Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Klinika hematoonkologie FNO oslavila desáté narozeniny
  • Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Lékaři dětské traumatologie FNO léčí složité úrazy z celého regionu

Vítejte u televizních obrazovek, startuje medicína speciál na Polaru, dobrý den. 

Tolik od nás, mějte krásné letní dny plné zdraví:)

Klinika hematoonkologie FNO oslavila desáté narozeniny

Klinika hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity oslavila desáté narozeniny. Na tomto pracovišti léčí pacienty s onemocněním krve a krvetvorných orgánů. Léčba hematoonkologických pacientů má ve FN více než třicetiletou historii.

Špičkové pracoviště Kliniky hematoonkologie pečuje komplexně o nemocné se všemi typy krevních nádorů. Používá veškeré dostupné světově významné léčebné metody a je pracovištěm, které získalo akreditaci Evropské transplantační komise s certifikátem pro klinické studie typu “First in Human”.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “V roce 2013 transformací našeho ústavu Klinické hematoonkologie byl tento ústav převeden na Kliniku hematoonkologie, což znamenalo pro nemocnici posun v léčbě nádorů krve. Jsme na špičkové úrovni a jsme součástí komplexních center v rámci ČR i mimo ní.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Mám pocit, že se jim daří čím dál víc, skutečně, ty jejich objevy jsou publikované v prestižních vědeckých časopisech a mají obdivuhodný dopad do klinické léčby pacientů.”

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Díky technologiím, které tady máme, tak máme tady mimořádný pokrok, zvláště z hlediska prognózy našich pacientů díky moderní léčbě. Předtím při naší léčbě, ať jsme se snažili jak jsme chtěli, tak žilo 5 let 50% pacientů a nyní žije 60% více než deset let.”

Pacientkou Kliniky hematoonkologie je také paní Emílie Fižová. Nemoc ji postihla před necelými dvěma lety. Po náročné léčbě se vrací zpět do normálního života, mezi rodinu a přátele.

Emílie Fižová, pacientka, Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Před skoro dvěma lety jsem prodělala chemoterapii, následně asi před 14 měsíci jsem prodělal terapii TADY PROSTŘIHNOUT vyměnili mi krvinky. Vše probíhalo za pomocí lékařů a sester velmi rychle a bez komplikací. Jsem za to šťastná a užívám si to. Každé ráno, když se probudím, děkuji všem lékařům a sestrám za pomoc, podporu a péči. Díky nim jsem na světě.”

Takových spokojených a vděčných pacientů jako paní Fižová, kteří opouští kliniku hematoonkologie vyléčeni jsou tisíce. Za poslední dekádu jich prošlo léčbou na 15 tisíc a lékaři za tu dobu na klinice provedli 600 transplantací.

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Naší největší výzvou je prostor. Dnes znamená moderní hematoonkologie především bezpečí pro naše pacienty. A i covidová doba ukázala, že pacienti jsou v našich rukách dobře léčeni, ale ta bezpečnost je pro nás důležitá. Potřebovali bychom více jednolůžkových pokojů, více izolací pro naše pacienty a úplně jiný přístup, který současná infrastruktura neumožňuje, protože byla vybudována před 30 lety, to je vel výzva a tou druhou jsou lékaři, pokud nějací jsou, pak přijďte, opravdu vás potřebujeme.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Naši studenti absolvují standardní výuku na hematoonkologické klinice, takže mají možnost se s oborem seznámit a pokud pan profesorem a to je také obdivuhodné, jak vychovává mladé lékaře, dokonce už tam máme mladého docenta, on je schopen k tomuto oboru mladé přitáhnout, ale musí vidět ten potenciál a zájem na jejich straně, a to nejen o medicínu, ale i o svět vědy.”

Součástí kliniky je speciální výzkumná laboratoř, jejíž členové loni dosáhli řady významných úspěchů a několika významných mezinárodních i národních ocenění. Pracoviště intenzivně vyvíjí moderní léčebné produkty z oblasti imunoterapie.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Tím, že jsme fakultní nemocnice, to znamená spojení s LF, tak lékaři, kteří léčí a diagnostikují, tak také učí a v hematoonkologii je kladen velký důraz na vývoj nových léčiv pro nádory krve a v tom jsme velmi úspěšní.”

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Já jsem nesmírně rád, že můžeme dnes oslavit 10. výročí špičkového pracoviště, kterým bezesporu Klinika hematoonkologie FNO je. Víme z historie, že kdysi pacienti s leukémií a zkrátka nemocí krve museli dojíždět do Olomouce, Brna a Prahy. Proto jsem rád, že dnes se tito lidé mohou léčit v Ostravě a vím, že pracoviště je na velmi dobré úrovni.”

Oslava 10. narozenin proběhla v ostravské Galerii Plato a její součástí byla výstava, která bude k vidění také v areálu fakultní nemocnice.


Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Lékaři dětské traumatologie FNO léčí složité úrazy z celého regionu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S příchodem prázdnin rostou počty dětských úrazů. Podle statistik patří mezi nejčastější zranění dětí hlavně u sportu jako jsou cyklistika, skateboarding, trampolína a také míčové sporty. Téma pro Ivanu Slívovou, vedoucí lékařku Centra dětské traumatologie a chirurgie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Dobrý den, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, je pravda, co jsem řekla, že prázdniny a léto se dá dát do rovnítko s tím, že narůstají dětské úrazy?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Částečně to je pravda, protože o prázdninách určitě narůstá větší počet závažnějších úrazů, ale nejkritičtější období bývá právě květen červen, kdy se děti poprvé dostanou do té volné přírody. Totiž ony jsou po té zimě nerozhýbané dostatečně a potom padají i při běžných činnostech a mají také zlomeniny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké nejčastější úrazy s přicházejícím létem se u Vás vyskytují na dětské traumatologii?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Ono to spektrum je velmi široké, protože máme zde i zlomeniny, když řeknu pouze, i toto patří samozřejmě do dětské chirurgie, jsou to zlomeniny předloktí, ale máme i složitější zlomeniny dlouhých kostí, jako jsou stehenní kosti, bércové kosti, zlomeniny pánve při různých automobilových dopravních nehodách. Pro ty děti jsou nejzávažnější zlomeniny v oblasti růstových chrupavek v růstových zónách. Ony se sice krásně hojí, ale mohou mít právě doživotní následky, protože porucha růstu u dítěte, které roste, znamená, že bude mít končetinu o tři centimetry kratší do budoucna apod. Takže to jsou ty nejzávažnější zlomeniny a ty by právě měly být ošetřovány v centrech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak funguje Vaše centrum ve fakultní nemocnici?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Naše centrum patří mezi dětská traumacentra, kterých je v České republice osm. My pokrýváme Moravskoslezský i Olomoucký kraj, a to hlavně pro ty nejzávažnější polytraumata nebo ty nejzávažnější úrazy, které by mohly mít následky pro ty děti doživotně. Takže my vychytáváme ty nejhorší úrazy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik ročně takových nejzávažnějších dětských úrazů se u vás objeví a řešíte?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Těch úrazů jsou tisícovky a hospitalizovaných dětí se blíží někde kolem šesti set až sedmi set ročně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je u vás možnost, aby dítě bylo hospitalizováno i s rodičem?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Ano, upřednostňujeme samozřejmě hospitalizaci s rodičem. U děti do šesti let je to automatické a nad šest let se snažíme vyjít samozřejmě rodičům vstříc, aby mohli s dítětem být, ať už i přes noc nebo celodenní pobyt je samozřejmě standardem už v dnešní době. Pro ty malé děti se snažíme vždy, ať je rodič a dítě nebo dva rodiče s dětmi. U těch starších dětí je to potom třeba tak, že rodiče sedí na židli nebo odcházejí na noc a zase hned ráno přicházejí. Právě v tom létě, jak je hodně těch úrazů, je to vždycky kapacitně horší, ale snažíme se opravdu nabídnout několik variant těm rodičům, protože máme samozřejmě možnost, že rodiče leží na domově sester, který je současně nemocnice, takže to má potom kousek na odejití, vrácení se a přespání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to ku prospěchu věci, ku prospěchu léčby dítěte, že tam má v blízkosti svého rodiče?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Určitě, jednak ulehčí to personálu, protože ty maminky nebo i ti tatínkové, bývá v dnešní době do daleko víc tatínků, se o to dítě starají, ale hlavně je to pro to dítě výhoda, protože je v cizím prostředí. Děláme například nějaké injekce, infuze a podobně, léčíme bolest, ten tatínek nebo maminka tam jsou, řeknou, zklidní, poradí, my jim vysvětlíme. Takže ta spolupráce je určitě lepší. Také máme množství aktivit, k nám chodí loutkové divadlo, aby i spolupráce s rodiči a s dětmi byla. Dochází k nám klaun, který jezdí s dětmi na operační sál. Těch aktivit máme a vždycky je dobré zapojit i ty rodiče do toho, ať to dítě nemá pocit, že je striktně drženo někde samostatně ve sterilním prostředí, jak to bývalo v minulosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě říct, jak předejít úrazům nebo alespoň zmírnit následky.

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Předejít úrazům opravdu úplně nejde. To bychom museli sedět doma. Ale máme děti, které seděly doma, spadly z postele a zlomily si tu ruku taktéž. Hlavní ale je, aby bylo co nejméně těch závažných úrazů a aby bylo co nejméně těch komplikovaných úrazů. K tomu nám pomáhají samozřejmě helmy, různé další ochranné pomůcky. Tím můžeme zmenšit počet úrazů, hlavně závažnost úrazů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám přeji, ať to takto vnímáte i u Vás v Centru traumatologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Děkuji Vám za rozhovor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tolik od nás. Mějte krásné letní dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
29. června 2023, 18:45

Vítejte u televizních obrazovek, startuje medicína speciál na Polaru, dobrý den. 

Tolik od nás, mějte krásné letní dny plné zdraví:)

Klinika hematoonkologie FNO oslavila desáté narozeniny

Klinika hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity oslavila desáté narozeniny. Na tomto pracovišti léčí pacienty s onemocněním krve a krvetvorných orgánů. Léčba hematoonkologických pacientů má ve FN více než třicetiletou historii.

Špičkové pracoviště Kliniky hematoonkologie pečuje komplexně o nemocné se všemi typy krevních nádorů. Používá veškeré dostupné světově významné léčebné metody a je pracovištěm, které získalo akreditaci Evropské transplantační komise s certifikátem pro klinické studie typu “First in Human”.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “V roce 2013 transformací našeho ústavu Klinické hematoonkologie byl tento ústav převeden na Kliniku hematoonkologie, což znamenalo pro nemocnici posun v léčbě nádorů krve. Jsme na špičkové úrovni a jsme součástí komplexních center v rámci ČR i mimo ní.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Mám pocit, že se jim daří čím dál víc, skutečně, ty jejich objevy jsou publikované v prestižních vědeckých časopisech a mají obdivuhodný dopad do klinické léčby pacientů.”

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Díky technologiím, které tady máme, tak máme tady mimořádný pokrok, zvláště z hlediska prognózy našich pacientů díky moderní léčbě. Předtím při naší léčbě, ať jsme se snažili jak jsme chtěli, tak žilo 5 let 50% pacientů a nyní žije 60% více než deset let.”

Pacientkou Kliniky hematoonkologie je také paní Emílie Fižová. Nemoc ji postihla před necelými dvěma lety. Po náročné léčbě se vrací zpět do normálního života, mezi rodinu a přátele.

Emílie Fižová, pacientka, Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Před skoro dvěma lety jsem prodělala chemoterapii, následně asi před 14 měsíci jsem prodělal terapii TADY PROSTŘIHNOUT vyměnili mi krvinky. Vše probíhalo za pomocí lékařů a sester velmi rychle a bez komplikací. Jsem za to šťastná a užívám si to. Každé ráno, když se probudím, děkuji všem lékařům a sestrám za pomoc, podporu a péči. Díky nim jsem na světě.”

Takových spokojených a vděčných pacientů jako paní Fižová, kteří opouští kliniku hematoonkologie vyléčeni jsou tisíce. Za poslední dekádu jich prošlo léčbou na 15 tisíc a lékaři za tu dobu na klinice provedli 600 transplantací.

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Naší největší výzvou je prostor. Dnes znamená moderní hematoonkologie především bezpečí pro naše pacienty. A i covidová doba ukázala, že pacienti jsou v našich rukách dobře léčeni, ale ta bezpečnost je pro nás důležitá. Potřebovali bychom více jednolůžkových pokojů, více izolací pro naše pacienty a úplně jiný přístup, který současná infrastruktura neumožňuje, protože byla vybudována před 30 lety, to je vel výzva a tou druhou jsou lékaři, pokud nějací jsou, pak přijďte, opravdu vás potřebujeme.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Naši studenti absolvují standardní výuku na hematoonkologické klinice, takže mají možnost se s oborem seznámit a pokud pan profesorem a to je také obdivuhodné, jak vychovává mladé lékaře, dokonce už tam máme mladého docenta, on je schopen k tomuto oboru mladé přitáhnout, ale musí vidět ten potenciál a zájem na jejich straně, a to nejen o medicínu, ale i o svět vědy.”

Součástí kliniky je speciální výzkumná laboratoř, jejíž členové loni dosáhli řady významných úspěchů a několika významných mezinárodních i národních ocenění. Pracoviště intenzivně vyvíjí moderní léčebné produkty z oblasti imunoterapie.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Tím, že jsme fakultní nemocnice, to znamená spojení s LF, tak lékaři, kteří léčí a diagnostikují, tak také učí a v hematoonkologii je kladen velký důraz na vývoj nových léčiv pro nádory krve a v tom jsme velmi úspěšní.”

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Já jsem nesmírně rád, že můžeme dnes oslavit 10. výročí špičkového pracoviště, kterým bezesporu Klinika hematoonkologie FNO je. Víme z historie, že kdysi pacienti s leukémií a zkrátka nemocí krve museli dojíždět do Olomouce, Brna a Prahy. Proto jsem rád, že dnes se tito lidé mohou léčit v Ostravě a vím, že pracoviště je na velmi dobré úrovni.”

Oslava 10. narozenin proběhla v ostravské Galerii Plato a její součástí byla výstava, která bude k vidění také v areálu fakultní nemocnice.


Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Lékaři dětské traumatologie FNO léčí složité úrazy z celého regionu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S příchodem prázdnin rostou počty dětských úrazů. Podle statistik patří mezi nejčastější zranění dětí hlavně u sportu jako jsou cyklistika, skateboarding, trampolína a také míčové sporty. Téma pro Ivanu Slívovou, vedoucí lékařku Centra dětské traumatologie a chirurgie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Dobrý den, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, je pravda, co jsem řekla, že prázdniny a léto se dá dát do rovnítko s tím, že narůstají dětské úrazy?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Částečně to je pravda, protože o prázdninách určitě narůstá větší počet závažnějších úrazů, ale nejkritičtější období bývá právě květen červen, kdy se děti poprvé dostanou do té volné přírody. Totiž ony jsou po té zimě nerozhýbané dostatečně a potom padají i při běžných činnostech a mají také zlomeniny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké nejčastější úrazy s přicházejícím létem se u Vás vyskytují na dětské traumatologii?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Ono to spektrum je velmi široké, protože máme zde i zlomeniny, když řeknu pouze, i toto patří samozřejmě do dětské chirurgie, jsou to zlomeniny předloktí, ale máme i složitější zlomeniny dlouhých kostí, jako jsou stehenní kosti, bércové kosti, zlomeniny pánve při různých automobilových dopravních nehodách. Pro ty děti jsou nejzávažnější zlomeniny v oblasti růstových chrupavek v růstových zónách. Ony se sice krásně hojí, ale mohou mít právě doživotní následky, protože porucha růstu u dítěte, které roste, znamená, že bude mít končetinu o tři centimetry kratší do budoucna apod. Takže to jsou ty nejzávažnější zlomeniny a ty by právě měly být ošetřovány v centrech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak funguje Vaše centrum ve fakultní nemocnici?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Naše centrum patří mezi dětská traumacentra, kterých je v České republice osm. My pokrýváme Moravskoslezský i Olomoucký kraj, a to hlavně pro ty nejzávažnější polytraumata nebo ty nejzávažnější úrazy, které by mohly mít následky pro ty děti doživotně. Takže my vychytáváme ty nejhorší úrazy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik ročně takových nejzávažnějších dětských úrazů se u vás objeví a řešíte?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Těch úrazů jsou tisícovky a hospitalizovaných dětí se blíží někde kolem šesti set až sedmi set ročně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je u vás možnost, aby dítě bylo hospitalizováno i s rodičem?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Ano, upřednostňujeme samozřejmě hospitalizaci s rodičem. U děti do šesti let je to automatické a nad šest let se snažíme vyjít samozřejmě rodičům vstříc, aby mohli s dítětem být, ať už i přes noc nebo celodenní pobyt je samozřejmě standardem už v dnešní době. Pro ty malé děti se snažíme vždy, ať je rodič a dítě nebo dva rodiče s dětmi. U těch starších dětí je to potom třeba tak, že rodiče sedí na židli nebo odcházejí na noc a zase hned ráno přicházejí. Právě v tom létě, jak je hodně těch úrazů, je to vždycky kapacitně horší, ale snažíme se opravdu nabídnout několik variant těm rodičům, protože máme samozřejmě možnost, že rodiče leží na domově sester, který je současně nemocnice, takže to má potom kousek na odejití, vrácení se a přespání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to ku prospěchu věci, ku prospěchu léčby dítěte, že tam má v blízkosti svého rodiče?

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Určitě, jednak ulehčí to personálu, protože ty maminky nebo i ti tatínkové, bývá v dnešní době do daleko víc tatínků, se o to dítě starají, ale hlavně je to pro to dítě výhoda, protože je v cizím prostředí. Děláme například nějaké injekce, infuze a podobně, léčíme bolest, ten tatínek nebo maminka tam jsou, řeknou, zklidní, poradí, my jim vysvětlíme. Takže ta spolupráce je určitě lepší. Také máme množství aktivit, k nám chodí loutkové divadlo, aby i spolupráce s rodiči a s dětmi byla. Dochází k nám klaun, který jezdí s dětmi na operační sál. Těch aktivit máme a vždycky je dobré zapojit i ty rodiče do toho, ať to dítě nemá pocit, že je striktně drženo někde samostatně ve sterilním prostředí, jak to bývalo v minulosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě říct, jak předejít úrazům nebo alespoň zmírnit následky.

Ivana Slívová, vedoucí lékařka Centra dětské traumatologie a chirurgie ve FNO: Předejít úrazům opravdu úplně nejde. To bychom museli sedět doma. Ale máme děti, které seděly doma, spadly z postele a zlomily si tu ruku taktéž. Hlavní ale je, aby bylo co nejméně těch závažných úrazů a aby bylo co nejméně těch komplikovaných úrazů. K tomu nám pomáhají samozřejmě helmy, různé další ochranné pomůcky. Tím můžeme zmenšit počet úrazů, hlavně závažnost úrazů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám přeji, ať to takto vnímáte i u Vás v Centru traumatologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Děkuji Vám za rozhovor.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tolik od nás. Mějte krásné letní dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-29-06-2023-18-45