Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Zablokované miliony má město zpět na účtě
  • Mladí truhláři nestloukají jen ptačí budky
  • Mezinárodní turnaj vyhráli basketbalisté dvou měst

Zablokované miliony má město zpět na účtě

Nový Jičín obdržel 98 milionů korun, které měl dva roky zablokované ve Sberbank. Celková pohledávka města u této banky byla 102,8 milionů korun. Radnice bude usilovat i o vyplacení zbývající část

Sberbank, u které mělo město uloženo 102, 8 milionů korun, se dostala do problémů poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Zablokovány v ní zůstaly účty stovky českých měst a obcí. V květnu 2022 Česká národní banka odebrala Sberbank bankovní licenci a soud ji poslal do insolvence. Teď, 3. dubna, se z ní na účet města vrátilo zpět téměř 98 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město mělo u této banky zřízeny od dubna roku 2020 dva účty – běžný a spořící. Sberbank byla ještě na počátku roku 2022, před vypuknutím konfliktu na Ukrajině, v seznamu deseti nejsilnějších a nejstabilnějších bank na českém trhu. A o tom svědčí i její současná likvidita. Radnice bude usilovat o vyplacení zbývajících finančních prostředků, a to včetně útoku”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Věřitelům Sberbank bylo vyplaceno v tuto chvíli 95% výše jejich pohledávek v rámci částečného rozvrhu insolvenčního řízení. Těch zbývajících pět procent by mělo být vyplaceno v průběhu letošního roku. Ten důvod, proč k tomu dochází takto dvoufázově je, že jednak běží ještě spory o pravost a výši pohledávek dalších věřitelů, a jednak se dále rozprodává majetek banky. Zmínil bych ještě rozložení té naší pohledávky, vloženo bylo 100 milionů korun, což byla ta jistina, a zhruba 2,8 milionů korun jsou úroky z vkladů a úroky z prodlení po dobu do vyhlášení úpadku této banky.”

Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “V té jedné rovině jsme rádi, že se ty finance na účty města vrátily. Můžou se dál realizovat i pozastavené nebo i zastavené projekty. Není pravda, jak říká vedení města, že finanční situace města je úplně dobrá. Právě s těmi sta miliony, co byly ve Sberbank, tak si muselo město vzít úvěr 100 milionů, ten je prakticky utracený, a pak je padesátimilionový kontokorentní, který ještě není utracený. V té analýze odborníka pana inženýra Tesaře, kterou si město nechal udělat o střednědobém výhledu, jsme měli známku B mínus hospodaření města, takže to není úplně dobré. A ta druhá rovina je to, že se nevrátila celá suma, a my chceme vědět, za prvé, co budete s těmi pěti miliony, protože tam si myslíme, že ty peníze už se nevrátí. To znamená, zda je ten, protože víme konkrétně, kdo ty peníze vložil bezvědomí rady, zda se na tom bude nějak podílet, na tom splácení městu, a hlavně aby už se to nestalo, jaká opatření byla přijata.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Navzdory blokaci těchto finančních prostředků nemuselo město omezit realizaci započatých investičních akcí, ani těch plánovaných, a nikdy město nemuselo využít žádný úvěr.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V letošním rozpočtu již s těmito prostředky počítáme, jsou zapojeny, takže nejsou to nové prostředky, že bychom vytvářeli nebo plánovali a připravovali nové investiční akce. Je potřeba říci a vyvrátit mýty, které šíří někteří představitelé opozičních politických stran. Město Nový Jičín nečerpalo v rámci těch dvou let, kdy byly tyto finanční prostředky zablokovaný, kontokorentní úvěr, který byl schválen jako jistota v rámci cash flow města ve výši 50 milionů korun a v podstatě nebude čerpán ani nyní, kdy do června letošního roku máme možnost zahájit čerpání, aby se ten kontokorentní úvěr aktivoval.”

Podle Václava Dobrozemského, po dobu dvou let blokace zhruba 100 milionů korun ve Sberbank, nezpůsobila tato situace ochromení provozu města, určitá opatření se týkala posunu některých projektů.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Můžeme říci, že město bylo a je finančně stabilní, což dokládá jednak rating, který obdržel písmeno A, a jednak aktuální stav finančních prostředků na bankovních účtech, který je začátkem dubna ve výši 213 milionů korun. Jsou to finanční prostředky průběžné, čili přicházejí platby, ať už daňových příjmů nebo nedaňových příjmů, což jsou například nájmy, pokuty i další zdroje příjmů, ale samozřejmě i odchozí platby v podobě plateb fakturu, ať už za běžné nebo investiční výdaje.”

Aktuálně má město své finanční prostředky rozloženy na 18 účtech u různých bank.




---

Mladí truhláři nestloukají jen ptačí budky

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně se věnuje také učňovskému vzdělávání. Velmi výrazný je obor truhlář, jehož učeň je i mistrem republiky. Se svými spolužáky teď ukázal, že své řemeslo už dokážou využít i prakticky.

V dílně Střední školy technické a zemědělské je 13 hotových dubových stolů. Jsou dílem učňů druhého ročníku oboru truhlář. A tato jejich práce teď bude vidět i veřejně. Zadavatelem zakázky byla obec Mořkov, která stoly vybaví svou zrekonstruovanou restauraci.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Najednou byla ta možnost ukázat se. Nejen vyrábět nějaké ptačí budky a stoličky, které si žáci odnesou domů, nicméně tohle je věc, kterou můžeme ukázat, že jsou šikovní, že zvládnou i větší zakázku, že se nemusíme stydět za jejich výrobky.”

Mezi učni je i Lukáš Klézl, který se v loňském roce stal v svém oboru mistrem republiky, a to díky vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Klastr českých nábytkářů. Následně získal také oceněné zřizovatele školy, Moravskoslezského kraje.

Lukáš Klézl, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Myslím si, že mě to posunulo dost dopředu, můj sen je takový, že si chci založit firmu, ale nevím, jestli to půjde.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když se podívám na ty stoly, na ty výrobky, které tu vyrobili učni, tak si myslím, že jsou luxusní, a že se nemají za co stydět. Nemají se za stydět nejen učni, ale hlavně mistři, kteří je vedou.

Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Dali si záležet na slepení toho dřeva, ta kresba toho dřeva je, jako by to bylo z jednoho stromu. Použili jsme takovou TOP technologii, kdy jsme vylévali všechny skutky černým epoxidem, což se dneska dělá, ale je to drahá záležitost. A děti si daly velmi záležet i na povrchové úpravě, když člověk na to šáhne, je to tak hladké, jako dětská prdelka. Výsledný produkt je špičkový a myslím, že jsme srovnatelní, co se týká kvality, i s firmami.”

Tato realizovaná praxe zdejších učňů může být motivací i pro další deváťáky, kteří se budou chtít věnovat řemeslu.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Jsme uprostřed přijímacího řízení, ale už máme nějaké informace, tak mohu říci, že je zájem. Je zájem o obor truhlář a stoupá nám i zájem o obor tesař, tomu tak vždycky nebylo, takže jsme rádi.”

---

Mezinárodní turnaj vyhráli basketbalisté dvou měst

Novojičínský basketbalový klub spolupořádal mezinárodní velikonoční turnaj. Domácí hráči kategorie do 19 let v něm měli možnost změřit síly s tým z Německa, Polska, Srbska a Olomouce.

Velikonoční mezinárodní turnaj hostila novojičínská basketbalová hala vůbec poprvé. Stalo se tak díky užší spolupráci s basketbalovým klubem Valašské Meziříčí.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: ”Vzhledem k tomu, že jsme s Valašským Meziříčím složili pro letošní sezónu družstvo kategorie do 19 let, tak takovou nějakou návazností jsme se dostali k tomu, že Valašské Meziříčí pořádá pravidelně tento turnaj v tomto velikonočním čase. Tak jsme se dohodli i na spolupráci na této úrovni. Takže některé zápasy se hrají ve Valašském Meziříčí, některé v Novém Jičíně."

Na turnaj tak dorazila družstva chlapců z partnerských měst Valašského Meziříčí z Polska, z Tarnowskie Góry, a ze srbského Borac-Čačak. Z novojičínských partnerů přijeli hráči z německého Görlitz, na poslední chvíli se omluvil tým z francouzského Epinalu. Pětici družstev doplnila Olomouc.

Toralf Arndt, trenér BC Squirrels Görlitz (Německo): “Je to poprvé, co jsme dostali pozvání a příležitost od našeho města, které nás i finančně podporuje, abychom tu přijeli."

Pro kluky je to skvělý zážitek, nehrát jen proti týmům z Německa. Zažijeme tu zábavu, uvidíme, možná i vyhrajeme. Prostě, bavíme se.”

Filip Koukol, trenér Basketbal Olomouc: “Říkal jsem klukům v šatně před zápasem, že tento turnaj mají vyloženě za odměnu. Měli jsme dlouhou sezonu, ještě máme pár zápasů, ale splnili jsme úkol udržet tu soutěž, kterou hrajeme. A toto už je vyloženě, aby si to užili, usmívali se hráli jeden pro druhého. Zaplaťpánbůh, že to přišla taková nabídka, aby si to kluci mohli vyzkoušet.”

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Předpokládám, že to bude náročný turnaj, že si to kluci užijí, že uděláme takovou tu basketbalovou konfrontaci, a že si tady všichni najdou nejen basketbalové zážitky, ale také navážou přátelství.”

Turnaj se odehrál systémem každý s každým, všichni účastníci měli během dvou dnů na programu čtyři zápasy. A jak se ukázalo, spojení týmu Nového Jičína a Valašského Meziříčí se v letošní sezoně skutečně povedlo. Kluci nejenže hrají na špičce první ligy, ale stali se i vítězi tohoto velikonočního turnaje, když v rozhodujícím zápase porazili tým ze Srbska. 

  Nejlepším střelcem turnaje byl vyhlášen novojičínský hráč Lukáš Hanzelka:

Lukáš Hanzelka, BC Nový Jičín: “Já si toho cením moc, protože kluci přijeli až ze Srbska, diváci tady udělali krásnou atmosféru a samozřejmě doufáme, že se to podaří i na budoucí rok.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
08. dubna 2024, 16:20

Zablokované miliony má město zpět na účtě

Nový Jičín obdržel 98 milionů korun, které měl dva roky zablokované ve Sberbank. Celková pohledávka města u této banky byla 102,8 milionů korun. Radnice bude usilovat i o vyplacení zbývající část

Sberbank, u které mělo město uloženo 102, 8 milionů korun, se dostala do problémů poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu. Zablokovány v ní zůstaly účty stovky českých měst a obcí. V květnu 2022 Česká národní banka odebrala Sberbank bankovní licenci a soud ji poslal do insolvence. Teď, 3. dubna, se z ní na účet města vrátilo zpět téměř 98 milionů korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město mělo u této banky zřízeny od dubna roku 2020 dva účty – běžný a spořící. Sberbank byla ještě na počátku roku 2022, před vypuknutím konfliktu na Ukrajině, v seznamu deseti nejsilnějších a nejstabilnějších bank na českém trhu. A o tom svědčí i její současná likvidita. Radnice bude usilovat o vyplacení zbývajících finančních prostředků, a to včetně útoku”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Věřitelům Sberbank bylo vyplaceno v tuto chvíli 95% výše jejich pohledávek v rámci částečného rozvrhu insolvenčního řízení. Těch zbývajících pět procent by mělo být vyplaceno v průběhu letošního roku. Ten důvod, proč k tomu dochází takto dvoufázově je, že jednak běží ještě spory o pravost a výši pohledávek dalších věřitelů, a jednak se dále rozprodává majetek banky. Zmínil bych ještě rozložení té naší pohledávky, vloženo bylo 100 milionů korun, což byla ta jistina, a zhruba 2,8 milionů korun jsou úroky z vkladů a úroky z prodlení po dobu do vyhlášení úpadku této banky.”

Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “V té jedné rovině jsme rádi, že se ty finance na účty města vrátily. Můžou se dál realizovat i pozastavené nebo i zastavené projekty. Není pravda, jak říká vedení města, že finanční situace města je úplně dobrá. Právě s těmi sta miliony, co byly ve Sberbank, tak si muselo město vzít úvěr 100 milionů, ten je prakticky utracený, a pak je padesátimilionový kontokorentní, který ještě není utracený. V té analýze odborníka pana inženýra Tesaře, kterou si město nechal udělat o střednědobém výhledu, jsme měli známku B mínus hospodaření města, takže to není úplně dobré. A ta druhá rovina je to, že se nevrátila celá suma, a my chceme vědět, za prvé, co budete s těmi pěti miliony, protože tam si myslíme, že ty peníze už se nevrátí. To znamená, zda je ten, protože víme konkrétně, kdo ty peníze vložil bezvědomí rady, zda se na tom bude nějak podílet, na tom splácení městu, a hlavně aby už se to nestalo, jaká opatření byla přijata.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Navzdory blokaci těchto finančních prostředků nemuselo město omezit realizaci započatých investičních akcí, ani těch plánovaných, a nikdy město nemuselo využít žádný úvěr.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V letošním rozpočtu již s těmito prostředky počítáme, jsou zapojeny, takže nejsou to nové prostředky, že bychom vytvářeli nebo plánovali a připravovali nové investiční akce. Je potřeba říci a vyvrátit mýty, které šíří někteří představitelé opozičních politických stran. Město Nový Jičín nečerpalo v rámci těch dvou let, kdy byly tyto finanční prostředky zablokovaný, kontokorentní úvěr, který byl schválen jako jistota v rámci cash flow města ve výši 50 milionů korun a v podstatě nebude čerpán ani nyní, kdy do června letošního roku máme možnost zahájit čerpání, aby se ten kontokorentní úvěr aktivoval.”

Podle Václava Dobrozemského, po dobu dvou let blokace zhruba 100 milionů korun ve Sberbank, nezpůsobila tato situace ochromení provozu města, určitá opatření se týkala posunu některých projektů.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Můžeme říci, že město bylo a je finančně stabilní, což dokládá jednak rating, který obdržel písmeno A, a jednak aktuální stav finančních prostředků na bankovních účtech, který je začátkem dubna ve výši 213 milionů korun. Jsou to finanční prostředky průběžné, čili přicházejí platby, ať už daňových příjmů nebo nedaňových příjmů, což jsou například nájmy, pokuty i další zdroje příjmů, ale samozřejmě i odchozí platby v podobě plateb fakturu, ať už za běžné nebo investiční výdaje.”

Aktuálně má město své finanční prostředky rozloženy na 18 účtech u různých bank.




---

Mladí truhláři nestloukají jen ptačí budky

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně se věnuje také učňovskému vzdělávání. Velmi výrazný je obor truhlář, jehož učeň je i mistrem republiky. Se svými spolužáky teď ukázal, že své řemeslo už dokážou využít i prakticky.

V dílně Střední školy technické a zemědělské je 13 hotových dubových stolů. Jsou dílem učňů druhého ročníku oboru truhlář. A tato jejich práce teď bude vidět i veřejně. Zadavatelem zakázky byla obec Mořkov, která stoly vybaví svou zrekonstruovanou restauraci.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Najednou byla ta možnost ukázat se. Nejen vyrábět nějaké ptačí budky a stoličky, které si žáci odnesou domů, nicméně tohle je věc, kterou můžeme ukázat, že jsou šikovní, že zvládnou i větší zakázku, že se nemusíme stydět za jejich výrobky.”

Mezi učni je i Lukáš Klézl, který se v loňském roce stal v svém oboru mistrem republiky, a to díky vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Klastr českých nábytkářů. Následně získal také oceněné zřizovatele školy, Moravskoslezského kraje.

Lukáš Klézl, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Myslím si, že mě to posunulo dost dopředu, můj sen je takový, že si chci založit firmu, ale nevím, jestli to půjde.”

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když se podívám na ty stoly, na ty výrobky, které tu vyrobili učni, tak si myslím, že jsou luxusní, a že se nemají za co stydět. Nemají se za stydět nejen učni, ale hlavně mistři, kteří je vedou.

Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Dali si záležet na slepení toho dřeva, ta kresba toho dřeva je, jako by to bylo z jednoho stromu. Použili jsme takovou TOP technologii, kdy jsme vylévali všechny skutky černým epoxidem, což se dneska dělá, ale je to drahá záležitost. A děti si daly velmi záležet i na povrchové úpravě, když člověk na to šáhne, je to tak hladké, jako dětská prdelka. Výsledný produkt je špičkový a myslím, že jsme srovnatelní, co se týká kvality, i s firmami.”

Tato realizovaná praxe zdejších učňů může být motivací i pro další deváťáky, kteří se budou chtít věnovat řemeslu.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Jsme uprostřed přijímacího řízení, ale už máme nějaké informace, tak mohu říci, že je zájem. Je zájem o obor truhlář a stoupá nám i zájem o obor tesař, tomu tak vždycky nebylo, takže jsme rádi.”

---

Mezinárodní turnaj vyhráli basketbalisté dvou měst

Novojičínský basketbalový klub spolupořádal mezinárodní velikonoční turnaj. Domácí hráči kategorie do 19 let v něm měli možnost změřit síly s tým z Německa, Polska, Srbska a Olomouce.

Velikonoční mezinárodní turnaj hostila novojičínská basketbalová hala vůbec poprvé. Stalo se tak díky užší spolupráci s basketbalovým klubem Valašské Meziříčí.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: ”Vzhledem k tomu, že jsme s Valašským Meziříčím složili pro letošní sezónu družstvo kategorie do 19 let, tak takovou nějakou návazností jsme se dostali k tomu, že Valašské Meziříčí pořádá pravidelně tento turnaj v tomto velikonočním čase. Tak jsme se dohodli i na spolupráci na této úrovni. Takže některé zápasy se hrají ve Valašském Meziříčí, některé v Novém Jičíně."

Na turnaj tak dorazila družstva chlapců z partnerských měst Valašského Meziříčí z Polska, z Tarnowskie Góry, a ze srbského Borac-Čačak. Z novojičínských partnerů přijeli hráči z německého Görlitz, na poslední chvíli se omluvil tým z francouzského Epinalu. Pětici družstev doplnila Olomouc.

Toralf Arndt, trenér BC Squirrels Görlitz (Německo): “Je to poprvé, co jsme dostali pozvání a příležitost od našeho města, které nás i finančně podporuje, abychom tu přijeli."

Pro kluky je to skvělý zážitek, nehrát jen proti týmům z Německa. Zažijeme tu zábavu, uvidíme, možná i vyhrajeme. Prostě, bavíme se.”

Filip Koukol, trenér Basketbal Olomouc: “Říkal jsem klukům v šatně před zápasem, že tento turnaj mají vyloženě za odměnu. Měli jsme dlouhou sezonu, ještě máme pár zápasů, ale splnili jsme úkol udržet tu soutěž, kterou hrajeme. A toto už je vyloženě, aby si to užili, usmívali se hráli jeden pro druhého. Zaplaťpánbůh, že to přišla taková nabídka, aby si to kluci mohli vyzkoušet.”

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Předpokládám, že to bude náročný turnaj, že si to kluci užijí, že uděláme takovou tu basketbalovou konfrontaci, a že si tady všichni najdou nejen basketbalové zážitky, ale také navážou přátelství.”

Turnaj se odehrál systémem každý s každým, všichni účastníci měli během dvou dnů na programu čtyři zápasy. A jak se ukázalo, spojení týmu Nového Jičína a Valašského Meziříčí se v letošní sezoně skutečně povedlo. Kluci nejenže hrají na špičce první ligy, ale stali se i vítězi tohoto velikonočního turnaje, když v rozhodujícím zápase porazili tým ze Srbska. 

  Nejlepším střelcem turnaje byl vyhlášen novojičínský hráč Lukáš Hanzelka:

Lukáš Hanzelka, BC Nový Jičín: “Já si toho cením moc, protože kluci přijeli až ze Srbska, diváci tady udělali krásnou atmosféru a samozřejmě doufáme, že se to podaří i na budoucí rok.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-08-04-2024-16-24