase domů, do práce, ke sportu, ke svým koníčkům, ke svým zálibám. Tím, že jsem na poliklinice Hrabůvce už 20 let, tu zpětnou vazbu mám a myslím si, že většina pacientů je spokojená s naší prací.

Simona Součková, TV Polar: Pro jaké pacienty se to tedy nehodí taková operace v jeden den?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Pro pacienty, kteří jsou opravdu nemocní, kteří mají rizika, která by byla nutná v té nemocnici, aby potom byli hospitalizováni třeba na jednotce intenzivní péče. Anebo mají hyper obezitu.

Simona Součková, TV Polar: Čili jsou tam komplikace zdravotní?

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Ano, jsou tam komplikace zdravotní, pro které nemůžou být u nás operování nebo nemůžou být vůbec uspání, protože tam to riziko, že se něco stane po té operaci je vysoké.

Simona Součková, TV Polar: Myslím si, že děláte záslužnou práci, že to není úplně jednoduché vybudovat takové centrum, aby bylo na technologické výši, aby mělo ty nejdokonalejší přístroje, aby mělo hlavně ty týmy fungující. Takže to chce určitou notnou dávku taky umu v logistice to všechno zajistit.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Je to v podstatě přirozený vývoj, kdy člověk operuje nejdřív na ambulanci, potom na operačním sále, poté v nemocnici a potom de facto, když přijde na to, že je spousta zákroků, které se dají tady v téhle jednodenní chirurgii dělat a můžete to pacientům nabídnout tak, jako jsem se tady snažil vždycky dělat a proto jsme tady tohle centrum vybudovali.

Simona Součková, TV Polar: Ať se Vám to daří a ať máte spoustu spokojených pacientů.

Miroslav Havrlant, chirurg, Centrum jednodenní chirurgie, Poliklinika Vratimov: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Vám, milí diváci, děkuji za přízeň a těším se s vámi zase příště, na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-21-06-2023-17-43