Funkce se ujal nový ředitel divadla
Na konci června opustil Beskydské divadlo douholetý ředitel Pavel Bártek.Ve funkci ho vystřídal vítěz výběrovém řízení Jiří Močička, dosavadní manažer uměleckého provozu Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Pavel Bártek vedl Beskydské divadlo nepřetržitě od roku 1991. Letos vzhledem k důchodovému věku na svou funkci rezignoval. Od 1. července jej na základě výběrového řízení vystřídal Jiří Močička, dosavadní manažer uměleckého provozu Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ta změna, která nyní nastává, tak to bude obrovská změna po 32 letech, což je doba, po kterou zde dělal ředitele pan Pavel Bártek, a on se především zasloužil o to, že z Beskydského divadla se stala respektovaná instituce nejen ve městě, ale v širokém regionu.”
Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Já Beskydské divadlo vnímám už několik let jako organizaci, která je v rámci nejen města Nový Jičín, ale i v celém regionu dominantní, hlavně svým divadelním předplatným a svou kvalitní dramaturgií, což já jako člověk, který je zaměřený spíše na divadlo, a vždy jsem k němu nějakým způsobem inklinoval, tak toto bylo pro mne hlavní motivací. Současně i nějaká osobní motivace posunout se do nějaké role, která bude významnější a posune mě v kariéře dál.”
Nového ředitele divadla vybralo město ze sedmi uchazečů.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”My samozřejmě věříme tomu, že jsme vybrali toho nejlepšího, alespoň tak se to jevilo u výběrového řízení, a těch důvodů bylo několik. Jednak jsme usoudili, že má dostatek zkušeností na to, aby takovou pozici zastával. Dále měl zajímavé nápady, jak instituci dále rozvíjet. A také nás zaujalo to, že hodně kladl důraz na spolupráci s dalšími institucemi ve městě, což považujeme za důležité, protože jsme jedno město, kde je důležité spolupracovat a nikoli si konkurovat.”
Jiří Močička dosud pracoval také jako produkční v Domě kultury ve Frýdku-Místku, v Domě kultury v Ostravě nebo byl tajemníkem v Divadle loutek v Ostravě. V rámci své kariéry Beskydské divadlo několikrát navštívil a spolupracoval s jeho dramaturgyní.
Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Určitě bych chtěl navázat na tu kvalitní dramaturgii, která tady doposud byla, a částečně ji okořenit o nějaké nové prvky. A chtěli bychom přilákat nové předplatitele a diváky.”
---
Sousedská snídaně otevřela lidem chráněné bydlení
Chráněné bydlení ARCHA prostřelo k sobotní snídani. Druhým rokem tak navazuje na akci “Sousedské snídaně” zdejšího osadního výboru. Snaží se tak místním lidem přiblížit život handicapovaných.
Radka Čapková snaží už několik let zapojovat do života místní komunity. Jednou z forem jsou i tyto Sousedské snídaně, pravidelně je pořádá místní osadní výbor, jednou ročně je v sobotní ráno prostřeno na zahradě Archy,
Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Loni v červnu to bylo poprvé a myslím si, že jsme tím založili tradici, protože je hrozně fajn pozvat sousedy, otevřít se té komunitě, aby lidé viděli, jak se nám tady žije. Když budou chtít, mohou se podívat dovnitř střediska. Tím nezůstáváme za branami toho chráněného bydlení, ale chceme se tím otevřít místní komunitě v Žilině, Novému Jičínu.”
Přijít posnídat mohl kdokoliv, kdo chtěl, mohl přinést svůj kulinářský nebo pekařský příspěvek.
účastníci akce:
“Já chodím už od začátku, připadá mi to jako skvělý nápad, že se všichni sejdou, každý přinese nějaké jídlo a každý ochutná něco. Připadá mi to skvělé.”
“Jsou tady dobré dobroty, moc mi to chutnalo, Nejvíce mi chutnaly bramboráky od pana Perútky, buchty a kafíčko”
“Je to tu hezké, já jsem si dala bramborové placky.”
“Mi se to tady líbí, je tu hodně lidí, bude nám tu hrát hudba, je tu dobré občerstvení, že tu můžete posedět.”
Táňa Kuchařová, denní stacionář KARMEL Tichá:
“My jsme přijeli z Tiché ze Slezské diakonie navštívit naše kamarády, jsme tady už druhý rok a je to tady super.”
V měsíci září ovšem Radka Čapková po deseti letech intenzivní práce z Archy odchází. Ve Slezské diakonii zůstává, nicméně bude v organizaci pracovat jako zástupce vedoucího oblasti Frýdek-Místek a Třinec.
Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Je to kus mého života, který určitě nevymažu, který zůstane v mém srdci. Hlavně doufám, že zůstanu i nadále v kontaktu s chráněným bydlením, s klienty, s pracovníky, že nadále bud s klienty chodit na sousedské snídaně, budeme chodit uklízet v rámci akce Ukliďme Česko, že budu v kontaktu i nadále.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Ono se to dá říct jednoduše, my to Radce přejeme, že jde na vyšší post, ala na druhou stranu jsme z toho docela smutní, i když ona nás ubezpečuje, že její nástupce bude nejméně aktivní, protože Radka za těch deset let, co je tady, tak se ji podařilo začlenit klienty chráněného bydlení do běžného života Žiliňáků.”
---
NJ stolní tenista trénuje s Američany v Kalifornii
Tři roky hájí barvy prvoligového týmu stolního tenisu v Novém Jičíně Ondřej Lapčík. Tento bývalý juniorský reprezentant je výraznou posilou družstva. Na konci června se vydal do Spojených států, kde se účastní soustředění v tréninkovém centru v Kalifornii.
Ondřej Lapčík, rodák ze Zlína, dosáhl během své stolnětenisové kariéry na řadu medailí z mládežnických MČR a je bývalým juniorským reprezentantem. Poslední roky hraje v barvách prvoligového Klubu stolního tenisu v Novém Jičíně. Své reprezentační zkušenosti zúročil a v loňském se poprvé zúčastnil mezinárodního tréninkového kempu ve Spojených státech. Letos se za moře vydal podruhé. Před odletem jsme ho ještě zastihli na tréninku v hale v Loučce.
Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: ”Těžil jsem z toho, že mám nějaké konexe ještě z juniorských let a z juniorské reprezentace, tak pro mě bylo asi o něco jednodušší navázat kontakt s manažerem toho tréninkového střediska blízko San Francisca, který si mě ještě pamatoval z těch mezinárodních turnajů. Takže jsme se domluvili na takové spolupráci a v červenci nás tam přivítají a budeme tam trénovat.”
Kalifornské středisko je největším centrem stolního tenisu ve Spojených státech, připravuje se zde značná část členů amerického národního týmu. Ondřej Lapčík zde stráví na dvou kempech sedm týdnů.
Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: “Ten první by měla nějakým způsobem připravovat americké hráče na jejich kvalifikaci o místa v národních týmech, takže tam bude kvalitní účast, a myslím si, že i co se týče nějakého sparingu to bude přínos i pro mně. Ale zároveň Američané chtějí, abych nějakým způsobem přenesl tu tréninku kvalitu do té jejich tréninkové skupiny. To je tedy náplň toho kempu.”
Těžit z intenzivní tréninkové nálože v kalifornském centru bude následně i v dalším ročníku nejvyšší české soutěže, v září zahájí v novojičínském klubu čtvrtou sezonu.
Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: “Myslím si, že máme obrovskou výhodu, že jsme si lidsky v týmu sedli, opravdu pro nás je to více než nějaký boj, je to opravdu zábava. Těšíme se na ty společně strávené víkendy se spoluhráči.”
Martin Vincek, KST Nový Jičín: “Určitě je to velmi dobré, protože čím víc kvalitnějších hráčů tady je, tak tím se všichni ostatní zlepšujeme a mezi sebou se i nějak taháme a každému jde vždy něco lépe, takže ten druhý mu může poradit. Takže je to jen super, když je tady někdo tak kvalitní jako je Ondra.”
Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: “Vedení klubu je naprosto spolehlivé, vychází mi vstříc, na všem jsem se vždycky domluvili. Jsem tady maximálně spokojený a doufám, že tady ještě nějakou tu sezonu vydržím.”
---