

Dobrý den u sledování MS expresu, jsme rádi, že jste si na něj udělali čas.
MS kraj spolupracuje na rozvoji vodíku s Polskem
MS kraj bude na rozvoji vodíkových technologií intenzivně spolupracovat s polskou stranou. Potvrdili to zástupci obou zemí na společném vodíkovém workshopu v Ostravě. Krajská podpora vodíku tedy nadále pokračuje.
Česká republika není příliš ambiciózní, co se využití vodíku týká, proto se náš kraj rozhodl využít možnost financování z Euroregionu Silesia a spolupracovat s polskou stranou.
Lukáš Adámek, projektový manažer, MS Vodíkový Klastr: „Chceme propojit aktéry na úrovni tvorby strategií a vizí, abychom mohli podpořit rozvoj přeshraničního podnikání v oblasti technologií vodíku. Polská strana na regionu Silesia, což je město Rybník, se aktivně zapojuje do akademického sektoru vodíkové technologie. To znamená, že už má nějaké studijní programy. V tomto se určitě můžeme inspirovat. Má plničku, má vize v dopravě, ve které my zatím trošku pokulháváme. Takže je tam opravdu co si předat.“
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Vodík jako takový je palivo budoucnosti a každé zkušenosti, které někde vzniknou, a sdílení těchto zkušeností je dobré. Já budu samozřejmě první, kdo bude apelovat na to, abychom se už v rámci Green Dealu přestali bavit o barvě vodíku, ale pojďme se bavit jenom o vodíku. Protože ta barva vodíku nám celkem svazuje ruce, abychom mohli dělat projekty, které by byly smysluplné. Ale bohužel ta cena je taková, že by tyto projekty nedopadly. Proto jsem rád, že dnes ten workshop je a zkusíme si tyto zkušenosti vyměnit. Vodíku se samozřejmě nebráníme, akorát musíme ten pohled trošičku změnit, protože pokud si budeme hrát pouze na zelený vodík, tak určitě tady v kraji dlouho ještě nebude.“
Město Rybnik je vzorem v Polsku a touží po založení Vodíkového klastru, který v našem kraji už funguje.
Ewelina Wloch, vedoucí Odboru nových technologií, město Rybnik: „Pokud jde o vodík, je Rybnik lídrem v Polsku. U nás nejde jen o dopravu či vodíkové stanice, ale jdeme dál, například vzděláváním mládeže.“
Wojciech Kiljanczyk, místostarosta Rybnika: „Chceme spolupracovat, chceme u vás získat kontakty a inspirovat se vaším Vodíkovým klastrem.“
Náš kraj zase může po polském vzoru zlepšit vodíkové propojení mezi firmami a vysokými školami.
Protipovodňová ochrana Nových Heřminov
Ve čtvrtek 17. dubna proběhlo v Nových Heřminovech setkání občanů se zástupci Povodí Odry, ministerstva a kraje. Diskutovalo se o plánované výstavbě přehrady a protipovodňové ochraně. Povodí Odry nabídlo obci pomoc s novým územním plánem. V části Kunov začnou přípravy příští rok a navážou na dřívější projekty. Klíčovým momentem bude referendum, které se uskuteční 26. dubna 2025 a rozhodne o dalším postupu.
Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry, s. p.: “Protipovodňová ochrana obce bude tvořena hrázemi kolem vodního toku, ty budu řešit zpět vzdutí nádrže a obec bude chráněna před tisíciletou vodou, zbytek obce bude chráněn hrázemi na úroveň stoleté povodně. Myslím si, že diskuse byla celkem o objektivních důvodech proč navrhujeme právě toto řešení. Maličko jsme očekávali také diskuzi k pozemkům, ale toto téma nebylo ze strany občanů diskutováno.”
Využití umělé inteligence ve firmách
Digitalizace a zelená transformace. Dvě slova, která zásadně mění pracovní trh v Moravskoslezském kraji. Projekt TRAUTOM – Kompetence pro 21. století, za kterým stojí Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, pomáhá lidem najít nové uplatnění ve světě, kde technika a udržitelnost hrají hlavní roli.
Cílem je rekvalifikace zaměstnanců z ohrožených profesí a zvyšování kvalifikace těch, kteří chtějí držet krok s dobou. Projekt je reakcí na potřeby firem i proměnu regionu a spolu s firmami připravuje MS pakt zaměstnanosti takzvané transformační plány.
Martin Navrátil, ředitel, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti: Jeden z těch nejaktuálnějších požadavků je vzdělávání zaměstnanců v oboru umělé inteligence. Máme specialitu, který doporučí, které oblasti je třeba ve firmě rozvíjet.”
Jde o to, jak smysluplně zapojit umělou inteligenci do stávajících firemních procesů tak, aby zvýšila efektivitu, kvalitu i rychlost práce. Nejde o technologii pro technologii, ale o konkrétní využití ve všech možných oblastech.
V Jablunkově vyrůstá nový sportovní areál
Nejvýchodnější střední škola v České republice se nachází v Jablunkově. Kromě kvalitního vzdělávání nabízí i moderní zázemí, které bude brzy ještě vylepšeno o nový sportovní areál. Buduje se v bezprostřední blízkosti školy a k dispozici bude už od začátku příštího školního roku.
SŠ Jablunkov vyučuje učební obory Automechanik a Opravář a také maturitní obory IT v průmyslu a Doprava a logistika. Budova školy je sto let stará, stejně tak původní školní hřiště. Zatímco budova prošla několikrát rekonstrukcí, hřiště už bylo v havarijním stavu.
Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: „Dnes již neslouží svým účelům, už jsme potřebovali rekonstrukci. Viděl to i náš zřizovatel a tak jsme dostali ke 100 letům školy tento krásný dárek. Bude tady samozřejmě základní hřiště, kde se dá hrát malý fotbal, basket, nohejbal, volejbal s patřičnými plotovými prvky, aby neutíkaly míče. Ale taky i workout, nízkolanové aktivity, běh.“
Jablunkovská střední škola si zadala výstavbu hřiště na klíč včetně workoutových prvků.
Oliver Bury, obchodní ředitel realizační firmy: „Nejdřív ze všeho musíme zdemolovat všechny věci, které tady stojí, kde byla původní dráha. Teď následují zemní práce, to znamená připravení podkladu, kde my vylijeme povrch. Je to granulát, pryžový povrch, na kterém potom sportovci budou moci běhat, hrát veškeré míčové hry, badminton, tenis. Poté osadíme hřiště workoutovými prvky. My jako generální zhotovitel taktéž workoutové prvky vyrobíme. My jsme pouze dostali projektovou dokumentaci, to znamená zadání. Jediné, co jsme chtěli změnit, je samozřejmě ten workout, poněvadž to bylo z klasické oceli a my tím, že vyrábíme nerezová dětská hřiště, tak jsme si řekli, že bude fajn vzít a zaměnit klasický ocelový workout za nerezový, aby to tady lidem vydrželo co nejvíc a hlavně to měli bezúdržbové.“
Nový sportovní areál bude perlou nejen školy, ale celého Jablunkova.
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: „Můžeme děkovat Moravskoslezskému kraji za to, že na nás myslí, přestože jsme tady nejvýchodnější region kraje, celé České republiky. Je to pro mě dobrá zpráva, že vlastně ty děti vyvedeme od těch mobilů a budou se trošku družit fyzicky, nejenom po těch internetových stránkách a na dalších sociálních sítích.“
Celková investice do nového hřiště v Jablunkově činí 15,6 milionů a hradí ji MS kraj. Dalším krokem v modernizaci střední školy bude revitalizace nádvoří.
Tolik deset minut z dění v MS kraji, děkujeme za pozornost a mějte pohodové dny, pokud možno s Polarem.
Redakčně upraveno / zkráceno.