Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Nástroje a dovednost operatéra minimalizují jizvy.
  • Lékaři dbají také na pooperační vzhled: MUDr. Martin Holinka, primář ortopedie NsP Karviná
  • Spálená kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu

Začíná pořad o zdraví a já vás vítám u jeho sledování. Operace postižených kloubů na chodidle jako například vbočeného palce může být daleko šetrnější. Speciální nástroje a dovednost operatéra zaručí nejen obnovenou funkčnost, ale i krásný estetický výsledek. Podrobnosti se dozvíte od primáře ortopedie karvinské nemocnice Martina Holinky. Doba koupání a slunění je v plném proudu. Bez potřebné ochrany může nadmíra slunce kůži poškodit. Spáleniny zvyšují riziko melanomu. Podívejte se na reportáž.


Spálená kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu

Slunění s mírou a také s použitím vhodného opalovacího krému. To je jednoduché pravidlo, jak v létě kůži zbytečně nezatěžovat. Největší ohrožení představují spáleniny.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „To je jeden z velkých rizikových faktorů pro melanomy. Takové to spálení do červena, do puchýřů zejména v dětství."

Slunce působí na kůži nejen u vody, ale také třeba během túry či při sportovních aktivitách. Nebo při běžné cestě do školy či do práce. Ochrana je důležitá. Zatímco v tuzemsku stačí preparáty s faktorem 30, v jižních zemích by to měla být spíš padesátka. Nutné je natírat všechny části těla, které nejsou pokryté oblečením.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Já bych doporučovala chránit si zejména obličej. Ten je nejvíce vystavovaný, i když jsme oblečeni. Je chrornicky vystavovaný UV záření.“

Větší pozornost si zaslouží dětská pokožka a také pokožka světlého fototypu. V těchto případech by slunění mělo být pozvolné a vždy s použitím přípravku s vyšším ochranným faktorem. Pro ději se vyrábějí ve formě pěny či mlhy, aby se daly co nejjednodušeji na kůži aplikovat.

Zdá se, že v poslední době lidé sahají po opalovacích krémech častěji, než dřív. A leckdy si zajdou pro specifické přípravky do lékárny.

Gabriela Krhutová, farmaceutka: „Lidé nejvíce požadují preparáty pro děti, dále preparáty pro lidi, kteří trpí nějakými kožními nemocemi. Příp. pro alergicky, s vyššími faktory, to je zajímá.“

Péči o kůži by lidé měli podceňovat a pozornost by měli také věnovat mateřským znaménkám a pigmentovým skvrnám. A nechat si je pravidelně kontrolovat odborným lékařem.

Lékaři dbají také na pooperační vzhled: MUDr. Martin Holinka, primář ortopedie NsP Karviná

Simona Součková, TV Polar: Nyní už náš dnešní host, kterým je pan primář ortopedického oddělení Nemocnice Karviná ráj Martin Holinka. Dobrý den.

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já bych si na úvod dovolila citovat Vaše slova: "Aktuálně pro nás není důležitý pouze funkční výsledek, ale současně chceme, aby noha po operaci vypadala také hezky." Co si pod tím můžeme představit?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Jako první ortopedi v České republice jsme se začali zabývat estetickou chirurgií, nohy. To znamená, že není pro nás důležitý jenom funkční výsledek. To znamená, že máme bolestivou nohu, můžeme mít nějakou deformitu, ale v rámci naší operativu se soustředíme i na to, aby ta noha po operaci vypadala hezky.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste říkal, že jste první v České republice v Nemocnici Karviná Ráj na ortopedii, kde ještě se takové operace provádějí?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Estetická chirurgie nohy v současné době je dostupná pouze v některých západních nebo východních metropolích, například v Berlíně, Londýně anebo například v Dubaji. To jsou takové nejbližší metropole, kde tento typ péče můžete sehnat. Já mám velkou radost z toho, že v současné době je tahle péče dostupná teď i u nás v ČR.

Simona Součková, TV Polar: Předpokládám, že je to už takový level výš, protože základem je umět to řemeslo perfektně, abyste mohli už jaksi nabídnout pacientům a pacientkám něco víc, ne jenom velké jizvy a šrámy na duši z toho, že už ta noha nevypadá tak pěkně, i když třeba funguje dobře, je to tak?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Je to tak. Standardní chirurgie nohy se soustředila primárně na funkci, což je vlastně v ortopedii správně. Jednalo se většinou o velké jizvy, které korigovaly nějaké deformity nebo příčinu bolestí na noze, ale v současné době se dostává do popředí tzv. miniinvazivní chirurgie nohy, kde se operace provádí bez standardních operačních hran. Pouze z takových malých mini incizí nebo kožních vpichů. V podstatě očima ortopeda se stává rentgenový snímek a monitor, na který se během operace promítá a víceméně jsou na to i speciální nástroje. Já se vlastně pohybuju jakoby pod kůži. Přímo na to operační pole nevidím. Pohybuju se uvnitř kosti. Ty techniky jsou neuvěřitelné šetrné k noze, k měkkým tkáním a zkracují rekonvalescenci.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, ruku na srdce, jsou to techniky, které lákají ortopedii v široké míře, nebo je to spíš zatím taková Popelka?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Tady tyhle operační techniky, tedy operační techniky miniinvazivní chirurgie nohy zatím dělá pouze několik ortopedů v ČR. Tyhle operační techniky přinášejí výborné pooperační výsledky, ale mají jednu nevýhodu, že jsou velmi komplikované. Takže ono chviličku trvá, než se s tím člověk naučí pracovat a vyžaduje to čas ke zvládnutí tady těchto operačních technik.

Simona Součková, TV Polar: Buďme konkrétní, mluvíme zatím o celé noze. Co vy jste schopni takto operovat na ortopedii?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Pomocí miniinvazivních operačních technik operujeme nejčastěji vbočený palec, kladívkové drápovité postavení prstů, když je rozšířená klenba, to znamená je propadlá příčná klenba nohy, tu jsme schopni částečně obnovit. Noha se tím i zúží a zároveň pomocí těch méně invazivních operačních technik provádíme i výkony, kdy řešíme například artrózu drobných kloubů na noze, nejčastěji palce.

Simona Součková, TV Polar: Ten výsledek, ostatně my máme k dispozici fotografie, diváci je vidí. Ten výsledek je opravdu moc pěkný.

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Je to tak.

Simona Součková, TV Polar: Jaké máte odezvy?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Mám odezvy právě výborné. Já bych osobně tu miniinvazivní chirurgii nohy přirovnal k takovému stavu, který nastal zhruba před dvaceti až třiceti lety. V té době se kolenní klouby operovali otevřeně. Když měl někdo poraněný meniskus, tak se udělala velká rána, ten meniskus se odstranil. Ale potom přišly artroskopie a v podstatě ty kolena, poškozené ministry se začaly operovat s takových jenom malých kožních vstupů. Podobně je to teď s tou chirurgií nohy, kdy operujeme opět z takových malých kožních hádanek. A ta miniinvazivní chirurgie je jedna oblast, ale v momentě, kdy ten chirurg tu operační techniku zvládne, umí dobře, tak dokáže k té noze potom přistupovat ještě šetrněji, operovat ještě z menších operačních hranek, zasahovat co nejméně do kostí, používat speciální nástroje. To už se dostáváme právě k té estetické chirurgii, nohy, která je vlastně taková nástavba té miniinvazivní chirurgie.

Simona Součková, TV Polar: Vy k tomu potřebujete speciální nástroje, jak jste zmínil. Čili mám to chápat, že Nemocnice Karviná Ráj, která patří do sítě nemocnic Moravskoslezského kraje, má tyto nástroje?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Tady tyhle nástroje máme nakoupené a jsou k dispozici pro naše pacienty. Nejčastěji tady tyhle operace provádím na pracovišti jednodenní ortopedie v Orlové, kdy pacienti ráno přijdou a odpoledne jdou domů.

Simona Součková, TV Polar: To je výborné a rekonvalescence trvá jak dlouho?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Rekonvalescence je na tom to nejlepší, když jsem operoval v minulosti nohu standardními otevřenými technikami a o těch miniinvazivních jsem ještě nevěděl. Taková běžná rekonvalescence po operaci vbočeného palce byla tři měsíce. Ty miniinvazivní techniky tu rekonvalescenci zkracují na čtyři až šest týdnů. Ale některé operační techniky, které se třeba používají u artrózy, palce nebo kladívkových prstů, jsou víceméně takové, že ten pacient odchází v den operace po svých a v některých případech dokonce není potřeba, aby vůbec používal berle.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za tyto novinky a věřím, že jsme navnadili dostatečném množství diváků, kteří se trápí, odkládají tyto zákroky, že slyšeli, že to jde i miniinvazivně a dokonce, že to potom všechno vypadá moc hezky. Děkuji a přeji hodně spokojených pacientů.

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Milí diváci, s vámi se těším zase příště na viděnou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
27. července 2022, 17:44

Začíná pořad o zdraví a já vás vítám u jeho sledování. Operace postižených kloubů na chodidle jako například vbočeného palce může být daleko šetrnější. Speciální nástroje a dovednost operatéra zaručí nejen obnovenou funkčnost, ale i krásný estetický výsledek. Podrobnosti se dozvíte od primáře ortopedie karvinské nemocnice Martina Holinky. Doba koupání a slunění je v plném proudu. Bez potřebné ochrany může nadmíra slunce kůži poškodit. Spáleniny zvyšují riziko melanomu. Podívejte se na reportáž.


Spálená kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu

Slunění s mírou a také s použitím vhodného opalovacího krému. To je jednoduché pravidlo, jak v létě kůži zbytečně nezatěžovat. Největší ohrožení představují spáleniny.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „To je jeden z velkých rizikových faktorů pro melanomy. Takové to spálení do červena, do puchýřů zejména v dětství."

Slunce působí na kůži nejen u vody, ale také třeba během túry či při sportovních aktivitách. Nebo při běžné cestě do školy či do práce. Ochrana je důležitá. Zatímco v tuzemsku stačí preparáty s faktorem 30, v jižních zemích by to měla být spíš padesátka. Nutné je natírat všechny části těla, které nejsou pokryté oblečením.

Monika Hudymačová, lékařka, kožní odd., Slezská nemocnice: „Já bych doporučovala chránit si zejména obličej. Ten je nejvíce vystavovaný, i když jsme oblečeni. Je chrornicky vystavovaný UV záření.“

Větší pozornost si zaslouží dětská pokožka a také pokožka světlého fototypu. V těchto případech by slunění mělo být pozvolné a vždy s použitím přípravku s vyšším ochranným faktorem. Pro ději se vyrábějí ve formě pěny či mlhy, aby se daly co nejjednodušeji na kůži aplikovat.

Zdá se, že v poslední době lidé sahají po opalovacích krémech častěji, než dřív. A leckdy si zajdou pro specifické přípravky do lékárny.

Gabriela Krhutová, farmaceutka: „Lidé nejvíce požadují preparáty pro děti, dále preparáty pro lidi, kteří trpí nějakými kožními nemocemi. Příp. pro alergicky, s vyššími faktory, to je zajímá.“

Péči o kůži by lidé měli podceňovat a pozornost by měli také věnovat mateřským znaménkám a pigmentovým skvrnám. A nechat si je pravidelně kontrolovat odborným lékařem.

Lékaři dbají také na pooperační vzhled: MUDr. Martin Holinka, primář ortopedie NsP Karviná

Simona Součková, TV Polar: Nyní už náš dnešní host, kterým je pan primář ortopedického oddělení Nemocnice Karviná ráj Martin Holinka. Dobrý den.

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já bych si na úvod dovolila citovat Vaše slova: "Aktuálně pro nás není důležitý pouze funkční výsledek, ale současně chceme, aby noha po operaci vypadala také hezky." Co si pod tím můžeme představit?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Jako první ortopedi v České republice jsme se začali zabývat estetickou chirurgií, nohy. To znamená, že není pro nás důležitý jenom funkční výsledek. To znamená, že máme bolestivou nohu, můžeme mít nějakou deformitu, ale v rámci naší operativu se soustředíme i na to, aby ta noha po operaci vypadala hezky.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste říkal, že jste první v České republice v Nemocnici Karviná Ráj na ortopedii, kde ještě se takové operace provádějí?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Estetická chirurgie nohy v současné době je dostupná pouze v některých západních nebo východních metropolích, například v Berlíně, Londýně anebo například v Dubaji. To jsou takové nejbližší metropole, kde tento typ péče můžete sehnat. Já mám velkou radost z toho, že v současné době je tahle péče dostupná teď i u nás v ČR.

Simona Součková, TV Polar: Předpokládám, že je to už takový level výš, protože základem je umět to řemeslo perfektně, abyste mohli už jaksi nabídnout pacientům a pacientkám něco víc, ne jenom velké jizvy a šrámy na duši z toho, že už ta noha nevypadá tak pěkně, i když třeba funguje dobře, je to tak?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Je to tak. Standardní chirurgie nohy se soustředila primárně na funkci, což je vlastně v ortopedii správně. Jednalo se většinou o velké jizvy, které korigovaly nějaké deformity nebo příčinu bolestí na noze, ale v současné době se dostává do popředí tzv. miniinvazivní chirurgie nohy, kde se operace provádí bez standardních operačních hran. Pouze z takových malých mini incizí nebo kožních vpichů. V podstatě očima ortopeda se stává rentgenový snímek a monitor, na který se během operace promítá a víceméně jsou na to i speciální nástroje. Já se vlastně pohybuju jakoby pod kůži. Přímo na to operační pole nevidím. Pohybuju se uvnitř kosti. Ty techniky jsou neuvěřitelné šetrné k noze, k měkkým tkáním a zkracují rekonvalescenci.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, ruku na srdce, jsou to techniky, které lákají ortopedii v široké míře, nebo je to spíš zatím taková Popelka?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Tady tyhle operační techniky, tedy operační techniky miniinvazivní chirurgie nohy zatím dělá pouze několik ortopedů v ČR. Tyhle operační techniky přinášejí výborné pooperační výsledky, ale mají jednu nevýhodu, že jsou velmi komplikované. Takže ono chviličku trvá, než se s tím člověk naučí pracovat a vyžaduje to čas ke zvládnutí tady těchto operačních technik.

Simona Součková, TV Polar: Buďme konkrétní, mluvíme zatím o celé noze. Co vy jste schopni takto operovat na ortopedii?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Pomocí miniinvazivních operačních technik operujeme nejčastěji vbočený palec, kladívkové drápovité postavení prstů, když je rozšířená klenba, to znamená je propadlá příčná klenba nohy, tu jsme schopni částečně obnovit. Noha se tím i zúží a zároveň pomocí těch méně invazivních operačních technik provádíme i výkony, kdy řešíme například artrózu drobných kloubů na noze, nejčastěji palce.

Simona Součková, TV Polar: Ten výsledek, ostatně my máme k dispozici fotografie, diváci je vidí. Ten výsledek je opravdu moc pěkný.

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Je to tak.

Simona Součková, TV Polar: Jaké máte odezvy?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Mám odezvy právě výborné. Já bych osobně tu miniinvazivní chirurgii nohy přirovnal k takovému stavu, který nastal zhruba před dvaceti až třiceti lety. V té době se kolenní klouby operovali otevřeně. Když měl někdo poraněný meniskus, tak se udělala velká rána, ten meniskus se odstranil. Ale potom přišly artroskopie a v podstatě ty kolena, poškozené ministry se začaly operovat s takových jenom malých kožních vstupů. Podobně je to teď s tou chirurgií nohy, kdy operujeme opět z takových malých kožních hádanek. A ta miniinvazivní chirurgie je jedna oblast, ale v momentě, kdy ten chirurg tu operační techniku zvládne, umí dobře, tak dokáže k té noze potom přistupovat ještě šetrněji, operovat ještě z menších operačních hranek, zasahovat co nejméně do kostí, používat speciální nástroje. To už se dostáváme právě k té estetické chirurgii, nohy, která je vlastně taková nástavba té miniinvazivní chirurgie.

Simona Součková, TV Polar: Vy k tomu potřebujete speciální nástroje, jak jste zmínil. Čili mám to chápat, že Nemocnice Karviná Ráj, která patří do sítě nemocnic Moravskoslezského kraje, má tyto nástroje?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Tady tyhle nástroje máme nakoupené a jsou k dispozici pro naše pacienty. Nejčastěji tady tyhle operace provádím na pracovišti jednodenní ortopedie v Orlové, kdy pacienti ráno přijdou a odpoledne jdou domů.

Simona Součková, TV Polar: To je výborné a rekonvalescence trvá jak dlouho?

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Rekonvalescence je na tom to nejlepší, když jsem operoval v minulosti nohu standardními otevřenými technikami a o těch miniinvazivních jsem ještě nevěděl. Taková běžná rekonvalescence po operaci vbočeného palce byla tři měsíce. Ty miniinvazivní techniky tu rekonvalescenci zkracují na čtyři až šest týdnů. Ale některé operační techniky, které se třeba používají u artrózy, palce nebo kladívkových prstů, jsou víceméně takové, že ten pacient odchází v den operace po svých a v některých případech dokonce není potřeba, aby vůbec používal berle.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za tyto novinky a věřím, že jsme navnadili dostatečném množství diváků, kteří se trápí, odkládají tyto zákroky, že slyšeli, že to jde i miniinvazivně a dokonce, že to potom všechno vypadá moc hezky. Děkuji a přeji hodně spokojených pacientů.

Martin Holinka, primář ortopedického odd. Nemocnice Karviná Ráj: Děkuji.

Simona Součková, TV Polar: Milí diváci, s vámi se těším zase příště na viděnou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-27-07-2022-17-44