Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Revírní bratrská pojišťovna
  • Počet diabetiků v České republice přesáhl jeden milion
  • prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D.: Odhalením prediabetu máme větší šanci na uzdravení

Tomáš Tikal, TV Polar: Pan profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti, je hostem našeho TV MEDICÍNA pro dnešní den. Dobrý den.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na úvod se podíváme na reportáž.

Tomáš Tikal, TV Polar: V české populaci stále stoupá počet diabetiků. V současné době přesáhl jeden milion. K tomuto číslu můžeme připočítat i zhruba stejný počet prediabetiků, u kterých se hladina cukru již dostala za hranicí normy, i když ještě nedosahuje hranice diabetu. Tito lidé však o svém stavu často nemají ani ponětí. Také proto jsou vnímáni jako rizikoví pacienti s předstupněm cukrovky, případně dalších možných komplikací spojených s touto diagnózou. Proto se RBP zdravotní pojišťovna rozhodla rozjet projekt preDIA.

Ivo Čelechovský, mluvčí RBP-ZP: Projekt preDIA má dvě úrovně. Tou první je včasná diagnostika, tedy screening u praktických lékařů. Naše zdravotní pojišťovna jako jediná v tomto kontextu hradí preventivní vyšetření cukru v krvi všem pojištěncům už od 35 let věku. Mladším osobám od 18 let nabízíme příspěvek na vyšetření cukru v krvi alespoň z fondu prevence. Druhá úroveň projektu je pak už konkrétně zaměřena na diagnostikované prediabetiky a diabetiky. V této části pojištěnci získávají dohled nad tím, jak jim cukr v krvi a v průběhu jejich běžného dne stoupá nebo klesá a to díky aplikaci speciálního senzoru, který dokáže kontinuálně snímat hodnoty cukru v krvi.

Tomáš Tikal, TV Polar: Lékař pak s pacientem vyhodnotí všechny údaje ze senzoru a doporučí mu léčebná opatření šitá na míru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane profesore, když se řekne diabetes, tak většina lidí si myslí, že je to problém starých lidí. Je to stále pravda?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Je sice pravda, že většina pacientů s diabetem je starších a máme v populaci asi 50 % diabetiků, kteří jsou starší než 70 let, ale naopak se setkáváme s diabetem druhého typu velice časně. Máme pacienty, kteří onemocní diabetem ve věku čtyřiceti let, ale máme také už dětské diabetiky druhého typu, což dříve nebývalo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak je to s prediabetem?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Prediabetes se v populaci vyskytuje asi stejně často jako cukrovka a je tu určité varovné znamení. Je to signál, že metabolismus člověka už nepracuje tak, jak by měl, a může se u něho cukrovka dříve či později rozvinout.

Tomáš Tikal, TV Polar: Cukrovka je složitě léčitelná, řekněme, jak je to s fází před ní, kdy je člověk v nějaké té hraniční situaci?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: My jsme v zásadě rádi, ale i ten pacient by možná měl být rád, že je zachycen jako tzv. prediabetik. To znamená, že má buď trochu zvýšenou glykémie nalačno, nebo nezvládá dobře tu zátěž většího množství cukru, protože ho to označuje jako ideálního kandidáta pro nějakou intervenci. Pro opatření, které by mělo zabránit tomu, aby cukrovka se rozvinula. A opravdu se dá, jednak tedy režimovými opatřeními, životosprávou, ale třeba také za pomoci léků oddálit cukrovku nebo jí zcela zabránit asi ve čtyřiceti až sedmdesáti procentech případů.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je docela vysoké číslo. To určitě stojí za to. Velmi důležitá je včasná diagnóza, co by člověk pro to měl udělat, aby to zjistil, protože předpokládám, že v té pre fázi, když to tak řeknu, nemá žádné objektivní problémy.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Pacienti s nějakou mírně zvýšenou hodnotou krevního cukru obvykle nepociťují vůbec žádné problémy a je to čistě laboratorní diagnóza. To znamená proto, abychom my mohli říct, že ten člověk má diabetes nebo prediabetes, tak v těch časných stádiích on prostě potřebuje navštívit lékaře, který mu odebere krev a podívá se, jaké jsou tam výsledky. Obvykle se to dělá nalačno a když jsou nějaké pochybnosti, tak se dojde ještě na takový speciální test. My tomu říkáme test glukózové tolerance a ten pacient dostane vypít roztok sladký a my se díváme, jak ty hodnoty se pohybují za dvě hodiny po jídle. Ty preventivní prohlídky jsou dnes běžnou součástí zdravotnického systému v ČR a po čtyřiceti letech života by měl navštívit svého praktického lékaře každý alespoň jednou za dva roky, aby se udělal prevence.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zjistí můj praktik z té běžné prohlídky, že tam je nějaký problém?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Určitě, je to úplně zcela běžné vyšetření, které se v tom panelu zaškrtne. Stojí to opravdu jenom pár korun a ta hodnota nám řekne hodně o tom, jak ten metabolismus cukru vypadá.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s prevencí? Jste s tím spokojen? Jak to probíhá tady v české společnosti?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Nejen v české společnosti, ale ani celosvětově my nejsme spokojeni. To je bohužel celosvětový trend, že počet pacientů s diabetem nám narůstá, počet pacientů, kterým se opravdu daří nějakou intenzivní životosprávou zabránit tomu, aby se u nich cukrovka rozvinula z té fáze prediabetu, je relativně málo a my se ptáme, proč tomu tak je. Víme, že tady existuje celá řada negativních faktorů, ať už je to nedostatek pohybu, ať už je to přemíra nějakých nezdravých potravin nebo také stresové faktory. Pochopitelně v populaci existují a toho stresu je čím dál víc. Jestli to pozoruji jenom já nebo i ostatní. Toto hraje také velkou roli. Ale je fakt, že nejsme spokojeni s tou prevencí a diabetologie je preventivní obor. My bychom v ideálním případě měli včas zachytit toho prediabetika, udělat intervenci, aby on se vůbec nedostal do toho stádia diabetu, a když už se z něj diabetik stane, naším úkolem je, aby se u něj rozvinuly komplikace, protože ty jsou z celé cukrovky nejdražší a pro toho pacienta nejbolestivější.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zmínil jste obecné rady jako prevenci pro všechny nemoci, jako je pohyb, jako je zdravá strava. Je něco konkrétního, čemu bych se měl vyhnout, abych nespadl do té Vaší nemoci?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já myslím, že všichni bychom ho měli dodržovat nějaká opatření zdravého životního stylu, to znamená alespoň 150 minut pohybu střední zátěže týdně. Měli bychom cvičit naše svaly, to znamená i zvyšovat jejich sílu alespoň dvakrát za týden. Měli bychom z našeho jídelníčku vyřadit jídla tučná, přepalované tuky. Měli bychom naopak zařadit potraviny, které obsahují málo škrobových látek jako jsou luštěniny, rajče, cuketa, okurky apod. Takže více zeleniny, méně tučných jídel a více pohybu.

Tomáš Tikal, TV Polar: My jsme v reportážích zmiňovali projekt preDIA, ze kterého, předpokládám, máte dobrý pocit. Tam se měří cukr v krvi, senzory. Každý se bude ptát, jak to vypadá a jestli to nebolí.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já myslím, že tento projekt je krokem vstříc právě těm pacientům, kteří jsou čerstvě zachycení a byla jim sdělena diagnóza buď prediabetu nebo diabetu a oni tak mají možnost se nyní poradit se svým lékařem, mají možnost zkonzultovat třeba s nutriční terapeutkou a také mají možnost dostat právě ten glukózový senzor. Ono když se řekne "máte cukrovku", tak ten pacient samozřejmě nevnímá nějaká čísla koncentrace glukózy, která u něho je, teď nechápe úplně, jak to v tom těle funguje. Ten senzor je taková ideální ukázka toho, jak vypadá vnitřní prostředí pacienta v souvislosti s tím, co ten člověk dělá. To znamená, je to malý kousek, senzor na plíšku platinové obvykle nebo zlatem, který se zavede malým vpichem do podkoží a nalepí se na kůži a ten pacient ho nějakou dobu nosí. Ten senzor je propojený buď do čtečky nebo do chytrého telefonu a tam ten pacient vidí ty hodnoty v reálném čase a dívá se, jak se glykémie hýbe, například když si dá nějakou zdravou či nezdravou potravinu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Už jsme to tady nakousli. V čem vidíte největší přínos toho projektu preDIA a jaké výsledky si od toho slibujete?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já myslím, že výsledkem by měla být jednak včas identifikovaná ta poruchách glukózy svého metabolismu, to znamená včas zachycený pacient včas zavedená práce s tím pacientem. Říkám práce, ale je to v podstatě management toho onemocnění, management toho člověka po stránce životosprávy, ale i té farmakoterapie, včasné oddálení komplikací, šance na delší zdravý život a samozřejmě prevence těch komplikací bude i do budoucna šetřit prostředky zdravotnímu pojištění.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nebude Vám vadit, že velmi pravděpodobně Vám přibudou pacienti?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já si myslím, že my jsme na naše pacienti zvyklí. Pacienti budou ještě nějakou dobu přibývat, ale já věřím, že to je zase jenom do času, než se objeví něco nového a jednou budeme umět udělat i tu lepší prevenci v populaci obecně. Zatím si musíme vystačit s tím, co máme a tento projekt je podle mého názoru krokem vpřed.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane profesore, moc děkuji za informace a za Vaše odpovědi. Věřím, že i naši diváci si z toho vzali své a třeba se tady někdy potkáme a vyhodnotíme si, jak celý ten projekt dopadl. Mějte se hezky.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Děkuji, na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vám děkuji za pozornost, mějte se a naviděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
28. září 2023, 18:40

Tomáš Tikal, TV Polar: Pan profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti, je hostem našeho TV MEDICÍNA pro dnešní den. Dobrý den.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na úvod se podíváme na reportáž.

Tomáš Tikal, TV Polar: V české populaci stále stoupá počet diabetiků. V současné době přesáhl jeden milion. K tomuto číslu můžeme připočítat i zhruba stejný počet prediabetiků, u kterých se hladina cukru již dostala za hranicí normy, i když ještě nedosahuje hranice diabetu. Tito lidé však o svém stavu často nemají ani ponětí. Také proto jsou vnímáni jako rizikoví pacienti s předstupněm cukrovky, případně dalších možných komplikací spojených s touto diagnózou. Proto se RBP zdravotní pojišťovna rozhodla rozjet projekt preDIA.

Ivo Čelechovský, mluvčí RBP-ZP: Projekt preDIA má dvě úrovně. Tou první je včasná diagnostika, tedy screening u praktických lékařů. Naše zdravotní pojišťovna jako jediná v tomto kontextu hradí preventivní vyšetření cukru v krvi všem pojištěncům už od 35 let věku. Mladším osobám od 18 let nabízíme příspěvek na vyšetření cukru v krvi alespoň z fondu prevence. Druhá úroveň projektu je pak už konkrétně zaměřena na diagnostikované prediabetiky a diabetiky. V této části pojištěnci získávají dohled nad tím, jak jim cukr v krvi a v průběhu jejich běžného dne stoupá nebo klesá a to díky aplikaci speciálního senzoru, který dokáže kontinuálně snímat hodnoty cukru v krvi.

Tomáš Tikal, TV Polar: Lékař pak s pacientem vyhodnotí všechny údaje ze senzoru a doporučí mu léčebná opatření šitá na míru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane profesore, když se řekne diabetes, tak většina lidí si myslí, že je to problém starých lidí. Je to stále pravda?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Je sice pravda, že většina pacientů s diabetem je starších a máme v populaci asi 50 % diabetiků, kteří jsou starší než 70 let, ale naopak se setkáváme s diabetem druhého typu velice časně. Máme pacienty, kteří onemocní diabetem ve věku čtyřiceti let, ale máme také už dětské diabetiky druhého typu, což dříve nebývalo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak je to s prediabetem?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Prediabetes se v populaci vyskytuje asi stejně často jako cukrovka a je tu určité varovné znamení. Je to signál, že metabolismus člověka už nepracuje tak, jak by měl, a může se u něho cukrovka dříve či později rozvinout.

Tomáš Tikal, TV Polar: Cukrovka je složitě léčitelná, řekněme, jak je to s fází před ní, kdy je člověk v nějaké té hraniční situaci?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: My jsme v zásadě rádi, ale i ten pacient by možná měl být rád, že je zachycen jako tzv. prediabetik. To znamená, že má buď trochu zvýšenou glykémie nalačno, nebo nezvládá dobře tu zátěž většího množství cukru, protože ho to označuje jako ideálního kandidáta pro nějakou intervenci. Pro opatření, které by mělo zabránit tomu, aby cukrovka se rozvinula. A opravdu se dá, jednak tedy režimovými opatřeními, životosprávou, ale třeba také za pomoci léků oddálit cukrovku nebo jí zcela zabránit asi ve čtyřiceti až sedmdesáti procentech případů.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je docela vysoké číslo. To určitě stojí za to. Velmi důležitá je včasná diagnóza, co by člověk pro to měl udělat, aby to zjistil, protože předpokládám, že v té pre fázi, když to tak řeknu, nemá žádné objektivní problémy.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Pacienti s nějakou mírně zvýšenou hodnotou krevního cukru obvykle nepociťují vůbec žádné problémy a je to čistě laboratorní diagnóza. To znamená proto, abychom my mohli říct, že ten člověk má diabetes nebo prediabetes, tak v těch časných stádiích on prostě potřebuje navštívit lékaře, který mu odebere krev a podívá se, jaké jsou tam výsledky. Obvykle se to dělá nalačno a když jsou nějaké pochybnosti, tak se dojde ještě na takový speciální test. My tomu říkáme test glukózové tolerance a ten pacient dostane vypít roztok sladký a my se díváme, jak ty hodnoty se pohybují za dvě hodiny po jídle. Ty preventivní prohlídky jsou dnes běžnou součástí zdravotnického systému v ČR a po čtyřiceti letech života by měl navštívit svého praktického lékaře každý alespoň jednou za dva roky, aby se udělal prevence.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zjistí můj praktik z té běžné prohlídky, že tam je nějaký problém?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Určitě, je to úplně zcela běžné vyšetření, které se v tom panelu zaškrtne. Stojí to opravdu jenom pár korun a ta hodnota nám řekne hodně o tom, jak ten metabolismus cukru vypadá.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s prevencí? Jste s tím spokojen? Jak to probíhá tady v české společnosti?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Nejen v české společnosti, ale ani celosvětově my nejsme spokojeni. To je bohužel celosvětový trend, že počet pacientů s diabetem nám narůstá, počet pacientů, kterým se opravdu daří nějakou intenzivní životosprávou zabránit tomu, aby se u nich cukrovka rozvinula z té fáze prediabetu, je relativně málo a my se ptáme, proč tomu tak je. Víme, že tady existuje celá řada negativních faktorů, ať už je to nedostatek pohybu, ať už je to přemíra nějakých nezdravých potravin nebo také stresové faktory. Pochopitelně v populaci existují a toho stresu je čím dál víc. Jestli to pozoruji jenom já nebo i ostatní. Toto hraje také velkou roli. Ale je fakt, že nejsme spokojeni s tou prevencí a diabetologie je preventivní obor. My bychom v ideálním případě měli včas zachytit toho prediabetika, udělat intervenci, aby on se vůbec nedostal do toho stádia diabetu, a když už se z něj diabetik stane, naším úkolem je, aby se u něj rozvinuly komplikace, protože ty jsou z celé cukrovky nejdražší a pro toho pacienta nejbolestivější.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zmínil jste obecné rady jako prevenci pro všechny nemoci, jako je pohyb, jako je zdravá strava. Je něco konkrétního, čemu bych se měl vyhnout, abych nespadl do té Vaší nemoci?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já myslím, že všichni bychom ho měli dodržovat nějaká opatření zdravého životního stylu, to znamená alespoň 150 minut pohybu střední zátěže týdně. Měli bychom cvičit naše svaly, to znamená i zvyšovat jejich sílu alespoň dvakrát za týden. Měli bychom z našeho jídelníčku vyřadit jídla tučná, přepalované tuky. Měli bychom naopak zařadit potraviny, které obsahují málo škrobových látek jako jsou luštěniny, rajče, cuketa, okurky apod. Takže více zeleniny, méně tučných jídel a více pohybu.

Tomáš Tikal, TV Polar: My jsme v reportážích zmiňovali projekt preDIA, ze kterého, předpokládám, máte dobrý pocit. Tam se měří cukr v krvi, senzory. Každý se bude ptát, jak to vypadá a jestli to nebolí.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já myslím, že tento projekt je krokem vstříc právě těm pacientům, kteří jsou čerstvě zachycení a byla jim sdělena diagnóza buď prediabetu nebo diabetu a oni tak mají možnost se nyní poradit se svým lékařem, mají možnost zkonzultovat třeba s nutriční terapeutkou a také mají možnost dostat právě ten glukózový senzor. Ono když se řekne "máte cukrovku", tak ten pacient samozřejmě nevnímá nějaká čísla koncentrace glukózy, která u něho je, teď nechápe úplně, jak to v tom těle funguje. Ten senzor je taková ideální ukázka toho, jak vypadá vnitřní prostředí pacienta v souvislosti s tím, co ten člověk dělá. To znamená, je to malý kousek, senzor na plíšku platinové obvykle nebo zlatem, který se zavede malým vpichem do podkoží a nalepí se na kůži a ten pacient ho nějakou dobu nosí. Ten senzor je propojený buď do čtečky nebo do chytrého telefonu a tam ten pacient vidí ty hodnoty v reálném čase a dívá se, jak se glykémie hýbe, například když si dá nějakou zdravou či nezdravou potravinu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Už jsme to tady nakousli. V čem vidíte největší přínos toho projektu preDIA a jaké výsledky si od toho slibujete?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já myslím, že výsledkem by měla být jednak včas identifikovaná ta poruchách glukózy svého metabolismu, to znamená včas zachycený pacient včas zavedená práce s tím pacientem. Říkám práce, ale je to v podstatě management toho onemocnění, management toho člověka po stránce životosprávy, ale i té farmakoterapie, včasné oddálení komplikací, šance na delší zdravý život a samozřejmě prevence těch komplikací bude i do budoucna šetřit prostředky zdravotnímu pojištění.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nebude Vám vadit, že velmi pravděpodobně Vám přibudou pacienti?

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Já si myslím, že my jsme na naše pacienti zvyklí. Pacienti budou ještě nějakou dobu přibývat, ale já věřím, že to je zase jenom do času, než se objeví něco nového a jednou budeme umět udělat i tu lepší prevenci v populaci obecně. Zatím si musíme vystačit s tím, co máme a tento projekt je podle mého názoru krokem vpřed.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane profesore, moc děkuji za informace a za Vaše odpovědi. Věřím, že i naši diváci si z toho vzali své a třeba se tady někdy potkáme a vyhodnotíme si, jak celý ten projekt dopadl. Mějte se hezky.

Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti: Děkuji, na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vám děkuji za pozornost, mějte se a naviděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-28-09-2023-18-44