Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Zimní stadion je pod novou střechou
  • Město má první služební elektromobil
  • Knihovna slaví, a to hned dvakrát
  • Na dva týdny musely zavřít i zájmové kroužky

Zimní stadion je pod novou střechou

Půl roku trvající rekonstrukce střechy zimního stadionu skončila. V průběhu září ještě firma opravovala vnitřní prostory, do kterých zateklo. Tato stavební akce byla největší investicí města v letošním roce.

Zimní stadion, který je majetkem města, kryje nová střechu. Veškeré práce v objektu měly skončit do konce srpna, nicméně po dohodě se stavební firmou pokračovaly ještě v září, zejména v technickém zázemí stadionu, do kterého zateklo během deštivého června. Nicméně ledovou plochu už měli hokejisté i během dokončovacích zásahů k dispozici.

Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště: “Hokejový klub vydechne, protože jsme jezdili měsíc a půl po jiných zimních stadionech, bylo to náročné také především pro rodiče.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Díky, v uvozovkách, nezabezpečení stavby ze strany zhotovitele došlo k zatečení do vnitřních prostor, které nebyly předmětem rekonstrukce. Město i provozovatel. hokejový klub, intenzivně řeší se stavební firmou záležitosti týkající se náhrady škody, uplatnění z pojistky firmy a podobně.”

Rekonstrukce střechy sportoviště je největší investiční akcí města v letošním roce. Přišla na necelých 55 milionů korun, z toho vícepráce představují částku 4,4 milionu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na tuto akci byla získána dotace z ministerstva školství z programu Sport - investice pro územní samosprávné celky ve výši 25,3 miliony korun.”

Součástí projektu je úsporné osvětlení, nové ozvučení, led obrazovka a vzduchotechnika. Nainstalováno zde bude také i nové protipožární zabezpečení.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je možná málo známé, že zimní stadion byl několik let užíván na základě předčasného užívání stavby, čili nebyl zkolaudován. Nicméně v rámci navazující investiční akce, což je instalace elektronického protipožárního systému, dojde k tomu, že bude moci být objekt zkolaudován.”

Dalším navazujícím projektem, který bude financovat město, je dozdění jižní stěny stadionu. Klub také plánuje vybudování cvičné střelnice pro hokejisty.

Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště: “Ta střelnice by měla vzniknout vlevo od časomíry, tím pádem nebudeme mít tréninkovou střelnici pod časomírou, čímž ji ochráníme. I když od dodavatele té LED obrazovky máme dobrozdání, že s tím se nemůže nic stát, ale přece jen hrát hokej pod ní by bylo nebezpečné.”

Potřebným stavebním zásahem bude i kompletní přebudování zborceného venkovního schodiště.

---

Město má první služební elektromobil

Novojičínští úředníci budou jezdit ekologicky. Město dosáhlo na státní podporu alternativních způsobů dopravy a pořídilo služební elektromobil. Následovat bude ještě druhý vůz na zemní plyn.

Nový Jičín využil výzvu na poskytnutí podpory alternativních způsobů dopravy, kterou vyhlásilo ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Z deseti služebních vozidel teď dvě vymění za automobily s ekologickým pohonem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “My jsme se toho projektu zúčastnili a pro městský úřad jsme získali první elektromobil, která úřad má. Dotace je 40 procent z pořizovací částky. Vozidlo stálo 480 tisíc korun, skoro 200 tisíc bude dotace.”

Dojezd elektromobilu je 280 kilometrů.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Využívat ho budeme především v rámci jízd po městě, kde je ta ekologie pro nás zásadní. Nahradí to dieselové vozidlo. Samozřejmě i ten provoz je úspornější, jsou zde menší náklady na opravy, olej a servisy.”

Radek Kudělka, služební řidič, Odbor organizační, MěÚ Nový Jičín: “Z osmdesáti procent jezdím ve městě. Zrovna dneska jsme elektromobil využili na služební cestu na Horní Bečvu. Najeli jsme zhruba sto kilometrů a vozidlo ztratilo zhruba 27 procent baterie.”

Úspornější provoz si radnice slibuje také od druhého automobilu, který v rámci vyhlášeného programu získalo, tentokrát na stlačený zemní plyn. Ten doplní vozový park města v říjnu.

Už tři roky zde také městskou hromadnou dopravu zajišťují pouze elektrobusy.

---

Knihovna slaví, a to hned dvakrát

Městská knihovna si v tomto roce připomíná hned dvě výročí. Jedno se týká počátku veřejného knihovnictví, druhé původu historické vily, ve které se nachází. Obě události spojila výstava s názvem “Knihy mají své osudy”.

Knihovnictví má v Novém Jičíně dlouholetou tradici. Již v první polovině 19. století tu vznikl čtenářský spolek. V návaznosti na to začali své soukromé knihovny budovat čelní představitelé města a významní podnikatelé. Na podzim roku 1887 byly na jednání zastupitelstva založeny dvě instituce.

Radek Polách, autor výstavy: “Bylo to městské muzeum a knihovna. Ta svého naplnění dosáhla až v roce 1897, kdy byla jako městská knihovna otevřena veřejnosti. Ale tuto knihovnu předešla česká menšina. Již v roce 1890 zde byla instalována Veřejná Škodova knihovna pojmenovaná po tehdejším školském inspektorovi Janu Karlu Škodovi.”

Veřejné knihovnictví tak ve městě funguje už 130 let. Knihoven tu v průběhu desetileté bylo ověšem několik, sloučeny do jedné byly po roce 1945. To vše teď připomíná výstava nazvaná “Knihy mají své osudy.”

Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Knihovna pořád slouží jako instituce veřejnosti. Je v Novém Jičíně velmi využívána. V této vile působí knihovna od roku 2002. Před tím se stěhovala z několika míst. Dlouhá léta působila na Slovanské ulici a měla ještě další dvě pobočky na sídlišti Máj a na Masarykově náměstí byla knihovna Orion.”

Výstava v knihovně dále rovněž představuje zdejší významné osobnosti z oblasti vydavatelské a tiskařské, například Johanna Nepomuka Enderse nebo Augusta a Reinera Hoschovy.

Radek Polách, autor výstavy: “Vedle německých tiskařů to byla i slavní tiskárna Kryl a Scotti, která zde v první třetině 20. století působila, a která vydala významná díla krásné literatury. Karel Kryl, který zde přišel na počátku 20. století, byl velice silně spojen s Novým Jičínem. V roce 1938 odešel do Kroměříže, ale nakonec se do Nového Jičína vrátil, kde v roce 1943 umírá a je pohřben na novojičínském hřbitově.”

Kulaté 110. výročí ovšem slaví také historická budova, ve které se dnes knihovna nachází.

Radek Polách, autor výstavy: “V roce 1909, respektive 1910 byla dostavěna Czeicznerova vila. Patřila tehdejšímu významnému podnikateli a starostovi Nového Jičína Johannu Czeicznerovi. Společně s ním zde žila i známí novojičínská spisovatelka a básnířka Anna Polka, která obývala jedno z křídel této vily. Po jeho smrti se vila díky sňatku jeho dcery stala majetkem rodiny Hückelů a až do roku 1945 sloužila této významné novojičínské kloboučnické rodině.”

Výstava bude v městské knihovně k vidění do 22. prosince. Přístupná je v běžné výpůjční době.

---

Na dva týdny musely zavřít i zájmové kroužky

Od pondělí jsou kvůli koronaviru uzavřeny střední školy. Krajská hygiena svým následným nařízením také vypla provoz volnočasových středisek a základních uměleckých škol. Znovu otevřít by mohly za dva týdny.

Ministr zdravotnictví svým nařízením z 30. září oznámil uzavření středních škola od 5. října a omezení počtu osob při konání akcí uvnitř na 10, venku na 20. Ve středisku volného času Don Bosko v Havířově byli připraveni respektovat toto povolené množství lidí a v provozu pokračovat.

Jindřich Honěk, ředitel SVČ Don Bosko Havířov: “Nemůžeme zavřít, to nemůžeme dětem udělat. Pokud nás nezavře někdo shora, tak máme pořád otevřeno. Děti chodí, dodržují ty věci, co je třeba dodržovat.”

Nicméně ve čtvrtek 1. října už bylo vše jinak. Krajská hygiena vydala další mimořádné opatření, ve kterém na severu Moravy vypnula od tohoto týdne také základní umělecké školy a volnočasová střediska.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “My jsme měli nějaké indicie o tom, že budou rozhodovat jednotlivé krajské stanice. Každopádně na to reaguje asociace středisek, center a domu dětí tím, že byl přímo panu ministrovi situován dopis.”

Provozovatelé volnočasových aktivit požadují, aby byla jejich činnost za dva týdny skutečně obnovena s tím, že dodrží bezpečností pravidla, která dobře fungovala i v květnu a červnu.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Což by bylo o tom, že by se systematicky v místnostech účastníci střídali a skupiny by byly nastaveny do patnácti osob.”

V říjnu neuskutečněné lekce chtějí ve Fokusu klientům nahradit prodloužením provozu v červnu. Ovšem pokud dojde k dalším omezením, budou vracet poměrné části platby.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
09. října 2020, 16:20

Zimní stadion je pod novou střechou

Půl roku trvající rekonstrukce střechy zimního stadionu skončila. V průběhu září ještě firma opravovala vnitřní prostory, do kterých zateklo. Tato stavební akce byla největší investicí města v letošním roce.

Zimní stadion, který je majetkem města, kryje nová střechu. Veškeré práce v objektu měly skončit do konce srpna, nicméně po dohodě se stavební firmou pokračovaly ještě v září, zejména v technickém zázemí stadionu, do kterého zateklo během deštivého června. Nicméně ledovou plochu už měli hokejisté i během dokončovacích zásahů k dispozici.

Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště: “Hokejový klub vydechne, protože jsme jezdili měsíc a půl po jiných zimních stadionech, bylo to náročné také především pro rodiče.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Díky, v uvozovkách, nezabezpečení stavby ze strany zhotovitele došlo k zatečení do vnitřních prostor, které nebyly předmětem rekonstrukce. Město i provozovatel. hokejový klub, intenzivně řeší se stavební firmou záležitosti týkající se náhrady škody, uplatnění z pojistky firmy a podobně.”

Rekonstrukce střechy sportoviště je největší investiční akcí města v letošním roce. Přišla na necelých 55 milionů korun, z toho vícepráce představují částku 4,4 milionu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na tuto akci byla získána dotace z ministerstva školství z programu Sport - investice pro územní samosprávné celky ve výši 25,3 miliony korun.”

Součástí projektu je úsporné osvětlení, nové ozvučení, led obrazovka a vzduchotechnika. Nainstalováno zde bude také i nové protipožární zabezpečení.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je možná málo známé, že zimní stadion byl několik let užíván na základě předčasného užívání stavby, čili nebyl zkolaudován. Nicméně v rámci navazující investiční akce, což je instalace elektronického protipožárního systému, dojde k tomu, že bude moci být objekt zkolaudován.”

Dalším navazujícím projektem, který bude financovat město, je dozdění jižní stěny stadionu. Klub také plánuje vybudování cvičné střelnice pro hokejisty.

Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště: “Ta střelnice by měla vzniknout vlevo od časomíry, tím pádem nebudeme mít tréninkovou střelnici pod časomírou, čímž ji ochráníme. I když od dodavatele té LED obrazovky máme dobrozdání, že s tím se nemůže nic stát, ale přece jen hrát hokej pod ní by bylo nebezpečné.”

Potřebným stavebním zásahem bude i kompletní přebudování zborceného venkovního schodiště.

---

Město má první služební elektromobil

Novojičínští úředníci budou jezdit ekologicky. Město dosáhlo na státní podporu alternativních způsobů dopravy a pořídilo služební elektromobil. Následovat bude ještě druhý vůz na zemní plyn.

Nový Jičín využil výzvu na poskytnutí podpory alternativních způsobů dopravy, kterou vyhlásilo ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Z deseti služebních vozidel teď dvě vymění za automobily s ekologickým pohonem.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “My jsme se toho projektu zúčastnili a pro městský úřad jsme získali první elektromobil, která úřad má. Dotace je 40 procent z pořizovací částky. Vozidlo stálo 480 tisíc korun, skoro 200 tisíc bude dotace.”

Dojezd elektromobilu je 280 kilometrů.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Využívat ho budeme především v rámci jízd po městě, kde je ta ekologie pro nás zásadní. Nahradí to dieselové vozidlo. Samozřejmě i ten provoz je úspornější, jsou zde menší náklady na opravy, olej a servisy.”

Radek Kudělka, služební řidič, Odbor organizační, MěÚ Nový Jičín: “Z osmdesáti procent jezdím ve městě. Zrovna dneska jsme elektromobil využili na služební cestu na Horní Bečvu. Najeli jsme zhruba sto kilometrů a vozidlo ztratilo zhruba 27 procent baterie.”

Úspornější provoz si radnice slibuje také od druhého automobilu, který v rámci vyhlášeného programu získalo, tentokrát na stlačený zemní plyn. Ten doplní vozový park města v říjnu.

Už tři roky zde také městskou hromadnou dopravu zajišťují pouze elektrobusy.

---

Knihovna slaví, a to hned dvakrát

Městská knihovna si v tomto roce připomíná hned dvě výročí. Jedno se týká počátku veřejného knihovnictví, druhé původu historické vily, ve které se nachází. Obě události spojila výstava s názvem “Knihy mají své osudy”.

Knihovnictví má v Novém Jičíně dlouholetou tradici. Již v první polovině 19. století tu vznikl čtenářský spolek. V návaznosti na to začali své soukromé knihovny budovat čelní představitelé města a významní podnikatelé. Na podzim roku 1887 byly na jednání zastupitelstva založeny dvě instituce.

Radek Polách, autor výstavy: “Bylo to městské muzeum a knihovna. Ta svého naplnění dosáhla až v roce 1897, kdy byla jako městská knihovna otevřena veřejnosti. Ale tuto knihovnu předešla česká menšina. Již v roce 1890 zde byla instalována Veřejná Škodova knihovna pojmenovaná po tehdejším školském inspektorovi Janu Karlu Škodovi.”

Veřejné knihovnictví tak ve městě funguje už 130 let. Knihoven tu v průběhu desetileté bylo ověšem několik, sloučeny do jedné byly po roce 1945. To vše teď připomíná výstava nazvaná “Knihy mají své osudy.”

Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Knihovna pořád slouží jako instituce veřejnosti. Je v Novém Jičíně velmi využívána. V této vile působí knihovna od roku 2002. Před tím se stěhovala z několika míst. Dlouhá léta působila na Slovanské ulici a měla ještě další dvě pobočky na sídlišti Máj a na Masarykově náměstí byla knihovna Orion.”

Výstava v knihovně dále rovněž představuje zdejší významné osobnosti z oblasti vydavatelské a tiskařské, například Johanna Nepomuka Enderse nebo Augusta a Reinera Hoschovy.

Radek Polách, autor výstavy: “Vedle německých tiskařů to byla i slavní tiskárna Kryl a Scotti, která zde v první třetině 20. století působila, a která vydala významná díla krásné literatury. Karel Kryl, který zde přišel na počátku 20. století, byl velice silně spojen s Novým Jičínem. V roce 1938 odešel do Kroměříže, ale nakonec se do Nového Jičína vrátil, kde v roce 1943 umírá a je pohřben na novojičínském hřbitově.”

Kulaté 110. výročí ovšem slaví také historická budova, ve které se dnes knihovna nachází.

Radek Polách, autor výstavy: “V roce 1909, respektive 1910 byla dostavěna Czeicznerova vila. Patřila tehdejšímu významnému podnikateli a starostovi Nového Jičína Johannu Czeicznerovi. Společně s ním zde žila i známí novojičínská spisovatelka a básnířka Anna Polka, která obývala jedno z křídel této vily. Po jeho smrti se vila díky sňatku jeho dcery stala majetkem rodiny Hückelů a až do roku 1945 sloužila této významné novojičínské kloboučnické rodině.”

Výstava bude v městské knihovně k vidění do 22. prosince. Přístupná je v běžné výpůjční době.

---

Na dva týdny musely zavřít i zájmové kroužky

Od pondělí jsou kvůli koronaviru uzavřeny střední školy. Krajská hygiena svým následným nařízením také vypla provoz volnočasových středisek a základních uměleckých škol. Znovu otevřít by mohly za dva týdny.

Ministr zdravotnictví svým nařízením z 30. září oznámil uzavření středních škola od 5. října a omezení počtu osob při konání akcí uvnitř na 10, venku na 20. Ve středisku volného času Don Bosko v Havířově byli připraveni respektovat toto povolené množství lidí a v provozu pokračovat.

Jindřich Honěk, ředitel SVČ Don Bosko Havířov: “Nemůžeme zavřít, to nemůžeme dětem udělat. Pokud nás nezavře někdo shora, tak máme pořád otevřeno. Děti chodí, dodržují ty věci, co je třeba dodržovat.”

Nicméně ve čtvrtek 1. října už bylo vše jinak. Krajská hygiena vydala další mimořádné opatření, ve kterém na severu Moravy vypnula od tohoto týdne také základní umělecké školy a volnočasová střediska.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “My jsme měli nějaké indicie o tom, že budou rozhodovat jednotlivé krajské stanice. Každopádně na to reaguje asociace středisek, center a domu dětí tím, že byl přímo panu ministrovi situován dopis.”

Provozovatelé volnočasových aktivit požadují, aby byla jejich činnost za dva týdny skutečně obnovena s tím, že dodrží bezpečností pravidla, která dobře fungovala i v květnu a červnu.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Což by bylo o tom, že by se systematicky v místnostech účastníci střídali a skupiny by byly nastaveny do patnácti osob.”

V říjnu neuskutečněné lekce chtějí ve Fokusu klientům nahradit prodloužením provozu v červnu. Ovšem pokud dojde k dalším omezením, budou vracet poměrné části platby.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-09-10-2020-16-24