Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Stadion je jako nový, na sportovce si počká do jara
  • Tříkrálová sbírka online, bez koledníků
  • Tradici Betlémského světla skauti nepřerušili
  • Nový Jičín jako útočiště známých válečníků

Stadion je jako nový, na sportovce si počká do jara

Několik dní před závěrem roku skončila rekonstrukce letního stadionu. Fotbalisté budou mít k dispozici kvalitní trávník, atletika tartanové sektory. Stavbu financovali ministerstvo školství a město.

Po půl roce trvající přestavbě má Nový Jičín kvalitní zázemí pro venkovní sporty, fotbal a atletiku. Letní stadion je majetkem tělovýchovné jednoty, postaven byl před čtyřiceti lety a současný stavební zásah byl první výraznou renovací tohoto sportoviště.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “V rámci rekonstrukce s de facto změnila konstrukce všech povrchů, je tady umělá závlaha, nový travnatý povrch a jak vidíte, atletické sektory jsou udělány z polyuretanu.”

Prostor doplňují dvě nové malé zastřešené tribuny, částečně vyspravena byla také hlavní tribuna, na které jsou vyměněny sedačky. Kolem je vedeno nové oplocení, v blízkosti jsou dvě betonové nádrže na vodu, která je zdrojem pro zavlažování hřiště.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: ”Dá se říci, že tento areál, ten stadion, je de facto postaven jakoby zcela nově.”

Fotbalisté budou moci na nový trávník vyběhnou na přelomu března a dubna, tedy ve standardním režimu provozu přírodních povrchů.

Oprava sportoviště přišla na zhruba 36 milionu korun, zaplatilo ji ministerstvo školství, 12 milionů šlo z rozpočtu města. To má v plánu další rozvoj celé této sportovní lokality.

Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Věříme v to, že to není poslední krok tohoto areálu, a že budeme pokračovat v návaznosti na koncepci, kterou máme zpracovanou. Asi snad nejbližší je, že plánujeme, že by měl vzniknout skatepark na dnešním spodním házenkářském hřišti. Dále by se v roce 2021 mělo začít pracovat na projektové dokumentaci a soutěži na velkou multifunkční halu, která by právě měla navazovat na tribunu, která je za námi.”

Na stavbu uvedené haly a další objekty v plánované vizi revitalizace sportovního areálu bude chtít město získat maximum dotací z Národní agentury pro sport.

V roce 2021 má v plánu s finanční podporou města pokračovat v opravě svého dalšího hřiště tělovýchovná jednota. Hotova je projektová dokumentace na výměnu umělého povrchu, který už dosloužil a je pro oficiální soutěže nepoužitelný.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Je vydáno rozhodnutí stavebního úřadu, že se rekonstrukce může provádět. Co se týká prostředků, velmi důležité bylo, že město nám opět poskytlo garanci spolufinancování této rekonstrukce ve výši 40 procent z celkových nákladů. 60 až 70 procent bychom měli, pokud vše dobře půjde a splníme podmínky, získat od Národní sportovní agentury.”

Stavební práce by měly proběhnout v letní přestávce fotbalové sezony tak, aby podzimní část mohli fotbalisté hřiště s umělým povrchem využívat.

---

Tříkrálová sbírka online, bez koledníků

Začala letošní Tříkrálová sbírka. V tuto dobu obvykle pod hlavičkou Charity Nový Jičín vyráželo do ulic na 400 koledníků s téměř 120 pokladničkami. Ovšem ty letos u svých domovů lidé vzhledem k vládním opatřením očekávat nemohou.

Přesto o kontakt a tříkrálové pozdravy úplně nepřijdou. Koledníci se promění v pošťáky a do schránek budou roznášet balíčky s malým kalendářem a cukrem s logem Tříkrálové sbírky a dopis s informacemi, jakým způsobem mohou lidé dobročinnou sbírku podpořit.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “V první řadě bychom chtěli všechny pozvat k návštěvě portálu Tříkrálová sbírka.cz, kde je natočena pěkná koleda a je tam přímo možnost hned přes portál darujme.cz přispět nějakou tu korunku do virtuální pokladničky.”

Kromě toho se ale na několika místech objeví i klasické pokladničky, na které jsou lidé zvyklí. Budou na obecních úřadech okolních obcí, které spadají pod novojičínskou Charitu, jedna už je také volně přístupná v informačním centru na náměstí.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Bude tam až do 26. ledna. Lidé, pokud budou mít cestu kolem, vzpomenou si na to, že tady máme potřebné, kteří na pomoc čekají, tak mohou vhodit penízek přímo tady. Nebo přímo na charitním domě, kde je také přímo na služebně s nonstop provozem umístěna pokladnička.”

Podpořit tuto největší dobročinnou akci v České republice mohou lidé i klasicky bankovním převodem. U této platby, a také u formy online pokladničky, je důležité uvést variabilní symbol pro NJ charitu tak, aby peníze konkrétně pomohly přímo v této oblasti. Podrobné informace jsou také v dopise ve schránkách.

Sbírka, jak už zaznělo, je letos prodloužena do 26. ledna. Přispívat přes online portál pak bude možné i dále, ale do výtěžku Tříkrálové sbírky budou započítány pouze peníze, které dojdou do uvedeného termínu.

---

Tradici Betlémského světla skauti nepřerušili

Betlémské světlo na konci uplynulého roku už po 31 dorazilo i do Nového Jičína. Tradicí je, že plamínek přivezou čeští skauti, a dostává se k nám přes Rakousko. Před štědrým dnem, ve středu 23. prosince, jej skauti ze střediska Pagoda rozdávali na Masarykově náměstí.

Alena Svobodová, Junák - český skaut, středisko Pagoda: “Betlémské světlo začalo v Betlémě, kde bylo zažehnuto, a myslím, že letecky bylo přepraveno do Vídně, kde ho vždy skauti z Brna přebírají a vozí k nám. Loni to nešlo, takže ta předávka proběhla na hranicích a z Brna potom proběhla taková velká rozvozová akce, kdy vlaky všemi směry rozvezly betlémské světlo po republice,. Já jsme ho vyzvedávala v Suchdole nad Odrou, hlídala jsem jej doma a dnes rozdáváme plamínek lidem.”

anketa: obyvatelé Nového Jičína “Betlémské světlo je u nás tradice spoustu let a nedovedu si představit Vánoce bez betlémského světla.”

Lubomír Lukeš, Junák - český skaut, středisko DVOJKA: “Já se přiznám, že mě to tak moc nezasahuje, ale strašně si toho vážím a cením. Pro hromadu lidí kolem mě, i když je to jednou za rok, je to skoro, řekl bych, věc denní potřeby a neumí si bez toho Vánoce představit.”

Plamínek betlémského světla lidé nemuseli uchovávat celé vánoční svátky, zvykem, je aby v domově svítilo alespoň na štědrý den.

---

Nový Jičín jako útočiště známých válečníků

Nový Jičín jako historické město prožil v minulosti mnoho událostí a zajímavých okamžiků. Spojeny jsou také s budovou Staré pošty. V té přenocovala řada významných osobností, například i vojevůdce Alexandr Suvorov.

Stará pošta na Masarykově náměstí se na přelomu 18. a 19. století stala útočištěm, tedy ve smyslu přenocování, pro několik významných ruských vojevůdců. Prvním z nich byl Alexandr Suvorov, který se zde ubytoval 6. února roku 1800. Poté to byli také car Alexandr a generál Kutuzov.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Takže je to zajímaví plejáda tří osobností z tehdejšího protinapoleonského života, které přenocovaly na Staré poště.”

Samotný Suvorov sehrál klíčovou roli v 60 bitvách a údajně žádnou z nich neprohrál. Jeho život se protnul také s dalším vojevůdcem, který do tohoto města zavítal.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Už v roce 1759 v rámci Sedmileté války bojovala po boku generála Laudona, který je taktéž spojen s Novým Jičínem, a společně s ním vyhrál bitvu u Unesdorfu a následně ruská vojska obsadila Berlín.”

Na sklonku 18. století Suvorov vyrazil zastavit rozpínavost napoleonské říše. V roce 1799 se s asi 23 tisícovým vojskem vydal k území dnešního Švýcarska. A právě tehdy ho cesty zavedly i na Novojičínsko.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Generál Suvorov Novojičínském táhl celkově dvakrát. Poprvé, když táhl proti Francii, tak přenocoval v Suchdolu nad Odrou, kde se nachází nádherná barokní fara, tam strávil celkově dvě noc. A když se vracel do Ruska, už těžce nemocný, tak se přijel ubytovat do budovy Staré pošty. To víme zcela jistě.”

Přestože už Suvorovovi zdraví nesloužilo, v podstatě tři měsíce po pobytu v Novém Jičíně zemřel, poklonil se ve městě památce generála Laudona, který již skonal o deset let dříve. Nicméně životopisec Suvorovova tuto událost chybně popsal, a to, že se v Novém Jičíně poklonil Laudonovi u jeho hrobu.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Naštěstí tu legendu se nám podařil před několika lety rozmotat dopis, který adresoval přímo z Nového Jičína Suvorov svému příteli hraběti Rastupčinovi, a tam píše ten příběh poněkud jiný. Já jsem navštívil dům, kde zemřel Laudon a tady jsem prolil slzy. Je to lidský osud.”

Samotná návštěva ruských vojáků před více než 220 lety byla vždy velkou podívanou. Provázely ji i společenské události, zejména plesy. Traduje se, že v Novém Jičíně byl tehdy druhý největší taneční sál na Moravě, a to právě v zadní část domu U Laudona a v přilehlé budově.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
04. ledna 2021, 16:20

Stadion je jako nový, na sportovce si počká do jara

Několik dní před závěrem roku skončila rekonstrukce letního stadionu. Fotbalisté budou mít k dispozici kvalitní trávník, atletika tartanové sektory. Stavbu financovali ministerstvo školství a město.

Po půl roce trvající přestavbě má Nový Jičín kvalitní zázemí pro venkovní sporty, fotbal a atletiku. Letní stadion je majetkem tělovýchovné jednoty, postaven byl před čtyřiceti lety a současný stavební zásah byl první výraznou renovací tohoto sportoviště.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “V rámci rekonstrukce s de facto změnila konstrukce všech povrchů, je tady umělá závlaha, nový travnatý povrch a jak vidíte, atletické sektory jsou udělány z polyuretanu.”

Prostor doplňují dvě nové malé zastřešené tribuny, částečně vyspravena byla také hlavní tribuna, na které jsou vyměněny sedačky. Kolem je vedeno nové oplocení, v blízkosti jsou dvě betonové nádrže na vodu, která je zdrojem pro zavlažování hřiště.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: ”Dá se říci, že tento areál, ten stadion, je de facto postaven jakoby zcela nově.”

Fotbalisté budou moci na nový trávník vyběhnou na přelomu března a dubna, tedy ve standardním režimu provozu přírodních povrchů.

Oprava sportoviště přišla na zhruba 36 milionu korun, zaplatilo ji ministerstvo školství, 12 milionů šlo z rozpočtu města. To má v plánu další rozvoj celé této sportovní lokality.

Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Věříme v to, že to není poslední krok tohoto areálu, a že budeme pokračovat v návaznosti na koncepci, kterou máme zpracovanou. Asi snad nejbližší je, že plánujeme, že by měl vzniknout skatepark na dnešním spodním házenkářském hřišti. Dále by se v roce 2021 mělo začít pracovat na projektové dokumentaci a soutěži na velkou multifunkční halu, která by právě měla navazovat na tribunu, která je za námi.”

Na stavbu uvedené haly a další objekty v plánované vizi revitalizace sportovního areálu bude chtít město získat maximum dotací z Národní agentury pro sport.

V roce 2021 má v plánu s finanční podporou města pokračovat v opravě svého dalšího hřiště tělovýchovná jednota. Hotova je projektová dokumentace na výměnu umělého povrchu, který už dosloužil a je pro oficiální soutěže nepoužitelný.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Je vydáno rozhodnutí stavebního úřadu, že se rekonstrukce může provádět. Co se týká prostředků, velmi důležité bylo, že město nám opět poskytlo garanci spolufinancování této rekonstrukce ve výši 40 procent z celkových nákladů. 60 až 70 procent bychom měli, pokud vše dobře půjde a splníme podmínky, získat od Národní sportovní agentury.”

Stavební práce by měly proběhnout v letní přestávce fotbalové sezony tak, aby podzimní část mohli fotbalisté hřiště s umělým povrchem využívat.

---

Tříkrálová sbírka online, bez koledníků

Začala letošní Tříkrálová sbírka. V tuto dobu obvykle pod hlavičkou Charity Nový Jičín vyráželo do ulic na 400 koledníků s téměř 120 pokladničkami. Ovšem ty letos u svých domovů lidé vzhledem k vládním opatřením očekávat nemohou.

Přesto o kontakt a tříkrálové pozdravy úplně nepřijdou. Koledníci se promění v pošťáky a do schránek budou roznášet balíčky s malým kalendářem a cukrem s logem Tříkrálové sbírky a dopis s informacemi, jakým způsobem mohou lidé dobročinnou sbírku podpořit.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “V první řadě bychom chtěli všechny pozvat k návštěvě portálu Tříkrálová sbírka.cz, kde je natočena pěkná koleda a je tam přímo možnost hned přes portál darujme.cz přispět nějakou tu korunku do virtuální pokladničky.”

Kromě toho se ale na několika místech objeví i klasické pokladničky, na které jsou lidé zvyklí. Budou na obecních úřadech okolních obcí, které spadají pod novojičínskou Charitu, jedna už je také volně přístupná v informačním centru na náměstí.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Bude tam až do 26. ledna. Lidé, pokud budou mít cestu kolem, vzpomenou si na to, že tady máme potřebné, kteří na pomoc čekají, tak mohou vhodit penízek přímo tady. Nebo přímo na charitním domě, kde je také přímo na služebně s nonstop provozem umístěna pokladnička.”

Podpořit tuto největší dobročinnou akci v České republice mohou lidé i klasicky bankovním převodem. U této platby, a také u formy online pokladničky, je důležité uvést variabilní symbol pro NJ charitu tak, aby peníze konkrétně pomohly přímo v této oblasti. Podrobné informace jsou také v dopise ve schránkách.

Sbírka, jak už zaznělo, je letos prodloužena do 26. ledna. Přispívat přes online portál pak bude možné i dále, ale do výtěžku Tříkrálové sbírky budou započítány pouze peníze, které dojdou do uvedeného termínu.

---

Tradici Betlémského světla skauti nepřerušili

Betlémské světlo na konci uplynulého roku už po 31 dorazilo i do Nového Jičína. Tradicí je, že plamínek přivezou čeští skauti, a dostává se k nám přes Rakousko. Před štědrým dnem, ve středu 23. prosince, jej skauti ze střediska Pagoda rozdávali na Masarykově náměstí.

Alena Svobodová, Junák - český skaut, středisko Pagoda: “Betlémské světlo začalo v Betlémě, kde bylo zažehnuto, a myslím, že letecky bylo přepraveno do Vídně, kde ho vždy skauti z Brna přebírají a vozí k nám. Loni to nešlo, takže ta předávka proběhla na hranicích a z Brna potom proběhla taková velká rozvozová akce, kdy vlaky všemi směry rozvezly betlémské světlo po republice,. Já jsme ho vyzvedávala v Suchdole nad Odrou, hlídala jsem jej doma a dnes rozdáváme plamínek lidem.”

anketa: obyvatelé Nového Jičína “Betlémské světlo je u nás tradice spoustu let a nedovedu si představit Vánoce bez betlémského světla.”

Lubomír Lukeš, Junák - český skaut, středisko DVOJKA: “Já se přiznám, že mě to tak moc nezasahuje, ale strašně si toho vážím a cením. Pro hromadu lidí kolem mě, i když je to jednou za rok, je to skoro, řekl bych, věc denní potřeby a neumí si bez toho Vánoce představit.”

Plamínek betlémského světla lidé nemuseli uchovávat celé vánoční svátky, zvykem, je aby v domově svítilo alespoň na štědrý den.

---

Nový Jičín jako útočiště známých válečníků

Nový Jičín jako historické město prožil v minulosti mnoho událostí a zajímavých okamžiků. Spojeny jsou také s budovou Staré pošty. V té přenocovala řada významných osobností, například i vojevůdce Alexandr Suvorov.

Stará pošta na Masarykově náměstí se na přelomu 18. a 19. století stala útočištěm, tedy ve smyslu přenocování, pro několik významných ruských vojevůdců. Prvním z nich byl Alexandr Suvorov, který se zde ubytoval 6. února roku 1800. Poté to byli také car Alexandr a generál Kutuzov.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Takže je to zajímaví plejáda tří osobností z tehdejšího protinapoleonského života, které přenocovaly na Staré poště.”

Samotný Suvorov sehrál klíčovou roli v 60 bitvách a údajně žádnou z nich neprohrál. Jeho život se protnul také s dalším vojevůdcem, který do tohoto města zavítal.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Už v roce 1759 v rámci Sedmileté války bojovala po boku generála Laudona, který je taktéž spojen s Novým Jičínem, a společně s ním vyhrál bitvu u Unesdorfu a následně ruská vojska obsadila Berlín.”

Na sklonku 18. století Suvorov vyrazil zastavit rozpínavost napoleonské říše. V roce 1799 se s asi 23 tisícovým vojskem vydal k území dnešního Švýcarska. A právě tehdy ho cesty zavedly i na Novojičínsko.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Generál Suvorov Novojičínském táhl celkově dvakrát. Poprvé, když táhl proti Francii, tak přenocoval v Suchdolu nad Odrou, kde se nachází nádherná barokní fara, tam strávil celkově dvě noc. A když se vracel do Ruska, už těžce nemocný, tak se přijel ubytovat do budovy Staré pošty. To víme zcela jistě.”

Přestože už Suvorovovi zdraví nesloužilo, v podstatě tři měsíce po pobytu v Novém Jičíně zemřel, poklonil se ve městě památce generála Laudona, který již skonal o deset let dříve. Nicméně životopisec Suvorovova tuto událost chybně popsal, a to, že se v Novém Jičíně poklonil Laudonovi u jeho hrobu.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Naštěstí tu legendu se nám podařil před několika lety rozmotat dopis, který adresoval přímo z Nového Jičína Suvorov svému příteli hraběti Rastupčinovi, a tam píše ten příběh poněkud jiný. Já jsem navštívil dům, kde zemřel Laudon a tady jsem prolil slzy. Je to lidský osud.”

Samotná návštěva ruských vojáků před více než 220 lety byla vždy velkou podívanou. Provázely ji i společenské události, zejména plesy. Traduje se, že v Novém Jičíně byl tehdy druhý největší taneční sál na Moravě, a to právě v zadní část domu U Laudona a v přilehlé budově.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-04-01-2021-16-24