Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Na problémy ve stavebnictví doplácí i město
  • O nejzdařilejší proměnu se uchází bývalé letní kino
  • Včelám nepřálo studené jaro ani teplý podzim

Na problémy ve stavebnictví doplácí i město

Také město doplácí na aktuální problémy ve stavebnictví. Některé rekonstrukce ale komplikují i špatné původní projektové dokumentace nebo nutné změny v technologii stavby. Část investičních akcí tak bude dokončena se zpožděním.

Nástavba Střediska volného času Fokus, rekonstrukce domu K Archivu nebo přístavby Beskydského divadla - to jsou velké investiční projekty města, které letos začaly, a jejichž průběh naráží na dva druhy překážek. Jednou z nich jsou obecně aktuální problémy ve stavebnictví.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě se tato nepříjemnost promítá i do investičních akcí našeho města. Město jako vyhlašovatel těchto zakázek vnímá nárůst cen materiálů, materiál bývá často i zcela nedostupný. Bohužel manévrovací prostor na změnu podmínek zakázek máme velmi omezený, respektive mámě jasně daný zákonem o zadávání veřejných zakázek.”

Konkrétně u Fokus už se nyní ví, že nástavba určitě nebude hotova do konce roku. Dodavatelská firma neměla včas k dispozici podstatné stavební prvky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Konkrétně to byly dva velké obloukové nosníky, které drží celou tu střechu, a na níž potom závisely i další práce. Protože byly dodány o několik týdnů později, tak tam došlo k tomu zdržení. Naštěstí se nám podařilo vyjednat prodloužení termínu pro vyúčtování dotace, takže to neohrozí tu dotaci samotnou, což je velmi důležité. Ta je tam asi ve výši sedmdesáti procent.”

Přístavbu tak budou mít Fokusáci k dispozici nejpozději do poloviny května, snahou všech dotčených stran ovšem je termín uspíšit.

Jiný důvod zpoždění zakázky, než chybějící materiál, je ovšem u rekonstrukce části přístavby Beskydského divadla. Po zahájení stavby se ukázaly skryté technické problémy.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stropy, které se právě vyztužují, mají jiné parametry, než se předpokládalo. Jsou tenčí, takže bylo tam potřeba zpevnit tu výztuž, předělat celý projekt, doplnit nějaké nosné zdi a to si vyžádalo nějaký čas, o který bude tato stavba prodloužená. Prozatím předpokládáme zhruba dva měsíce. Ale ten termín se ještě může vyvíjet na základě, co ještě dalšího se zjistí. Ta stavba je z přelomu osmdesátých a devadesátých let, ty práce, které se tehdy dělaly, tak nebyly, řekněme, až tak důkladné, takže se ukazuje, že některé tloušťky stropů, zdiva jiné, že podle projektu měly být.”

Prodloužení stavebních prací ovšem neohrozilo plánovaný začátek sezony, kterou divadlo zahájilo 1. listopadu.
Měsíční zpoždění a navýšení rozpočtu zhruba o 5 milionů korun provází rekonstrukci bytového domu K Archivu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Původně to období trvání stavby mělo být čtrnáct měsíců, nyní už poté zhruba jedné třetině víme, že doba výstavby se prodlouží o měsíc. Je to způsobeno zejména změnami v technologii stavby, protože se zjistily vady projektové dokumentace, zjistily se vady rozpočtu stavby, ale zjistily se i některé nepředvídatelné věci, které tento dům obsahoval. Takže z tohoto důvodu došlo k navýšení ceny stavby a k prodloužení termínu pro zhotovení stavby.”

Další v létě započatou stavbou je revitalizace dvou městských bytových domů na ulicích Zborovská a Na Lani. Tu v počátku brzdil nedostatek stavebního materiálů, nicméně zde by termín dokončení měl být dodržen.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Měly by být dokončeny do konce listopadu. Termín by měl být dodržen, nicméně u obou staveb identifikujeme také drobné vícepráce, ale ty vycházejí zejména z požadavků objednatele, což je město.”

Další probíhající stavbou, kde město řeší se zhotovitelem problém s termíny, je oprava krytého stání v Loučce.

---

O nejzdařilejší proměnu se uchází bývalé letní kino

Ve vestibulu radnice je k vidění výstava Má vlast cestami proměn. Představuje zajímavé projekty, které na území Moravy přetvořily například veřejná prostranství nebo budovy. Je mezi nimi také revitalizace bývalého novojičínského letního kina.

Spolek Cestami proměn ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad pořádá putovní výstavu Má vlast cestami proměn již 13. rokem. Výstava je prostorem pro prezentaci projektů, při kterých došlo k proměně zanedbaných nebo nevyužívaných prostranství v atraktivní lokality. K vidění je ve vestibulu radnice a má také novojičínského zástupce.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Představuje příznivé proměny ať už veřejného prostranství, nebo budov občanské vybavenosti, jako jsou nádrží, klidně i tělocvičny nebo něco podobného, nebo i proměny v něco úplně jiného, což byl třeba i ten náš případ, že z prostoru, který byl původně byl letním kinem, se stal relaxační areál s vodním prvkem, a tuto proměnu jsem přihlásili my.”

Výstava v několika celcích putuje po České republice od května. Část, která je do 22. listopadu k vidění v Novém Jičíně, prezentuje proměny z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, a je zde i projekt ze Slovenska.

Na každém panelu je fotografie, jak dané místo vypadalo před proměnou, a jak vypadá teď, je tam informace o investorovi i realizátorovi stavby.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Je tam doplněno základní povídání o tom, jak se proměnil účel daného místa a jak vznikl ten nápad na tu proměnu. Protože cílem je vlastně i mapovat, jaké jsou potřeby lidí i z hlediska toho, jak funguje veřejný prostor kolem nich. Ve chvíli, kdy jsme i my, jak naložit s tím zchátralý biografem, tak také proběhlo veřejné projednání. A právě poptávka po nějakém příjemném relaxačním prostoru, kde mohou trávit volný čas, bylo to, o co projevili lidé zájem a na to jsem reagovali.”

Výstava bude po různých místech cestovat celý rok, v květnu 2022 se vrátí na Vyšehrad, kde budou slavnostně vyhlášeny nejzdařilejší proměny. Rozhodnout o nich mohou i lidé hlasováním. Informace jsou webu spolku Cestami proměn.

---

Včelám nepřálo studené jaro ani teplý podzim

Včelaři už mají svá včelstva připravena na zimu, dalším důležitým krokem právě v tomto období jejich přeléčení proti varroáze. Ta letos postihla i jedno z městských včelstev.

Letošní rok nebyl pro včelaře ideální. Studené jaro zapříčinilo menší snůšku medu, příliš teplý podzim zase podporoval šíření varroázy. Pocítily to také městské včely chované v úlech u Lesoparku Skalky a v Žilině.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “V současné době máme pět včelstev ve velmi dobré kondici připravené na zimu, dvě včelstva jsou slabší a jedno uhynulo. Byla veliká reinvaze kleštíka Varroa destructor v průběhu měsíce září až října, protože byl velmi teplý podzim a ta reinvaze byla obrovská. Včelky se léčily, ale bohužel to jedno včelstvo uhynulo.”

Na přelomu října a listopadu musí každý chovatel své včely přeléčit i jako prevenci proti varroáze. Pro důkladnou likvidaci všech roztočů je nutné ošetření opakovat.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Na to se používají tyto prostředky, je to fumigační pásek, na který se nakape léčivo, a ten se buď zavěšuje do úlu, což ale včely poměrně dráždí, dlouho to trvá a je nebezpečí požáru. Nebo, toto je prostředek, který jsem si vyrobil sám, je to na bázi ventilátoru, kdy na trubici se dá pásek s nakapaným léčivem a z boku vychází kouř, který se aplikuje do utěsněného úlu.”

Včelaři používají různé druh schválených přípravků, je dobré je střídat, protože škodlivý brouček je dosti přizpůsobivý.

Miroslav Škvarek takto nyní ošetřuje nejen svá včelstva, ale také i ta městská. Nový Jičín jako chovatel je oficiálně i členem Českého svazu včelařů.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V případě, kdy se léčí v jednu dobu, jedním léčivem všechny včelstva v organizaci, je větší předpoklad pro to, že nákaza varroy postupuje daleko pomaleji a daří se vám ji tlumit.”

Spokojeni letos nejsou včelaři se snůškou medu, byla zhruba třetinová oproti běžné produkci.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: ”To jaro bylo takové chladné právě v období, kdy kvetly stromy a začala kvést další květiny. Z těch sedmi včelstev se nám podařilo vytočit asi 120 kilo medu.”

Ten bude jednak k dostání v Návštěvnickém centru, a také poslouží k propagačním účelům města. Nyní už jsou včely přichystané přečkat zimu.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Už mají připravené zásoby, proběhne ještě jedno to léčení a pak se včelstvo kontroluje. Po novém roce se sbírá měl a znovu se počítá, zda je to napadení vysoké. Pokud ano, tak se léčí znovu na jaře před tím, než ty včelky vyletí.”

Nový Jičín má své městské včely čtyři roky. Kromě produkce medu slouží také jako výukový materiál. V případě zájmu se mohou ve skleněném úlu dostat k dětem do školních tříd.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
08. listopadu 2021, 16:20

Na problémy ve stavebnictví doplácí i město

Také město doplácí na aktuální problémy ve stavebnictví. Některé rekonstrukce ale komplikují i špatné původní projektové dokumentace nebo nutné změny v technologii stavby. Část investičních akcí tak bude dokončena se zpožděním.

Nástavba Střediska volného času Fokus, rekonstrukce domu K Archivu nebo přístavby Beskydského divadla - to jsou velké investiční projekty města, které letos začaly, a jejichž průběh naráží na dva druhy překážek. Jednou z nich jsou obecně aktuální problémy ve stavebnictví.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě se tato nepříjemnost promítá i do investičních akcí našeho města. Město jako vyhlašovatel těchto zakázek vnímá nárůst cen materiálů, materiál bývá často i zcela nedostupný. Bohužel manévrovací prostor na změnu podmínek zakázek máme velmi omezený, respektive mámě jasně daný zákonem o zadávání veřejných zakázek.”

Konkrétně u Fokus už se nyní ví, že nástavba určitě nebude hotova do konce roku. Dodavatelská firma neměla včas k dispozici podstatné stavební prvky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Konkrétně to byly dva velké obloukové nosníky, které drží celou tu střechu, a na níž potom závisely i další práce. Protože byly dodány o několik týdnů později, tak tam došlo k tomu zdržení. Naštěstí se nám podařilo vyjednat prodloužení termínu pro vyúčtování dotace, takže to neohrozí tu dotaci samotnou, což je velmi důležité. Ta je tam asi ve výši sedmdesáti procent.”

Přístavbu tak budou mít Fokusáci k dispozici nejpozději do poloviny května, snahou všech dotčených stran ovšem je termín uspíšit.

Jiný důvod zpoždění zakázky, než chybějící materiál, je ovšem u rekonstrukce části přístavby Beskydského divadla. Po zahájení stavby se ukázaly skryté technické problémy.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stropy, které se právě vyztužují, mají jiné parametry, než se předpokládalo. Jsou tenčí, takže bylo tam potřeba zpevnit tu výztuž, předělat celý projekt, doplnit nějaké nosné zdi a to si vyžádalo nějaký čas, o který bude tato stavba prodloužená. Prozatím předpokládáme zhruba dva měsíce. Ale ten termín se ještě může vyvíjet na základě, co ještě dalšího se zjistí. Ta stavba je z přelomu osmdesátých a devadesátých let, ty práce, které se tehdy dělaly, tak nebyly, řekněme, až tak důkladné, takže se ukazuje, že některé tloušťky stropů, zdiva jiné, že podle projektu měly být.”

Prodloužení stavebních prací ovšem neohrozilo plánovaný začátek sezony, kterou divadlo zahájilo 1. listopadu.
Měsíční zpoždění a navýšení rozpočtu zhruba o 5 milionů korun provází rekonstrukci bytového domu K Archivu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Původně to období trvání stavby mělo být čtrnáct měsíců, nyní už poté zhruba jedné třetině víme, že doba výstavby se prodlouží o měsíc. Je to způsobeno zejména změnami v technologii stavby, protože se zjistily vady projektové dokumentace, zjistily se vady rozpočtu stavby, ale zjistily se i některé nepředvídatelné věci, které tento dům obsahoval. Takže z tohoto důvodu došlo k navýšení ceny stavby a k prodloužení termínu pro zhotovení stavby.”

Další v létě započatou stavbou je revitalizace dvou městských bytových domů na ulicích Zborovská a Na Lani. Tu v počátku brzdil nedostatek stavebního materiálů, nicméně zde by termín dokončení měl být dodržen.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Měly by být dokončeny do konce listopadu. Termín by měl být dodržen, nicméně u obou staveb identifikujeme také drobné vícepráce, ale ty vycházejí zejména z požadavků objednatele, což je město.”

Další probíhající stavbou, kde město řeší se zhotovitelem problém s termíny, je oprava krytého stání v Loučce.

---

O nejzdařilejší proměnu se uchází bývalé letní kino

Ve vestibulu radnice je k vidění výstava Má vlast cestami proměn. Představuje zajímavé projekty, které na území Moravy přetvořily například veřejná prostranství nebo budovy. Je mezi nimi také revitalizace bývalého novojičínského letního kina.

Spolek Cestami proměn ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad pořádá putovní výstavu Má vlast cestami proměn již 13. rokem. Výstava je prostorem pro prezentaci projektů, při kterých došlo k proměně zanedbaných nebo nevyužívaných prostranství v atraktivní lokality. K vidění je ve vestibulu radnice a má také novojičínského zástupce.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Představuje příznivé proměny ať už veřejného prostranství, nebo budov občanské vybavenosti, jako jsou nádrží, klidně i tělocvičny nebo něco podobného, nebo i proměny v něco úplně jiného, což byl třeba i ten náš případ, že z prostoru, který byl původně byl letním kinem, se stal relaxační areál s vodním prvkem, a tuto proměnu jsem přihlásili my.”

Výstava v několika celcích putuje po České republice od května. Část, která je do 22. listopadu k vidění v Novém Jičíně, prezentuje proměny z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, a je zde i projekt ze Slovenska.

Na každém panelu je fotografie, jak dané místo vypadalo před proměnou, a jak vypadá teď, je tam informace o investorovi i realizátorovi stavby.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Je tam doplněno základní povídání o tom, jak se proměnil účel daného místa a jak vznikl ten nápad na tu proměnu. Protože cílem je vlastně i mapovat, jaké jsou potřeby lidí i z hlediska toho, jak funguje veřejný prostor kolem nich. Ve chvíli, kdy jsme i my, jak naložit s tím zchátralý biografem, tak také proběhlo veřejné projednání. A právě poptávka po nějakém příjemném relaxačním prostoru, kde mohou trávit volný čas, bylo to, o co projevili lidé zájem a na to jsem reagovali.”

Výstava bude po různých místech cestovat celý rok, v květnu 2022 se vrátí na Vyšehrad, kde budou slavnostně vyhlášeny nejzdařilejší proměny. Rozhodnout o nich mohou i lidé hlasováním. Informace jsou webu spolku Cestami proměn.

---

Včelám nepřálo studené jaro ani teplý podzim

Včelaři už mají svá včelstva připravena na zimu, dalším důležitým krokem právě v tomto období jejich přeléčení proti varroáze. Ta letos postihla i jedno z městských včelstev.

Letošní rok nebyl pro včelaře ideální. Studené jaro zapříčinilo menší snůšku medu, příliš teplý podzim zase podporoval šíření varroázy. Pocítily to také městské včely chované v úlech u Lesoparku Skalky a v Žilině.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “V současné době máme pět včelstev ve velmi dobré kondici připravené na zimu, dvě včelstva jsou slabší a jedno uhynulo. Byla veliká reinvaze kleštíka Varroa destructor v průběhu měsíce září až října, protože byl velmi teplý podzim a ta reinvaze byla obrovská. Včelky se léčily, ale bohužel to jedno včelstvo uhynulo.”

Na přelomu října a listopadu musí každý chovatel své včely přeléčit i jako prevenci proti varroáze. Pro důkladnou likvidaci všech roztočů je nutné ošetření opakovat.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Na to se používají tyto prostředky, je to fumigační pásek, na který se nakape léčivo, a ten se buď zavěšuje do úlu, což ale včely poměrně dráždí, dlouho to trvá a je nebezpečí požáru. Nebo, toto je prostředek, který jsem si vyrobil sám, je to na bázi ventilátoru, kdy na trubici se dá pásek s nakapaným léčivem a z boku vychází kouř, který se aplikuje do utěsněného úlu.”

Včelaři používají různé druh schválených přípravků, je dobré je střídat, protože škodlivý brouček je dosti přizpůsobivý.

Miroslav Škvarek takto nyní ošetřuje nejen svá včelstva, ale také i ta městská. Nový Jičín jako chovatel je oficiálně i členem Českého svazu včelařů.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V případě, kdy se léčí v jednu dobu, jedním léčivem všechny včelstva v organizaci, je větší předpoklad pro to, že nákaza varroy postupuje daleko pomaleji a daří se vám ji tlumit.”

Spokojeni letos nejsou včelaři se snůškou medu, byla zhruba třetinová oproti běžné produkci.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: ”To jaro bylo takové chladné právě v období, kdy kvetly stromy a začala kvést další květiny. Z těch sedmi včelstev se nám podařilo vytočit asi 120 kilo medu.”

Ten bude jednak k dostání v Návštěvnickém centru, a také poslouží k propagačním účelům města. Nyní už jsou včely přichystané přečkat zimu.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Už mají připravené zásoby, proběhne ještě jedno to léčení a pak se včelstvo kontroluje. Po novém roce se sbírá měl a znovu se počítá, zda je to napadení vysoké. Pokud ano, tak se léčí znovu na jaře před tím, než ty včelky vyletí.”

Nový Jičín má své městské včely čtyři roky. Kromě produkce medu slouží také jako výukový materiál. V případě zájmu se mohou ve skleněném úlu dostat k dětem do školních tříd.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-08-11-2021-16-24