Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Očkování je lék, který pomáhá. Pomáhají vojáci, středoškoláci, chybí medici, Nemocnice bude mít nový infekční pavilon: Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku
  • Rodné listy nově narozených dětí v Karviné dostanou maminky už v porodnici
  • Vyšetření kyčlí v rámci screeningu novorozenců

Simona Součková, TV Polar: Vítám vás u pořadu TV Medicína. Nemocnice praskají ve švech, jsou plné infekčních pacientů. Jaká je situace v krajské nemocnici ve Frýdku-Místku, poví jejich ředitel Tomáš Stejskal. Podíváme se na vyšetření kyčlí u novorozenců v Třinecké ortopedii a v následující reportáži do porodnice Karviné Ráji.

Simona Součková, TV Polar: Karviná ve spolupráci s nemocnicí poliklinikou v Karviné Ráji nabízí v porodnici novou službu. Po porodu nemusí maminky chodit vyřizovat rodný list dítěte na úřad, ale dostanou ho přímo tam.

Reportérka, TV Polar: Maminkám po porodu odpadá díky spolupráci města a Rájecké nemocnice jedna povinnost. Nemusí po narození dítěte vyřizovat jeho rodný list na úřadě.

Miroslav Hajdušík (KSČM), náměstek primátora Karviné: Není to ale vůbec jednoduché, protože zvláště třeba páry, které jsou nesezdané, tak musí splnit několik podmínek, aby rodný list mohl být vystaven.

Reportérka, TV Polar: U manželských párů stačí předložit v porodnici kopii oddacího listu a čísla občanských průkazů. U párů nesezdaných to jsou pak rodné listy rodičů a oběma rodiči podepsaná hlášenka, čili dohoda rodičů o jménu a příjmení dítěte. Nová služba je pro matrikářky časově náročnější.

Martina Skalková, staniční sestra Gynekologicko-porodnického odd. NsP Karviná-Ráj: Maminky jsou moc spokojené, protože jim to ušetří cestu na úřad, což v dnešní době určitě je velmi problematické, hlavně pro maminku, která se teprve sžívá s miminkem. Absolvovaly tuhle záležitost na našem porodním oddělení a za pět minut měly rodný list a byly zpátky u svého miminka na pokoji.

Reportérka, TV Polar: Matrikářka přichází za maminkami v porodnici prozatím vždy v úterý. Za první dva dny od spuštění vydala deset rodných listů. Od ledna příštího roku by se tato služba měla poskytovat dvakrát týdně.

Simona Součková, TV Polar: Novorozenecký screening kyčelního kloubu je neodmyslitelnou součástí péče o novorozence a zahrnuje fyzikální a ultrazvukové vyšetření ortopeda v jedné osobě se.

Martin Bieier, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Třinec: U nás na ortopedii provádíme již u malých dětí komplexní ortopedickou diagnostiku a péči u získaných a vrozených vývojových vad provádíme trojí síto.

Simona Součková, TV Polar: Celkově se jedná o tři na sebe navazující návštěvy v ortopedické ambulanci. Narozené děti jsou vyšetřeny v prvním týdnu po narození. Dále mezi šestým a devátým týdnem. Naposledy mezi dvanáctým a šestnáctým týdnem věku.

Oldřich Volný, lékař, Ortopedie Nemocnice Třinec: Já vás poprosím plýnečku odložit miminku a položte ho nožičkami ke mně.

Simona Součková, TV Polar: V případě zachycení patologického stavu už v porodnici se dá u některých typů vykloubení již ve věku dvou až tří týdnů dosáhnout stabilní, správně se vyvíjející kyčle.

Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je pan ředitel frýdecko-místecké nemocnice Tomáš Stejskal. Dobrý den.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, myslela jsem si, že budeme mít pohodovější vyprávění. Bohužel musíme zase začít dramatickou situaci spojenou s covidem. To znamená, jak to vypadá ve vaší nemocnici?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Ta situace je zásadně rozdílná v tom, že zatímco na začátku tohoto roku jsme se starali o pacienty stejně jako teď, tak nebyl k dispozici lék, který je. Dneska ten lék k dispozici je a já musím říct, že v nemocnici leží pouze deset procent lidí, kteří měli druhou dávku očkování.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Na ARU neleží ani jeden člověk, který má očkování. Leží jenom neočkování lidé a nerozumím tomu, proč se nechtějí nechat naočkovat. Máme lék, který pandemii může porazit a bohužel antivaxeři mají tak velkou sílu, že převálcují ty argumenty, které jsou všechny racionální a argumenty odborníků.

Simona Součková, TV Polar: Vy jako ředitel nemocnice musíte ze zákona zajistit chod nemocnice. Ale vy jste říkal, že situace je tak dramatická, že se to dotkne už i ambulancí velmi brzo.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Ano, tento týden už musíme omezit i provoz ambulancí. To z toho důvodu, abychom sestry, které v ambulancích pracují, abychom je mohli dát k lůžkům, protože potřebujeme každou ruku. Naštěstí už minulý čtvrtek přijeli do nemocnice první vojáci, což velmi kvituji. Takže jsme dostali šest vojáků. Pracují právě na ARO oddělení a na kovidovém oddělení na pavilonu T. Ale budeme potřebovat každou volnou ruku i do budoucna. Bohužel pořád nám nefungují a nepracují v nemocnici studenti zdravotnických škol. My jsme se naštěstí domluvili s frýdecko-místeckou zdravotní školou a ti přesunuli povinnou praxi, kterou mají v červnu, tak posunuli do listopadu a prosince, takže ti nám půjdou vypomoci. Chybí nám však studenti medicíny, kteří dřív pracovali v nemocnici v rámci nouzového stavu. Teď je nemáme, takže nám opravdu chybí volné ruce.

Simona Součková, TV Polar: Je to těžké, velmi těžké. Jak tedy to vypadá v takové příjmové ambulanci, kam vám sanitky vozí lidi ve špatném stavu či horším nebo lepším? Jakým způsobem je třídíte?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Pokud jdou pacienti covidoví, tak je přijmeme a jdou okamžitě ležet na covidové oddělení, dělají se jim testy. Ale vesměs to jsou pacienti ve špatném stavu, takže jsou hospitalizováni, dostávají kyslík nebo high flow a některé přiváží přímo rychlá, takže jdou rovnou na ARO na ventilátor. Co se týká těch necovidových pacientů, to jsou standardní pacienti, kteří jsou v průběhu celého roku. Ať už to jsou bolesti na hrudi, infarkty nebo nějaký teď beru ty neoperační nebo interní pacienty. Pak jsou to samozřejmě traumata, zlomeniny jiné příhody břišní, které musíme řešit. Bohužel musím říct, že tak jako se dřív řešilo, že je v moc akutních lůžek a že se má snížit počet akutních lůžek, tak my teď bojujeme o každé volné lůžko. Aktivaci jsme všechny přistýlky v nemocnici. To znamená máme více lůžek, než je standardně na těch odděleních možné dát. Ale i tak nám ty lůžka chybí velmi.

Simona Součková, TV Polar: Já bych uzavřela tuto kapitolu tím, že kdo má akutní infarkt, kdo má třeba komplikovanou zlomeninu, tak ho nepošlete domů, ale skutečně mu tu péči poskytnete?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Ano, my se staráme o každou akutního pacienta, který do nemocnice přijde.

Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, Vy jste vlastně velmi rychle vloni vybudovali infekční oddělení, téměř z ničeho. Rozhodli jste se, že se stane trvalou součástí nemocnice, chtěli jste rekonstruovat ten pavilon, ale ta realita je dneska jiná. Jaká?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: My jsme udělali tzv. covidárium z pavilonu T. To je pavilon, ve kterém bylo oddělení plicní a následná péče. Je samostatný, takže se hodil pro to, aby může být infekční pavilon. Ten pavilon byl původně už určený před třemi lety k rekonstrukci. My jsme připravili studii, respektive dvě studie, jedna se týkala rekonstrukce pavilonu, já jsem byl pro tu rekonstrukci, to bylo rychlejší. Ale zapracovali jsme i variantu nové stavby, to znamená demolici a nové stavby. Nakonec z různých důvodů jsme se rozhodli pro novou výstavbu, protože ten pavilon se stavěl od roku 1936, je tam několik různých dostaveb dřevěné konstrukce, takže on je zcela nevhodný pro zdravotnický provoz. V současné době jsme připravili pavilon, který už zase díky zkušenosti z covidu bude sloužit v době nepandemické pro standardní oddělení. V pavilonu bude rehabilitace, bude tam CT, rentgen, bude tam oddělení jednodenní chirurgie, které teď velmi moderní, plicní oddělení, následná péče a nově geriatrické oddělení. Ten pavilon během jednoho dne bude schopný se překlopit do úplně izolovaného režimu, infekčního režimu. To navíc ještě po patrech. To znamená my budeme schopní, pokud nastane podobná situace jako teď, bude to covid nebo to bude jiná infekční nemoc nebo to bude jiná potřeba, tak budeme schopni jednotlivá patra uzavírat pro konkrétní potřeby v té dané situaci.

Simona Součková, TV Polar: Čili jak vy to uděláte logisticky? Předpokládám, že se začne stavět. Za jak dlouho bude stavba hotová?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: V současné době, příští týden budeme na začátku prosince otevírat obálky pro projektovou dokumentaci. Věřím, že na začátku příštího roku budeme mít vybraného projektanta. Příští rok celý se bude projektoval. Předpokládám, že v prvním kvartále roku 2023 bychom měli vybraného dodavatele a věřím tomu, že se začne stavět. Když jsem to předkládal na zastupitelstvu, tak všichni zastupitelé byli pro. Věřím, že nás podpoří. Financované ta celá stavba měla být z IROP. Ty náklady jsou relativně velké.

Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám v tuto chvíli opravdu nezávidím. Ostatně ani vašim kolegům v dalších krajských nemocnicích, nicméně podpora kraje v tom, aby výhledově byla infekční oddělení v každé krajské nemocnici. Ten zájem tady je. Věřím, že se vám všechno podaří, že stavba bude klapat a že velmi brzy v dohledné době budete mít prostory pro léčbu těžce nemocných infekčních pacientů. Já Vám děkuji za návštěvu, mějte se hezky na shledanou.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Já Vám také děkuji, na shledanou.

Simona Součková, TV Polar: S vámi milí diváci se těším zase příští týden. Na viděnou a na slyšenou.

 

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
24. listopadu 2021, 17:43

Simona Součková, TV Polar: Vítám vás u pořadu TV Medicína. Nemocnice praskají ve švech, jsou plné infekčních pacientů. Jaká je situace v krajské nemocnici ve Frýdku-Místku, poví jejich ředitel Tomáš Stejskal. Podíváme se na vyšetření kyčlí u novorozenců v Třinecké ortopedii a v následující reportáži do porodnice Karviné Ráji.

Simona Součková, TV Polar: Karviná ve spolupráci s nemocnicí poliklinikou v Karviné Ráji nabízí v porodnici novou službu. Po porodu nemusí maminky chodit vyřizovat rodný list dítěte na úřad, ale dostanou ho přímo tam.

Reportérka, TV Polar: Maminkám po porodu odpadá díky spolupráci města a Rájecké nemocnice jedna povinnost. Nemusí po narození dítěte vyřizovat jeho rodný list na úřadě.

Miroslav Hajdušík (KSČM), náměstek primátora Karviné: Není to ale vůbec jednoduché, protože zvláště třeba páry, které jsou nesezdané, tak musí splnit několik podmínek, aby rodný list mohl být vystaven.

Reportérka, TV Polar: U manželských párů stačí předložit v porodnici kopii oddacího listu a čísla občanských průkazů. U párů nesezdaných to jsou pak rodné listy rodičů a oběma rodiči podepsaná hlášenka, čili dohoda rodičů o jménu a příjmení dítěte. Nová služba je pro matrikářky časově náročnější.

Martina Skalková, staniční sestra Gynekologicko-porodnického odd. NsP Karviná-Ráj: Maminky jsou moc spokojené, protože jim to ušetří cestu na úřad, což v dnešní době určitě je velmi problematické, hlavně pro maminku, která se teprve sžívá s miminkem. Absolvovaly tuhle záležitost na našem porodním oddělení a za pět minut měly rodný list a byly zpátky u svého miminka na pokoji.

Reportérka, TV Polar: Matrikářka přichází za maminkami v porodnici prozatím vždy v úterý. Za první dva dny od spuštění vydala deset rodných listů. Od ledna příštího roku by se tato služba měla poskytovat dvakrát týdně.

Simona Součková, TV Polar: Novorozenecký screening kyčelního kloubu je neodmyslitelnou součástí péče o novorozence a zahrnuje fyzikální a ultrazvukové vyšetření ortopeda v jedné osobě se.

Martin Bieier, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Třinec: U nás na ortopedii provádíme již u malých dětí komplexní ortopedickou diagnostiku a péči u získaných a vrozených vývojových vad provádíme trojí síto.

Simona Součková, TV Polar: Celkově se jedná o tři na sebe navazující návštěvy v ortopedické ambulanci. Narozené děti jsou vyšetřeny v prvním týdnu po narození. Dále mezi šestým a devátým týdnem. Naposledy mezi dvanáctým a šestnáctým týdnem věku.

Oldřich Volný, lékař, Ortopedie Nemocnice Třinec: Já vás poprosím plýnečku odložit miminku a položte ho nožičkami ke mně.

Simona Součková, TV Polar: V případě zachycení patologického stavu už v porodnici se dá u některých typů vykloubení již ve věku dvou až tří týdnů dosáhnout stabilní, správně se vyvíjející kyčle.

Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je pan ředitel frýdecko-místecké nemocnice Tomáš Stejskal. Dobrý den.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, myslela jsem si, že budeme mít pohodovější vyprávění. Bohužel musíme zase začít dramatickou situaci spojenou s covidem. To znamená, jak to vypadá ve vaší nemocnici?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Ta situace je zásadně rozdílná v tom, že zatímco na začátku tohoto roku jsme se starali o pacienty stejně jako teď, tak nebyl k dispozici lék, který je. Dneska ten lék k dispozici je a já musím říct, že v nemocnici leží pouze deset procent lidí, kteří měli druhou dávku očkování.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Na ARU neleží ani jeden člověk, který má očkování. Leží jenom neočkování lidé a nerozumím tomu, proč se nechtějí nechat naočkovat. Máme lék, který pandemii může porazit a bohužel antivaxeři mají tak velkou sílu, že převálcují ty argumenty, které jsou všechny racionální a argumenty odborníků.

Simona Součková, TV Polar: Vy jako ředitel nemocnice musíte ze zákona zajistit chod nemocnice. Ale vy jste říkal, že situace je tak dramatická, že se to dotkne už i ambulancí velmi brzo.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Ano, tento týden už musíme omezit i provoz ambulancí. To z toho důvodu, abychom sestry, které v ambulancích pracují, abychom je mohli dát k lůžkům, protože potřebujeme každou ruku. Naštěstí už minulý čtvrtek přijeli do nemocnice první vojáci, což velmi kvituji. Takže jsme dostali šest vojáků. Pracují právě na ARO oddělení a na kovidovém oddělení na pavilonu T. Ale budeme potřebovat každou volnou ruku i do budoucna. Bohužel pořád nám nefungují a nepracují v nemocnici studenti zdravotnických škol. My jsme se naštěstí domluvili s frýdecko-místeckou zdravotní školou a ti přesunuli povinnou praxi, kterou mají v červnu, tak posunuli do listopadu a prosince, takže ti nám půjdou vypomoci. Chybí nám však studenti medicíny, kteří dřív pracovali v nemocnici v rámci nouzového stavu. Teď je nemáme, takže nám opravdu chybí volné ruce.

Simona Součková, TV Polar: Je to těžké, velmi těžké. Jak tedy to vypadá v takové příjmové ambulanci, kam vám sanitky vozí lidi ve špatném stavu či horším nebo lepším? Jakým způsobem je třídíte?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Pokud jdou pacienti covidoví, tak je přijmeme a jdou okamžitě ležet na covidové oddělení, dělají se jim testy. Ale vesměs to jsou pacienti ve špatném stavu, takže jsou hospitalizováni, dostávají kyslík nebo high flow a některé přiváží přímo rychlá, takže jdou rovnou na ARO na ventilátor. Co se týká těch necovidových pacientů, to jsou standardní pacienti, kteří jsou v průběhu celého roku. Ať už to jsou bolesti na hrudi, infarkty nebo nějaký teď beru ty neoperační nebo interní pacienty. Pak jsou to samozřejmě traumata, zlomeniny jiné příhody břišní, které musíme řešit. Bohužel musím říct, že tak jako se dřív řešilo, že je v moc akutních lůžek a že se má snížit počet akutních lůžek, tak my teď bojujeme o každé volné lůžko. Aktivaci jsme všechny přistýlky v nemocnici. To znamená máme více lůžek, než je standardně na těch odděleních možné dát. Ale i tak nám ty lůžka chybí velmi.

Simona Součková, TV Polar: Já bych uzavřela tuto kapitolu tím, že kdo má akutní infarkt, kdo má třeba komplikovanou zlomeninu, tak ho nepošlete domů, ale skutečně mu tu péči poskytnete?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Ano, my se staráme o každou akutního pacienta, který do nemocnice přijde.

Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, Vy jste vlastně velmi rychle vloni vybudovali infekční oddělení, téměř z ničeho. Rozhodli jste se, že se stane trvalou součástí nemocnice, chtěli jste rekonstruovat ten pavilon, ale ta realita je dneska jiná. Jaká?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: My jsme udělali tzv. covidárium z pavilonu T. To je pavilon, ve kterém bylo oddělení plicní a následná péče. Je samostatný, takže se hodil pro to, aby může být infekční pavilon. Ten pavilon byl původně už určený před třemi lety k rekonstrukci. My jsme připravili studii, respektive dvě studie, jedna se týkala rekonstrukce pavilonu, já jsem byl pro tu rekonstrukci, to bylo rychlejší. Ale zapracovali jsme i variantu nové stavby, to znamená demolici a nové stavby. Nakonec z různých důvodů jsme se rozhodli pro novou výstavbu, protože ten pavilon se stavěl od roku 1936, je tam několik různých dostaveb dřevěné konstrukce, takže on je zcela nevhodný pro zdravotnický provoz. V současné době jsme připravili pavilon, který už zase díky zkušenosti z covidu bude sloužit v době nepandemické pro standardní oddělení. V pavilonu bude rehabilitace, bude tam CT, rentgen, bude tam oddělení jednodenní chirurgie, které teď velmi moderní, plicní oddělení, následná péče a nově geriatrické oddělení. Ten pavilon během jednoho dne bude schopný se překlopit do úplně izolovaného režimu, infekčního režimu. To navíc ještě po patrech. To znamená my budeme schopní, pokud nastane podobná situace jako teď, bude to covid nebo to bude jiná infekční nemoc nebo to bude jiná potřeba, tak budeme schopni jednotlivá patra uzavírat pro konkrétní potřeby v té dané situaci.

Simona Součková, TV Polar: Čili jak vy to uděláte logisticky? Předpokládám, že se začne stavět. Za jak dlouho bude stavba hotová?

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: V současné době, příští týden budeme na začátku prosince otevírat obálky pro projektovou dokumentaci. Věřím, že na začátku příštího roku budeme mít vybraného projektanta. Příští rok celý se bude projektoval. Předpokládám, že v prvním kvartále roku 2023 bychom měli vybraného dodavatele a věřím tomu, že se začne stavět. Když jsem to předkládal na zastupitelstvu, tak všichni zastupitelé byli pro. Věřím, že nás podpoří. Financované ta celá stavba měla být z IROP. Ty náklady jsou relativně velké.

Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám v tuto chvíli opravdu nezávidím. Ostatně ani vašim kolegům v dalších krajských nemocnicích, nicméně podpora kraje v tom, aby výhledově byla infekční oddělení v každé krajské nemocnici. Ten zájem tady je. Věřím, že se vám všechno podaří, že stavba bude klapat a že velmi brzy v dohledné době budete mít prostory pro léčbu těžce nemocných infekčních pacientů. Já Vám děkuji za návštěvu, mějte se hezky na shledanou.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frudku-Místku: Já Vám také děkuji, na shledanou.

Simona Součková, TV Polar: S vámi milí diváci se těším zase příští týden. Na viděnou a na slyšenou.

 

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-24-11-2021-17-43