Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • HLUČÍN KOUPIL OD HEIMSTADEN 53 BYTOVÝCH DOMŮ S 527 BYTY NA SÍDLIŠTI OKD
  • OPAVA PŘEDSTAVILA BUDOUCÍ PODOBU A VYUŽITÍ BREDY, MĚLA BY BÝT SOBĚSTAČNÁ
  • V MÁRNICI ZA KOSTELEM SV. MARKA V HEŘMANICÍCH VZNIKLO MUZEUM HISTORIE
  • SBOR PERMONÍK VYHRÁL NA MEZ. FESTIVALU SBOROVÉHO ZPĚVU V NĚMECKÉM CHEMNITZ
  • HOSPIC A CHARITA FRÝDEK-MÍSTEK ZÍSKALY CENU KVALITY ZA VYSOKOU ÚROVEŇ SLUŽEB
  • NÁDRAŽÍ OSTRAVA-SVINOV PROJDE V ROCE 2026 REKONSTRUKCÍ
  • KŘIŽOVATKA MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE ZAČÍNÁ PŘESTAVOVAT NA RONDEL
  • DOBROVOLNÍ HASIČI V HAVÍŘOVĚ UPOZORNILI NA NEDOSTATEK LIDÍ V JEDNOTKÁCH
  • EXPOZICE BESKYDY, PŘÍRODA A LIDÉ STÁLE LÁKÁ NÁVŠTĚVNÍKY DO MUZEA BESKYD
  • SLEZSKÉ DIVADLO V OPAVĚ OSLAVÍ 220 LET, NABÍDNE HVĚZDNÉ TITULY I NOVINKY
  • DÁRCI VĚNOVALI KRNOVU VE SBÍRCE PO POVODNÍCH 13 MILIONŮ KORUN, UŽ SE INVESTUJÍ
  • VÍTR V OSTRAVĚ-MARIÁNSKÝCH HORÁCH POŠKODIL STŘECHU DOMOVA PRO SENIORY IRIS
  • V ZOO OSTRAVA SE VYLÍHLO ŠEST MLÁĎAT NANDU PAMPOVÉHO, INFO NA POLAR.CZ
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Dobrý den, začíná nový díl MS expresu, nabitý novinkami z regionu. MS kraj se snaží udržet absolventy vysokých škol v našem regionu. Do tohoto konceptu zapadá i Veletrh pracovních příležitostí s názvem Kariéra plus, který je ideální příležitostí pro vysokoškoláky najít si zaměstnání ve svém oboru přímo v našem kraji.

      Veletrh Kariéra+ podporuje zaměstnavatele a studenty

      MS kraj se snaží udržet absolventy vysokých škol v našem regionu. Do tohoto konceptu zapadá i Veletrh pracovních příležitostí s názvem Kariéra plus, který je ideální příležitostí pro vysokoškoláky najít si zaměstnání ve svém oboru přímo v našem kraji.

      Tradiční setkání zaměstnavatelů a studentů v aule VŠB-TU Ostrava si nenechalo ujít sto firem a tři tisíce vysokoškoláků.

      Alice Šustková, hlavní organizátorka Kariéry+: „Chceme je propojit, nejde jen o zprostředkování pracovních míst, ale i o nabídku třeba nějakých programů, stáží, případně i nějakých kratších brigád.“

      Společnosti veletrh vnímají jako ideální příležitost oslovit své budoucí zaměstnance, prezentovat jim nejen svou firemní kulturu, ale také možnosti rozvoje svých pracovníků.

      Natálie Gawlas, Huisman: „Chceme tady k sobě přitáhnout nějaké mladší lidi tím, že v Huismanu je hodně příležitostí právě pro absolventy, tím, že když si vezmeme to, co děláme, tak není možné, že by k nám přišel někdo se zkušenostmi. Pro nás je vždy lepší, když ti lidi to vidí poprvé u nás a zaškolíme si a zaučíme všechno, co potřebujeme, takže pro nás je toto naprosto cílová skupina.“

      Jan Králiček, kapitán, Armáda ČR: „Prezentujeme se tady tak, jak vidíte, máme tady mobilní rušič, máme tady stánek. A proč jsme tady? Protože, tak jako ostatní organizace, armáda pořád potřebuje nové, schopné, mladé a motivované lidi. Proč je fajn pracovat v armádě? Protože armáda je zajímavá práce, člověk se dostane na zajímavá místa, je to příležitost pro každého schopného a motivovaného člověka.“

      Tereza Pawerová, Hyundai: „My studentům můžeme nabízet pozice u nás, jak ve výrobě, tak v administrativě, ale máme u nás i stáže, takže doufám si říct, že máme co studentům nabídnout.“

      Veletrh přilákal i absolventy vysokých škol z jiných regionů.

      Eliška Cigánová, absolventka Masarykovy univerzity Brno: „Studovala jsem na Masarykové univerzitě na Fakultě informatiky a tady jsem se od kamaráda dozvěděla, že je tady ten veletrh a hledám si teď práci právě v Ostravě. Tak jsem si říkala, že toto bude možná to správné místo. A proč v Ostravě? Protože jsem se tady z Brna přestěhovala zpátky za rodinou.“

      Velkým lákadlem byla venkovní expozice Techpark.

      Alice Šustková, hlavní organizátorka Kariery+: „Může i široká veřejnost přijít se k nám do kampusu podívat, jaké jsou nejnovější technické novinky. Máme tady nová auta, máme tady třeba vodíkovou Tatru, celou flotilu integrovaného záchranného systému.“

      Vojtěch Kryštof, student VŠB-TU Ostrava: „Jsem z Fakulty materiálově technologické a ukazuju tady k vozidla - studentkáru, což je tady na Báňské školní obor, kde se vlastně staví elektroauta. Toto je náš ruční výrobek, na kterém se podíleli jak kantoři, tak hlavně studenti.“

      Tomáš Novotný, student: „Já jsem tady z VŠB-TU a jsem v prvním ročníku na strojní fakultě. Zatím jsme tady pokoukali na Kaipana a pak jsme se byli ještě stavit na nějakou tu vojenskou techniku.“

      Součástí veletrhu Kariera+ byly i pracovní pohovory nanečisto nebo workshopy v konzultační zóně.

      Malé obce získají dotace na rozvoj infrastruktury

      Moravskoslezský kraj podpoří 87 projektů obcí do 5 tisíc obyvatel částkou téměř 30 milionů korun. Dotace pomohou s rekonstrukcí škol, komunikací, veřejných prostranství a dalšími investicemi do venkovské infrastruktury. Zvýhodněny byly obce, které se zúčastnily soutěže Vesnice roku, a nově mohou získat podporu i obce do 10 tisíc obyvatel na zpracování rozvojových dokumentů.

      Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: “Podpora obnovy venkova je krajský dotační program, který se skládá ze tří dotačních titul. Program cílený na podporu obcí do 5 tisíc obyvatel s tím, že v letošním roce jsme zaznamenali obrovský nárůst podaných projektů ve výši 167, ale my jsme mohli podpořit jen 87. Předpokládáme, že v průběhu roku ještě navýšíme tento program a uspokojíme i náhradníky.”

      Evropské peníze pomohou obcím s přípravou projektů

      Moravskoslezský kraj pokračuje v rozdělování financí z Operačního programu Spravedlivá transformace a podpoří dalších 10 obcí částkou 13,7 milionu korun. Obce mohou využít takzvané Vouchery pro veřejný sektor například na projektovou dokumentaci revitalizací budov, modernizaci sběrných dvorů nebo instalaci fotovoltaiky. Mezi podpořenými projekty je například přeměna brownfieldu v Osoblaze na dům s pečovatelskými byty či revitalizace hasičské zbrojnice v Pazderně.

      Andrej Harmečko, ředitel Černá kostka p. o.: Černá kostka se může začít stavět

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pořad pokračuje rozhovorem ve studiu. Mým hostem je Andrej Harmečko, ředitel příspěvkové organizace Černá kostka. Dobrý den, vítejte u nás.

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Hermečko, projekt Černé kostky se připravuje už od roku 2004. Co rozhodlo o jeho realizaci právě teď?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: V této chvíli je to v podstatě technikálie. Nicméně ten projekt byl obnoven v roce 2018. To znamená, že se ten projekt připravuje už pět let. My jsme měli začít stavbu už na podzim minulého roku. Nicméně jeden z účastníků výběrového řízení podal námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A to, že začínáme právě teď, znamená, že tento úřad ty námitky zamítl a potvrdil správnost rozhodnutí Moravskoslezského kraje. Takže jsme moc rádi a předpokládáme, že stavba se začne odvíjet co nejdříve, to znamená příští měsíc, třeba.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Od roku 2018 se znovu začal obnovovat projekt. Kolik změn, jestli se to dá vyčíslit, jste museli udělat?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: No tak asi bylo jasné, že když ten projekt navrhoval v roce 2004 a ten svět se nějakým způsobem mění a ty potřeby se mění a ty poznatky toho, jak se potřebujeme posunout jako kraj nebo obyvatelé tohoto kraje, nabývají nějaké aktuálnosti, tak samozřejmě i ten obsah té černé kostky se musel změnit. To znamená, on se posouvá od takové té klasické transakční služby knihovny, kdy přijdete, půjčíte si knihu, vrátíte knihu a podobně k mnoha dalším službám zaměřeným na uživatele. Tím pádem vznikla celá řada nových prostor, ten prostor se celý otevřel, abychom do toho byli schopni vložit celou řadu služeb, které nějakým způsobem reprezentují naši potřebu poznávat moderní technologie a podobně.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete více rozvinout, co vlastně všechno v roce 2027 lidé objeví v Černé kostce?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: Tak kromě klasické knihovny, špičkové knihovny, která má svůj digitální čas, samozřejmě a svoji fyzickou část. Ten prostor je otevřen hlavně vzdělávání. V dnešní době, když ten svět v podstatě sprintuje kolem nás a člověk se dost špatně orientuje, jeden den si přečtete v novinách, že když nepochopíte AI, tak vás propustí z práce a všechny tady ty typy informací musíte nějak zpracovat. My jsme se v Černé kostce snažili na toto reagovat. My z toho chceme udělat prostor, který nějakým způsobem vám pomůže se zorientovat v tom dynamickém světě těch technologií a vlastně obecně i společenských věd. A kromě toho, že si půjčíte tu knihu, jak jsem již zmínil, tak určitě můžete navštívit celou řadu vzdělávacích programů, které si můžete nastavit podle toho, jak máte čas. To znamená, kostka se bude snažit mít otevřeno i mimo vaši dobu, kdy jste v zaměstnání nebo ve škole a v rámci těch nějakých témat, které chceme zpracovávat, tak samozřejmě jsou ty technologie, je to životní prostředí, udržitelnost, jsou to média, kreativní prostředí, služby a podobně.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Černá kostka napovídá, že to opravdu bude černá kostka. Odkryjte trošičku víc. Co se za ním skrývá, za tím architektonickým návrhem?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: Jak jsem řekl o tom posunutí. V podstatě šlo o to, že původně to bylo koncipováno jako obrovská knihovna, to znamená celá řada regálů různých, v podstatě jako když si představíte archiv. My jsme to celé otevřeli. Je tam řada studoven, vzdělávacích místností, potkávacích prostor, coworking. Dokonce na střeše je místo pro jeviště a hlediště pro 120 lidí. To znamená počítáme s uměním, s kulturou a podobně. Toto je ta moderní Černá kostka, která nás čeká.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Harmečko, já vám děkuji za rozhovor a vám děkuji za pozornost. Dnešní pořad končí, mějte se hezky a uvidíme se u dalšího tématu.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Moravskoslezský expres
      20. března 2025, 17:14

      Dobrý den, začíná nový díl MS expresu, nabitý novinkami z regionu. MS kraj se snaží udržet absolventy vysokých škol v našem regionu. Do tohoto konceptu zapadá i Veletrh pracovních příležitostí s názvem Kariéra plus, který je ideální příležitostí pro vysokoškoláky najít si zaměstnání ve svém oboru přímo v našem kraji.

      Veletrh Kariéra+ podporuje zaměstnavatele a studenty

      MS kraj se snaží udržet absolventy vysokých škol v našem regionu. Do tohoto konceptu zapadá i Veletrh pracovních příležitostí s názvem Kariéra plus, který je ideální příležitostí pro vysokoškoláky najít si zaměstnání ve svém oboru přímo v našem kraji.

      Tradiční setkání zaměstnavatelů a studentů v aule VŠB-TU Ostrava si nenechalo ujít sto firem a tři tisíce vysokoškoláků.

      Alice Šustková, hlavní organizátorka Kariéry+: „Chceme je propojit, nejde jen o zprostředkování pracovních míst, ale i o nabídku třeba nějakých programů, stáží, případně i nějakých kratších brigád.“

      Společnosti veletrh vnímají jako ideální příležitost oslovit své budoucí zaměstnance, prezentovat jim nejen svou firemní kulturu, ale také možnosti rozvoje svých pracovníků.

      Natálie Gawlas, Huisman: „Chceme tady k sobě přitáhnout nějaké mladší lidi tím, že v Huismanu je hodně příležitostí právě pro absolventy, tím, že když si vezmeme to, co děláme, tak není možné, že by k nám přišel někdo se zkušenostmi. Pro nás je vždy lepší, když ti lidi to vidí poprvé u nás a zaškolíme si a zaučíme všechno, co potřebujeme, takže pro nás je toto naprosto cílová skupina.“

      Jan Králiček, kapitán, Armáda ČR: „Prezentujeme se tady tak, jak vidíte, máme tady mobilní rušič, máme tady stánek. A proč jsme tady? Protože, tak jako ostatní organizace, armáda pořád potřebuje nové, schopné, mladé a motivované lidi. Proč je fajn pracovat v armádě? Protože armáda je zajímavá práce, člověk se dostane na zajímavá místa, je to příležitost pro každého schopného a motivovaného člověka.“

      Tereza Pawerová, Hyundai: „My studentům můžeme nabízet pozice u nás, jak ve výrobě, tak v administrativě, ale máme u nás i stáže, takže doufám si říct, že máme co studentům nabídnout.“

      Veletrh přilákal i absolventy vysokých škol z jiných regionů.

      Eliška Cigánová, absolventka Masarykovy univerzity Brno: „Studovala jsem na Masarykové univerzitě na Fakultě informatiky a tady jsem se od kamaráda dozvěděla, že je tady ten veletrh a hledám si teď práci právě v Ostravě. Tak jsem si říkala, že toto bude možná to správné místo. A proč v Ostravě? Protože jsem se tady z Brna přestěhovala zpátky za rodinou.“

      Velkým lákadlem byla venkovní expozice Techpark.

      Alice Šustková, hlavní organizátorka Kariery+: „Může i široká veřejnost přijít se k nám do kampusu podívat, jaké jsou nejnovější technické novinky. Máme tady nová auta, máme tady třeba vodíkovou Tatru, celou flotilu integrovaného záchranného systému.“

      Vojtěch Kryštof, student VŠB-TU Ostrava: „Jsem z Fakulty materiálově technologické a ukazuju tady k vozidla - studentkáru, což je tady na Báňské školní obor, kde se vlastně staví elektroauta. Toto je náš ruční výrobek, na kterém se podíleli jak kantoři, tak hlavně studenti.“

      Tomáš Novotný, student: „Já jsem tady z VŠB-TU a jsem v prvním ročníku na strojní fakultě. Zatím jsme tady pokoukali na Kaipana a pak jsme se byli ještě stavit na nějakou tu vojenskou techniku.“

      Součástí veletrhu Kariera+ byly i pracovní pohovory nanečisto nebo workshopy v konzultační zóně.

      Malé obce získají dotace na rozvoj infrastruktury

      Moravskoslezský kraj podpoří 87 projektů obcí do 5 tisíc obyvatel částkou téměř 30 milionů korun. Dotace pomohou s rekonstrukcí škol, komunikací, veřejných prostranství a dalšími investicemi do venkovské infrastruktury. Zvýhodněny byly obce, které se zúčastnily soutěže Vesnice roku, a nově mohou získat podporu i obce do 10 tisíc obyvatel na zpracování rozvojových dokumentů.

      Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: “Podpora obnovy venkova je krajský dotační program, který se skládá ze tří dotačních titul. Program cílený na podporu obcí do 5 tisíc obyvatel s tím, že v letošním roce jsme zaznamenali obrovský nárůst podaných projektů ve výši 167, ale my jsme mohli podpořit jen 87. Předpokládáme, že v průběhu roku ještě navýšíme tento program a uspokojíme i náhradníky.”

      Evropské peníze pomohou obcím s přípravou projektů

      Moravskoslezský kraj pokračuje v rozdělování financí z Operačního programu Spravedlivá transformace a podpoří dalších 10 obcí částkou 13,7 milionu korun. Obce mohou využít takzvané Vouchery pro veřejný sektor například na projektovou dokumentaci revitalizací budov, modernizaci sběrných dvorů nebo instalaci fotovoltaiky. Mezi podpořenými projekty je například přeměna brownfieldu v Osoblaze na dům s pečovatelskými byty či revitalizace hasičské zbrojnice v Pazderně.

      Andrej Harmečko, ředitel Černá kostka p. o.: Černá kostka se může začít stavět

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pořad pokračuje rozhovorem ve studiu. Mým hostem je Andrej Harmečko, ředitel příspěvkové organizace Černá kostka. Dobrý den, vítejte u nás.

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Hermečko, projekt Černé kostky se připravuje už od roku 2004. Co rozhodlo o jeho realizaci právě teď?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: V této chvíli je to v podstatě technikálie. Nicméně ten projekt byl obnoven v roce 2018. To znamená, že se ten projekt připravuje už pět let. My jsme měli začít stavbu už na podzim minulého roku. Nicméně jeden z účastníků výběrového řízení podal námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A to, že začínáme právě teď, znamená, že tento úřad ty námitky zamítl a potvrdil správnost rozhodnutí Moravskoslezského kraje. Takže jsme moc rádi a předpokládáme, že stavba se začne odvíjet co nejdříve, to znamená příští měsíc, třeba.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Od roku 2018 se znovu začal obnovovat projekt. Kolik změn, jestli se to dá vyčíslit, jste museli udělat?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: No tak asi bylo jasné, že když ten projekt navrhoval v roce 2004 a ten svět se nějakým způsobem mění a ty potřeby se mění a ty poznatky toho, jak se potřebujeme posunout jako kraj nebo obyvatelé tohoto kraje, nabývají nějaké aktuálnosti, tak samozřejmě i ten obsah té černé kostky se musel změnit. To znamená, on se posouvá od takové té klasické transakční služby knihovny, kdy přijdete, půjčíte si knihu, vrátíte knihu a podobně k mnoha dalším službám zaměřeným na uživatele. Tím pádem vznikla celá řada nových prostor, ten prostor se celý otevřel, abychom do toho byli schopni vložit celou řadu služeb, které nějakým způsobem reprezentují naši potřebu poznávat moderní technologie a podobně.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Můžete více rozvinout, co vlastně všechno v roce 2027 lidé objeví v Černé kostce?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: Tak kromě klasické knihovny, špičkové knihovny, která má svůj digitální čas, samozřejmě a svoji fyzickou část. Ten prostor je otevřen hlavně vzdělávání. V dnešní době, když ten svět v podstatě sprintuje kolem nás a člověk se dost špatně orientuje, jeden den si přečtete v novinách, že když nepochopíte AI, tak vás propustí z práce a všechny tady ty typy informací musíte nějak zpracovat. My jsme se v Černé kostce snažili na toto reagovat. My z toho chceme udělat prostor, který nějakým způsobem vám pomůže se zorientovat v tom dynamickém světě těch technologií a vlastně obecně i společenských věd. A kromě toho, že si půjčíte tu knihu, jak jsem již zmínil, tak určitě můžete navštívit celou řadu vzdělávacích programů, které si můžete nastavit podle toho, jak máte čas. To znamená, kostka se bude snažit mít otevřeno i mimo vaši dobu, kdy jste v zaměstnání nebo ve škole a v rámci těch nějakých témat, které chceme zpracovávat, tak samozřejmě jsou ty technologie, je to životní prostředí, udržitelnost, jsou to média, kreativní prostředí, služby a podobně.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Černá kostka napovídá, že to opravdu bude černá kostka. Odkryjte trošičku víc. Co se za ním skrývá, za tím architektonickým návrhem?

      Andrej Harmečko, ředitel, Černá kostka p. o.: Jak jsem řekl o tom posunutí. V podstatě šlo o to, že původně to bylo koncipováno jako obrovská knihovna, to znamená celá řada regálů různých, v podstatě jako když si představíte archiv. My jsme to celé otevřeli. Je tam řada studoven, vzdělávacích místností, potkávacích prostor, coworking. Dokonce na střeše je místo pro jeviště a hlediště pro 120 lidí. To znamená počítáme s uměním, s kulturou a podobně. Toto je ta moderní Černá kostka, která nás čeká.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane Harmečko, já vám děkuji za rozhovor a vám děkuji za pozornost. Dnešní pořad končí, mějte se hezky a uvidíme se u dalšího tématu.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/moravskoslezsky-expres/moravskoslezsky-expres-20-03-2025-17-14