Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Pavilon chirurgie SNO prošel rekonstrukcí
  • Martin Mašek, primář chirurgického oddělení Bílovecké nemocnice: Jednodenní chirurgie v Bílovecké nemocnici

Vítejte u sledování Magazínu TV medicína. V dnešním díle se budeme věnovat oboru chirurgie. Nejdříve Vás v reportáži provedeme zrekonstruovaným pavilonem chirurgie Slezské nemocnice v Opavě. A poté si budeme v besedě povídat s primářem chirurgie Bílovecké nemocnice Martinem Maškem konkrétně o jednodenní chirurgii.

Pavilon chirurgie SNO prošel rekonstrukcí

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice opět splňuje základní požadavky hygieny a zdravotnictví. Díky kompletní rekonstrukci je nově na každém pokoji sociální zařízení, přibyly i nadstandardní pokoje a nový je i veškerý interiér, rozvody, podlahy a stropy.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Provedli jsme taktéž i zateplení budovy a nový plášť budovy, takže vypadá pěkně i zvenku. Celková investice byla asi 70 milionů korun, z projektu REACT jsme získali asi 40 milionů korun, nebo 35 milionů korun, 20 zaplatila nemocnice a zbytek doplatil náš zřizovatel.”

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Změnila se dispozice hlavně vyšetřovací části. To znamená sesterna, která byla původně úplně na konci chodby, je posunutá dopředu. Bylo to umožněno i za cenu toho, že výklenek, který v budově historicky byl, se takzvaně dozdil, takže ten prostor se využil na novou sesternu. Má to své výhody, protože personál má přehled o tom, kdo se pohybuje na oddělení hned od začátku. Byly zrušené balkony, které se využily právě na zvětšení pokojů o prostor, který jsme potřebovali na sociální zařízení.”

Všechny pokoje jsou navíc klimatizované a mají venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Snažili jsme se trošičku, ať nejsou všechna oddělení barevně stejná, takže jednotlivá patra sice vypadají na první pohled stejné, ale jsou barevně odlišena.”

Pavel Jašek, pacient: “Máme tady vše. Máme tady klimu, mám tady ledničku, mám krásnou sprchu, záchod, televizi, wifi, všechno. Ale zase, je to všechno super, ale kdyby tu nebyl super personál, tak je to jen poloviční výhoda, takže i sestřičky, doktoři, tu prostě zapadá všechno do sebe a já jsem psychicky výborně tady na tom.”

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Teď se nacházíme na satickém oddělení chirurgie 1. Tady tato místnost slouží jako komunikační místnost. To znamená, že tuto místnost můžou využívat lékaři, kteří chtějí podat informace příbuzným pacientů, nebo sestřičky si vezmou pacienta zde na příjem a nebo taky tuto místnost využívá škola, která k nám chodí na praxi.”

Další taková místnost je i na oddělení V2 a na oddělení V3 je velká seminární místnost pro školení, semináře a schůzky lékařů. Po dobu rekonstrukce byla chirurgie přestěhována na jiná oddělení nemocnice.

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Pro ty sestřičky to nebylo jednoduché, protože dvě oddělení byly dohromady. Jedno oddělení bylo úplně mimo pavilon V, bylo na pavilonu L, takže i lékaři to měli těžší chodit na vizity, různé schůzky a podobně, ale teď si myslím, že už jsme všichni spokojeni, že jsme zpátky a že máme krásné nové prostředí.”

V letošním roce má toho Slezská nemocnice ještě hodně před sebou.

Karel Siebert, ředitel SNO: Na konci roku bychom chtěli dostavět už ty požadované koridory, které už jsou dneska rozestavěny a které by se měly v listopadu ukončit.”

Nadzemní koridory, které propojí jednotlivé pavilony, poskytnou pacientům potřebný komfort při převozu na vyšetření a zaměstnancům usnadní práci za každého počasí.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení Bílovecké nemocnice: Jednodenní chirurgie v Bílovecké nemocnici

Jana Lipowská, TV Polar: Pokud se chcete dozvědět více o jednodenní chirurgii, právě pro vás je téma dnešní besedy. Pozvání do studia přijal primář chirurgie Bílovecké nemocnice pan Martin Mašek. Dobrý den, pane primáři.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Dobrý den. Děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV Polar: Na začátek prosím představte jednodenní chirurgii. Čím se zabývá?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Jednodenní chirurgie je moderní trend v chirurgické léčbě. Toho času provozujeme v Bílovecké nemocnici. Pro pacienty aby věděli, je to opravdu chirurgie v rámci 24 hodin. Pacient přijde jeden den a pokud možno ten den nebo nejpozději druhý den ráno odchází domů.

Jana Lipowská, TV Polar: Jaké konkrétní zákroky provádíte ve vaší nemocnici?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Tak jsou to konkrétně zákroky klasické břišní chirurgie jako operace kýl, operace žlučníku, spektrum cévní chirurgie, nejčastěji operace varixů, křečových žil, operace hemoroidů, po té částečně taky traumatologické, operace, artroskopické operace kloubů, drobné úpravy kostí, zlomenin atd.. A poté neurochirurgické výkony drobné, jako jsou karpální tunely. A k tomu samozřejmě drobné výkony kosmetické chirurgie jako drobné znamínka a tak dále. Poskytujeme taky péči edukační ve smyslu proškolování středního a vyššího zdravotnického personálu, díky tomu, že máme garanci a jsme klinikou, tak máme garanci profesorem Pelikánem, což je taková, bych řekl, velká kapacita oboru chirurgie a onkochirurgie, který pracuje v Bílovecké nemocnici a který tu možnost nám dává, takže jsme ji využili. Takže provádíme edukaci hlavně středního zdravotnického personálu v rámci jednodenní chirurgie a chirurgie jako takové.

Jana Lipowská, TV Polar: Je tedy jednodenní chirurgie vhodná pro každého pacienta?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Každý pacient musí v rámci tzv. před operačního vyšetření podstoupit vyšetření u obvodního lékaře, který zhodnotí, jestli je či není vhodným pacientem pro jednodenní chirurgii. Ale takové pravidlo je, že nejlíp se operuje zdravý pacient. To znamená, pacienti by měli být relativně zdraví, i když samozřejmě ty komorbidity, to znamená přidružené nemoci, jsou téměř dneska u každého, ale je to vždycky na zvážení. Takže pacient je informován, přijde k nám, dozví se či ano či ne.

Jana Lipowská, TV Polar: Když pacient nemá tato vyšetření předem, lze je provést u vás v nemocnici na místě?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Samozřejmě, když přijde a je to nějaký akutní stav, ať už jsou to traumatologické výkony či cokoliv jiného, tak jsme schopni v rámci našeho komplementu, to znamená Bílovecké nemocnice, poskytnout tuhle péči a tuhle službu. To znamená i interní předoperační vyšetření, odběry a tak dále.

Jana Lipowská, TV Polar: A koná se to vyšetření, ten den co je i operován? Nebo většinou musí přijít předem.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Pokud ten pacient přijde k nějakému výkonu, který je třeba provést, bych řekl co nejrychleji, tak jsme schopni to udělat ten den. Pokud má nějaký problém, třeba teď jsou zrovna dovolené atd.. Operujeme i v době dovolených, tak obvodní lékař tam není, tak jsme schopni poskytnout tuto službu i pro ně, že prostě v Bílovecké nemocnici poskytneme i to předoperační vyšetření.

Jana Lipowská, TV Polar: Jak dlouho zhruba se čeká na operační výkon u vás v nemocnici?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Už jsem řekl, že akutní výkon jsme schopni udělat, když to je opravdu výkon, který musíme udělat a je nutný, tak ho poskytneme do druhého, do třetího dne. Ale jinak ty čekací lhůty na standardní plánované výkony, jako jsou žlučníky, kýly, křečové žíly, hemoroidy. Do těch 14 dnů se dá ten pacient objednat na ten výkon.

Jana Lipowská, TV Polar: A teda musí projít pacient předoperačním vyšetřením. Ale co ho čeká potom, ještě v té nemocnici ten den, kdy je plánovaný ten zákrok a co poté po zákroku?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Tak pacient přijde ráno většinou mezi 7:00 a 7:30 cestou chirurgické ambulance. Kde sestřička, jelikož je zanesený v té dokumentaci, tak mu dá pouze tu základní dokumentaci papírovou, kterou potřebuje. Jde na chirurgické oddělení, kde už se mu potom věnují sestry, kde dostane tzv. premedikaci a čeká na operační výkon. Začínáme operovat každý den ráno v 8:00 - 8:30. A většinou do oběda maximálně lehce po obědě bychom měli mít ty výkony všechny hotové. Takže pacient čeká ten operační zákrok, ten půlden maximálně. Je to tak nějak načasované, že prostě ta prodleva tam je úplně minimální.

Jana Lipowská, TV Polar: A po výkonu, kdy je propuštěn do domácí péče, chodí potom ještě na nějaká vyšetření?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Pacienti jsou odoperováni. Pokud ta operace je nekomplikovaná, tak ten pacient v rámci nějakého pooperační péče těch 4 hodin je sledován na tom oddělení. Tam ho sleduje sestřička a před propuštěním třeba po čtyřech hodinách po pěti ho zkontroluje ještě anesteziolog a poté ten chirurg, který ho operoval a může pacient domů. Ale jak jsem řekl, ta jednodenní chirurgie je chirurgie 24 hodinová. To znamená, ten pacient někdy zůstane do druhého dne. Není to proto, že bychom chtěli, ale je to i pro jeho komfort, protože někteří pacienti přeci jenom po těch výkonech můžou mít bolesti v noci můžou být nějakou komplikaci nenadálou a přece na tom oddělení se to vyřeší. Takže je to jednodušší i pro něj a je takový ten komfort, že tam může přes tu noc zůstat. Ale není to nezbytně nutné.

Jana Lipowská, TV Polar: Pokud se jedná o pacienty například starší, nebo kteří mají nějaký problém a je to i v rámci té jednodenní chirurgie. Zůstávají v nemocnici u vás třeba delší dobu, nebo jsou posláni do jiného zařízení?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Máme tu možnost, je to Bílovecká nemocnice, je tam kompletní interní oddělení, je tam interní JIP, je tam oddělení následné péče. To znamená, jsme schopni toho pacienta vyřešit v tom našem zařízení. Pokud jsme schopni tu nějakou komplikaci, nebo ten problém vyřešit, tak to vyřešíme u nás. Takže může zůstat u nás ležet na chirurgickém oddělení, nikdo ho samozřejmě nebude chtít vyhodit a pokud tam komplikace je, tak se snažíme ji vyřešit u nás. Ať je to na chirurgickém či interním nebo interní JIP. Takže to všechno jsme schopni zvládnout.

Jana Lipowská, TV Polar: Jednodenní chirurgie asi takovým trendem. Bude se rozšiřovat nebo rozšiřuje se do stále více jakoby těch oborů, které lze takhle řešit jednodenní chirurgií?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Tak samozřejmě je to moderní trend, který dneska razí de facto celý svět. Všichni chtějí operovat v rámci jednodenní chirurgie, protože dneska takovou tou hlavní devizou, kterou člověk má, je čas. Nikdo nechce trávit čas v nemocnici, každý chce být doma nebo se bavit. Takže tenhle trend je bohužel i v medicíně a jsou prostě možnosti, které nám ta medicína dneska moderní dává tak, že jsme schopni využít těchto možností, moderních trendů a poskytnout mu ten benefit nebo tu možnost jednodenní hospitalizace jednodenního pobytu maximálně. Je to moderní trend, který bude pokračovat určitě.

Jana Lipowská, TV Polar: Pane primáři, já Vám moc děkuji za návštěvu.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Já Vám taky děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV Polar: A Vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV medicína.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
31. července 2024, 17:43

Vítejte u sledování Magazínu TV medicína. V dnešním díle se budeme věnovat oboru chirurgie. Nejdříve Vás v reportáži provedeme zrekonstruovaným pavilonem chirurgie Slezské nemocnice v Opavě. A poté si budeme v besedě povídat s primářem chirurgie Bílovecké nemocnice Martinem Maškem konkrétně o jednodenní chirurgii.

Pavilon chirurgie SNO prošel rekonstrukcí

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice opět splňuje základní požadavky hygieny a zdravotnictví. Díky kompletní rekonstrukci je nově na každém pokoji sociální zařízení, přibyly i nadstandardní pokoje a nový je i veškerý interiér, rozvody, podlahy a stropy.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Provedli jsme taktéž i zateplení budovy a nový plášť budovy, takže vypadá pěkně i zvenku. Celková investice byla asi 70 milionů korun, z projektu REACT jsme získali asi 40 milionů korun, nebo 35 milionů korun, 20 zaplatila nemocnice a zbytek doplatil náš zřizovatel.”

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Změnila se dispozice hlavně vyšetřovací části. To znamená sesterna, která byla původně úplně na konci chodby, je posunutá dopředu. Bylo to umožněno i za cenu toho, že výklenek, který v budově historicky byl, se takzvaně dozdil, takže ten prostor se využil na novou sesternu. Má to své výhody, protože personál má přehled o tom, kdo se pohybuje na oddělení hned od začátku. Byly zrušené balkony, které se využily právě na zvětšení pokojů o prostor, který jsme potřebovali na sociální zařízení.”

Všechny pokoje jsou navíc klimatizované a mají venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Snažili jsme se trošičku, ať nejsou všechna oddělení barevně stejná, takže jednotlivá patra sice vypadají na první pohled stejné, ale jsou barevně odlišena.”

Pavel Jašek, pacient: “Máme tady vše. Máme tady klimu, mám tady ledničku, mám krásnou sprchu, záchod, televizi, wifi, všechno. Ale zase, je to všechno super, ale kdyby tu nebyl super personál, tak je to jen poloviční výhoda, takže i sestřičky, doktoři, tu prostě zapadá všechno do sebe a já jsem psychicky výborně tady na tom.”

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Teď se nacházíme na satickém oddělení chirurgie 1. Tady tato místnost slouží jako komunikační místnost. To znamená, že tuto místnost můžou využívat lékaři, kteří chtějí podat informace příbuzným pacientů, nebo sestřičky si vezmou pacienta zde na příjem a nebo taky tuto místnost využívá škola, která k nám chodí na praxi.”

Další taková místnost je i na oddělení V2 a na oddělení V3 je velká seminární místnost pro školení, semináře a schůzky lékařů. Po dobu rekonstrukce byla chirurgie přestěhována na jiná oddělení nemocnice.

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Pro ty sestřičky to nebylo jednoduché, protože dvě oddělení byly dohromady. Jedno oddělení bylo úplně mimo pavilon V, bylo na pavilonu L, takže i lékaři to měli těžší chodit na vizity, různé schůzky a podobně, ale teď si myslím, že už jsme všichni spokojeni, že jsme zpátky a že máme krásné nové prostředí.”

V letošním roce má toho Slezská nemocnice ještě hodně před sebou.

Karel Siebert, ředitel SNO: Na konci roku bychom chtěli dostavět už ty požadované koridory, které už jsou dneska rozestavěny a které by se měly v listopadu ukončit.”

Nadzemní koridory, které propojí jednotlivé pavilony, poskytnou pacientům potřebný komfort při převozu na vyšetření a zaměstnancům usnadní práci za každého počasí.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení Bílovecké nemocnice: Jednodenní chirurgie v Bílovecké nemocnici

Jana Lipowská, TV Polar: Pokud se chcete dozvědět více o jednodenní chirurgii, právě pro vás je téma dnešní besedy. Pozvání do studia přijal primář chirurgie Bílovecké nemocnice pan Martin Mašek. Dobrý den, pane primáři.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Dobrý den. Děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV Polar: Na začátek prosím představte jednodenní chirurgii. Čím se zabývá?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Jednodenní chirurgie je moderní trend v chirurgické léčbě. Toho času provozujeme v Bílovecké nemocnici. Pro pacienty aby věděli, je to opravdu chirurgie v rámci 24 hodin. Pacient přijde jeden den a pokud možno ten den nebo nejpozději druhý den ráno odchází domů.

Jana Lipowská, TV Polar: Jaké konkrétní zákroky provádíte ve vaší nemocnici?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Tak jsou to konkrétně zákroky klasické břišní chirurgie jako operace kýl, operace žlučníku, spektrum cévní chirurgie, nejčastěji operace varixů, křečových žil, operace hemoroidů, po té částečně taky traumatologické, operace, artroskopické operace kloubů, drobné úpravy kostí, zlomenin atd.. A poté neurochirurgické výkony drobné, jako jsou karpální tunely. A k tomu samozřejmě drobné výkony kosmetické chirurgie jako drobné znamínka a tak dále. Poskytujeme taky péči edukační ve smyslu proškolování středního a vyššího zdravotnického personálu, díky tomu, že máme garanci a jsme klinikou, tak máme garanci profesorem Pelikánem, což je taková, bych řekl, velká kapacita oboru chirurgie a onkochirurgie, který pracuje v Bílovecké nemocnici a který tu možnost nám dává, takže jsme ji využili. Takže provádíme edukaci hlavně středního zdravotnického personálu v rámci jednodenní chirurgie a chirurgie jako takové.

Jana Lipowská, TV Polar: Je tedy jednodenní chirurgie vhodná pro každého pacienta?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Každý pacient musí v rámci tzv. před operačního vyšetření podstoupit vyšetření u obvodního lékaře, který zhodnotí, jestli je či není vhodným pacientem pro jednodenní chirurgii. Ale takové pravidlo je, že nejlíp se operuje zdravý pacient. To znamená, pacienti by měli být relativně zdraví, i když samozřejmě ty komorbidity, to znamená přidružené nemoci, jsou téměř dneska u každého, ale je to vždycky na zvážení. Takže pacient je informován, přijde k nám, dozví se či ano či ne.

Jana Lipowská, TV Polar: Když pacient nemá tato vyšetření předem, lze je provést u vás v nemocnici na místě?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Samozřejmě, když přijde a je to nějaký akutní stav, ať už jsou to traumatologické výkony či cokoliv jiného, tak jsme schopni v rámci našeho komplementu, to znamená Bílovecké nemocnice, poskytnout tuhle péči a tuhle službu. To znamená i interní předoperační vyšetření, odběry a tak dále.

Jana Lipowská, TV Polar: A koná se to vyšetření, ten den co je i operován? Nebo většinou musí přijít předem.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Pokud ten pacient přijde k nějakému výkonu, který je třeba provést, bych řekl co nejrychleji, tak jsme schopni to udělat ten den. Pokud má nějaký problém, třeba teď jsou zrovna dovolené atd.. Operujeme i v době dovolených, tak obvodní lékař tam není, tak jsme schopni poskytnout tuto službu i pro ně, že prostě v Bílovecké nemocnici poskytneme i to předoperační vyšetření.

Jana Lipowská, TV Polar: Jak dlouho zhruba se čeká na operační výkon u vás v nemocnici?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Už jsem řekl, že akutní výkon jsme schopni udělat, když to je opravdu výkon, který musíme udělat a je nutný, tak ho poskytneme do druhého, do třetího dne. Ale jinak ty čekací lhůty na standardní plánované výkony, jako jsou žlučníky, kýly, křečové žíly, hemoroidy. Do těch 14 dnů se dá ten pacient objednat na ten výkon.

Jana Lipowská, TV Polar: A teda musí projít pacient předoperačním vyšetřením. Ale co ho čeká potom, ještě v té nemocnici ten den, kdy je plánovaný ten zákrok a co poté po zákroku?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Tak pacient přijde ráno většinou mezi 7:00 a 7:30 cestou chirurgické ambulance. Kde sestřička, jelikož je zanesený v té dokumentaci, tak mu dá pouze tu základní dokumentaci papírovou, kterou potřebuje. Jde na chirurgické oddělení, kde už se mu potom věnují sestry, kde dostane tzv. premedikaci a čeká na operační výkon. Začínáme operovat každý den ráno v 8:00 - 8:30. A většinou do oběda maximálně lehce po obědě bychom měli mít ty výkony všechny hotové. Takže pacient čeká ten operační zákrok, ten půlden maximálně. Je to tak nějak načasované, že prostě ta prodleva tam je úplně minimální.

Jana Lipowská, TV Polar: A po výkonu, kdy je propuštěn do domácí péče, chodí potom ještě na nějaká vyšetření?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Pacienti jsou odoperováni. Pokud ta operace je nekomplikovaná, tak ten pacient v rámci nějakého pooperační péče těch 4 hodin je sledován na tom oddělení. Tam ho sleduje sestřička a před propuštěním třeba po čtyřech hodinách po pěti ho zkontroluje ještě anesteziolog a poté ten chirurg, který ho operoval a může pacient domů. Ale jak jsem řekl, ta jednodenní chirurgie je chirurgie 24 hodinová. To znamená, ten pacient někdy zůstane do druhého dne. Není to proto, že bychom chtěli, ale je to i pro jeho komfort, protože někteří pacienti přeci jenom po těch výkonech můžou mít bolesti v noci můžou být nějakou komplikaci nenadálou a přece na tom oddělení se to vyřeší. Takže je to jednodušší i pro něj a je takový ten komfort, že tam může přes tu noc zůstat. Ale není to nezbytně nutné.

Jana Lipowská, TV Polar: Pokud se jedná o pacienty například starší, nebo kteří mají nějaký problém a je to i v rámci té jednodenní chirurgie. Zůstávají v nemocnici u vás třeba delší dobu, nebo jsou posláni do jiného zařízení?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Máme tu možnost, je to Bílovecká nemocnice, je tam kompletní interní oddělení, je tam interní JIP, je tam oddělení následné péče. To znamená, jsme schopni toho pacienta vyřešit v tom našem zařízení. Pokud jsme schopni tu nějakou komplikaci, nebo ten problém vyřešit, tak to vyřešíme u nás. Takže může zůstat u nás ležet na chirurgickém oddělení, nikdo ho samozřejmě nebude chtít vyhodit a pokud tam komplikace je, tak se snažíme ji vyřešit u nás. Ať je to na chirurgickém či interním nebo interní JIP. Takže to všechno jsme schopni zvládnout.

Jana Lipowská, TV Polar: Jednodenní chirurgie asi takovým trendem. Bude se rozšiřovat nebo rozšiřuje se do stále více jakoby těch oborů, které lze takhle řešit jednodenní chirurgií?

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Tak samozřejmě je to moderní trend, který dneska razí de facto celý svět. Všichni chtějí operovat v rámci jednodenní chirurgie, protože dneska takovou tou hlavní devizou, kterou člověk má, je čas. Nikdo nechce trávit čas v nemocnici, každý chce být doma nebo se bavit. Takže tenhle trend je bohužel i v medicíně a jsou prostě možnosti, které nám ta medicína dneska moderní dává tak, že jsme schopni využít těchto možností, moderních trendů a poskytnout mu ten benefit nebo tu možnost jednodenní hospitalizace jednodenního pobytu maximálně. Je to moderní trend, který bude pokračovat určitě.

Jana Lipowská, TV Polar: Pane primáři, já Vám moc děkuji za návštěvu.

Martin Mašek, primář chirurgického oddělení, Bílovecká nemocnice: Já Vám taky děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV Polar: A Vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV medicína.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-31-07-2024-17-43