

Přinášíme Vám nový díl Magazínu TV medicína. Celý díl tentokrát věnujeme tématu, které se týká téměř každého z nás, a tím jsou bolesti zad. O jejich příčinách a léčbě si budeme povídat s primářkou Rehabilitačního oddělení Havířovské nemocnice - Mirkou Crhánovou.
Jana Lipowská, TV POLAR: Dnes si budeme povídat o tématu, které se týká téměř každého z nás a tím je bolest zad. Pozvání do studia přijala primářka rehabilitace Nemocnice Havířov paní Mirka Crhánová. Dobrý den.
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní primářko, proč jsou bolesti zad označovány za civilizační chorobu?
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Ano, bolesti zad opravdu jsou jednou z nejčastějších příčin nebo nejčastějším důvodem, proč je pacient posílán na rehabilitace. Mohu zodpovědně říct, že napříč celou republikou jsou rehabilitační ambulance doslova zahlceny pacienty s bolestmi zad a takže směle lze hovořit o epidemii, což svědčí i to, že bolesti v zádech opravdu jsou jednou z nejčastějších příčin, pro které je vystavována pracovní neschopenka.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké jsou tedy příčiny bolesti zad?
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Pokud pominu onemocnění, která samotné vedou k bolesti zad, jako jsou revmatologie, revmatoidní artritida nebo různé neurodegenerativní onemocnění, jako je roztroušená skleróza, tak jednoznačně nejčastější příčinou je špatný životní styl. A zde bych to rozdělila asi do tří rovin. První je a nejdůležitější nedostatek pohybu. Opravdu, lidé se nám přestávají hýbat, preferuji sedavý způsob života. Volný čas tráví u mobilu nebo u počítače. Druhá příčiny naopak přetěžování, ať už pracovní stereotypy nebo sportovní, jsou dělány ve špatných pohybových stereotypech s přetěžováním organismu, zvedáním obrovských břemen, obrovských vah a nejsou vykompenzovány. A třetí a opět významná složka je psychická. Stres, napětí, úzkosti, deprese. To opravdu obrovsky působí na lidský organismus, na pohybový aparát. A ne nadarmo se říká, že páteř je hromosvodem stresu. Musíme si představit, že jednak žijeme v gravitačním poli, musíme si držet to naše tělo proti gravitaci, abychom nespadli zpátky na zem. A za to můžou, že se takhle držíme hezky, svaly. A máme svalové skupiny, které se mají tendenci zkracovat a které se mají tendenci oslabovat a my je musíme dostat do rovnováhy. Nesmí ani jeden ten protihráč převažovat, naopak, oni působí proti sobě. Mluvíme o tzv. koaktivaci a každý pohyb, který provádíme, tyhle svalové skupiny spolu spolupracují, jsou ve vzájemné rovnováze a způsobí centraci kloubu. Svalové nerovnováhy tohle změní, držení těla a pak to způsobí, že se dochází k decentraci kloubu a rozložení sil se nám změní a začne být jenom určitá část přetěžovaná a jak reaguje organismus? Brání se a brání se tomu tak, že začne tvořit takový kostní výrůstky, aby zvětšil plochu, na které vlastně jak zatížení, tak ta síla, kterou provází každý pohyb, byla zase rozložena rovnoměrně co do největší plochy. Jenomže už vlastně nejde o funkční změny, ale strukturální změny.
Jana Lipowská, TV POLAR: Mění se skladba pacientů, přibývají čím dál mladší pacienti?
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Ano, bohužel. Dřív bolesti v zádech byly spíš doménou naší seniorské populace. Ale teď už jsem se zmínila, že lidé v produktivním věku trpí opravdu bolestmi v zádech a čím dál tím více. A bohužel teda i obrovský nárůst je v oblasti dětské populace. Zabývám se dětskou rehabilitací, takže to vidím, už předškolní děti mají bolesti v zádech, hlavně hlaviček, což už tam zase bych asi viděla spíš tu psychickou složku. To je otázka rodiny, škola, šikana. Školní děti a teenageři. Tam už je to opravdu hodně markantně vidět, jak trpí, protože tam bych viděla hlavně příčinu těch dětí. Nedostatek pohybu a s tím související obezita + uspěchaná doba, počítače, mobily, všichni koukají do těch mobilů, mají "mobilové krky", oni opravdu mají nejčastěji bolesti hlavy.
Jana Lipowská, TV POLAR: Tak co dělat? Jak si pomoci, abychom neskončili opravdu až s nějakými chronickými bolestmi zad? Jak vy přistupujete ke svým pacientům u vás na rehabilitaci?
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Pohyb. Vždycky říkám svým pacientům pohybový aparát se léčí pohybem. Jinak to opravdu nefunguje. Bez toho pohybu to nejde. A právě učíme pacienty, jak nastavit držení těla a jak nastavit tu svalovou rovnováhu. Vždycky je to o postavení hlavy, postavení ramen, postavení lopatek, postavení pánve. Druhá věc je pracujeme s těmi svalovými dysbalancemi a snažíme se naučit, jak ti svaloví protihráči mají být hezky v rovnováze. A důležité je dýchání. Kdo nám nezvládne dýchání, asi se moc neposune dál a moc si nepomůže.
Jana Lipowská, TV POLAR: A jaký je tedy to správné dýchání?
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Já bych asi prvně začala tím, jak je to špatně. Vůbec se ramena nesmí zvedat, hrudník nesmí vyjet nahoru. Naopak správné dýchání je jógový způsob dýchání. Takže když bychom se vzdali stereotypu, tak přiložíme si tady hezky ruce a cítíme, jak se nám do stran rozpíná, jak se aktivuje bránice, takže hrudník se musí rozpínat do stran. Tomu říkáme laterálně a předozadně. Tam, ale i dozadu. Ano, ne, jen fučet do bříška dopředu. To jsme měli pacienta, který takhle chudák fučel, fučel, než si vyfučel pupeční kýlu. Nefunguje to hned. Není to o tom, že udělám a mám hned. Lidé nejsou trpěliví, ale je to o tom to dělat pravidelně. Vnímat to své tělo. Opravdu to prožít, ten pohyb, uvědomit si to, jak to mám nastavené, tu hlavu, ramena, lopatky, pánev a jak do toho krásně zapojím to dýchání.
Jana Lipowská, TV POLAR: Když se vrátíme k tomu cvičení. Vychází se pořád z pozic toho dítěte i při té rehabilitaci?
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Dříve rehabilitace byly tzv. analytické metody. Když jsme cvičili jenom jednotlivé svalové skupiny, jeden kloub. To je dávno, a vždycky vidíme člověka jako jeden celek a musíme vlastně zapojit právě tyto svalové řetězce v té správné rovnováze, té správné koordinaci a centralizaci kloubů a propojit to. A k tomu používáme neurofyziologické metodiky a jedna z nich je právě i dynamická neuromuskulární stabilizace pana profesora Koláře, kdy se vychází z těch vývojových pozic. Ale třeba už i vím, že systém od doktora Smíška taky už cvičí i v těch vývojových pozicích. Mě to je strašně blízké a tím, že dělám tu dětskou rehabilitaci, vyšetřuji miminka, děláme Vojtovu metodu, tak opravdu mám tyto vývojové pozice hrozně ráda a má to svůj smysl.
Jana Lipowská, TV POLAR: Setkáváte se i s pacienty, kteří od té fyzioterapie nebo rehabilitace očekávají rychlý výsledek, ale odmítají například cvičit, ale dávají přednost například nějakým magnetům?
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Přesně tak, bohužel je to smutné, je to přesně tak. Dost lidí je pasivních, takže mám vždycky radost za každého člověka, který je aktivní a chce se něco naučit, tak jako pro mě uděláme první poslední. Já osobně se často ptám právě na ty sportovní aktivity, co dělají, ať už je to rekreační sport nebo závodní sport. Je to opravdu nutné starat se. Není to o té pasivitě, což opravdu je spoustu, spoustu lidí: "Ne, nechci cvičit, dejte mi jenom prostě nějakou tu vodo léčbu, nebo nějaký ten magnet. A hlavně, když já nemusím nic dělat." Je to smutné, ale je to tak. Možná bych se teď zmínila u těch, v podstatě to jsou děti, sportovci, kde je hodně zanedbávaná právě tato kompenzační složka. A tady bych se velmi přimlouvala, aby v týmech, kteří chtějí po těch dětech, aby jezdili na závody, ať už je to prostě v tom dětském věku nebo junioři, nebo jak mají ty kategorie, aby tam měli svého fyzioterapeuta. Když se zeptám takový plavec, jestli se rozcvičí, tak se rozcvičuje tím, že jim řeknu, ať si to udělá doma, hupsne do bazénu a jede 20 bazénů. To fakt není rozcvičení.
Jana Lipowská, TV POLAR: Je to široké téma. Mohli bychom určitě povídat dál a já doufám, že se nevidíme naposled. Paní primářko, já Vám moc děkuji za návštěvu.
Mirka Crhánová, primářka rehabilitačního oddělení, Nemocnice Havířov: Nemáte zač, já děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: Milí diváci, děkujeme za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína. Mějte se hezky.
Redakčně upraveno / zkráceno.