Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Třinecká nemocnice, příspěvková organizace
  • Rehabilitace pečuje o pacienty s omezeným pohybem
  • Nejčastějším onemocněním je chronická bolest zad
  • Péče o pacienty po výměně velkého kloubu

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, v dalším vydání pořadu TV Medicína Speciál se budeme věnovat rehabilitaci. Oddělení léčebné rehabilitace poskytuje komplexní diagnostiku a léčbu pohybového aparátu u pacientů. Každé rehabilitační oddělení úzce spolupracuje s rehabilitačními ústavy a s lázněmi. Natáčeli jsme v Nemocnici Třinec. Na rehabilitační oddělení bývají přijímáni především pacienti se značně omezenými pohybovými schopnostmi, jejichž stav vyžaduje intenzivní rehabilitaci. Jsou hospitalizovaní nemocní po traumatech z chirurgického oddělení, po operacích pohybového aparátu z ortopedického oddělení, po cévních mozkových příhodách s neurologického a interního oddělení. Léčí se tam pacienti při dekompenzovaných artrózách, při onemocněních páteře a dalších. V případě doporučení na rehabilitační oddělení dochází klinický logoped a psycholog.

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Největší spektrum je buď traumatologických nebo ortopedických pacientů, čili jsou to bolesti operovaných končetin, eventuálně ztuhlost kloubů po operacích, třeba náhrad kolenního nebo kyčelního kloubu. Zde jak vidíte, se snažíme navrátit plný rozsah v kloubu. Používáme například i přístroj, který se jmenuje moto dlaha, který pomáhá fyzioterapeutům zvětšovat rozsah. Poskytujeme také péči na lůžkách i pacientům s bolestmi zad, akutními, eventuálně i chronickými. Součástí našeho oddělení je i infuzní stacionář, kde poskytujeme analgetickou péči jak našim pacientům tak pacientům, které posílají praktičtí lékaři a neurologové z okolí. Momentálně probíhá rekonstrukce a dostavba rehabilitačního oddělení. Nové prostory by se měly otevřít začátkem příštího roku, čímž by se měl zvětšit komfort a kapacita pro naše pacienty.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vaši pacienti na lůžkovém oddělení jsou přeložení přímo z nemocnice, to znamená z lůžka na lůžko?

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Ano, jsou přímo posíláni po vyšetření rehabilitačním lékařem v rámci konzilia buď z neurologického, ortopedického, chirurgického, eventuálně interního oddělení. Spolupracujeme také s lékaři následné péče tady z nemocnice a jestli se jedná o pacienty po úrazech, tak bereme i do následné péče.

Tomáš Tikal, TV Polar: Slyšel jsem, že nejhezčí pocit je ten, když se pacient rozchodí, rozhýbe a spokojeně odchází domů.

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Ano, to je největší satisfakce jak pro nás lékaře, tak fyzioterapeuty, sestřičky a další ošetřovatelský personál. Nejlepší pocit na naší profesi je pomáhat lidem a vracet je zpátky do běžného života.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nevím, jestli byste nebyli nejraději, kdybyste ty pacienty vůbec neměli, kdyby dodržovali nějakou prevenci a nekončili tady se svými zdravotními problémy. Nějaká obecná rada pro normálního člověka, co by měl dělat, aby se těm problémům co nejdéle vyhnul?

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Tak asi se bude jednat o bolesti zad, což je obecně nejrozšířenější rehabilitační nebo neurologická diagnóza v populaci. Čili cvičení, správný životní styl, nesedět na jednom místě u počítače, cvičit a když je nejhůř, potom přijít. Ale viděla bych nejdůležitější prevenci opakovaných rehabilitačních zásahů z naší strany.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jedna věc je vaše péče, druhá věc je, jak pacient pracuje poté sám i doma, třeba při té ambulantní léčbě. Takže jaké doporučení by jste dala tady v tomto směru?

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Určitě dbát doporučení zkušených fyzioterapeutů. A ohledně cvičení, máme koncepty cvičení dle doktora Smíška nebo DNS plus další metody. Čili nepřetěžovat, nezvedat těžká břemena, pravidelně cvičit, posilovat trupové svalstvo, hrudník, dýchání apod..

Tomáš Tikal, TV Polar: Cílem včasné a správně indikované rehabilitační léčby je zlepšení či znovunabytí narušených nebo ztracených funkcí hybné soustavy způsobených chorobou nebo úrazem. Rovněž i minimalizace ztracených funkcí s cílem zabránit snížení pracovní schopnosti, zlepšení soběstačnosti a návrat nemocného do běžného života a znovunabytí víry ve vlastní, byť omezené schopnosti a možnosti. Rehabilitační oddělení v nemocnicích samozřejmě není určeno pouze pro pacienty, kteří jsou přímo v nemocnici hospitalizováni. Ambulantní část rehabilitace pečuje o nemocné, kteří docházejí na kúry zvenčí. I na ambulantní oddělení docházejí nejčastěji pacienti s chronickou bolestí zad, ale i s mnoha dalšími problémy.

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: Pak tu jsou pacienti po operacích, po úrazech, to znamená z chirurgického a z ortopedického oddělení, které je součástí naší nemocnice. Pak máme pacienty, kteří jsou odesláni z neurologické ambulance, a to jsou pacienti buď po cévních mozkových příhodách s roztroušenou sklerózou anebo s Parkinsonovy onemocněním. Máme také pacienty, kteří jsou odesíláni z gynekologie nebo z urogynekologie. To znamená, že to jsou pacientky s inkontinencí, to znamená s léčbou samovolného úniku moči a stolice, plus pacientky s funkční ženskou sterilitou, to znamená ty, které mají problém s otěhotněním. To je asi největší gró našich pacientů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co pacient potřebuje k tomu, aby k vám mohl chodit?

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: Pacient potřebuje rehabilitační poukaz, to znamená poukaz typu FT. Pokud jej nemá, tak se potřebuje objednat k našemu rehabilitačnímu lékaři na vyšetření. A pokud zváží tu možnost, že rehabilitace je u něj indikována, tak pak vypíše rozpis procedur.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste tady v ambulantní části připraveni a vybaveni na to, abyste se všemi těmi problémy, které jste jmenoval, pacientům pomohli?

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: To, co je pro nás klíčové, je to, že máme velký počet fyzioterapeutů. Máme kolem dvaceti fyzioterapeutů, dva ergo terapeuty, což nám umožňuje pokrýt jak potřeby nemocničních oddělení, tak i specializovat se v rámci ambulance. To znamená, že máme část fyzioterapeutů, kteří se věnují ortopedickým pacientům, traumatologicky máme část, kteří se věnují neurologickým pacientům, a pak máme fyzioterapeuty, kteří se věnují ryze dětské pediatrické fyzioterapii, urogynekologické fyzioterapii a léčbě bolesti zad. Takže to široké spektrum fyzioterapeutů nám umožňuje tu specializaci. Ten tým, který máme, je jeden z největších v rámci našeho regionu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak je těžké takový tým vybudovat a udržet ho pohromadě?

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: Samozřejmě, budován je již několik let a já jsem ve funkci druhý měsíc, takže se snažím na to navázat a podporovat to, co je klíčové. To, co vidím jako klíčové, je to, aby se naši fyzioterapeuti a ergoterapeuti dál vzdělávali. Využívali nové poznatky z Evidence-base medicine, z medicíny založené na důkazech, a aby to byli schopni využít u našich pacientů samozřejmě s jejich výhodou. Takže to vidím jako klíčové a motivační.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hospitalizovaní pacienti většinou vyžadují dlouhodobou rehabilitaci. Proto konkrétně Nemocnice Třinec úzce spolupracuje s rehabilitačními ústavy v Hrabyni, Chuchelné a v Karviné Hranicích.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vysoké procento pacientů dochází na rehabilitační oddělení po výměně velkého kloubu. Pojďme se podívat, jak vypadá rehabilitace v tomto případě.

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Momentálně pan fyzioterapeut rozcvičuje pána po endoprotéze kolenního kloubu. Pán byl operován již šestého února. Jak vidíme, ten rozsah se pomaličku zvětšuje. Pan fyzioterapeut se snaží posilovat svalovou skupinou v oblasti kolene, funkčnost.

Bogdan Cienciala, fyzioterapeut: V takto časté fázi rehabilitace je samozřejmě nejdůležitější kloubní rozsah, potom svalová síla, v neposlední řadě potom stereotyp a také funkce končetiny a nakonec i péče o samotnou jizvu. Každopádně pacient musí používat berle a odlehčovat hmotnost na končetinu do doby, než absolvuje konzilium u ortopeda, který mu případnou zátěž potom povolí. Většinou mám zkušenost, že po lázních už u člověka dojde k návratu do prakticky původního životního stylu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Deset minut v magazínu TV Medicína Speciál se naplnilo. Věřím, že vám přineslo nové informace a že zůstanete tomuto pořadu věrni i příště. Naviděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
27. dubna 2023, 18:45

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, v dalším vydání pořadu TV Medicína Speciál se budeme věnovat rehabilitaci. Oddělení léčebné rehabilitace poskytuje komplexní diagnostiku a léčbu pohybového aparátu u pacientů. Každé rehabilitační oddělení úzce spolupracuje s rehabilitačními ústavy a s lázněmi. Natáčeli jsme v Nemocnici Třinec. Na rehabilitační oddělení bývají přijímáni především pacienti se značně omezenými pohybovými schopnostmi, jejichž stav vyžaduje intenzivní rehabilitaci. Jsou hospitalizovaní nemocní po traumatech z chirurgického oddělení, po operacích pohybového aparátu z ortopedického oddělení, po cévních mozkových příhodách s neurologického a interního oddělení. Léčí se tam pacienti při dekompenzovaných artrózách, při onemocněních páteře a dalších. V případě doporučení na rehabilitační oddělení dochází klinický logoped a psycholog.

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Největší spektrum je buď traumatologických nebo ortopedických pacientů, čili jsou to bolesti operovaných končetin, eventuálně ztuhlost kloubů po operacích, třeba náhrad kolenního nebo kyčelního kloubu. Zde jak vidíte, se snažíme navrátit plný rozsah v kloubu. Používáme například i přístroj, který se jmenuje moto dlaha, který pomáhá fyzioterapeutům zvětšovat rozsah. Poskytujeme také péči na lůžkách i pacientům s bolestmi zad, akutními, eventuálně i chronickými. Součástí našeho oddělení je i infuzní stacionář, kde poskytujeme analgetickou péči jak našim pacientům tak pacientům, které posílají praktičtí lékaři a neurologové z okolí. Momentálně probíhá rekonstrukce a dostavba rehabilitačního oddělení. Nové prostory by se měly otevřít začátkem příštího roku, čímž by se měl zvětšit komfort a kapacita pro naše pacienty.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vaši pacienti na lůžkovém oddělení jsou přeložení přímo z nemocnice, to znamená z lůžka na lůžko?

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Ano, jsou přímo posíláni po vyšetření rehabilitačním lékařem v rámci konzilia buď z neurologického, ortopedického, chirurgického, eventuálně interního oddělení. Spolupracujeme také s lékaři následné péče tady z nemocnice a jestli se jedná o pacienty po úrazech, tak bereme i do následné péče.

Tomáš Tikal, TV Polar: Slyšel jsem, že nejhezčí pocit je ten, když se pacient rozchodí, rozhýbe a spokojeně odchází domů.

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Ano, to je největší satisfakce jak pro nás lékaře, tak fyzioterapeuty, sestřičky a další ošetřovatelský personál. Nejlepší pocit na naší profesi je pomáhat lidem a vracet je zpátky do běžného života.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nevím, jestli byste nebyli nejraději, kdybyste ty pacienty vůbec neměli, kdyby dodržovali nějakou prevenci a nekončili tady se svými zdravotními problémy. Nějaká obecná rada pro normálního člověka, co by měl dělat, aby se těm problémům co nejdéle vyhnul?

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Tak asi se bude jednat o bolesti zad, což je obecně nejrozšířenější rehabilitační nebo neurologická diagnóza v populaci. Čili cvičení, správný životní styl, nesedět na jednom místě u počítače, cvičit a když je nejhůř, potom přijít. Ale viděla bych nejdůležitější prevenci opakovaných rehabilitačních zásahů z naší strany.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jedna věc je vaše péče, druhá věc je, jak pacient pracuje poté sám i doma, třeba při té ambulantní léčbě. Takže jaké doporučení by jste dala tady v tomto směru?

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Určitě dbát doporučení zkušených fyzioterapeutů. A ohledně cvičení, máme koncepty cvičení dle doktora Smíška nebo DNS plus další metody. Čili nepřetěžovat, nezvedat těžká břemena, pravidelně cvičit, posilovat trupové svalstvo, hrudník, dýchání apod..

Tomáš Tikal, TV Polar: Cílem včasné a správně indikované rehabilitační léčby je zlepšení či znovunabytí narušených nebo ztracených funkcí hybné soustavy způsobených chorobou nebo úrazem. Rovněž i minimalizace ztracených funkcí s cílem zabránit snížení pracovní schopnosti, zlepšení soběstačnosti a návrat nemocného do běžného života a znovunabytí víry ve vlastní, byť omezené schopnosti a možnosti. Rehabilitační oddělení v nemocnicích samozřejmě není určeno pouze pro pacienty, kteří jsou přímo v nemocnici hospitalizováni. Ambulantní část rehabilitace pečuje o nemocné, kteří docházejí na kúry zvenčí. I na ambulantní oddělení docházejí nejčastěji pacienti s chronickou bolestí zad, ale i s mnoha dalšími problémy.

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: Pak tu jsou pacienti po operacích, po úrazech, to znamená z chirurgického a z ortopedického oddělení, které je součástí naší nemocnice. Pak máme pacienty, kteří jsou odesláni z neurologické ambulance, a to jsou pacienti buď po cévních mozkových příhodách s roztroušenou sklerózou anebo s Parkinsonovy onemocněním. Máme také pacienty, kteří jsou odesíláni z gynekologie nebo z urogynekologie. To znamená, že to jsou pacientky s inkontinencí, to znamená s léčbou samovolného úniku moči a stolice, plus pacientky s funkční ženskou sterilitou, to znamená ty, které mají problém s otěhotněním. To je asi největší gró našich pacientů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co pacient potřebuje k tomu, aby k vám mohl chodit?

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: Pacient potřebuje rehabilitační poukaz, to znamená poukaz typu FT. Pokud jej nemá, tak se potřebuje objednat k našemu rehabilitačnímu lékaři na vyšetření. A pokud zváží tu možnost, že rehabilitace je u něj indikována, tak pak vypíše rozpis procedur.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste tady v ambulantní části připraveni a vybaveni na to, abyste se všemi těmi problémy, které jste jmenoval, pacientům pomohli?

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: To, co je pro nás klíčové, je to, že máme velký počet fyzioterapeutů. Máme kolem dvaceti fyzioterapeutů, dva ergo terapeuty, což nám umožňuje pokrýt jak potřeby nemocničních oddělení, tak i specializovat se v rámci ambulance. To znamená, že máme část fyzioterapeutů, kteří se věnují ortopedickým pacientům, traumatologicky máme část, kteří se věnují neurologickým pacientům, a pak máme fyzioterapeuty, kteří se věnují ryze dětské pediatrické fyzioterapii, urogynekologické fyzioterapii a léčbě bolesti zad. Takže to široké spektrum fyzioterapeutů nám umožňuje tu specializaci. Ten tým, který máme, je jeden z největších v rámci našeho regionu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak je těžké takový tým vybudovat a udržet ho pohromadě?

Seweryn Krzywon, fyzioterapeut: Samozřejmě, budován je již několik let a já jsem ve funkci druhý měsíc, takže se snažím na to navázat a podporovat to, co je klíčové. To, co vidím jako klíčové, je to, aby se naši fyzioterapeuti a ergoterapeuti dál vzdělávali. Využívali nové poznatky z Evidence-base medicine, z medicíny založené na důkazech, a aby to byli schopni využít u našich pacientů samozřejmě s jejich výhodou. Takže to vidím jako klíčové a motivační.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hospitalizovaní pacienti většinou vyžadují dlouhodobou rehabilitaci. Proto konkrétně Nemocnice Třinec úzce spolupracuje s rehabilitačními ústavy v Hrabyni, Chuchelné a v Karviné Hranicích.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vysoké procento pacientů dochází na rehabilitační oddělení po výměně velkého kloubu. Pojďme se podívat, jak vypadá rehabilitace v tomto případě.

Darina Mocková, primářka Rehabilitačního oddělení Nemocnice Třinec: Momentálně pan fyzioterapeut rozcvičuje pána po endoprotéze kolenního kloubu. Pán byl operován již šestého února. Jak vidíme, ten rozsah se pomaličku zvětšuje. Pan fyzioterapeut se snaží posilovat svalovou skupinou v oblasti kolene, funkčnost.

Bogdan Cienciala, fyzioterapeut: V takto časté fázi rehabilitace je samozřejmě nejdůležitější kloubní rozsah, potom svalová síla, v neposlední řadě potom stereotyp a také funkce končetiny a nakonec i péče o samotnou jizvu. Každopádně pacient musí používat berle a odlehčovat hmotnost na končetinu do doby, než absolvuje konzilium u ortopeda, který mu případnou zátěž potom povolí. Většinou mám zkušenost, že po lázních už u člověka dojde k návratu do prakticky původního životního stylu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Deset minut v magazínu TV Medicína Speciál se naplnilo. Věřím, že vám přineslo nové informace a že zůstanete tomuto pořadu věrni i příště. Naviděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-27-04-2023-18-45