Investice do oprav komunikací jsou dvojnásobné
Léto ve městě je ve znamení oprav komunikací. Po likvidaci výtluků se postupně realizují celoplošné rekonstrukce. Investice do výměny povrchů ulic jsou oproti minulým letům dvojnásobné.
Technické služby začaly s opravou silnic na konci března, z počátky to bylo zejména odstraňování výtluků po zimě. Postupně začaly také avizované plošné opravy komunikací. Hotovy jsou například práce v ulicích Jugoslávská a U Jičínky, ve špatném stavu byla také Slezská a Štursova, nový asfaltový povrch má Máchova a dočká se i část Palackého ulice.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V letošním roce bylo uvolněno rekordních devět milionů korun. Namátkou, opravujeme celoplošně komunikaci Máchova, U Jičínky, střed v místní části Straník a třeba také vjezd do areálu ČSAD. Tam navazujeme na celkovou revitalizaci areálu střediska zeleně technických služeb.”
Standardně město v minulých letech investovalo do oprav komunikací zhruba 5 milionů korun. Letos je to tedy dvojnásobek.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to více než v minulých letech. Tím hlavním důvodem bylo, že jsme usilovali o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj na opravu místních komunikací, ale město, bohužel, nebylo úspěšné.”
Přesto ale město jednu z rozsáhlejších oprav, konkrétně ulici Máchova, neplatí jen samo ze svého rozpočtu, ale podílí se na ni vodárenská společnost.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V loňském roce zde společnost SmVaK realizovala opravu vodovodů a kanalizací. Tím, že se jednalo o investiční akci na celou stavební sezonu, nebylo možné realizovat celoplošnou opravu. Takže jsme se s vodárenskou společností domluvili v letošním roce, že půjdeme cestou napůl, cesta tedy bude opravena celoplošně. Nicméně město financuje pouze polovinu těchto nákladů.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jednali jsme i se správci různých sítí, například vodáren, plynáren a ČEZu. Například ulice K Nemocnici, kde dojde k výměně vodovodního řadu a přípojek, a kde my v příštím roce budeme budovat kruhový objezd, tak jsme vymysleli tak, ať tyto práce na sebe navazují, ať se na tyto komunikací nemusíme dalšími zásahy v budoucnu vracet.”
Plošné opravy silnic si vyžádaly i množství dopravních omezení a průběžných uzavírek. Město řidiče vybízí k opatrnosti a žádá je o trpělivost.
---
Festival pod Kaštany si ročník úspěšně zopakoval
V programu Novojičínského léta už se zabydlel dvoudenní Festival pod Kaštany. Letos s hlavními hvězdami Lenkou Filipovou a Verou Martinovou. V loňském roce ale musel být kvůli nařízení krajské hygieny z hodiny na hodinu zrušen.
Třetí ročník Festivalu pod Kaštany se konal v zahradní restauraci Nové Slunce, kde vyrostla dvě pódia. Střídali se na nich profesionální muzikanti i ti amatérští právě na Open mic stage, která navazuje na koncerty v klubu Galerka. Pohodový festival byl dvoudenní, se zahájením v pátek v podvečer.
Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “Jsme rádi, že to začíná, po loňském roce, kdy jsem si to tu nacvičili zkušebně a vlastně všechno, co je tu dneska postavené, jsme zase ihned museli balit. Tak jsme rádi, že to rozjedeme a že nás počasí nechá odehrát to jak dneska, tak i zítra.”
Loni v červenci, když měl festival začínat, vydala totiž krajská hygiena v souvislosti so covidem opatření, které začalo platit s okamžitou platností, a zaskočila tím všechny pořadatele akcí na severní Moravě. Akce byly z hodiny na hodinu zrušeny. Téměř celý program Festivalu pod Kaštany se pořadatelům podařilo přesunou do letošního roku.
Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “Páteční večer, když začnu od těch nejznámějších, tak je to určitě Věra martinová, která v současné době hraje s jedním známým novojičínským bubeníkem Adrianem Ševečkem, neméně známý je René Souček a máme jednu změnu. vystupovat mělo původně Jára trio z Nového Jičína, bohužel kvůli zdravotnímu stavu kytaristy nemohli odehrát, tak přijede Monty z Brna, původem z Bílovce.”
Adrian Ševeček, bubeník kapely Věry Martinové: “Já už s Věrou hraju pět let, nedávno jsme to spolu počítali, a já jsme se k ní dostal, protože jsem studoval v Praze konzervatoř asi 15 let jsem tam bydlel, takže známe stejné muzikanty, kamarády a tak nějak jsme se k ní dostal.”
Zahrát si před Novojičínským publikem je i pro Adriana Ševečka v podstatě výjimečným okamžikem.
Adrian Ševeček, bubeník kapely Věry Martinové: “Těším se moc, jsem zvědav, jak budou lidé reagovat .”
účastníci festivalu:
“My jsme ještě včera nevěděli, že tady půjdeme, protože jsme měli lístky loni a to bylo zrušeno. Těšíme se na Martinovou a snad si to užijeme.”
“Dlouho jsme nikde nebyli, více než rok jsme byli zavřeni doma.”
Letošní festival nenarušilo nic, nakonec ani počasí. Sobota začala ve dvě odpoledne místními muzikanty, kapelami Fčil a Tu a Petr Brandejs Band. Vrcholem bylo vystoupení Miroslava Palečka, Lucie Redlové a především Lenky Filipové.
---
Srpen ve znamení muziky, her a pouti
Novojičínské léto se přehouplo do srpnových dnů a ty přinášejí i několik programů, které se osvědčily v loňském roce. Jedním z nich je II. ročník Pohádkové Cirkutvůrny. Aktivní odpoledne pro rodiny s dětmi se koná v sobotu 7. srpna v zahradě restaurace Nové Slunce.
Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “Akce je ve spolupráci s Circus! Dance Studio, které má na starosti pohybové aktivity. Nebude chybět ani další program pro děti, kouzelník, bubliny a podobně.”
Další program v neděli 8. srpna je spíše pro starší generaci, respektive pro milovníky dechové hudby. Z jednoho koncertu tohoto žánru se postupně vyvinula významnější akce.
Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “V loňském roce jsme toto odpoledne rozšířili tak že už můžeme říct, že děláme festival dechových hudeb, který jsme nazvali Od-dechovky, kdy si můžete přijít k nám oddechnout. Uvidíte a uslyšíte tři dechové hudby, tu novojičínskou a další dvě hostující a nakonec tu nejznámější Stříbrňanku.”
Novinkou léta je Novojičínská pouť, která dříve probíhala jako součást jarního Veletrhu podnikatelů Novojičínska, letos poprvé bude samostatnou akcí. Koná se v areálu u letního stadionu o víkendu 14. a 15. srpna.
Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “Děti samozřejmě dostanou kolotoče, takové to klasické pouťové vyžití, k tomu občerstvení a podobně. Víkend rozšíříme doprovodným programem, což budou koncerty pro menší i pro dospělé, bude to například revival Waldemara Matušky nebo revival Michala Davida.”
V pátek večer se jako součást pouti koná na Masarykově náměstí koncert Tonyi Graves. Následně další pátek, 20. srpna, zahraje na náměstí slovenská ska a reggae kapela Polemic.
---
Návštěvu Beneše připomínají fotografie a kopie občanství
Nový Jičín ve své historii zažil celou řadu významných státnických návštěv. Například před 75 lety tu přicestoval i tehdejší prezident Edvard Beneš. Jeho pobyt dokumentuje množství dochovaných fotografií.
V létě roku 1946 se Československý prezident Edvard Beneš rozhodl vykonat návštěvu na Moravě, a tak 17. července protnula cesta prezidentské kolony i Nový Jičín. Doprovázela jej manželka Hana nebo tehdejší ministr obrany Ludvík Svoboda, což připomínají dobové články v tisku, a také bohatá sbírka fotografií v archivu a muzeu. Pořídil je novojičínský fotograf a kameraman Zdeněk Svoboda. Nicméně jeden ze zajímavých dokladů vzácné návštěvy zatím zůstává utajen.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “A jednou z těch záležitostí, kterou se dosud ještě nepodařilo dohledat, je originální zvukový záznam Československého rozhlasu Ostrava, který byl pořízen právě na novojičínském náměstí. Klobouky, které sebou Edvard Beneš a jeho manželka Hana při návštěvě Nového Jičína měli, se zachovaly a tyto klobouky jsou dnes v čerstvé akvizici Národního muzea.”
Prezidentský vůz a jeho doprovod přijeli do města kolem Španělské kaple, na náměstí zahrála vojenská hudba fanfáry z opery Libuše. Následovaly projevy zdejších představitelů.
Za zmínku stojí, že příbuzným prezidenta z rodných Kožlan byl první poválečný předseda okresního národního výboru v Novém Jičíně Arnošt Leipert.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Ne zrovna nejpříjemnější záležitostí této návštěvy bylo to, že německé obyvatelstvo, které ještě nebylo odsunuto, mělo zákaz vycházení a nesmělo se této události účastnit.”
Dělníci z továrny Hückel prezidentovi věnovali klobouk, který je dnes uchováván ve sbírkách Muzea Novojičínska. A odvezl si odtud ještě jednu významnou pozornost.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Při příležitosti návštěvy prezidenta Edvarda Beneše v Novém Jičíně mu bylo uděleno čestné občanství, které ilustroval známý ilustrátor Adolf Zábranský, rodák z Rybího u Nového Jičína. Ilustroval například Olbrachtova knihu Ze starých letopisů, Baarovu Hanýžku a Martínka nebo Národní pohádky a pověsti od Beneš Třebízského.”
Kopie Benešova čestného občanství, které je v podstatě výtvarným dílem, je uložena ve státním okresním archivu.
---