Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Prioritou jsou hřiště, domy nebo kruhový objezd
  • Vysvědčení si rozdali v zámeckém sále
  • Do Beskyd vyjíždí z Nového Jičína skibus
  • Před 150 lety vyrazil Eduard Orel k polárnímu kruhu

Prioritou jsou hřiště, domy nebo kruhový objezd

Město připravuje devět velkých investičních projektů. Jejich realizace má začít zhruba v polovině roku. Jde například o stavbu kruhového objezdu, opravy bytových domů nebo revitalizaci střediska zeleně se sběrným dvorem.

Radnice zveřejnila na novojičínském webu prezentaci devíti největších investičních akcí, které jsou zahrnuty v letošním rozpočtu města. Obsahuje informace o financování projektů a termínech realizace. Většina začne kolem pololetí

Jednou z nejnákladnějších akcí je přestavba střediska zeleně technických služeb na Palackého ulici za 17,9 milionu korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Budou zde vybudovány nové skladovací prostory namísto současných nevyhovujících prostor. V této souvislosti bude vytvořen nový vjezd do přilehlého separačního dvora ze strany od vodoteče Grasmanky, což umožní zprůjezdní celého areálu a občanům se usnadní přístup do separačního dvora.”

V areálu mimo jiné vzniknou retenční nádrže na zadržení dešťové vody, která poslouží k zalévání městské zeleně.

V centru města bude letos postaven dlouho očekávaný kruhový objezdu na křižovatce ulic Generála Hľaďo a K Nemocnici. Stavba přijde na 15, 7 milionů korun, z toho 5,5 milionu zaplatí Moravskoslezský kraj.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Letos na jaře zde ještě proběhne přeložka plynu a pak bude zahájena samotná stavba. Kromě křižovatky, která zvýší bezpečnost řidičů i chodců, zde budou nově vysazené vzrostlé stromy, mobiliář a rozšířený chodník, který bude umožňovat sdružený provoz chodců a cyklistů.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V letošním roce pokračujeme v systematické revitalizaci bytových domů, v letošním roce nás čekají dva na ulici Jičínská v místní části Loučka, jsou to dva domy, které mají dohromady 99 bytů, jsou to městské nájemní byty. Měly by proběhnout celková revitalizace za zhruba 40 milionů korun, kolem 30 procent by mělo být financováno z dotace Integrovaného regionálního operačního programu.”

Další prioritou města jsou investice v oblasti školských zařízení, letos nejvíce peněz bude v této oblasti směřovat do rekonstrukce hřiště u základní školy Dlouhá z, a to 26 milionů korun.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vznikne tam nová tartanová běžecká dráha, ale také multifunkční hřiště pro míčové sporty a plocha pro streetball. Budou tam také různé cvičící prvky pro menší a starší děti, kolem dokola bude inline dráha. Důležité je zmínit, že celé hřiště plánujeme v odpoledních hodinách otevřít i pro veřejnost, což bude určitě zajímavé pro přilehlé sídliště Loučka a Dlouhá.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dalším významný projekt, který připravujeme ve spolupráci s basketbalovým klubem, je oprava podlahy sportovní haly na bazéně. Jedná se o investiční akci za zhruba 10 milionů korun. Basketbalový klub požádal o dotaci z Národní sportovní agentury, nicméně i kdyby tato dotace nevyšla, jsme připraveni tuto akci financovat z rozpočtu města.”

Ne tak velkou investicí, ale úplnou novinkou ve městě, bude zřízení Re-use centra na separačním dvoře na Propojovací ulici.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to místo, kam lidé mohou přinést věci, které už nepotřebují, ale je jim líto je vyhodit, a někdo další si to za drobný poplatek bude moci odnést a zužitkovat. Čímž přispějeme k předcházení vzniku odpadu, což začíná být čím dál důležitější i ekonomicky, protože poplatky za skládkování se postupně zvyšují.”

Další stavbou letošního roku bude například skatepark u letního stadionu nebo prodloužení cyklostezky směrem k bývalému vlakovému nádraží, půjde o společnou trasu pro cyklisty i chodce.

---

Vysvědčení si rozdali v zámeckém sále

Předávání vysvědčení, i těch pololetních, je pro školáky slavnostním okamžikem. Někteří si tento malý ceremoniál užili v Žerotínským zámkem, kde jej spojili i s workshopem na téma úřední listina.

Možnost předat dětem pololetní vysvědčení v prostoru Žerotínského zámku využila například paní učitelka ze základní školy na ulici Dlouhá. Ještě než svým čtvrťákům rozdala doklad o výsledků jejich vzdělání, dozvěděli se v rámci workshopu něco málo o úředních listinách.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “My jsme využili toho, že předávání vysvědčení je slavnostní chvíle, a také toho, že jde o úřední listinu. Proto jsme školám nabídli malou dílnu, kde si děti mohou ozdobit svou historickou listinu inkoustem a perem a pečetí s motivem Jana Amose Komenského.”

Děti také zjistily, jak lidé kdysi používali ke psaní husí brky a duběnkový inkoust a a k čemu sloužilo pečetidlo. Ony samy mohly vyzkoušet pero s násadkou.

A zatímco barvy na dětmi vytvořených dokumentech pomalu usychaly, převzaly si v Trámovém sále zámku od paní učitelky výpisy svých pololetních vysvědčení.

žáci 4. C, ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: 

“Bylo to super, takový dobrý zážitek.”

“Mi se líbilo, jak jsme tady psali tím pérem a strašně se mi líbí to vysvědčení.”

“Je to jiný zážitek, než být ve škole.”

“je to lepší, protože máme nové zážitky a je to takové jinačí.”

Ivana Chlupová, ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: “Já jsem tuto nabídku přijala s radostí, je to úžasné zpestření, zase něco nového a nová forma předávání vysvědčení, takže moc se nám to líbilo, myslím si, že se to i povedlo.”

---

Do Beskyd vyjíždí z Nového Jičína skibus

Po úspěšném provozu cyklobusu se Nový Jičín s Kopřivnicí, Příborem, Frenštátem pod Radhoštěm a Rožnovem pod Radhoštěm dohodl také na zkušebním provozu skibusu. Začíná jezdit v únoru, vždy o víkendech a svátcích, cestující se tak budou moci dopravit do lyžařského střediska na Bílé nebo na běžkařské trasy v okolí Bumbálky a Horní Bečvy.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ten autobus vyjíždí už z ulice Palackého, od areálu ČSAD, což je poblíž Loučky, takže to může být zajímavé i pro lidi z tohoto sídliště. Vyjíždí každé ráno v sobotu a v neděli v 7:55 z Palackého, v 8:00 z autobusového nádraží. Následně pokračuje přes ta další města Příbor, Kopřivnici, Frenštát do Trojanovic, Rožnova na Horní Bečvu, Třeštík, Bumbálku a na Bílou. Zpátky z Bílé vyjíždí v 15:10 hodin. Věříme tomu, že vzhledem k tomu, že Bílá je poměrně oblíbené lyžařské středisko a parkoviště tam bývá plné, takže to mnozí lidé raději využijí, než aby tam jeli vlastním autem.”

Nový Jičín za tříměsíční provoz zaplatí 33 000 korun. Celkové náklady jsou 116 tisíc korun, města na částce podílí dle počtu obyvatel. Linka bude v provozu do dubna, v květnu na ni opět naváže cyklobus.

---

Před 150 lety vyrazil Eduard Orel k polárnímu kruhu

Mezi významnými novojičínskými rodáky jsou i ti, kteří se proslavili na moři. Jedním z nich je Eduard Orel. Zúčastnil se i polární expedice, při které bylo objeveno nejsevernější souostroví naší planety. Je možné, že se letos, po 150 letech, výprava zopakuje.

Důstojník a polárník Eduard Orel se narodil v Novém Jičíně v roce 1841, připomíná to i pamětní deska na jeho rodném domě na Křižíkově ulici. Byl synem úředníka zdejšího krajského soudu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Po nedostudování gymnázia v Opavě nastoupil k rakouské marině a stal se jedním z důstojníků, který působil v tehdejším námořnictvu. V roce 1866 se zúčastnil bitvy u Lissy, což bylo významné utkání mezi rakouskou a italskou flotilou, kde Rakušané, i díky českým příslušníkům, vyhráli. Eduard Orel dokonce dostal ocenění. Mezi jinými tam byl taktéž náš pozdější hlavní městský novojičínský lékař Ferdinand Burke.”

Po ukončení aktivní činnosti v námořnictvu se Eduard Orel v roce 1872, přesně před 150 lety, vydal na dvouletou vědeckou expedici Julia Payera a Karla Weyprechta, která směřovala vstříc severnímu pólu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tato expedice objevila v roce 1873 Zemi Františka Josefa, nejsevernější souostroví na naší planetě.”

Po strastiplném návratu, o kterém informoval své rodné město v telegramu, který je dnes i s dalšími dokumenty vystaven v Muzeu Novojičínska, byl Eduard Orel povýšen do rytířského stavu a od císaře Františka Josefa I. získal Řád železné koruny. Zemřel před 130 let, 5. února, na zámku Miramare poblíž italského Terstu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zajímavostí je, je to takové perlička, připravuje se česká expedice do Země Františka Josefa a na Špicberky, právě po stopách Eduarda Orla a dalších, kteří se jí zúčastnili. Takže pevně doufáme, že v polovině léta se uskuteční a že se jí i někdo z Nového Jičína zúčastní.”

V souvislosti s oběma výročími, která se vztahují k Eduardu Orlovi, proběhnou v únoru jednání s Námořním muzeem v Terstu o vydání deníku a monografie tohoto novojičínského rodáka v českém jazyce. Publikace už před 12 lety vyšla v Itálii.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
04. února 2022, 16:20

Prioritou jsou hřiště, domy nebo kruhový objezd

Město připravuje devět velkých investičních projektů. Jejich realizace má začít zhruba v polovině roku. Jde například o stavbu kruhového objezdu, opravy bytových domů nebo revitalizaci střediska zeleně se sběrným dvorem.

Radnice zveřejnila na novojičínském webu prezentaci devíti největších investičních akcí, které jsou zahrnuty v letošním rozpočtu města. Obsahuje informace o financování projektů a termínech realizace. Většina začne kolem pololetí

Jednou z nejnákladnějších akcí je přestavba střediska zeleně technických služeb na Palackého ulici za 17,9 milionu korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Budou zde vybudovány nové skladovací prostory namísto současných nevyhovujících prostor. V této souvislosti bude vytvořen nový vjezd do přilehlého separačního dvora ze strany od vodoteče Grasmanky, což umožní zprůjezdní celého areálu a občanům se usnadní přístup do separačního dvora.”

V areálu mimo jiné vzniknou retenční nádrže na zadržení dešťové vody, která poslouží k zalévání městské zeleně.

V centru města bude letos postaven dlouho očekávaný kruhový objezdu na křižovatce ulic Generála Hľaďo a K Nemocnici. Stavba přijde na 15, 7 milionů korun, z toho 5,5 milionu zaplatí Moravskoslezský kraj.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Letos na jaře zde ještě proběhne přeložka plynu a pak bude zahájena samotná stavba. Kromě křižovatky, která zvýší bezpečnost řidičů i chodců, zde budou nově vysazené vzrostlé stromy, mobiliář a rozšířený chodník, který bude umožňovat sdružený provoz chodců a cyklistů.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V letošním roce pokračujeme v systematické revitalizaci bytových domů, v letošním roce nás čekají dva na ulici Jičínská v místní části Loučka, jsou to dva domy, které mají dohromady 99 bytů, jsou to městské nájemní byty. Měly by proběhnout celková revitalizace za zhruba 40 milionů korun, kolem 30 procent by mělo být financováno z dotace Integrovaného regionálního operačního programu.”

Další prioritou města jsou investice v oblasti školských zařízení, letos nejvíce peněz bude v této oblasti směřovat do rekonstrukce hřiště u základní školy Dlouhá z, a to 26 milionů korun.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vznikne tam nová tartanová běžecká dráha, ale také multifunkční hřiště pro míčové sporty a plocha pro streetball. Budou tam také různé cvičící prvky pro menší a starší děti, kolem dokola bude inline dráha. Důležité je zmínit, že celé hřiště plánujeme v odpoledních hodinách otevřít i pro veřejnost, což bude určitě zajímavé pro přilehlé sídliště Loučka a Dlouhá.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dalším významný projekt, který připravujeme ve spolupráci s basketbalovým klubem, je oprava podlahy sportovní haly na bazéně. Jedná se o investiční akci za zhruba 10 milionů korun. Basketbalový klub požádal o dotaci z Národní sportovní agentury, nicméně i kdyby tato dotace nevyšla, jsme připraveni tuto akci financovat z rozpočtu města.”

Ne tak velkou investicí, ale úplnou novinkou ve městě, bude zřízení Re-use centra na separačním dvoře na Propojovací ulici.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to místo, kam lidé mohou přinést věci, které už nepotřebují, ale je jim líto je vyhodit, a někdo další si to za drobný poplatek bude moci odnést a zužitkovat. Čímž přispějeme k předcházení vzniku odpadu, což začíná být čím dál důležitější i ekonomicky, protože poplatky za skládkování se postupně zvyšují.”

Další stavbou letošního roku bude například skatepark u letního stadionu nebo prodloužení cyklostezky směrem k bývalému vlakovému nádraží, půjde o společnou trasu pro cyklisty i chodce.

---

Vysvědčení si rozdali v zámeckém sále

Předávání vysvědčení, i těch pololetních, je pro školáky slavnostním okamžikem. Někteří si tento malý ceremoniál užili v Žerotínským zámkem, kde jej spojili i s workshopem na téma úřední listina.

Možnost předat dětem pololetní vysvědčení v prostoru Žerotínského zámku využila například paní učitelka ze základní školy na ulici Dlouhá. Ještě než svým čtvrťákům rozdala doklad o výsledků jejich vzdělání, dozvěděli se v rámci workshopu něco málo o úředních listinách.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “My jsme využili toho, že předávání vysvědčení je slavnostní chvíle, a také toho, že jde o úřední listinu. Proto jsme školám nabídli malou dílnu, kde si děti mohou ozdobit svou historickou listinu inkoustem a perem a pečetí s motivem Jana Amose Komenského.”

Děti také zjistily, jak lidé kdysi používali ke psaní husí brky a duběnkový inkoust a a k čemu sloužilo pečetidlo. Ony samy mohly vyzkoušet pero s násadkou.

A zatímco barvy na dětmi vytvořených dokumentech pomalu usychaly, převzaly si v Trámovém sále zámku od paní učitelky výpisy svých pololetních vysvědčení.

žáci 4. C, ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: 

“Bylo to super, takový dobrý zážitek.”

“Mi se líbilo, jak jsme tady psali tím pérem a strašně se mi líbí to vysvědčení.”

“Je to jiný zážitek, než být ve škole.”

“je to lepší, protože máme nové zážitky a je to takové jinačí.”

Ivana Chlupová, ZŠ Jubilejní, pracoviště Dlouhá: “Já jsem tuto nabídku přijala s radostí, je to úžasné zpestření, zase něco nového a nová forma předávání vysvědčení, takže moc se nám to líbilo, myslím si, že se to i povedlo.”

---

Do Beskyd vyjíždí z Nového Jičína skibus

Po úspěšném provozu cyklobusu se Nový Jičín s Kopřivnicí, Příborem, Frenštátem pod Radhoštěm a Rožnovem pod Radhoštěm dohodl také na zkušebním provozu skibusu. Začíná jezdit v únoru, vždy o víkendech a svátcích, cestující se tak budou moci dopravit do lyžařského střediska na Bílé nebo na běžkařské trasy v okolí Bumbálky a Horní Bečvy.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ten autobus vyjíždí už z ulice Palackého, od areálu ČSAD, což je poblíž Loučky, takže to může být zajímavé i pro lidi z tohoto sídliště. Vyjíždí každé ráno v sobotu a v neděli v 7:55 z Palackého, v 8:00 z autobusového nádraží. Následně pokračuje přes ta další města Příbor, Kopřivnici, Frenštát do Trojanovic, Rožnova na Horní Bečvu, Třeštík, Bumbálku a na Bílou. Zpátky z Bílé vyjíždí v 15:10 hodin. Věříme tomu, že vzhledem k tomu, že Bílá je poměrně oblíbené lyžařské středisko a parkoviště tam bývá plné, takže to mnozí lidé raději využijí, než aby tam jeli vlastním autem.”

Nový Jičín za tříměsíční provoz zaplatí 33 000 korun. Celkové náklady jsou 116 tisíc korun, města na částce podílí dle počtu obyvatel. Linka bude v provozu do dubna, v květnu na ni opět naváže cyklobus.

---

Před 150 lety vyrazil Eduard Orel k polárnímu kruhu

Mezi významnými novojičínskými rodáky jsou i ti, kteří se proslavili na moři. Jedním z nich je Eduard Orel. Zúčastnil se i polární expedice, při které bylo objeveno nejsevernější souostroví naší planety. Je možné, že se letos, po 150 letech, výprava zopakuje.

Důstojník a polárník Eduard Orel se narodil v Novém Jičíně v roce 1841, připomíná to i pamětní deska na jeho rodném domě na Křižíkově ulici. Byl synem úředníka zdejšího krajského soudu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Po nedostudování gymnázia v Opavě nastoupil k rakouské marině a stal se jedním z důstojníků, který působil v tehdejším námořnictvu. V roce 1866 se zúčastnil bitvy u Lissy, což bylo významné utkání mezi rakouskou a italskou flotilou, kde Rakušané, i díky českým příslušníkům, vyhráli. Eduard Orel dokonce dostal ocenění. Mezi jinými tam byl taktéž náš pozdější hlavní městský novojičínský lékař Ferdinand Burke.”

Po ukončení aktivní činnosti v námořnictvu se Eduard Orel v roce 1872, přesně před 150 lety, vydal na dvouletou vědeckou expedici Julia Payera a Karla Weyprechta, která směřovala vstříc severnímu pólu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tato expedice objevila v roce 1873 Zemi Františka Josefa, nejsevernější souostroví na naší planetě.”

Po strastiplném návratu, o kterém informoval své rodné město v telegramu, který je dnes i s dalšími dokumenty vystaven v Muzeu Novojičínska, byl Eduard Orel povýšen do rytířského stavu a od císaře Františka Josefa I. získal Řád železné koruny. Zemřel před 130 let, 5. února, na zámku Miramare poblíž italského Terstu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Zajímavostí je, je to takové perlička, připravuje se česká expedice do Země Františka Josefa a na Špicberky, právě po stopách Eduarda Orla a dalších, kteří se jí zúčastnili. Takže pevně doufáme, že v polovině léta se uskuteční a že se jí i někdo z Nového Jičína zúčastní.”

V souvislosti s oběma výročími, která se vztahují k Eduardu Orlovi, proběhnou v únoru jednání s Námořním muzeem v Terstu o vydání deníku a monografie tohoto novojičínského rodáka v českém jazyce. Publikace už před 12 lety vyšla v Itálii.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-04-02-2022-16-24