Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • DŮLEŽITOU CESTU U KARLOVY STUDÁNKY V JESENÍKÁCH UZAVŘELA DVOUMĚSÍČNÍ OPRAVA
  • AŽ DO KONCE ČERVNA PROBÍHÁ V KARVINÉ JARNÍ ÚKLID MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ
  • PROTIDROGOVÝ VLAK OPĚT ZASTAVÍ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI
  • SBÍRKA DARUJ F-M VYBÍRÁ I NA NOVOU DODÁVKU PRO PŘEVOZ HANDICAPOVANÝCH
  • NOVÝ JIČÍN SI PRONAJAL KOSTELNÍ VĚŽ, BUDE Z NÍ VYHLÍDKA
  • F-M I OKOLNÍ OBCE SE PŘIPRAVUJÍ NA SPUŠTĚNÍ NOVÉHO SYSTÉMU MĚŘENÍ RYCHLOSTI
  • OSTRAVA MÁ PÁTÉ NEJBEZPEČNĚJŠÍ SILNICE V ČR
  • DOBROVOLNÍCI UKLIDILI OKOLÍ SLEZSKÉ HARTY. ZAPOJIL SE HEJTMAN I KRAJŠTÍ ÚŘEDNÍCI
  • SPECIÁLNÍ OPERACE VÝMĚNY KOLENNÍHO KLOUBU SE NYNÍ DĚLÁ V KARVINÉ S ROBOTIKOU
  • OSTRAVA POSTAVÍ ZA 800 MILIONŮ NOVOU SPORTOVNÍ HALU PRO 3 500 DIVÁKŮ
  • OPAVA BOJUJE PROTI ALKOHOLU, VYHLÁŠKA PITÍ ZAKAZUJE NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH
  • KARVINÁ DOKONČILA NÁKUP 6 ELEKTROAUT ZA 6 MILIONŮ PRO PEČOVATELSKOU SLUŽBU
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jsme rádi, že jste si udělali čas na nový díl Moravskoslezského expresu, který právě startuje. Dobrý den, a co se dnes dozvíte? Frýdecko-Místecká nemocnice pokračuje v modernizaci. Povodí Odry má nového šéfa. Začínají přípravné práce na stavbě Černé kostky a ukážeme vám oceněnou beskydskou podnikatelku. A do studia jsme si pozvali hejtmana kraje Josefa Bělicu.

      Nemocnice F-M buduje nový centrální urgentní příjem

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nemocnice ve Frýdku-Místku investuje do své modernizace. Po rekonstrukci jednotky intenzivní péče se nyní buduje nový centrální urgentní příjem, který bude disponovat novým CT přístrojem.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Rekonstrukce frýdecko-místecké JIP trvala deset měsíců a byla provozně velmi náročná.

      Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: My jsme byli přestěhováni do velmi stísněných a menších prostor a pacienti, kteří už se nevešli na tu klasickou interní JIPku, potom leželi v jiných prostorech, třeba na chirurgické JIPce a podobně. Ale lékaři i zdravotníci to zvládli, pacienti taky, takže teď už JIPka funguje v nových prostorách a všichni jsou spokojení.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: A teď je tedy na řadě přístavba centrálního urgentního příjmu.

      Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: Primárně důvodem pro vznik druhého CT je zajištění akutního stavu. Pro pacienty to znamená, že ho můžeme co nejrychleji použít, pokud je to potřeba. A druhá věc je, že doteď, protože stávající CT sloužilo čistě pro akutní provoz, jsme nemohli provádět plánované ambulantní výkony. Teď se budeme moci postarat o více pacientů a o širší spektrum výkonů, které jsme doteď nedělali.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Budova bude velmi brzy připravena na nový CT přístroj.

      Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: Právě teď se aktuálně nacházíme v místě, kde bude v budoucnu stát nový CT, druhý CT přístroj v naší nemocnici v těchto místech bude umístěn. Směrem za mnou, bude probíhat návoz pacientů. Plynule zde navazuje také okno, za kterým bude "ovladovna" pro náš zdravotnický personál, za ním potom také "popisovna" pro popis snímku a tak dále a také sociální zázemí.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Nová přístavba urgentního příjmu si vyžádala investice zřizovatele nemocnice, tedy Moravskoslezského kraje.

      Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Zde ta investice je v řádech 37 milionů korun na stavební úpravy, kde vznikne nová místnost pro CT přístroj, nové dvě ambulance a zázemí pro personál. Součástí této rekonstrukce je pořízení nového CT přístroje v hodnotě zhruba 20 milionů korun, který právě bude používán na ambulantní péči.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Nemocnice Frýdek-Místek také zvažuje výstavbu nového pavilonu, který má nahradit nejstarší pavilon T.

      Povodí Odry má nového generálního ředitele

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Novým generálním ředitelem státního podniku Povodí Odry je od 1. března Petr Birklen. V minulosti mimo jiné působil v dozorčí radě podniku. Dlouhodobě se také zabývá vodním hospodářstvím, především z pohledu ochrany vod, vodních ekosystémů a vodního režimu krajiny.

      Petr Birklen, generální ředitel, Povodí Odry s. p.: Rád bych dosáhl toho, že minimálně v těch zastavěných územích do pěti let se nám podaří tyto škody odstranit. A další mojí prioritou, která je samozřejmě stejně tak naléhavá a souvisí s tímto tématem, je realizace přehrady v Nových Heřminovech. Ono to není pouze o realizaci toho vodního díla, ale taky o navazujících opatřeních. Takže celý ten komplex by měl být hotov do roku 2033.

      Přípravné práce na stavbu Černé kostky začínají

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Začínají přípravné práce na stavbě Černé kostky. Jedním z prvních kroků bude kácení deseti stromů v okolí parkoviště na ulici 28. října. Tento zásah proběhne v souladu s platným územním rozhodnutím. Dobrou zprávou však je, že po dokončení stavby přibude zeleně mnohem více. Celkově zde bude vysazeno padesát nových stromů, devadesát keřů a více než 5000 cibulovin. Z důvodu uzavření prostoru před zahájením stavby od 16. dubna 2025 již nebude možné na tomto místě parkovat. Alternativou je nový parkovací dům u Městské nemocnice.

      Besky - nejlepší podnikatelský příběh roku 2024

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zuzana Bílková stojí za Beskydskou manufakturou Besky, která se specializuje na výrobu vysoce kvalitních vlněných přikrývek a lůžkovin. Pod jejím vedením firma získala řadu ocenění, mimo jiné titul Živnostník roku Moravskoslezského kraje 2014 nebo Žena roku 2018 v kategorii Byznys. Nejnověji si připsala další prestižní úspěch. Byla oceněna jako nejlepší podnikatelský příběh roku 2024 v anketě EY.

      Zuzana Bílková, majitelka manufaktury Besky: Hlavně to bylo moje přesvědčení, že vlněné přikrývky z Beskyd jsou jedinečný a fenomenální produkt. A je škoda, aby ta výroba skončila, protože já jsem ty výrobky znala, s maminkou jsme je nakupovaly od dětství, takže jsem věděla, že jsou skvěle funkční. Říkala jsem si, že kdyby se mi podařilo je více přiblížit lidem, tak by bez debat museli mít všichni ostatní stejný názor.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Průmyslová zóna nad Barborou - 4,5 tisíce pracovních míst

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Moravskoslezský expres pokračuje rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám hejtmana Josefa Bělicu. Dobrý den, vítejte u nás.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Dobrý den vám i divákům.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Uvažujete o rozšíření průmyslové zóny Nad Barborou na dvě stě hektarů? Víte už, jaké konkrétní firmy by tam mohly fungovat?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tam se jedná hlavně o to, že se ta průmyslová zóna musí první připravit. Já jsem byl velmi, vlastně jako překvapený i zklamaný, Jak málo pro Moravskoslezský kraj v minulosti dělal. Myslím si, že je to škoda, protože je to jednak velká průmyslová zóna, je to brownfield, je to, je to oblast, kde vlastně ten průmysl velmi potřebujeme. Je to. Je to oblast mezi Havířovem a Karvinou, kde máme kvalitní infrastrukturu, máme tam volné byty, máme tam školy, školky a tam ty tamty investory potřebujeme dostat. Takže my teď vyvíjíme velké úsilí společně s firmou Panattoni, která vlastně je má za smluvně na ty pozemky v té v této oblasti. A věřím, že se nám podaří co nejdříve překonat všechny překážky, které nám teď kladou některé spolky a a a řekněme aktivistická uskupení. A já si myslím, že pro rozvoj našeho regionu je to klíčová záležitost.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik pracovních míst by mohla ta průmyslová zóna přinést?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Bavíme se v té první fázi o 4 500 pracovních místech.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Řešení problémů vyloučených lokalit. Jak chcete bojovat proti sociálnímu vyloučení v problematických oblastech?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Já jsem byl poměrně dlouho primátorem Havířova a v okamžiku, kdy máme být pro celou republiku odkladiště nepřizpůsobivých lidí, tak je to velký problém. Je to jeden z faktorů, který způsobuje úbytek obyvatel v rámci Moravskoslezského kraje. My potřebujeme do těch měst dostat lidi, kteří budou kvalitně vydělávat, kteří budou mít kvalitní zaměstnání, abychom rozmělnili ten vliv nepřizpůsobivých a těch vyloučených lokalit. Myslím si, že v některých městech se to pomaličku daří, ale to i souvisí s tím rozvojem Moravskoslezského kraje a s tím příchodem strategických investorů s vysokou přidanou hodnotou, kteří budou platit lidem platy, které nebudou na hranici životního minima nebo minimální mzdy, ale budou to platy takové, aby si ti lidé, lidé mohli dovolit čerpat služby v tom regionu a aby se celkově ta střední třída v rámci Moravskoslezského kraje prostě posunula nahoru. A to je náš velký úkol.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě také něco říct o ekologii, protože jsme zmiňovali, že kraji záleží na tom, abychom tady měli čisté ovzduší a zaměřuje se i na tuto otázku, tak kam se posuneme za ty čtyři roky?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Je to opět kombinace různých faktorů. Dobrovolných dohod s velkými průmyslovými podniky, které dobrovolně investují do těch moderních technologií a řekněme do těch ekologicky přívětivějších technologií, které potom produkují méně, ať už nebezpečných odpadů, odpadních vod, nebo toho kouře a a nebezpečných látek. Jsou to kotlíkové dotace, které v rámci Moravskoslezského kraje zafungovaly velmi dobře a podařilo se vyměnit přes dvacet pět tisíc kotlů neekologických. Takže to jsou projekty, ve kterých budeme pokračovat a které mají smysl.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane hejtmane, jak vidíte kraj v roce 2028?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Vidím ho jako prosperující kraj, který bude jedním z lídrů v moderních technologiích v rámci celé České republiky a střední Evropy. Pevně věřím, že se nám podaří přilákat jednoho, možná více strategických investorů, kteří postaví na Barboře podniky, které budou vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou a tím pádem se podaří do těch projektů a do výzkumu a vývoje zapojit i naše univerzity na území a takhle to vidím za čtyři roky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane hejtmane, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a Vám děkuji za pozornost. Moravskoslezský expres končí, uvidíme se zase za týden.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Děkuji za pozvání a krásný den.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Moravskoslezský expres
      03. dubna 2025, 17:13

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jsme rádi, že jste si udělali čas na nový díl Moravskoslezského expresu, který právě startuje. Dobrý den, a co se dnes dozvíte? Frýdecko-Místecká nemocnice pokračuje v modernizaci. Povodí Odry má nového šéfa. Začínají přípravné práce na stavbě Černé kostky a ukážeme vám oceněnou beskydskou podnikatelku. A do studia jsme si pozvali hejtmana kraje Josefa Bělicu.

      Nemocnice F-M buduje nový centrální urgentní příjem

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Nemocnice ve Frýdku-Místku investuje do své modernizace. Po rekonstrukci jednotky intenzivní péče se nyní buduje nový centrální urgentní příjem, který bude disponovat novým CT přístrojem.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Rekonstrukce frýdecko-místecké JIP trvala deset měsíců a byla provozně velmi náročná.

      Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: My jsme byli přestěhováni do velmi stísněných a menších prostor a pacienti, kteří už se nevešli na tu klasickou interní JIPku, potom leželi v jiných prostorech, třeba na chirurgické JIPce a podobně. Ale lékaři i zdravotníci to zvládli, pacienti taky, takže teď už JIPka funguje v nových prostorách a všichni jsou spokojení.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: A teď je tedy na řadě přístavba centrálního urgentního příjmu.

      Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice Frýdek-Místek: Primárně důvodem pro vznik druhého CT je zajištění akutního stavu. Pro pacienty to znamená, že ho můžeme co nejrychleji použít, pokud je to potřeba. A druhá věc je, že doteď, protože stávající CT sloužilo čistě pro akutní provoz, jsme nemohli provádět plánované ambulantní výkony. Teď se budeme moci postarat o více pacientů a o širší spektrum výkonů, které jsme doteď nedělali.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Budova bude velmi brzy připravena na nový CT přístroj.

      Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: Právě teď se aktuálně nacházíme v místě, kde bude v budoucnu stát nový CT, druhý CT přístroj v naší nemocnici v těchto místech bude umístěn. Směrem za mnou, bude probíhat návoz pacientů. Plynule zde navazuje také okno, za kterým bude "ovladovna" pro náš zdravotnický personál, za ním potom také "popisovna" pro popis snímku a tak dále a také sociální zázemí.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Nová přístavba urgentního příjmu si vyžádala investice zřizovatele nemocnice, tedy Moravskoslezského kraje.

      Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Zde ta investice je v řádech 37 milionů korun na stavební úpravy, kde vznikne nová místnost pro CT přístroj, nové dvě ambulance a zázemí pro personál. Součástí této rekonstrukce je pořízení nového CT přístroje v hodnotě zhruba 20 milionů korun, který právě bude používán na ambulantní péči.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Nemocnice Frýdek-Místek také zvažuje výstavbu nového pavilonu, který má nahradit nejstarší pavilon T.

      Povodí Odry má nového generálního ředitele

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Novým generálním ředitelem státního podniku Povodí Odry je od 1. března Petr Birklen. V minulosti mimo jiné působil v dozorčí radě podniku. Dlouhodobě se také zabývá vodním hospodářstvím, především z pohledu ochrany vod, vodních ekosystémů a vodního režimu krajiny.

      Petr Birklen, generální ředitel, Povodí Odry s. p.: Rád bych dosáhl toho, že minimálně v těch zastavěných územích do pěti let se nám podaří tyto škody odstranit. A další mojí prioritou, která je samozřejmě stejně tak naléhavá a souvisí s tímto tématem, je realizace přehrady v Nových Heřminovech. Ono to není pouze o realizaci toho vodního díla, ale taky o navazujících opatřeních. Takže celý ten komplex by měl být hotov do roku 2033.

      Přípravné práce na stavbu Černé kostky začínají

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Začínají přípravné práce na stavbě Černé kostky. Jedním z prvních kroků bude kácení deseti stromů v okolí parkoviště na ulici 28. října. Tento zásah proběhne v souladu s platným územním rozhodnutím. Dobrou zprávou však je, že po dokončení stavby přibude zeleně mnohem více. Celkově zde bude vysazeno padesát nových stromů, devadesát keřů a více než 5000 cibulovin. Z důvodu uzavření prostoru před zahájením stavby od 16. dubna 2025 již nebude možné na tomto místě parkovat. Alternativou je nový parkovací dům u Městské nemocnice.

      Besky - nejlepší podnikatelský příběh roku 2024

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zuzana Bílková stojí za Beskydskou manufakturou Besky, která se specializuje na výrobu vysoce kvalitních vlněných přikrývek a lůžkovin. Pod jejím vedením firma získala řadu ocenění, mimo jiné titul Živnostník roku Moravskoslezského kraje 2014 nebo Žena roku 2018 v kategorii Byznys. Nejnověji si připsala další prestižní úspěch. Byla oceněna jako nejlepší podnikatelský příběh roku 2024 v anketě EY.

      Zuzana Bílková, majitelka manufaktury Besky: Hlavně to bylo moje přesvědčení, že vlněné přikrývky z Beskyd jsou jedinečný a fenomenální produkt. A je škoda, aby ta výroba skončila, protože já jsem ty výrobky znala, s maminkou jsme je nakupovaly od dětství, takže jsem věděla, že jsou skvěle funkční. Říkala jsem si, že kdyby se mi podařilo je více přiblížit lidem, tak by bez debat museli mít všichni ostatní stejný názor.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Průmyslová zóna nad Barborou - 4,5 tisíce pracovních míst

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Moravskoslezský expres pokračuje rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám hejtmana Josefa Bělicu. Dobrý den, vítejte u nás.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Dobrý den vám i divákům.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Uvažujete o rozšíření průmyslové zóny Nad Barborou na dvě stě hektarů? Víte už, jaké konkrétní firmy by tam mohly fungovat?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Tam se jedná hlavně o to, že se ta průmyslová zóna musí první připravit. Já jsem byl velmi, vlastně jako překvapený i zklamaný, Jak málo pro Moravskoslezský kraj v minulosti dělal. Myslím si, že je to škoda, protože je to jednak velká průmyslová zóna, je to brownfield, je to, je to oblast, kde vlastně ten průmysl velmi potřebujeme. Je to. Je to oblast mezi Havířovem a Karvinou, kde máme kvalitní infrastrukturu, máme tam volné byty, máme tam školy, školky a tam ty tamty investory potřebujeme dostat. Takže my teď vyvíjíme velké úsilí společně s firmou Panattoni, která vlastně je má za smluvně na ty pozemky v té v této oblasti. A věřím, že se nám podaří co nejdříve překonat všechny překážky, které nám teď kladou některé spolky a a a řekněme aktivistická uskupení. A já si myslím, že pro rozvoj našeho regionu je to klíčová záležitost.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik pracovních míst by mohla ta průmyslová zóna přinést?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Bavíme se v té první fázi o 4 500 pracovních místech.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Řešení problémů vyloučených lokalit. Jak chcete bojovat proti sociálnímu vyloučení v problematických oblastech?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Já jsem byl poměrně dlouho primátorem Havířova a v okamžiku, kdy máme být pro celou republiku odkladiště nepřizpůsobivých lidí, tak je to velký problém. Je to jeden z faktorů, který způsobuje úbytek obyvatel v rámci Moravskoslezského kraje. My potřebujeme do těch měst dostat lidi, kteří budou kvalitně vydělávat, kteří budou mít kvalitní zaměstnání, abychom rozmělnili ten vliv nepřizpůsobivých a těch vyloučených lokalit. Myslím si, že v některých městech se to pomaličku daří, ale to i souvisí s tím rozvojem Moravskoslezského kraje a s tím příchodem strategických investorů s vysokou přidanou hodnotou, kteří budou platit lidem platy, které nebudou na hranici životního minima nebo minimální mzdy, ale budou to platy takové, aby si ti lidé, lidé mohli dovolit čerpat služby v tom regionu a aby se celkově ta střední třída v rámci Moravskoslezského kraje prostě posunula nahoru. A to je náš velký úkol.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě také něco říct o ekologii, protože jsme zmiňovali, že kraji záleží na tom, abychom tady měli čisté ovzduší a zaměřuje se i na tuto otázku, tak kam se posuneme za ty čtyři roky?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Je to opět kombinace různých faktorů. Dobrovolných dohod s velkými průmyslovými podniky, které dobrovolně investují do těch moderních technologií a řekněme do těch ekologicky přívětivějších technologií, které potom produkují méně, ať už nebezpečných odpadů, odpadních vod, nebo toho kouře a a nebezpečných látek. Jsou to kotlíkové dotace, které v rámci Moravskoslezského kraje zafungovaly velmi dobře a podařilo se vyměnit přes dvacet pět tisíc kotlů neekologických. Takže to jsou projekty, ve kterých budeme pokračovat a které mají smysl.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane hejtmane, jak vidíte kraj v roce 2028?

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Vidím ho jako prosperující kraj, který bude jedním z lídrů v moderních technologiích v rámci celé České republiky a střední Evropy. Pevně věřím, že se nám podaří přilákat jednoho, možná více strategických investorů, kteří postaví na Barboře podniky, které budou vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou a tím pádem se podaří do těch projektů a do výzkumu a vývoje zapojit i naše univerzity na území a takhle to vidím za čtyři roky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane hejtmane, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a Vám děkuji za pozornost. Moravskoslezský expres končí, uvidíme se zase za týden.

      Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Děkuji za pozvání a krásný den.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/moravskoslezsky-expres/moravskoslezsky-expres-03-04-2025-17-13