Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Třinecká nemocnice, příspěvková organizace
  • Radiologie slouží jiným oborům medicíny
  • Magnetická rezonance má nulovou radiační zátěž

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, přišel ten pravý čas na magazín televize Polar TV Medicína Speciál. Tentokrát si představíme obor radiologie a také si vysvětlíme rozdíl mezi klasickým rentgenem a magnetickou rezonancí. Natáčeli jsme v Nemocnici Třinec.

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: Radiologie je obor, který slouží jiným oborům medicíny. Je to obor vyšetřovacích metod.

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: My provádíme vyšetření a díky těmto vyšetřením zase lékaři, kteří to vyšetření indikují, jim to pomáhá ke stanovení diagnózy a nastavení další léčby. V naší nemocnici máme oddělení radiodiagnostické. To znamená, že provádíme snímkování pacientů nebo rentgenování pomocí ionizujícího záření vytvoříme rentgenový snímek a ten pak teda hodnotí náš lékař a hodnocení pak vidí indikující lékař. Na našem oddělení se provádí celkem široká škála těch vyšetřovacích metod. Děláme jak běžnou skiagrafii neboli snímkování, tzv. RTG snímek provádíme, což se děje právě tady na tomto pracovišti. Ale kromě rentgenových přístrojů máme i ultrasonografii, což jsou přístroje, kterými se provádí vyšetření USG neboli sonografické vyšetření pacienta. Tam se nepoužívá ionizující záření, je to úplně na jiném principu. Dále v naší nemocnici máme přístroj počítačové tomografie. Ten samozřejmě zase pracuje s ionizujícím zářením, ale už používá digitální zpracovaní snímků. To vyšetření na tom počítačovém tomografu tam samozřejmě to vyšetření nebo ten výsledek vypadá úplně jinak než běžně jenom snímek. Můžeme zabrat velikou část těla a můžeme se také podívat dovnitř našeho těla. Nejenom, že vidíme kosti tak, jak na běžném snímku, ale vidíme i měkké tkáně. Právě na tom počítačovém tomografu. Nejnovějším přístrojem, který už sice pracuje nějakých 10-12 let u nás v nemocnici je přístroj magnetické rezonance.

Tomáš Tikal, TV Polar: Rentgen obecně není považovaný za příliš přívětivé nebo zdravé vyšetření. Co děláte pro to, aby jste to nebezpečí pro pacienta zmírnili?

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: V tom prostoru, kde se nacházíme, jsme tzv. v kontrolovaném pásmu. To znamená, že my všichni víme, že pracujeme s ionizujícím zářením, které je do jisté míry přínosné právě v těch vyšetřovacích metodách, ale do jisté míry je také škodlivé. Takže víme, že musíme se chránit před účinky tohoto záření. Naše vyšetřovna je chráněna tím, že jsou tady naneseny na stěnách barytové omítky, které pohlcují to záření. Každé dveře, které jsou tady, jsou nepřístupné zvenku. To znamená, že nikdo nám tady nemůže vejít, abychom o tom nevěděli. V těch dveřích jsou pláty olova, to také pohlcuje to záření. My jako pracovníci, kteří tady pracujeme, jsme monitorování dozimetrem. Čili nosíme takový přístroj, který monitoruje, jestli nepřekračujeme ty dávky, které jsou povolené. Tady právě proto se to jmenuje kontrolované pásmo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Obecně, kam si myslíte, že tento obor bude v budoucnosti směřovat?

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: Náš obor je to velice teda obor technický, ale co se týká toho pokroku a těch novinek, které se momentálně vyvíjejí, je to velice zajímavé. Je to až neuvěřitelné, co ještě všechno jde udělat tady v tom našem oboru. Myslím si, že první věc, kterou ti servisní technici vymýšlejí, je snížit tu zátěž pro toho pacienta. Takže bavíme se o záření. Bohužel těch vyšetřování přibývá i pro ty pacienty. Tím, že je ta možnost, ti pacienti na ten rentgen možná chodí častěji než kdysi v minulé době, ale zase tím se snažíme tu dávku zmenšit na minimum, aby ten pacient nebyl zatížený. Další věcí, aby to vyšetření bylo co možná nebolestivé pro toho pacienta. Myslím si, že právě ty naše metody bolestivé nejsou, pokud nejde o nějaký intervenční výkon. Další věc je, aby to trvalo co nejkratší dobu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pracoviště radiologie Nemocnice Třinec zajišťuje další odborná vyšetření v rámci nemocnic Moravskoslezského kraje a fakultních nemocnic v ČR.

Tomáš Tikal, TV Polar: Možná netušíte, proč vás nikdy lékař nepošle na rentgen, ale objedná vás na magnetickou rezonanci. V následující reportáži vám rozdíl mezi oběma metodami vysvětlíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Magnetická rezonance je vyšetřovací metoda, která se používá k zobrazení měkkých tkání a kostí, nejčastěji v neurologických indikacích.

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Je to metoda založená na detekci jader vodíku, které se nacházejí v tkáních a v magnetickém poli, které je v tom přístroji, je schopný ten vodík vydávat nějaký signál po aplikaci nějakého radiofrekvenčního pulzu, kterým potom detekujeme a zpracováváme na počítači. Je to metoda vhodná nejčastěji ke zobrazení právě těch měkkých tkání. Má vysoký tkáňových kontrast a na rozdíl od CT třeba tam není nějaké riziko ozáření radiační.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže je to šetrná metoda vyšetřovací?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Je to šetrná metoda, přesně. Dá se opakovat. Je to metoda, která teda není úplně levná a používá se až když už máme nějaké podezření na nějakou patologii a chceme přesně určit, o co se jedná.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste vybaveni tady v Třinci? Jak jste s tím spokojen?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: V Třinci máme magnetickou rezonanci od roku 2011. Je to jedna a půl Tesla přístroj Siemens. K těm indikacím, které my vyšetřujeme, je to plně dostačující. Naše spektrum vyšetření kromě nějaké prostaty jsme schopni vyšetřit všechno, i třeba děti v celkové anestezii nebo pacienty, kteří nejsou schopni vydržet v tom úzkém prostoru té magnetické rezonance po uspání.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je celkem unikátní záležitost, nepoužívají ji všechny nemocnice, proč jdete touto cestou?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Je o to ten zájem samozřejmě. Pokud nějaké děti nejsou schopny uležet tu půlhodinu, která je potřeba, jinak to nejde.

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: Celkem značný hluk, který vydává ten přístroj, když měří. Takže pacient má sluchátka. Pak je tady ještě takový bezpečnostní balonek, jelikož my jsme tady mimo tu klec, ve které ten přístroj se nachází a neslyšíme tady, co se děje vevnitř. My ho jenom vidíme toho pacienta, dáváme mu do ruky balonek, že kdyby se cokoliv dělo tam v tom prostoru, začalo mu být špatně nebo se bál nebo něco, zmáčkne ten balonek. Ozve se takový zvuk celkem ostrý a my přijdeme a vyvedeme ho ven.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je něco, co byste chtěli tady ještě vylepšit do budoucna?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Letos by mělo dojít k upgradu naší magnetické rezonance, budeme schopni zavést nějaké nové vyšetřovací metody. Obraz by měl být lepší, ale jinak to, co děláme, je podle mě dostačující.

Tomáš Tikal, TV Polar: Diváky určitě bude zajímat, jaká je čekací doba, protože magnet bývá hodně obsazen, jak to vypadá tady u vás?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Teď jsou objednací doby zhruba mezi měsícem a dvěma měsíci. Jsou to kratší objednávací doby než v okolních městech nebo ve velkých městech, ale teď se to prodloužilo díky tomu, že na Podlesí je nyní magnet, takže teď na jaře to bude trvat trošku déle. Ale většinou kolem toho měsíce.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste s tím spokojen? Není to vyšetření, které by bylo potřeba udělat dřív?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Já myslím, že pokud je nějaká indikace, která je akutní, jsme schopni ji samozřejmě udělat hned po domluvě s klinikem. Ale gró těch vyšetření je takové, že měsíc není doba, která by měla pacienta poškodit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na rozdíl od CT vyšetření, které je s magnetickou rezonancí někdy alternativní, nenese magnet žádná rizika způsobená ionizačním zářením. Má nulovou radiační zátěž.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vydání magazínu TV Medicína Speciál věnované radiologii končí. Věřím, že jsme vám přinesli nové informace a že s námi budete i příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
30. března 2023, 18:40

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, přišel ten pravý čas na magazín televize Polar TV Medicína Speciál. Tentokrát si představíme obor radiologie a také si vysvětlíme rozdíl mezi klasickým rentgenem a magnetickou rezonancí. Natáčeli jsme v Nemocnici Třinec.

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: Radiologie je obor, který slouží jiným oborům medicíny. Je to obor vyšetřovacích metod.

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: My provádíme vyšetření a díky těmto vyšetřením zase lékaři, kteří to vyšetření indikují, jim to pomáhá ke stanovení diagnózy a nastavení další léčby. V naší nemocnici máme oddělení radiodiagnostické. To znamená, že provádíme snímkování pacientů nebo rentgenování pomocí ionizujícího záření vytvoříme rentgenový snímek a ten pak teda hodnotí náš lékař a hodnocení pak vidí indikující lékař. Na našem oddělení se provádí celkem široká škála těch vyšetřovacích metod. Děláme jak běžnou skiagrafii neboli snímkování, tzv. RTG snímek provádíme, což se děje právě tady na tomto pracovišti. Ale kromě rentgenových přístrojů máme i ultrasonografii, což jsou přístroje, kterými se provádí vyšetření USG neboli sonografické vyšetření pacienta. Tam se nepoužívá ionizující záření, je to úplně na jiném principu. Dále v naší nemocnici máme přístroj počítačové tomografie. Ten samozřejmě zase pracuje s ionizujícím zářením, ale už používá digitální zpracovaní snímků. To vyšetření na tom počítačovém tomografu tam samozřejmě to vyšetření nebo ten výsledek vypadá úplně jinak než běžně jenom snímek. Můžeme zabrat velikou část těla a můžeme se také podívat dovnitř našeho těla. Nejenom, že vidíme kosti tak, jak na běžném snímku, ale vidíme i měkké tkáně. Právě na tom počítačovém tomografu. Nejnovějším přístrojem, který už sice pracuje nějakých 10-12 let u nás v nemocnici je přístroj magnetické rezonance.

Tomáš Tikal, TV Polar: Rentgen obecně není považovaný za příliš přívětivé nebo zdravé vyšetření. Co děláte pro to, aby jste to nebezpečí pro pacienta zmírnili?

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: V tom prostoru, kde se nacházíme, jsme tzv. v kontrolovaném pásmu. To znamená, že my všichni víme, že pracujeme s ionizujícím zářením, které je do jisté míry přínosné právě v těch vyšetřovacích metodách, ale do jisté míry je také škodlivé. Takže víme, že musíme se chránit před účinky tohoto záření. Naše vyšetřovna je chráněna tím, že jsou tady naneseny na stěnách barytové omítky, které pohlcují to záření. Každé dveře, které jsou tady, jsou nepřístupné zvenku. To znamená, že nikdo nám tady nemůže vejít, abychom o tom nevěděli. V těch dveřích jsou pláty olova, to také pohlcuje to záření. My jako pracovníci, kteří tady pracujeme, jsme monitorování dozimetrem. Čili nosíme takový přístroj, který monitoruje, jestli nepřekračujeme ty dávky, které jsou povolené. Tady právě proto se to jmenuje kontrolované pásmo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Obecně, kam si myslíte, že tento obor bude v budoucnosti směřovat?

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: Náš obor je to velice teda obor technický, ale co se týká toho pokroku a těch novinek, které se momentálně vyvíjejí, je to velice zajímavé. Je to až neuvěřitelné, co ještě všechno jde udělat tady v tom našem oboru. Myslím si, že první věc, kterou ti servisní technici vymýšlejí, je snížit tu zátěž pro toho pacienta. Takže bavíme se o záření. Bohužel těch vyšetřování přibývá i pro ty pacienty. Tím, že je ta možnost, ti pacienti na ten rentgen možná chodí častěji než kdysi v minulé době, ale zase tím se snažíme tu dávku zmenšit na minimum, aby ten pacient nebyl zatížený. Další věcí, aby to vyšetření bylo co možná nebolestivé pro toho pacienta. Myslím si, že právě ty naše metody bolestivé nejsou, pokud nejde o nějaký intervenční výkon. Další věc je, aby to trvalo co nejkratší dobu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pracoviště radiologie Nemocnice Třinec zajišťuje další odborná vyšetření v rámci nemocnic Moravskoslezského kraje a fakultních nemocnic v ČR.

Tomáš Tikal, TV Polar: Možná netušíte, proč vás nikdy lékař nepošle na rentgen, ale objedná vás na magnetickou rezonanci. V následující reportáži vám rozdíl mezi oběma metodami vysvětlíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Magnetická rezonance je vyšetřovací metoda, která se používá k zobrazení měkkých tkání a kostí, nejčastěji v neurologických indikacích.

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Je to metoda založená na detekci jader vodíku, které se nacházejí v tkáních a v magnetickém poli, které je v tom přístroji, je schopný ten vodík vydávat nějaký signál po aplikaci nějakého radiofrekvenčního pulzu, kterým potom detekujeme a zpracováváme na počítači. Je to metoda vhodná nejčastěji ke zobrazení právě těch měkkých tkání. Má vysoký tkáňových kontrast a na rozdíl od CT třeba tam není nějaké riziko ozáření radiační.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže je to šetrná metoda vyšetřovací?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Je to šetrná metoda, přesně. Dá se opakovat. Je to metoda, která teda není úplně levná a používá se až když už máme nějaké podezření na nějakou patologii a chceme přesně určit, o co se jedná.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste vybaveni tady v Třinci? Jak jste s tím spokojen?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: V Třinci máme magnetickou rezonanci od roku 2011. Je to jedna a půl Tesla přístroj Siemens. K těm indikacím, které my vyšetřujeme, je to plně dostačující. Naše spektrum vyšetření kromě nějaké prostaty jsme schopni vyšetřit všechno, i třeba děti v celkové anestezii nebo pacienty, kteří nejsou schopni vydržet v tom úzkém prostoru té magnetické rezonance po uspání.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je celkem unikátní záležitost, nepoužívají ji všechny nemocnice, proč jdete touto cestou?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Je o to ten zájem samozřejmě. Pokud nějaké děti nejsou schopny uležet tu půlhodinu, která je potřeba, jinak to nejde.

Beata Perníková, vedoucí radiologický asistent: Celkem značný hluk, který vydává ten přístroj, když měří. Takže pacient má sluchátka. Pak je tady ještě takový bezpečnostní balonek, jelikož my jsme tady mimo tu klec, ve které ten přístroj se nachází a neslyšíme tady, co se děje vevnitř. My ho jenom vidíme toho pacienta, dáváme mu do ruky balonek, že kdyby se cokoliv dělo tam v tom prostoru, začalo mu být špatně nebo se bál nebo něco, zmáčkne ten balonek. Ozve se takový zvuk celkem ostrý a my přijdeme a vyvedeme ho ven.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je něco, co byste chtěli tady ještě vylepšit do budoucna?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Letos by mělo dojít k upgradu naší magnetické rezonance, budeme schopni zavést nějaké nové vyšetřovací metody. Obraz by měl být lepší, ale jinak to, co děláme, je podle mě dostačující.

Tomáš Tikal, TV Polar: Diváky určitě bude zajímat, jaká je čekací doba, protože magnet bývá hodně obsazen, jak to vypadá tady u vás?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Teď jsou objednací doby zhruba mezi měsícem a dvěma měsíci. Jsou to kratší objednávací doby než v okolních městech nebo ve velkých městech, ale teď se to prodloužilo díky tomu, že na Podlesí je nyní magnet, takže teď na jaře to bude trvat trošku déle. Ale většinou kolem toho měsíce.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste s tím spokojen? Není to vyšetření, které by bylo potřeba udělat dřív?

Tomáš Uhlář, zástupce primář Radiologické oddělení: Já myslím, že pokud je nějaká indikace, která je akutní, jsme schopni ji samozřejmě udělat hned po domluvě s klinikem. Ale gró těch vyšetření je takové, že měsíc není doba, která by měla pacienta poškodit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na rozdíl od CT vyšetření, které je s magnetickou rezonancí někdy alternativní, nenese magnet žádná rizika způsobená ionizačním zářením. Má nulovou radiační zátěž.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vydání magazínu TV Medicína Speciál věnované radiologii končí. Věřím, že jsme vám přinesli nové informace a že s námi budete i příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-30-03-2023-18-44