Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Defibrilátor může zachránit život, havířovští plavčíci prošli školením
  • MUDr. Jana Jurkovičová, lékařka Beskydské oční centrum Nemocnice Frýdek-Místek: Dětské oční nemoci se musí léčit. Metody léčby šilhavosti. Tupozrakost postihuje i malé děti.


Jaké jsou nejčastější oční nemoci dětí? O tupozrakosti a šilhavosti bude mluvit lékařka z Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku Jana Jurkovičová. Jsem ráda, že sledujete pořad o zdraví. Náhlá zástava srdce vyžaduje okamžitou reakci. Proto jsou na všech sportovištích defibrilátory. Školením na nově zakoupeném přístroji pro krytý bazén, prošli i všichni plavčíci v Havířově. Více podrobností už v reportáži.

Defibrilátor může zachránit život, havířovští plavčíci prošli školením
Plavčíci na krytém bazénu, či letním koupališti musí procházet pravidelným školením. Součástí je i znalost používání defibrilátoru, díky kterému mohou lidem zachránit život. Ve světě už je běžný trend, že přístroj se nachází na všech veřejných exponovaných místech.

František Baláš, AED line: "Já myslím, že my jsme na startu, ale pracujeme intenzívně na tom, aby byly všude tam, kde je potřeba. Podle posledních statistik je zástava srdce největší zabiják na světě a v okamžiku, kdy se zastaví srdce a může se to stát i zdravému člověku, je to hlavně boj o čas.”

Marek Janičevský, plavčík: "Přístroj je udělaný tak, aby to bylo co nejjednodušší. Takže i já, i někdo neškolený, by dokázal s tímto přístrojem pracovat a určitě tady na bazénech na koupalištích, pokud jsou vedra a skáče se do studené vody, tak se může stát, že člověk dostane zástavu a je moc dobré mít tyto přístroje.” Nový přístroj zakoupila Správa sportovních a rekreačních zařízení nyní právě pro areál krytého bazénu. Nicméně defibrilátor je součástí každého sportovního zařízení.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: “My jsme tento defibrilátor pořídili pro krytý bazén na Šumbarku z důvodu toho, že starý přístroj už byl zastaralý, tak jsme pořídili nový. A jinak je máme na všech významných sportovištích jako je zimní stadion, městský fotbalový areál, sportovní hala Slavie, Žákovská a samozřejmě zimní stadion a letní koupaliště Jindřich. Na všech těchto areálech je máme a jsme vybavení defibrilátorem.” Krytý bazén bude otevřen přes celé prázdniny každý den o 9 do 19 hodin.

MUDr. Jana Jurkovičová, lékařka Beskydské oční centrum Nemocnice Frýdek-Místek: Dětské oční nemoci se musí léčit. Metody léčby šilhavosti. Tupozrakost postihuje i malé děti.

Dětské oční nemoci se musí léčit. Metody léčby šilhavosti. Tupozrakost postihuje i malé děti.Simona Součková, TV Polar: Paní doktorka Jana Jurkovičová z Dětské ambulance Beskydského očního centra nemocnice ve Frýdku-Místku je naším dnešním hostem. Dobrý den.

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, naše dnešní téma je, jak se dá předpokládat, oční nemoci u dětí. To očičko v prvních letech života teprve dozrává, kdy je ukončen jeho vývoj?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Když se miminko narodí, vidí zcela mlhavě a vidění ještě ani zdaleka není tak, jak si ho představujeme my dospělí nebo jak ho vidíme. Kolem dvou měsíců začne dítko teprve používat obě dvě oči. Kolem čtyř měsíců dokáže už zaostřit na blízké nebo vzdálenější předměty. V šestém měsíci začíná teprve spojovat obraz pravého a levého oka do jednoho smyslového vjemu. A od této doby až do šestého roku věku se vyvíjí postupně prostorové vidění, takže v podstatě v šesti letech už to prostorové vidění je vyvinuto plně.

Simona Součková, TV Polar: Takže taková představa maminek a tatínků, že děťátko vidí jejich tváře velmi brzy po narození, je mylná.

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Je mylná, to dítko funguje hlavně i na základě těch zvuků, které slyší. Ty oči ještě nejsou.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, kdy se dají rozpoznat vrozené zrakové vady u dětí?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Záleží to na tom typu té vrozené vady. Některé už můžeme zpozorovat neonatolog přímo v porodnici. Už jestli to buď jako by pohledem. Může to být například pokleslé horní víčko, nebo taky v porodnici provádí neonatologové screeningové test, kdy pro svítí jako kdyby oko a vyvolává se tam takový červený reflex. Tenhle červený reflex například nevyvoláme například u šedého zákalu, který se může operovat brzo po narození. No a potom? Dalším důležitým článkem je potom pediatr nebo i samotní rodiče, kteří mohou zpozorovat například nějaké přivírání oka nebo natáčení hlavy u dětí. Nebo to může být například i nějaká neobratnost v prostoru u těch menších dětí, která může souviset s nějakou vyšší dioptrickou vadou.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, Vy se specializujete na šilhavost a tupozrakost. Můžete nejdříve říct ty rozdíly mezi oběma diagnózami?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Šilhání se projeví tak, že oči, které pozorují jeden objekt, ta jejich osa toho vidění není stejná. Jedno to očko se může uchylovat na stranu už buď na horizontální, nebo vertikálně. Tupozrakost je vada, kdy my vyšetříme oko a ono je zcela v pořádku. Není na něm žádná patologie. Ale u toho vyšetření, když zkoušíme vidění, tak to oko i navzdory tomu, že má dostatečnou brýlové korekci, nedokáže dočíst ten nejmenší řádek. Nevidí vlastně těch 100 procent. Tohle může právě odhalit i ten pediatr, například u té nějaké preventivní prohlídky. To je takové i nejčastější, kdy nám ti pediatři děti z těch prohlídek posílají k došetření.

Simona Součková, TV Polar: Ano, takže to je velmi důležité. Může něco upozornit rodiče?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Ano, jak jsem říkala například u toho šilhání, nebo i u té tupozrakosti. Když dítě šilhá, obraz toho šilhajícího oka mu způsobuje dvojité vidění. To znamená, že dítě má potom tendenci to oko přivírat nebo natáčet hlavu, aby to dvojité vidění vyrovnal. U tupozrakosti zase ten mozek nechce mít ten obraz z toho zamořeného oka, to znamená, že ho vlastně tlumí. My máme takové optické dráhy mezi okem a mozkem. V tom případě, jestli je to šilhání, nebo je to i ta tupost radost, ten mozek začne signál toho oka tlumit, a to je ten důvod, proč to oko nedočte těch 100 procent.

Simona Součková, TV Polar: Jak se takové dětské očičko léčí?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Šilhající? Ta léčba u toho šilhání může být konzervativní nebo pak chirurgická. Ta konzervativní znamená, že když to dítko přijde, jako první dostane brýlovou korekci. To je ideální stav, když můžeme napsat brýle, kterými dokážeme to šilhání úplně zneutralizovat. Potom dostane od nás nějakou tu okluzi, aby například to víc šilhající oko, muselo se víc snažit a koukat, tak to lepší můžeme zalepit, nebo to můžeme střídat. Potom je i takové speciální ortopedické optické cvičení. To se provádí ve speciálních cvičebních, kde se může ještě upevňovat, právě vycvičit to prostorové vidění, které schází u toho šilhání. U tupozrakosti je to v podstatě stejné, tam taky nasadíme brýle, můžeme dát okluzi a tam potom je jenom optické cvičení v té cvičebně.

Simona Součková, TV Polar: Já se zeptám takto, to je konzervativní léčba?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: To je konzervativní léčba.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste naznačila, že šilhání se může řešit operativně. Můžete nás zasvětit?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Operativně, můžeme vyřešit šilhání...

Simona Součková, TV Polar: Znovu řeknu otázku a zkuste stručně, protože už máme Znovu řeknu otázku poslední jo? Vy jste se zmínila, že něco nelze léčit konzervativně. Kdy přistupujete k té operační léčbě?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Operační léčba u šilhání může být. Je to za určitých okolností. Buď je to úplně malinkatých dětí, nebo je to potom spíš jako kosmeticky u těch větších. Tupozrakost ale důležité říct, že tu chirurgicky léčit nelze. To znamená, že tam ji můžeme léčit jenom konzervativně.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, já si myslím, že to pro tuto chvíli stačí, že těch informací bylo hodně. Já ještě úplně na závěr zvládnete vyléčit tohle všechno vlastně v rámci Beskydského očního centra, nebo posíláte třeba některé typy složitějších vad do fakultní nemocnice?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Ano, posíláme do fakultních nemocnic. Začala to asi i Fakultní nemocnice Ostrava. My totiž to ještě ve Frýdku nemáme ortoptickou, cvičebnu. To znamená k tomu cvičení, nebo pokud se zvažuje chirurgická léčba.

Simona Součková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaši návštěvu a milí diváci, s vámi se těším zase příště. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
24. srpna 2022, 17:43


Jaké jsou nejčastější oční nemoci dětí? O tupozrakosti a šilhavosti bude mluvit lékařka z Beskydského očního centra Nemocnice ve Frýdku-Místku Jana Jurkovičová. Jsem ráda, že sledujete pořad o zdraví. Náhlá zástava srdce vyžaduje okamžitou reakci. Proto jsou na všech sportovištích defibrilátory. Školením na nově zakoupeném přístroji pro krytý bazén, prošli i všichni plavčíci v Havířově. Více podrobností už v reportáži.

Defibrilátor může zachránit život, havířovští plavčíci prošli školením
Plavčíci na krytém bazénu, či letním koupališti musí procházet pravidelným školením. Součástí je i znalost používání defibrilátoru, díky kterému mohou lidem zachránit život. Ve světě už je běžný trend, že přístroj se nachází na všech veřejných exponovaných místech.

František Baláš, AED line: "Já myslím, že my jsme na startu, ale pracujeme intenzívně na tom, aby byly všude tam, kde je potřeba. Podle posledních statistik je zástava srdce největší zabiják na světě a v okamžiku, kdy se zastaví srdce a může se to stát i zdravému člověku, je to hlavně boj o čas.”

Marek Janičevský, plavčík: "Přístroj je udělaný tak, aby to bylo co nejjednodušší. Takže i já, i někdo neškolený, by dokázal s tímto přístrojem pracovat a určitě tady na bazénech na koupalištích, pokud jsou vedra a skáče se do studené vody, tak se může stát, že člověk dostane zástavu a je moc dobré mít tyto přístroje.” Nový přístroj zakoupila Správa sportovních a rekreačních zařízení nyní právě pro areál krytého bazénu. Nicméně defibrilátor je součástí každého sportovního zařízení.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: “My jsme tento defibrilátor pořídili pro krytý bazén na Šumbarku z důvodu toho, že starý přístroj už byl zastaralý, tak jsme pořídili nový. A jinak je máme na všech významných sportovištích jako je zimní stadion, městský fotbalový areál, sportovní hala Slavie, Žákovská a samozřejmě zimní stadion a letní koupaliště Jindřich. Na všech těchto areálech je máme a jsme vybavení defibrilátorem.” Krytý bazén bude otevřen přes celé prázdniny každý den o 9 do 19 hodin.

MUDr. Jana Jurkovičová, lékařka Beskydské oční centrum Nemocnice Frýdek-Místek: Dětské oční nemoci se musí léčit. Metody léčby šilhavosti. Tupozrakost postihuje i malé děti.

Dětské oční nemoci se musí léčit. Metody léčby šilhavosti. Tupozrakost postihuje i malé děti.Simona Součková, TV Polar: Paní doktorka Jana Jurkovičová z Dětské ambulance Beskydského očního centra nemocnice ve Frýdku-Místku je naším dnešním hostem. Dobrý den.

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, naše dnešní téma je, jak se dá předpokládat, oční nemoci u dětí. To očičko v prvních letech života teprve dozrává, kdy je ukončen jeho vývoj?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Když se miminko narodí, vidí zcela mlhavě a vidění ještě ani zdaleka není tak, jak si ho představujeme my dospělí nebo jak ho vidíme. Kolem dvou měsíců začne dítko teprve používat obě dvě oči. Kolem čtyř měsíců dokáže už zaostřit na blízké nebo vzdálenější předměty. V šestém měsíci začíná teprve spojovat obraz pravého a levého oka do jednoho smyslového vjemu. A od této doby až do šestého roku věku se vyvíjí postupně prostorové vidění, takže v podstatě v šesti letech už to prostorové vidění je vyvinuto plně.

Simona Součková, TV Polar: Takže taková představa maminek a tatínků, že děťátko vidí jejich tváře velmi brzy po narození, je mylná.

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Je mylná, to dítko funguje hlavně i na základě těch zvuků, které slyší. Ty oči ještě nejsou.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, kdy se dají rozpoznat vrozené zrakové vady u dětí?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Záleží to na tom typu té vrozené vady. Některé už můžeme zpozorovat neonatolog přímo v porodnici. Už jestli to buď jako by pohledem. Může to být například pokleslé horní víčko, nebo taky v porodnici provádí neonatologové screeningové test, kdy pro svítí jako kdyby oko a vyvolává se tam takový červený reflex. Tenhle červený reflex například nevyvoláme například u šedého zákalu, který se může operovat brzo po narození. No a potom? Dalším důležitým článkem je potom pediatr nebo i samotní rodiče, kteří mohou zpozorovat například nějaké přivírání oka nebo natáčení hlavy u dětí. Nebo to může být například i nějaká neobratnost v prostoru u těch menších dětí, která může souviset s nějakou vyšší dioptrickou vadou.

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorko, Vy se specializujete na šilhavost a tupozrakost. Můžete nejdříve říct ty rozdíly mezi oběma diagnózami?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Šilhání se projeví tak, že oči, které pozorují jeden objekt, ta jejich osa toho vidění není stejná. Jedno to očko se může uchylovat na stranu už buď na horizontální, nebo vertikálně. Tupozrakost je vada, kdy my vyšetříme oko a ono je zcela v pořádku. Není na něm žádná patologie. Ale u toho vyšetření, když zkoušíme vidění, tak to oko i navzdory tomu, že má dostatečnou brýlové korekci, nedokáže dočíst ten nejmenší řádek. Nevidí vlastně těch 100 procent. Tohle může právě odhalit i ten pediatr, například u té nějaké preventivní prohlídky. To je takové i nejčastější, kdy nám ti pediatři děti z těch prohlídek posílají k došetření.

Simona Součková, TV Polar: Ano, takže to je velmi důležité. Může něco upozornit rodiče?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Ano, jak jsem říkala například u toho šilhání, nebo i u té tupozrakosti. Když dítě šilhá, obraz toho šilhajícího oka mu způsobuje dvojité vidění. To znamená, že dítě má potom tendenci to oko přivírat nebo natáčet hlavu, aby to dvojité vidění vyrovnal. U tupozrakosti zase ten mozek nechce mít ten obraz z toho zamořeného oka, to znamená, že ho vlastně tlumí. My máme takové optické dráhy mezi okem a mozkem. V tom případě, jestli je to šilhání, nebo je to i ta tupost radost, ten mozek začne signál toho oka tlumit, a to je ten důvod, proč to oko nedočte těch 100 procent.

Simona Součková, TV Polar: Jak se takové dětské očičko léčí?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Šilhající? Ta léčba u toho šilhání může být konzervativní nebo pak chirurgická. Ta konzervativní znamená, že když to dítko přijde, jako první dostane brýlovou korekci. To je ideální stav, když můžeme napsat brýle, kterými dokážeme to šilhání úplně zneutralizovat. Potom dostane od nás nějakou tu okluzi, aby například to víc šilhající oko, muselo se víc snažit a koukat, tak to lepší můžeme zalepit, nebo to můžeme střídat. Potom je i takové speciální ortopedické optické cvičení. To se provádí ve speciálních cvičebních, kde se může ještě upevňovat, právě vycvičit to prostorové vidění, které schází u toho šilhání. U tupozrakosti je to v podstatě stejné, tam taky nasadíme brýle, můžeme dát okluzi a tam potom je jenom optické cvičení v té cvičebně.

Simona Součková, TV Polar: Já se zeptám takto, to je konzervativní léčba?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: To je konzervativní léčba.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste naznačila, že šilhání se může řešit operativně. Můžete nás zasvětit?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Operativně, můžeme vyřešit šilhání...

Simona Součková, TV Polar: Znovu řeknu otázku a zkuste stručně, protože už máme Znovu řeknu otázku poslední jo? Vy jste se zmínila, že něco nelze léčit konzervativně. Kdy přistupujete k té operační léčbě?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Operační léčba u šilhání může být. Je to za určitých okolností. Buď je to úplně malinkatých dětí, nebo je to potom spíš jako kosmeticky u těch větších. Tupozrakost ale důležité říct, že tu chirurgicky léčit nelze. To znamená, že tam ji můžeme léčit jenom konzervativně.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, já si myslím, že to pro tuto chvíli stačí, že těch informací bylo hodně. Já ještě úplně na závěr zvládnete vyléčit tohle všechno vlastně v rámci Beskydského očního centra, nebo posíláte třeba některé typy složitějších vad do fakultní nemocnice?

Jana Jurkovičová, lékařka, BESKYDSKÉ OČNÍ CENTRUM Nemocnice ve Frýdku-Místku: Ano, posíláme do fakultních nemocnic. Začala to asi i Fakultní nemocnice Ostrava. My totiž to ještě ve Frýdku nemáme ortoptickou, cvičebnu. To znamená k tomu cvičení, nebo pokud se zvažuje chirurgická léčba.

Simona Součková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaši návštěvu a milí diváci, s vámi se těším zase příště. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-24-08-2022-17-43