Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Věž kostela bude novou “rozhlednou” města
- Projekt Bookstart zve do knihovny i mimina
- Nejlepší tanečnice kraje soutěžily v Beskydském divadle
Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie bude zpřístupněna veřejnosti. Dohodla se na tom radnice a farnost. Než se tak stane, bude nutné provést některé stavební úpravy. Nejnáročnější bude přemístit velký zvon.
Možnost takového pohledu na město se za čas naskytne všem lidem, kteří projeví zájem vystoupat na věž farního kostela. První pokusy o zpřístupnění tohoto vyhlídkového místa proběhly téměř před čtvrt stoletím, nicméně překážky se tehdy zdály nepřekonatelné.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Když jsme po roce 2020 znovu začali zjišťovat, jestli by to přece jen nešlo, tak se podařilo tyto překážky odstranit . Asi takovou hlavní úpravou, kterou bylo potřeba udělat, tak byl přesun zvonů.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Teď se nacházíme v místnosti, kde jsou tři zvony, přičemž ten největší je přímo nad vstupním průchodem. Pokud by zde takto zůstal, tak by mohlo dojít ke zranění nebo třeba i k poškození zvonu. Proto se přesune do druhé části, kde jsou dva menší zvony, v podstatě na jejich místo, a naopak tyto dva menší zvony se přesunou více nahoru. Výsledkem bude, že průchod zůstane volný.”
Nutné jsou ale i další zásahy. Třeba přestavba některých části dřevěného schodiště, oprava podlah, poklopů, omítek, elektroinstalace a montáž nového zábradlí.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Přímo tady na ochoze bude potřeba umístit ochranné sítě, které zabrání jednak tomu, aby tu létali holubi a znečišťovali to prostředí, ale především tady budou kvůli bezpečnosti. A kromě toho dojde v šestém patře k tomu, že táhla hodin, která dnes vychází z digitálního hodinového strojku, tak budou zrušena. Místo jednoho strojku uprostřed, který ty čtyři ciferníky ovládá, tak budou čtyři samostatné digitální strojky umístěné přímo v těch cifernících, tím pádem se místnost uvolní a bude volně průchozí.”
Vyjmenované úpravy přijdou na 4,5 milionu korun. Radnice bude na projekt žádat dotaci z evropského programu na podporu turismu v česko-polském pohraničí, kde je možné získat až 85 procent uznatelných nákladů.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Abychom mohli do tohoto objektu investovat a dále jej do budoucna provozovat, bylo nutné zajistit právní titul. Ten jsme vyřešili tak, že jsme uzavřeli s místní farností smlouvu o výpůjčce na dvacet let s účinností od 1. ledna 2024. Tím, že město není vlastníkem, tak byla zřízena ve prospěch města smluvní pojistka, znamená to, že farnost bez souhlasu města nemůže věž prodat, darovat, zřídit na ni například věcné břemeno, zástavní právo, předkupní právo a podobně.”
Stavební práce ve věži budou zahájeny v polovině dubna a potrvají čtyři měsíce.
Výpravy do věže kostela bude organizovat Návštěvnické centrum. Předpokladem je, že ty první se uskuteční letos na podzim.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Na jednu prohlídku se vejde maximálně 10 lidí, kteří při výstupu zdolají 126 schodů a projdou sedmi podlažími.
Věž kostela je vysoká 66 metrů a je nejvyšší stavbou v centru města. Její zpřístupnění umožní prohlídku Nového Jičína z nejvyššího vyhlídkového bodu městské památkové rezervace.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Z kostelní věže se nabízí návštěvníkům úplně nová perspektiva pohledu na město. Je zde například krásně vidět hradební systém, který je normálně ve větší části lidskému oku skryt, protože se nalézá v dnešních dvorech domů. A také, věříte, že to bude atraktivní i pro turisty, kteří zde zavítají ve větším počtu. Ve srovnání s radniční věží je ta kostelní vyšší, radniční má na ochozu výšku 21 metrů, takže na kostelní věži jsme zhruba o polovinu výše. Také je zde lepší pohled do historických ulic Kostelní a Žerotínova a do těch přilehlých dvorů, které jsou odsud krásně vidět.”
Atrakcí ovšem nebude jen vyhlídka z věže, ale třeba pohled na původní hodinový stroj nebo do jiných zákoutí vnitřních částí.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Nyní se nacházíme v místnosti strážce, který odtud pozoroval, zda do města nejde nějaké vojsko, případně nevypukly požáry. Tato místnost se nachází vedle ochozu a využijeme pro instalaci výstavy.”
První písemná zmínka o počátku novojičínského kostela Nanebevzetí Panny Marie je z roku 1366. Jeho renesanční hranolová věž byla vybudovaná na konci 16. století.
---
Novojičínská knihovna chce podporovat vytváření vztahu dětí ke knížce už v útlém věku, de facto od jejich narození. I proto se zapojila do projektu S knížkou do života.
Projekt na podporu čtenářské gramotnosti S knížkou do života převzali Češi před několika lety z Velké Británie. Cílem projektu je, aby rodiče vedli děti ke čtení, k lásce ke knihám v podstatě od narození.
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Městská knihovna v Novém Jičíně se letos poprvé zapojuje do mezinárodního projektu Bookstart, česky tedy S knížkou do života. Projekt pochází z Velké Británie, kde byl zahájen v roce 1992, v roce 2018 se dostal také do českých knihoven.”
Na konci března se v knihovně konala informativní schůzka pro rodiče. Projekt je obecně rozdělen do dvou věkových kategorií dětí, od narození do tří let a od tří do šesti let.
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Novojičínská knihovna momentálně zahajuje první kategorii od narození dětí do tří let. Když rodiče přijmou pozvání do knihovny a budou se těchto akcí účastnit, tak nejenže se dostanou do příjemného prostředí knihovny, ale čekají na ně také přednášky a různé odborné aktivity pro tuto věkovou.”
Například tedy cvičení s dětmi, setkání s logopedem nebo muzikoterapie.
návštěvníci knihovny:
“Zaujal mě ten projekt, protože mám šestiměsíční miminko. Prohlížíme si teď obrázkové knížky snažím se mu číst, ale to miminko to vnímá jinak, takže čekám nějaké informace.”
“Už mám dvě starší děti a takový projekt nebyl, tak mě zajímalo, co se od toho dá čekat nového, co tady Nový Jičín zařídí pro nově narozené miminka.”
Na pilotní zavedení projektu Bookstart se knihovna začala připravovat od počátku roku postupným nákupem knížek pro nejmenší děti, přibyl tu přebalovací pult a interiér ještě doplní herní prvky.
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Projekt je zaměřen na propagaci čtenářské gramotnosti u dětí od útlého věku. Chceme přesvědčit rodiče, že jednou z důležitých věcí pro rozvoj dítěte je věnovat jim svůj čas a strávit ho společně nad knihou, to znamená nejen čtením, ale i prohlížením a povídáním.”
Účastníci projektu dostanou dárkový set v plátěné tašce, ve kterém je knížka, tipy na doporučenou literaturu, tvořivé překvapení a přihláška do knihovny pro děti, s registrací na jeden rok zdarma.
Setkávání v rámci projektu S knížkou do života se budou odehrávat jednou měsíčně, první se koná poslední čtvrtek v květnu.
---
Beskydské divadlo bylo místem konání krajského kola soutěžní přehlídky tanečního oboru základních uměleckých škol. Pouze dvě choreografie mohly přímo postoupit do republikového finále.
Nejlepší mladí tanečníci z moravskoslezského regionu se představili v Beskydském divadle. Konalo se tu krajské kolo soutěžní přehlídky základních uměleckých škol, které je pořádáno co tři roky. O postup do celorepublikového finále se utkaly choreografie, které vzešly z okresních kol.
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Okresní kola jsou taková nejnáročnější, protože v každém okresním kole bylo dvacet, dvacet pět, dokonce někde i třicet pět choreografií, takže, když si to vynásobíte šesti okresy, tak to dá už docela pěkné číslo. No a zde je vybráno dvacet pět nejlepších choreografií a pouze dvě choreografie postoupí do celostátního kola, které se bude letos konat v Karlových Varech.”
Jana Trubačíková, předsedkyně poroty, ZUŠ Uherské Hradiště: “Hodnotit taneční choreografie je obrovsky náročné, protože je to samozřejmě subjektivní názor poroty nebo jednotlivce z poroty. Vždycky ale musíme také dávat pozor na určité složky, které musí být naplněny, a to jak hudební výběr, tak ta technická stránka, co se týče kompozice choreografie, taneční interpretace, a také samotný námět, který musíme i my vidět jako diváci.”
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Dnes se tady budou prezentovat dvě naše taneční choreografie od paní učitelek Anity Váhalové a Andrey Strnadlové. A doufáme, že se jim bude dařit. Jinak, myslím si, že naše škola si stojí velice dobře, protože v podstatě z každého krajského kola máme zastoupení a postupujeme do kola celostátního. Na to jsme velice pyšní, že si tu úroveň udržujeme už hodně dlouho na vysoké úrovni.”
Aneta Šolcová, ZUŠ Nový Jičín: “Tančím od svých čtyř let, už to bude třináctý rok. Tady na soutěži tančím s kamarádkou naše číslo, které se jmenuje Ztráta ve větru. Původně to byl duet na náš absolventský koncert, ale později jsem se tedy dostaly i a soutěž a postoupily jsme.”
Terezie Ronzová, ZUŠ Nový Jičín: “Prolíná se tam báseň se skladbou. Ta skladba běží v pozadí a hlavní tam jsou ty naše hlasy, které recitují báseň Ztráta. Popisujeme, že ztráta není koncem, ale může přinést novou kapitolu do našeho života, a snažíme se to znázornit v naší choreografii tím, jak tančíme spolu dvě, tak Anet znázorňuje tu mou ztrátu.”
Aneta Šolcová, ZUŠ Nový Jičín: “Ambice? Pro nás je nejdůležitější, že jsme tu spolu, že si zatančíme, a jak to dopadne, to uvidíme.”
Terezie Ronzová, ZUŠ Nový Jičín: “My jsme rády, že jsme postoupily alespoň tady, že to můžeme ukázat zase dalším lidem. Je to hezké, že si můžeme zatančit spolu, a když nepostoupíme dál, tak nám to nebude vadit, protože už teď jsme spokojené, že jsme se dostaly alespoň tady.”
Obě choreografie novojičínské základní umělecké školy u poroty zabodovaly, získaly přímý postup do celostátního kola.
---
Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie bude zpřístupněna veřejnosti. Dohodla se na tom radnice a farnost. Než se tak stane, bude nutné provést některé stavební úpravy. Nejnáročnější bude přemístit velký zvon.
Možnost takového pohledu na město se za čas naskytne všem lidem, kteří projeví zájem vystoupat na věž farního kostela. První pokusy o zpřístupnění tohoto vyhlídkového místa proběhly téměř před čtvrt stoletím, nicméně překážky se tehdy zdály nepřekonatelné.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Když jsme po roce 2020 znovu začali zjišťovat, jestli by to přece jen nešlo, tak se podařilo tyto překážky odstranit . Asi takovou hlavní úpravou, kterou bylo potřeba udělat, tak byl přesun zvonů.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Teď se nacházíme v místnosti, kde jsou tři zvony, přičemž ten největší je přímo nad vstupním průchodem. Pokud by zde takto zůstal, tak by mohlo dojít ke zranění nebo třeba i k poškození zvonu. Proto se přesune do druhé části, kde jsou dva menší zvony, v podstatě na jejich místo, a naopak tyto dva menší zvony se přesunou více nahoru. Výsledkem bude, že průchod zůstane volný.”
Nutné jsou ale i další zásahy. Třeba přestavba některých části dřevěného schodiště, oprava podlah, poklopů, omítek, elektroinstalace a montáž nového zábradlí.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Přímo tady na ochoze bude potřeba umístit ochranné sítě, které zabrání jednak tomu, aby tu létali holubi a znečišťovali to prostředí, ale především tady budou kvůli bezpečnosti. A kromě toho dojde v šestém patře k tomu, že táhla hodin, která dnes vychází z digitálního hodinového strojku, tak budou zrušena. Místo jednoho strojku uprostřed, který ty čtyři ciferníky ovládá, tak budou čtyři samostatné digitální strojky umístěné přímo v těch cifernících, tím pádem se místnost uvolní a bude volně průchozí.”
Vyjmenované úpravy přijdou na 4,5 milionu korun. Radnice bude na projekt žádat dotaci z evropského programu na podporu turismu v česko-polském pohraničí, kde je možné získat až 85 procent uznatelných nákladů.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Abychom mohli do tohoto objektu investovat a dále jej do budoucna provozovat, bylo nutné zajistit právní titul. Ten jsme vyřešili tak, že jsme uzavřeli s místní farností smlouvu o výpůjčce na dvacet let s účinností od 1. ledna 2024. Tím, že město není vlastníkem, tak byla zřízena ve prospěch města smluvní pojistka, znamená to, že farnost bez souhlasu města nemůže věž prodat, darovat, zřídit na ni například věcné břemeno, zástavní právo, předkupní právo a podobně.”
Stavební práce ve věži budou zahájeny v polovině dubna a potrvají čtyři měsíce.
Výpravy do věže kostela bude organizovat Návštěvnické centrum. Předpokladem je, že ty první se uskuteční letos na podzim.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Na jednu prohlídku se vejde maximálně 10 lidí, kteří při výstupu zdolají 126 schodů a projdou sedmi podlažími.
Věž kostela je vysoká 66 metrů a je nejvyšší stavbou v centru města. Její zpřístupnění umožní prohlídku Nového Jičína z nejvyššího vyhlídkového bodu městské památkové rezervace.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Z kostelní věže se nabízí návštěvníkům úplně nová perspektiva pohledu na město. Je zde například krásně vidět hradební systém, který je normálně ve větší části lidskému oku skryt, protože se nalézá v dnešních dvorech domů. A také, věříte, že to bude atraktivní i pro turisty, kteří zde zavítají ve větším počtu. Ve srovnání s radniční věží je ta kostelní vyšší, radniční má na ochozu výšku 21 metrů, takže na kostelní věži jsme zhruba o polovinu výše. Také je zde lepší pohled do historických ulic Kostelní a Žerotínova a do těch přilehlých dvorů, které jsou odsud krásně vidět.”
Atrakcí ovšem nebude jen vyhlídka z věže, ale třeba pohled na původní hodinový stroj nebo do jiných zákoutí vnitřních částí.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Nyní se nacházíme v místnosti strážce, který odtud pozoroval, zda do města nejde nějaké vojsko, případně nevypukly požáry. Tato místnost se nachází vedle ochozu a využijeme pro instalaci výstavy.”
První písemná zmínka o počátku novojičínského kostela Nanebevzetí Panny Marie je z roku 1366. Jeho renesanční hranolová věž byla vybudovaná na konci 16. století.
---
Novojičínská knihovna chce podporovat vytváření vztahu dětí ke knížce už v útlém věku, de facto od jejich narození. I proto se zapojila do projektu S knížkou do života.
Projekt na podporu čtenářské gramotnosti S knížkou do života převzali Češi před několika lety z Velké Británie. Cílem projektu je, aby rodiče vedli děti ke čtení, k lásce ke knihám v podstatě od narození.
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Městská knihovna v Novém Jičíně se letos poprvé zapojuje do mezinárodního projektu Bookstart, česky tedy S knížkou do života. Projekt pochází z Velké Británie, kde byl zahájen v roce 1992, v roce 2018 se dostal také do českých knihoven.”
Na konci března se v knihovně konala informativní schůzka pro rodiče. Projekt je obecně rozdělen do dvou věkových kategorií dětí, od narození do tří let a od tří do šesti let.
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Novojičínská knihovna momentálně zahajuje první kategorii od narození dětí do tří let. Když rodiče přijmou pozvání do knihovny a budou se těchto akcí účastnit, tak nejenže se dostanou do příjemného prostředí knihovny, ale čekají na ně také přednášky a různé odborné aktivity pro tuto věkovou.”
Například tedy cvičení s dětmi, setkání s logopedem nebo muzikoterapie.
návštěvníci knihovny:
“Zaujal mě ten projekt, protože mám šestiměsíční miminko. Prohlížíme si teď obrázkové knížky snažím se mu číst, ale to miminko to vnímá jinak, takže čekám nějaké informace.”
“Už mám dvě starší děti a takový projekt nebyl, tak mě zajímalo, co se od toho dá čekat nového, co tady Nový Jičín zařídí pro nově narozené miminka.”
Na pilotní zavedení projektu Bookstart se knihovna začala připravovat od počátku roku postupným nákupem knížek pro nejmenší děti, přibyl tu přebalovací pult a interiér ještě doplní herní prvky.
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Projekt je zaměřen na propagaci čtenářské gramotnosti u dětí od útlého věku. Chceme přesvědčit rodiče, že jednou z důležitých věcí pro rozvoj dítěte je věnovat jim svůj čas a strávit ho společně nad knihou, to znamená nejen čtením, ale i prohlížením a povídáním.”
Účastníci projektu dostanou dárkový set v plátěné tašce, ve kterém je knížka, tipy na doporučenou literaturu, tvořivé překvapení a přihláška do knihovny pro děti, s registrací na jeden rok zdarma.
Setkávání v rámci projektu S knížkou do života se budou odehrávat jednou měsíčně, první se koná poslední čtvrtek v květnu.
---
Beskydské divadlo bylo místem konání krajského kola soutěžní přehlídky tanečního oboru základních uměleckých škol. Pouze dvě choreografie mohly přímo postoupit do republikového finále.
Nejlepší mladí tanečníci z moravskoslezského regionu se představili v Beskydském divadle. Konalo se tu krajské kolo soutěžní přehlídky základních uměleckých škol, které je pořádáno co tři roky. O postup do celorepublikového finále se utkaly choreografie, které vzešly z okresních kol.
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Okresní kola jsou taková nejnáročnější, protože v každém okresním kole bylo dvacet, dvacet pět, dokonce někde i třicet pět choreografií, takže, když si to vynásobíte šesti okresy, tak to dá už docela pěkné číslo. No a zde je vybráno dvacet pět nejlepších choreografií a pouze dvě choreografie postoupí do celostátního kola, které se bude letos konat v Karlových Varech.”
Jana Trubačíková, předsedkyně poroty, ZUŠ Uherské Hradiště: “Hodnotit taneční choreografie je obrovsky náročné, protože je to samozřejmě subjektivní názor poroty nebo jednotlivce z poroty. Vždycky ale musíme také dávat pozor na určité složky, které musí být naplněny, a to jak hudební výběr, tak ta technická stránka, co se týče kompozice choreografie, taneční interpretace, a také samotný námět, který musíme i my vidět jako diváci.”
Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Dnes se tady budou prezentovat dvě naše taneční choreografie od paní učitelek Anity Váhalové a Andrey Strnadlové. A doufáme, že se jim bude dařit. Jinak, myslím si, že naše škola si stojí velice dobře, protože v podstatě z každého krajského kola máme zastoupení a postupujeme do kola celostátního. Na to jsme velice pyšní, že si tu úroveň udržujeme už hodně dlouho na vysoké úrovni.”
Aneta Šolcová, ZUŠ Nový Jičín: “Tančím od svých čtyř let, už to bude třináctý rok. Tady na soutěži tančím s kamarádkou naše číslo, které se jmenuje Ztráta ve větru. Původně to byl duet na náš absolventský koncert, ale později jsem se tedy dostaly i a soutěž a postoupily jsme.”
Terezie Ronzová, ZUŠ Nový Jičín: “Prolíná se tam báseň se skladbou. Ta skladba běží v pozadí a hlavní tam jsou ty naše hlasy, které recitují báseň Ztráta. Popisujeme, že ztráta není koncem, ale může přinést novou kapitolu do našeho života, a snažíme se to znázornit v naší choreografii tím, jak tančíme spolu dvě, tak Anet znázorňuje tu mou ztrátu.”
Aneta Šolcová, ZUŠ Nový Jičín: “Ambice? Pro nás je nejdůležitější, že jsme tu spolu, že si zatančíme, a jak to dopadne, to uvidíme.”
Terezie Ronzová, ZUŠ Nový Jičín: “My jsme rády, že jsme postoupily alespoň tady, že to můžeme ukázat zase dalším lidem. Je to hezké, že si můžeme zatančit spolu, a když nepostoupíme dál, tak nám to nebude vadit, protože už teď jsme spokojené, že jsme se dostaly alespoň tady.”
Obě choreografie novojičínské základní umělecké školy u poroty zabodovaly, získaly přímý postup do celostátního kola.
---