Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • HLUČÍN KOUPIL OD HEIMSTADEN 53 BYTOVÝCH DOMŮ S 527 BYTY NA SÍDLIŠTI OKD
  • OPAVA PŘEDSTAVILA BUDOUCÍ PODOBU A VYUŽITÍ BREDY, MĚLA BY BÝT SOBĚSTAČNÁ
  • V MÁRNICI ZA KOSTELEM SV. MARKA V HEŘMANICÍCH VZNIKLO MUZEUM HISTORIE
  • SBOR PERMONÍK VYHRÁL NA MEZ. FESTIVALU SBOROVÉHO ZPĚVU V NĚMECKÉM CHEMNITZ
  • HOSPIC A CHARITA FRÝDEK-MÍSTEK ZÍSKALY CENU KVALITY ZA VYSOKOU ÚROVEŇ SLUŽEB
  • NÁDRAŽÍ OSTRAVA-SVINOV PROJDE V ROCE 2026 REKONSTRUKCÍ
  • KŘIŽOVATKA MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE ZAČÍNÁ PŘESTAVOVAT NA RONDEL
  • DOBROVOLNÍ HASIČI V HAVÍŘOVĚ UPOZORNILI NA NEDOSTATEK LIDÍ V JEDNOTKÁCH
  • EXPOZICE BESKYDY, PŘÍRODA A LIDÉ STÁLE LÁKÁ NÁVŠTĚVNÍKY DO MUZEA BESKYD
  • SLEZSKÉ DIVADLO V OPAVĚ OSLAVÍ 220 LET, NABÍDNE HVĚZDNÉ TITULY I NOVINKY
  • DÁRCI VĚNOVALI KRNOVU VE SBÍRCE PO POVODNÍCH 13 MILIONŮ KORUN, UŽ SE INVESTUJÍ
  • VÍTR V OSTRAVĚ-MARIÁNSKÝCH HORÁCH POŠKODIL STŘECHU DOMOVA PRO SENIORY IRIS
  • V ZOO OSTRAVA SE VYLÍHLO ŠEST MLÁĎAT NANDU PAMPOVÉHO, INFO NA POLAR.CZ
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      18. EY podnikatelem MS kraje je Brainmarket

      Jiří Votava, zakladatel společnosti BrainMarket, obdržel titul EY Podnikatel roku 2024 Moravskoslezského kraje. Letošní ročník soutěže nese záštitu prezidenta České republiky Petra Pavla.

      V soutěži EY podnikatel roku 2024 letos v Česku bojuje o vítězství více než 100 firem. Podnikatele roku Moravskoslezského kraje vybírala odborná porota z 6 firem, které postoupily do finále.

      Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY ČR: “O vítězi rozhoduje odborná porota složená výhradně z bývalých vítězů soutěže na té celonárodní úrovni a rozhodují podle celosvětově platných kritérií, ta jsou úplně všude stejná a jejich hlavním kritériem je tvorba dlouhodobé hodnoty. MS kraj je tradičně velmi dobře zastoupený v té naší soutěži a je to zase průřez neuvěřitelnou škálou celých odvětví.”

      Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “MS kraj je centrem inovací a podporuje podnikatelskou sféru dlouhodobě. Přes osm let poskytujeme finanční dotace podnia. subjektům jak začínajícím, tak i těm existujícím a věřím, že spolupráce bude probíhat nadále.”

      Vítězem 18. ročníku soutěže EY podnikatel roku Moravskoslezského kraje se stal Jiří Votava, zakladatel firmy BrainMarket. Firma se zaměřuje na oblast výroby a prodeje doplňků stravy, bio potravin a dalších vědecky ověřených produktů. Klíčovým momentem pro firmu bylo v roce 2017 uvedení vlastního produktu zaměřeného na hormonální rovnováhu.

      Tomáš Černý, finanční ředitel, BrainMarket: “Když tady byl prezentována kritéria, tak jsme se všude viděli, ale konkurence byla velká, velmi si ocenění vážíme.”

      Celostátní finále soutěže EY podnikatel roku proběhne začátkem března v Praze. Vítěz pak postoupí do světového finále, které se uskuteční v Monaku.

      Opava se dočká kompletního silničního okruhu

      Začala výstavba další části jižního obchvatu Opavy. Nový úsek, který propojí ulice Hradecká a Olomoucká, měří přes dva kilometry a jeho cena dosahuje 381 milionů korun bez DPH. Řidiči by se po něm měli projet do konce roku 2026. Celý okruh má být dokončen v roce 2029.

      Centrem Opavy denně projede kolem 18 tisíc aut. Dopravě už výrazně ulevil severní obchvat města, který je kompletní. Z jižního obchvatu je v provozu jeden úsek a poklepáním na základní kámen před několika dny začala stavba druhého.

      Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Ona je opravdu specifická, specifické město, že se sem sjíždí de facto ze 6 směrů 3 silnice I. třídy a střetávají se v tom samotném městě. Je potřeba propojit ty silnice mezi sebou, samozřejmě v tuto chvíli ta auta musí zajíždět do města.”

      Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Infrastukturální stavby vymístí většinu tranzitní dopravy z centra města. Opavě se velmi významně uleví, protože se tady těch silnic I. třídy kříží více než jinde v kraji."

      Obchvat odvede tranzitní dopravu mimo centrum města a jeho dominantním prvkem bude čtyřramenná okružní křižovatka s poloměrem 25 metrů.

      Jan Hýzl, technický ředitel realizátora stavby: “Stavba není zcela technicky náročná, jedná se o více jak 2 km hlavní trasy, na stavbu dovezeme 250 tisíc kubík násypové zeminy, protože celá stavba je v násypu a součástí stavby je 5 mostních objektů."

      Do uceleného okruhu obchvatů v Opavě, který zatím nemá žádné jiné město v Česku, bude chybět už jen úsek Olomoucká – Bruntálská. Zahájení stavby se plánuje na rok 2027. Celý silniční okruh Opavy plánuje Ředitelství silnic a dálnic dokončit v roce 2029.

      Do MS kraje míří 750 milionů na rozvoj vodíku

      750 milionů korun je v rámci operačního programu Spravedlivé transformace připraveno pro rozvoj vodíkových technologií v našem kraji. Na členské schůzi Vodíkové klastru MS kraje jeho členové mimo jiné řešili, které projekty budou těmito penězi podpořeny.

      Cílem vodíkového úsilí v našem regionu je využívat vodík v co nejvíce oblastech průmyslu a v dopravě. Problémem je, že výroba vodíku je stále velmi drahá, a proto MS kraj zažádal Evropskou unii o výjimku, aby mohl vyrábět vodík nejen z alternativních zdrojů energie.

      Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tato žádost odešla, ale budeme se tomu více věnovat, protože nemůžeme určitě tady pracovat jenom se zeleným vodíkem, ale s vodíkem, který tady je a vůbec ho nebarví. Takže my budeme řešit ty projekty na vodík a nebudeme se dívat, jakou má barvu. A jestliže zjistíme, že tyto projekty na jinou barvu než zelený nejdou, tak asi budeme muset vodík v kraji ukončit, ale tomu já nevěřím. Prostě ta unie se musí trošičku tím myšlením změnit a já věřím tomu, že budeme dál pokračovat a rozvíjet ty vodíkové technologie.“

      Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií Ostrava: „V tuto chvíli pojďme zapomenout na to, že existuje vůbec nějaké barevné dělení vodíku. Pojďme si říct, že vodík je potřeba vyrobit jakýmkoliv způsobem, tak abychom vodíkové technologie byli schopni podpořit a rozvíjet. A následně můžeme pak tu optiku dále zpřísňovat a můžeme se dostat až k tomu obnovitelnému. Ten současný postup, který jde od toho zeleného vodíku, který je ale v tuhle chvíli nejdražší, k tomu nejlevnějšímu, který vzniká jako nějaká frakce z chemického promyslu, si nemyslím, že je úplně správná cesta pro MS kraj.“

      Plánovaná finanční injekce by mohla vývoj vodíkových technologií směrem k realizaci Vodíkového údolí v Ostravě významně posunout.

      Zdeněk Vomočil, předseda Vodíkového klastru MS kraje: „Pro MS kraj v rámci operačního programu Spravedlivá transformace je přislíben balík ve výši asi 750 milionů korun, s tím, že ho chceme použít právě na ty pilotní projekty a v rámci členské schůze a jednání s členy připravujeme vhodné výzvy k tomu, aby byly účelně rozděleny a pokryly hlavně celou škálu vodíkových projektů, to znamená od výroby až po spotřebu.“

      V kraji vzniká řada vodíkových projektů, které se už brzy přiblíží praxi.

      Zdeněk Gróman, majitel, Hagemann: „Naše společnost před několika lety požádala o dotační projekt na vodíkové auto do 3,5 tuny na obslužnost a čištění komunikací ve městech a rozvoz zboží v centru měst. Jsme teď v třetím roce a asi příští měsíc představíme jeden hotový výrobek, který je na podvozku a bude mít skříňovou nástavbu na vodíkový pohon.“

      V roce 2030 už by se v našem kraji měl vodík využívat v komunální oblasti a v dopravě a také v menších průmyslových projektech.

      Na Střední škole prof. Matějčka vzniká nové gastrocentrum

      Střední škola profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě vzdělává zdravé i handicapované žáky. Zázemí školy se výrazně vylepší vybudováním nového gastrocentra, které slavnostně zahájí svůj provoz už na začátku příštího školního roku.

      Gastroobory na SŠ profesora Matějčka zatím mají své zázemí na pracovišti v Klimkovicích, které je už ale nevyhovující. Nové moderní gastrocentrum vzniká přímo v areálu školy v Porubě.

      Ivana Jírů, ředitelka SŠ prof. Zd. Matějčka: „Přimělo mě k tomu to, že jsem viděla řadu gastrocenter na různých školách a když jsem tady nastoupila, tak tady takové zázemí žáci neměli. V šuplíku bývalého ředitele ležela nějaká studie, kterou jsem si přečetla. Nadchla jsem se pro tu myšlenku, že by i tato škola měla krásné gastrocentrum, ve kterém se budou vzdělávat žáci na moderních přístrojích a budou mít prostě to, co dnešní doba vyžaduje, to znamená bezbariérové pracoviště, na kterém se naučí to, co potřebují pro svou další praxi.“

      Nové gastrocentrum bude patřit mezi nejmodernější školní zařízení v republice.

      Richard Mráček, zástupce ředitelky pro praktické vyučování: „Budují se tam od základu veškeré sociální zařízení, jak pro stávající kuchyň, pro stávající kuchaře, pro zaměstnance kuchyně, nové sklady a především nová pracoviště právě pro ty obory cukrář, cukrářské práce, potravinářská výroba a obor pekař. Budou tady mít žáci i pracoviště, budou tady mít i multimediální učebnu, budou tady mít prostě všechno. Bude tady expedice hotových výrobků, které se tady budou expedovat. No, bude to, jak říkám, od a až do Z.“

      Výstavba je o to komplikovanější, že musí probíhat za chodu školy.

      Petr Krejsa, vedoucí projektového týmu: „Zakázka je v hodnotě 29,5 milionů korun. Konečný termín je 180 dnů od předání staveniště. A de facto 9. 9. jsme zahájili stavební práce. Máme prostavěnu zhruba jednu třetinu nákladů. Jenom pro zajímavost, za leden bylo prostavěno 4,5 milionů korun, což svědčí o maximálně intenzivních pracích. Takže ty skluzy, které nastaly loni, tak teďka maximálně doháníme.“

      Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Zde se pohybujeme kolem 70 milionů korun, včetně DPH, přičemž samotná stavba vycházejí na 36 milionů korun. Ty stavební úpravy, gastrovybavení je potom zhruba 27 milionů korun. Interiérové vybavení 2,6 mil. a pak tam jsou nějaké ostatní náklady. Takže celkově se pohybujeme v řádu 69 milionů korun s tím, že v tomto případě je financování pouze z MS kraje.“

      Samozřejmostí nového gastrocentra bude jeho bezbariérovost.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Moravskoslezský expres
      27. února 2025, 17:14

      18. EY podnikatelem MS kraje je Brainmarket

      Jiří Votava, zakladatel společnosti BrainMarket, obdržel titul EY Podnikatel roku 2024 Moravskoslezského kraje. Letošní ročník soutěže nese záštitu prezidenta České republiky Petra Pavla.

      V soutěži EY podnikatel roku 2024 letos v Česku bojuje o vítězství více než 100 firem. Podnikatele roku Moravskoslezského kraje vybírala odborná porota z 6 firem, které postoupily do finále.

      Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY ČR: “O vítězi rozhoduje odborná porota složená výhradně z bývalých vítězů soutěže na té celonárodní úrovni a rozhodují podle celosvětově platných kritérií, ta jsou úplně všude stejná a jejich hlavním kritériem je tvorba dlouhodobé hodnoty. MS kraj je tradičně velmi dobře zastoupený v té naší soutěži a je to zase průřez neuvěřitelnou škálou celých odvětví.”

      Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: “MS kraj je centrem inovací a podporuje podnikatelskou sféru dlouhodobě. Přes osm let poskytujeme finanční dotace podnia. subjektům jak začínajícím, tak i těm existujícím a věřím, že spolupráce bude probíhat nadále.”

      Vítězem 18. ročníku soutěže EY podnikatel roku Moravskoslezského kraje se stal Jiří Votava, zakladatel firmy BrainMarket. Firma se zaměřuje na oblast výroby a prodeje doplňků stravy, bio potravin a dalších vědecky ověřených produktů. Klíčovým momentem pro firmu bylo v roce 2017 uvedení vlastního produktu zaměřeného na hormonální rovnováhu.

      Tomáš Černý, finanční ředitel, BrainMarket: “Když tady byl prezentována kritéria, tak jsme se všude viděli, ale konkurence byla velká, velmi si ocenění vážíme.”

      Celostátní finále soutěže EY podnikatel roku proběhne začátkem března v Praze. Vítěz pak postoupí do světového finále, které se uskuteční v Monaku.

      Opava se dočká kompletního silničního okruhu

      Začala výstavba další části jižního obchvatu Opavy. Nový úsek, který propojí ulice Hradecká a Olomoucká, měří přes dva kilometry a jeho cena dosahuje 381 milionů korun bez DPH. Řidiči by se po něm měli projet do konce roku 2026. Celý okruh má být dokončen v roce 2029.

      Centrem Opavy denně projede kolem 18 tisíc aut. Dopravě už výrazně ulevil severní obchvat města, který je kompletní. Z jižního obchvatu je v provozu jeden úsek a poklepáním na základní kámen před několika dny začala stavba druhého.

      Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Ona je opravdu specifická, specifické město, že se sem sjíždí de facto ze 6 směrů 3 silnice I. třídy a střetávají se v tom samotném městě. Je potřeba propojit ty silnice mezi sebou, samozřejmě v tuto chvíli ta auta musí zajíždět do města.”

      Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Infrastukturální stavby vymístí většinu tranzitní dopravy z centra města. Opavě se velmi významně uleví, protože se tady těch silnic I. třídy kříží více než jinde v kraji."

      Obchvat odvede tranzitní dopravu mimo centrum města a jeho dominantním prvkem bude čtyřramenná okružní křižovatka s poloměrem 25 metrů.

      Jan Hýzl, technický ředitel realizátora stavby: “Stavba není zcela technicky náročná, jedná se o více jak 2 km hlavní trasy, na stavbu dovezeme 250 tisíc kubík násypové zeminy, protože celá stavba je v násypu a součástí stavby je 5 mostních objektů."

      Do uceleného okruhu obchvatů v Opavě, který zatím nemá žádné jiné město v Česku, bude chybět už jen úsek Olomoucká – Bruntálská. Zahájení stavby se plánuje na rok 2027. Celý silniční okruh Opavy plánuje Ředitelství silnic a dálnic dokončit v roce 2029.

      Do MS kraje míří 750 milionů na rozvoj vodíku

      750 milionů korun je v rámci operačního programu Spravedlivé transformace připraveno pro rozvoj vodíkových technologií v našem kraji. Na členské schůzi Vodíkové klastru MS kraje jeho členové mimo jiné řešili, které projekty budou těmito penězi podpořeny.

      Cílem vodíkového úsilí v našem regionu je využívat vodík v co nejvíce oblastech průmyslu a v dopravě. Problémem je, že výroba vodíku je stále velmi drahá, a proto MS kraj zažádal Evropskou unii o výjimku, aby mohl vyrábět vodík nejen z alternativních zdrojů energie.

      Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Tato žádost odešla, ale budeme se tomu více věnovat, protože nemůžeme určitě tady pracovat jenom se zeleným vodíkem, ale s vodíkem, který tady je a vůbec ho nebarví. Takže my budeme řešit ty projekty na vodík a nebudeme se dívat, jakou má barvu. A jestliže zjistíme, že tyto projekty na jinou barvu než zelený nejdou, tak asi budeme muset vodík v kraji ukončit, ale tomu já nevěřím. Prostě ta unie se musí trošičku tím myšlením změnit a já věřím tomu, že budeme dál pokračovat a rozvíjet ty vodíkové technologie.“

      Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií Ostrava: „V tuto chvíli pojďme zapomenout na to, že existuje vůbec nějaké barevné dělení vodíku. Pojďme si říct, že vodík je potřeba vyrobit jakýmkoliv způsobem, tak abychom vodíkové technologie byli schopni podpořit a rozvíjet. A následně můžeme pak tu optiku dále zpřísňovat a můžeme se dostat až k tomu obnovitelnému. Ten současný postup, který jde od toho zeleného vodíku, který je ale v tuhle chvíli nejdražší, k tomu nejlevnějšímu, který vzniká jako nějaká frakce z chemického promyslu, si nemyslím, že je úplně správná cesta pro MS kraj.“

      Plánovaná finanční injekce by mohla vývoj vodíkových technologií směrem k realizaci Vodíkového údolí v Ostravě významně posunout.

      Zdeněk Vomočil, předseda Vodíkového klastru MS kraje: „Pro MS kraj v rámci operačního programu Spravedlivá transformace je přislíben balík ve výši asi 750 milionů korun, s tím, že ho chceme použít právě na ty pilotní projekty a v rámci členské schůze a jednání s členy připravujeme vhodné výzvy k tomu, aby byly účelně rozděleny a pokryly hlavně celou škálu vodíkových projektů, to znamená od výroby až po spotřebu.“

      V kraji vzniká řada vodíkových projektů, které se už brzy přiblíží praxi.

      Zdeněk Gróman, majitel, Hagemann: „Naše společnost před několika lety požádala o dotační projekt na vodíkové auto do 3,5 tuny na obslužnost a čištění komunikací ve městech a rozvoz zboží v centru měst. Jsme teď v třetím roce a asi příští měsíc představíme jeden hotový výrobek, který je na podvozku a bude mít skříňovou nástavbu na vodíkový pohon.“

      V roce 2030 už by se v našem kraji měl vodík využívat v komunální oblasti a v dopravě a také v menších průmyslových projektech.

      Na Střední škole prof. Matějčka vzniká nové gastrocentrum

      Střední škola profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě vzdělává zdravé i handicapované žáky. Zázemí školy se výrazně vylepší vybudováním nového gastrocentra, které slavnostně zahájí svůj provoz už na začátku příštího školního roku.

      Gastroobory na SŠ profesora Matějčka zatím mají své zázemí na pracovišti v Klimkovicích, které je už ale nevyhovující. Nové moderní gastrocentrum vzniká přímo v areálu školy v Porubě.

      Ivana Jírů, ředitelka SŠ prof. Zd. Matějčka: „Přimělo mě k tomu to, že jsem viděla řadu gastrocenter na různých školách a když jsem tady nastoupila, tak tady takové zázemí žáci neměli. V šuplíku bývalého ředitele ležela nějaká studie, kterou jsem si přečetla. Nadchla jsem se pro tu myšlenku, že by i tato škola měla krásné gastrocentrum, ve kterém se budou vzdělávat žáci na moderních přístrojích a budou mít prostě to, co dnešní doba vyžaduje, to znamená bezbariérové pracoviště, na kterém se naučí to, co potřebují pro svou další praxi.“

      Nové gastrocentrum bude patřit mezi nejmodernější školní zařízení v republice.

      Richard Mráček, zástupce ředitelky pro praktické vyučování: „Budují se tam od základu veškeré sociální zařízení, jak pro stávající kuchyň, pro stávající kuchaře, pro zaměstnance kuchyně, nové sklady a především nová pracoviště právě pro ty obory cukrář, cukrářské práce, potravinářská výroba a obor pekař. Budou tady mít žáci i pracoviště, budou tady mít i multimediální učebnu, budou tady mít prostě všechno. Bude tady expedice hotových výrobků, které se tady budou expedovat. No, bude to, jak říkám, od a až do Z.“

      Výstavba je o to komplikovanější, že musí probíhat za chodu školy.

      Petr Krejsa, vedoucí projektového týmu: „Zakázka je v hodnotě 29,5 milionů korun. Konečný termín je 180 dnů od předání staveniště. A de facto 9. 9. jsme zahájili stavební práce. Máme prostavěnu zhruba jednu třetinu nákladů. Jenom pro zajímavost, za leden bylo prostavěno 4,5 milionů korun, což svědčí o maximálně intenzivních pracích. Takže ty skluzy, které nastaly loni, tak teďka maximálně doháníme.“

      Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Zde se pohybujeme kolem 70 milionů korun, včetně DPH, přičemž samotná stavba vycházejí na 36 milionů korun. Ty stavební úpravy, gastrovybavení je potom zhruba 27 milionů korun. Interiérové vybavení 2,6 mil. a pak tam jsou nějaké ostatní náklady. Takže celkově se pohybujeme v řádu 69 milionů korun s tím, že v tomto případě je financování pouze z MS kraje.“

      Samozřejmostí nového gastrocentra bude jeho bezbariérovost.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/moravskoslezsky-expres/moravskoslezsky-expres-27-02-2025-17-14