Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Největší projekty detailně rozebral seminář
  • Tříkrálová sbírka přinesla velké překvapení
  • Výstava připomíná devadesátiny kina

Největší projekty detailně rozebral seminář

Největší investiční akce letošního roku představilo město zastupitelům na semináři. Prohlédnout si mohli detaily devíti projektů a jejich financování. Účastníci si mohli vybrat, zda se prezentace zúčastní přímo v aule radnice nebo formou videokonference.

Semináře pro zastupitele k nejdůležitějším investičním projektům začalo vedení města svolávat v tomto volebním období. Cílem je poskytnout detailní informace o záměrech, do kterých se město chystá investovat nejvíce prostředků. Letos je to zejména do bydlení, tedy do zateplení dvou bytových domů, rekonstrukce domu K Archivu a zasíťování lokality v Žilině pro výstavbu rodinných domů. Zastupitelé si mohli seminář vyslechnout formou videokonference, nebo přímo v aule radnice, kam dorazilo 10 z nich.

Jaroslav Kotas (KSČM), zastupitel Nového Jičína: “Podrobnější informace, kolik co bude stát, jaký je termín realizace, to teď nevím. Takže s tímto jdu na ten seminář, abych se dozvěděl podrobnosti. Určitě jsou tam důležité věci, jako rekonstrukce bývalého domu sester, bytových domů, jeden je zrovna u nás v Loučce na Jičínské.”

Emil Adámek (Piráti), zastupitel Nového Jičína: “Je to obecně o tom získat informace o tom, do čeho se bude investovat, i s ohledem na dopady kovidu, nevíme ještě úplně, jak to ovlivní rozpočet, nicméně schvaloval se úvěr, který by měl být určený na pokrytí některých investičních akcí., takže uvidím.”

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Celkově mě zajímají všechny investice, které se chystají v budoucích letech. To by mělo zajímat každého zastupitele. Samozřejmě jsem zvědavý zejména na to, co bude s domem sester, případně s pozemky v Žilině, které se nabízí občanům nebo jestli se někam posuneme s prodejem pozemků na Dolní bráně.”

Obsahem semináře bylo 9 akcí. Kromě již mnohokrát zmiňovaných projektů do bydlení je to také investice za 26 a půl milionu korun do tepelného hospodářství.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dokončujeme revitalizaci pěti kotelen plus teplovodního zařízení na ulici Jičínské. Další velkou akcí je dokončení propojení cyklostezky směrem na Čerťák a nesmíme zapomenout na přístavbu Střediska volného času Fokus.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to akce s názvem Nové multifunkční klubovny ve Středisku volného času Fokus. V podstatě se jedná o nadstavbu nad současným vstupním prostorem. Tam by mělo vzniknout nové patro, kde bude nový sál, který bude moct být použitý i jako tělocvična, zároveň tam budou klubovny, kuchyňka a nová terasa.”

Nadstavba Fokusu vyjde zhruba na 16 milionů korun, radnice má přislíbenou dotaci téměř v 90 procentní výši. Dvacet milionů korun z rozpočtu města si vyžádá nutné zajištění statiky levého křídla přístavby Beskydského divadla. Letos také začne příprava rekonstrukce hřiště u základní školy na Dlouhé ulici.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náklady se vyšplhaly na 21,5 milionu korun, nicméně 70 procent by mělo být vráceno z dotace. Pokud tuto dotaci nezískáme, tak do této investice letos nepůjdeme. Momentálně čekáme na výsledek.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Všechny, projekt, které jsou překládané v rámci semináře, již mají zahájenou projektovou přípravu, respektive některé ukončenou, mají vydáno stavební povolení a mají zpracovanou projektovou dokumentaci pro realizaci. U některých se projekt dokončuje., ale všechny by měly být stihnutelné v letošním roce. Respektive u těch složitějších projektů, což je bytový dům K Archivu, tak předpokládáme rozložení do dvou let.”

Se všemi devíti projekty se bude moci seznámit i veřejnost, vypublikovány budou na webových stránkách města.

---

Tříkrálová sbírka přinesla velké překvapení

Tříkrálová sbírka, letos bez koledníků, je u konce. I když poslové s pokladničkami nemohli obcházet domácnosti, výsledek nakonec novojičínskou Charitu překvapil

Letošní Tříkrálová koleda probíhala spíše online formou, lidé mohli na dobročinnou akci přispívat především prostřednictvím virtuální pokladničky. Nicméně Charita rozšířila na různá místa Nového Jičína několik reálných kasiček. Byly například v Azylovém domě, v některých prodejnách a dokonce 4 pokladničky naplnili lidé, kteří přicházeli do Návštěvnického centra.

Výsledné počítání jejich obsahu přineslo překvapení. Téměř 117 tisíc korun.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “S velkým povděkem jsme sledovali, že děvčata z informačního centra nám volaly, ať vyměníme pokladničku, že je zase plná, tak to bylo opravdu příjemné překvapení. Nebo ještě někteří koledníci si vzali pokladničku k sobě a dali vědět svým známým, že u nich pokladnička je.”

Další zapečetěné schránky s logem Tříkrálové sbírky byly na úřadech ve spádových obcích novojičínské Charity v Šenově u Nového Jičína, Kuníně, Bernarticích nad Odrou a Starém Jičíně. V součtu s předběžnými výsledky z virtuální kasičky, což je zatím zhruba 180 tisíc korun, dospěla Charita k této výsledné částce:

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Dohromady celá sbírka k dnešnímu dni nám udělala 497 tisíc korun, což je úplně fantastický výsledek.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Vůbec jsme neočekávali takovou aktivitu lidí, kteří letos museli proto, aby mohli přispět, museli sami něco udělat. Ať už co se týká online přispívání nebo přispívání do pokladniček, které jsme měli různě rozmístěné. Takže určitě velký klobouk dolů a my jako Charita se teď budeme snažit, abychom tu jejich důvěru nezklamali.”

35 procent výtěžku Tříkrálové sbírky putuje standardně na konto Charity Česká republika na mezinárodní projekty, 65 procent se vrací do místa výběru. Peníze v Novém Jičíně opět pomohou například v půjčovně kompenzačních pomůcek, v rámci fondu kroužky nebo fondu humanitární pomoci, prostřednictvím kterého Charita v minulosti podpořila ženu s handicapem nebo nemocnou matku samoživitelku.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Letos bychom se chtěli zasadit o vznik Re-use centra, to znamená rozšířit působnost šatníku a nábytníku o další položky, jako je například elektronika a podobně. To už nemůžeme nechat jen čistě na dobrovolnících, bude tam potřeba stálého pracovníka, takže do rozjezdu služby bude potřeba trošku větší investice.”

Na projektu charita spolupracuje s městem, bude potřeba najít i větší prostory, do kterých by se přestěhoval právě i charitní šatník.

---

Výstava připomíná devadesátiny kina

Kino Květen promítá filmy už 90 let. Tuto událost si chtělo připomenout projekcí českého filmu, ovšem trvající omezení plány zhatily. Místo toho připravilo výstavu, kterou mohou lidé zatím shlédnout alespoň na webu.

Panelová výstava v interiéru kina připomíná 90 let, které uplynuly od okamžiku, kdy zde mohli sledovat filmy první diváci. Prezentuje dokumenty o výstavbě kina, jeho projekční plány, staré fotografie interiéru, plakáty filmů, které se zde promítaly, a také informace o předchůdcích městského biografu nebo i zmínku o letním kině. Původní představy o oslavách kulatin byly ale jiné.

Marek Grussmann, vedoucí kina Květen: “Měli jsme v plánu to, že kino bude otevřeno pro veřejnost, že se v kině uskuteční pěkná filmová představení, například film Karel z české produkce, který mapuje život Karla Gotta. Bohužel se stalo to, že kino bylo zavřeno z důvodu pandemie covid-19. V současné době jsme alespoň uspořádali k 90. výročí kina výstavu. Část výstavy jsme v lednu zpřístupnili návštěvníkům alespoň na webových stránkách a facebooku kina.”

Z části zveřejněných materiálů se lidé dozvědí, že první diváci navštívili toto kino 25. prosince roku 1930. Nový biograf byl ve městě postaven podle plánů architekta Leo Kammela z Vídně v místě, kde se dříve nacházela část velkého pivovaru, který byl sanován. Místní stavební firma Heinricha Czeike budovu postavila během půl roku.

Radek Polách, autor výstavy: “Velice brzy se se stalo oblíbený místem lidí, návštěvnost se pohybovala kolem 160 tisíc návštěvníků ročně, což byl pěkný příjem i do rozpočtu města.”

Kino fungovalo i v průběhu druhé světové války, promítaly se různé válečné týdeníky, a hned po skončení války bylo jedním z prvních impulsů otevření kina české veřejnosti.

Radek Polách, autor výstavy: “V roce 1969 zde proběhla velká generální rekonstrukce, tu provedl zdejší Okresní stavební podnik, který zčásti změnil interiérové dispozice. Kino po této generální rekonstrukci slouží i nadále.”

Výstavu kino Květen realizovalo ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a Státním okresním archivem. Předpokladem je, že bude uvnitř instalována po celý rok.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
01. února 2021, 16:20

Největší projekty detailně rozebral seminář

Největší investiční akce letošního roku představilo město zastupitelům na semináři. Prohlédnout si mohli detaily devíti projektů a jejich financování. Účastníci si mohli vybrat, zda se prezentace zúčastní přímo v aule radnice nebo formou videokonference.

Semináře pro zastupitele k nejdůležitějším investičním projektům začalo vedení města svolávat v tomto volebním období. Cílem je poskytnout detailní informace o záměrech, do kterých se město chystá investovat nejvíce prostředků. Letos je to zejména do bydlení, tedy do zateplení dvou bytových domů, rekonstrukce domu K Archivu a zasíťování lokality v Žilině pro výstavbu rodinných domů. Zastupitelé si mohli seminář vyslechnout formou videokonference, nebo přímo v aule radnice, kam dorazilo 10 z nich.

Jaroslav Kotas (KSČM), zastupitel Nového Jičína: “Podrobnější informace, kolik co bude stát, jaký je termín realizace, to teď nevím. Takže s tímto jdu na ten seminář, abych se dozvěděl podrobnosti. Určitě jsou tam důležité věci, jako rekonstrukce bývalého domu sester, bytových domů, jeden je zrovna u nás v Loučce na Jičínské.”

Emil Adámek (Piráti), zastupitel Nového Jičína: “Je to obecně o tom získat informace o tom, do čeho se bude investovat, i s ohledem na dopady kovidu, nevíme ještě úplně, jak to ovlivní rozpočet, nicméně schvaloval se úvěr, který by měl být určený na pokrytí některých investičních akcí., takže uvidím.”

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Celkově mě zajímají všechny investice, které se chystají v budoucích letech. To by mělo zajímat každého zastupitele. Samozřejmě jsem zvědavý zejména na to, co bude s domem sester, případně s pozemky v Žilině, které se nabízí občanům nebo jestli se někam posuneme s prodejem pozemků na Dolní bráně.”

Obsahem semináře bylo 9 akcí. Kromě již mnohokrát zmiňovaných projektů do bydlení je to také investice za 26 a půl milionu korun do tepelného hospodářství.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dokončujeme revitalizaci pěti kotelen plus teplovodního zařízení na ulici Jičínské. Další velkou akcí je dokončení propojení cyklostezky směrem na Čerťák a nesmíme zapomenout na přístavbu Střediska volného času Fokus.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to akce s názvem Nové multifunkční klubovny ve Středisku volného času Fokus. V podstatě se jedná o nadstavbu nad současným vstupním prostorem. Tam by mělo vzniknout nové patro, kde bude nový sál, který bude moct být použitý i jako tělocvična, zároveň tam budou klubovny, kuchyňka a nová terasa.”

Nadstavba Fokusu vyjde zhruba na 16 milionů korun, radnice má přislíbenou dotaci téměř v 90 procentní výši. Dvacet milionů korun z rozpočtu města si vyžádá nutné zajištění statiky levého křídla přístavby Beskydského divadla. Letos také začne příprava rekonstrukce hřiště u základní školy na Dlouhé ulici.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náklady se vyšplhaly na 21,5 milionu korun, nicméně 70 procent by mělo být vráceno z dotace. Pokud tuto dotaci nezískáme, tak do této investice letos nepůjdeme. Momentálně čekáme na výsledek.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Všechny, projekt, které jsou překládané v rámci semináře, již mají zahájenou projektovou přípravu, respektive některé ukončenou, mají vydáno stavební povolení a mají zpracovanou projektovou dokumentaci pro realizaci. U některých se projekt dokončuje., ale všechny by měly být stihnutelné v letošním roce. Respektive u těch složitějších projektů, což je bytový dům K Archivu, tak předpokládáme rozložení do dvou let.”

Se všemi devíti projekty se bude moci seznámit i veřejnost, vypublikovány budou na webových stránkách města.

---

Tříkrálová sbírka přinesla velké překvapení

Tříkrálová sbírka, letos bez koledníků, je u konce. I když poslové s pokladničkami nemohli obcházet domácnosti, výsledek nakonec novojičínskou Charitu překvapil

Letošní Tříkrálová koleda probíhala spíše online formou, lidé mohli na dobročinnou akci přispívat především prostřednictvím virtuální pokladničky. Nicméně Charita rozšířila na různá místa Nového Jičína několik reálných kasiček. Byly například v Azylovém domě, v některých prodejnách a dokonce 4 pokladničky naplnili lidé, kteří přicházeli do Návštěvnického centra.

Výsledné počítání jejich obsahu přineslo překvapení. Téměř 117 tisíc korun.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “S velkým povděkem jsme sledovali, že děvčata z informačního centra nám volaly, ať vyměníme pokladničku, že je zase plná, tak to bylo opravdu příjemné překvapení. Nebo ještě někteří koledníci si vzali pokladničku k sobě a dali vědět svým známým, že u nich pokladnička je.”

Další zapečetěné schránky s logem Tříkrálové sbírky byly na úřadech ve spádových obcích novojičínské Charity v Šenově u Nového Jičína, Kuníně, Bernarticích nad Odrou a Starém Jičíně. V součtu s předběžnými výsledky z virtuální kasičky, což je zatím zhruba 180 tisíc korun, dospěla Charita k této výsledné částce:

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Dohromady celá sbírka k dnešnímu dni nám udělala 497 tisíc korun, což je úplně fantastický výsledek.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Vůbec jsme neočekávali takovou aktivitu lidí, kteří letos museli proto, aby mohli přispět, museli sami něco udělat. Ať už co se týká online přispívání nebo přispívání do pokladniček, které jsme měli různě rozmístěné. Takže určitě velký klobouk dolů a my jako Charita se teď budeme snažit, abychom tu jejich důvěru nezklamali.”

35 procent výtěžku Tříkrálové sbírky putuje standardně na konto Charity Česká republika na mezinárodní projekty, 65 procent se vrací do místa výběru. Peníze v Novém Jičíně opět pomohou například v půjčovně kompenzačních pomůcek, v rámci fondu kroužky nebo fondu humanitární pomoci, prostřednictvím kterého Charita v minulosti podpořila ženu s handicapem nebo nemocnou matku samoživitelku.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Letos bychom se chtěli zasadit o vznik Re-use centra, to znamená rozšířit působnost šatníku a nábytníku o další položky, jako je například elektronika a podobně. To už nemůžeme nechat jen čistě na dobrovolnících, bude tam potřeba stálého pracovníka, takže do rozjezdu služby bude potřeba trošku větší investice.”

Na projektu charita spolupracuje s městem, bude potřeba najít i větší prostory, do kterých by se přestěhoval právě i charitní šatník.

---

Výstava připomíná devadesátiny kina

Kino Květen promítá filmy už 90 let. Tuto událost si chtělo připomenout projekcí českého filmu, ovšem trvající omezení plány zhatily. Místo toho připravilo výstavu, kterou mohou lidé zatím shlédnout alespoň na webu.

Panelová výstava v interiéru kina připomíná 90 let, které uplynuly od okamžiku, kdy zde mohli sledovat filmy první diváci. Prezentuje dokumenty o výstavbě kina, jeho projekční plány, staré fotografie interiéru, plakáty filmů, které se zde promítaly, a také informace o předchůdcích městského biografu nebo i zmínku o letním kině. Původní představy o oslavách kulatin byly ale jiné.

Marek Grussmann, vedoucí kina Květen: “Měli jsme v plánu to, že kino bude otevřeno pro veřejnost, že se v kině uskuteční pěkná filmová představení, například film Karel z české produkce, který mapuje život Karla Gotta. Bohužel se stalo to, že kino bylo zavřeno z důvodu pandemie covid-19. V současné době jsme alespoň uspořádali k 90. výročí kina výstavu. Část výstavy jsme v lednu zpřístupnili návštěvníkům alespoň na webových stránkách a facebooku kina.”

Z části zveřejněných materiálů se lidé dozvědí, že první diváci navštívili toto kino 25. prosince roku 1930. Nový biograf byl ve městě postaven podle plánů architekta Leo Kammela z Vídně v místě, kde se dříve nacházela část velkého pivovaru, který byl sanován. Místní stavební firma Heinricha Czeike budovu postavila během půl roku.

Radek Polách, autor výstavy: “Velice brzy se se stalo oblíbený místem lidí, návštěvnost se pohybovala kolem 160 tisíc návštěvníků ročně, což byl pěkný příjem i do rozpočtu města.”

Kino fungovalo i v průběhu druhé světové války, promítaly se různé válečné týdeníky, a hned po skončení války bylo jedním z prvních impulsů otevření kina české veřejnosti.

Radek Polách, autor výstavy: “V roce 1969 zde proběhla velká generální rekonstrukce, tu provedl zdejší Okresní stavební podnik, který zčásti změnil interiérové dispozice. Kino po této generální rekonstrukci slouží i nadále.”

Výstavu kino Květen realizovalo ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a Státním okresním archivem. Předpokladem je, že bude uvnitř instalována po celý rok.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-01-02-2021-16-24