Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Město prodává nepotřebné nemovitosti
  • Tři králové obnovili nápis křídou na budově radnice
  • Život je pes, vyjádřily svým vystoupením akrobatky

Město prodává nepotřebné nemovitosti

Město se zbavuje nepotřebného nemovitého majetku. Vychází přitom z auditu, který nechalo zpracovat před dvěma lety. Nového majitele hledá pro areál bývalého pivovaru. Nevyužitý rodinný dům v Žilině prodá mobilnímu hospici.

Prodeje dvou nevyužitých nemovitostí v majetku města odsouhlasili zastupitelé na své poslední schůzi v prosinci. V obou případech dali na doporučení auditu zpracovaného v roce 2019, který se zabýval ekonomickou využitelností vybraných budov v majetku města. Doporučil, které opravit, a kterých se vzhledem ke špatnému stavu a nákladné rekonstrukci zbavit.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednou z budov, který je pro město nepotřebná, nevyužitelná, je objekt U jezu, je to areál bývalého pivovaru. Zastupitelstvo města schválilo vyhlášení nabídkového řízení, nyní tedy běží lhůta pro podání nabídek.”

Bývalý pivovar, který se nachází za střední zemědělskou školou v Žilině, je zchátralý, ovšem některé jeho části jsou nemovitými kulturními památkami. Areál má rozlohu 2 700 metrů čtverečních. Vyhlašovací nabídková cena je podle znaleckého posudku 6 milionů 300 tisíc korun. Zájemci o koupi se mohou hlásit do 31. ledna.

Dalším majetkem města, který je nevyužívaný, je rodinný na ulici Hluboká, číslo popisné 188. V tomto případě schválili zastupitelé jeho přímý prodej konkrétnímu zájemci.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tento dům bude rekonstruovat a provozovat organizace Andělé Stromu života. Teno dům jim umožní portfolio jejich činností a hlavně terénní služby rozšířit.”

Spolek Andělé Stromu života provozuje v Novém Jičíně sociální a zdravotnické služby, v současné době je v nájemních prostorách na ulici Kostelní v centru města. Vytipovaný dům na ulici Hluboká v Žilině má možnost koupit a rekonstruovat díky vyhlášenému dotačnímu programu ministerstva práce a sociálních věcí. Adresný prodej zastupitelé bez dotazů schválili, a to za cenu určenou znaleckým posudkem, tedy za 4 miliony 200 tisíc korun. Spolek se podpisem kupní smlouvy zavazuje, že zde bude registrované sociální služby poskytovat nejméně 10 let.

Z dalších nepotřebných budov se město také snaží prodat dům na ulici Beskydská v Žilině, kde dříve sídlila Škola života. Zde je minimální nabídková cena 5 milionů 690 tisíc korun.

---

Tři králové obnovili nápis křídou na budově radnice

První dny nového roku patří tradičně největší dobročinné akci u nás - Tříkrálové sbírce. Koledníci v čele s ředitelem novojičínské Charity vyrazili s požehnáním také na radnici.

Zpěv Tříkrálových koledníků bylo po roční pauze opět slyšet v ulicích města, a také v jeho centru, když se svým pozdravem dorazili mudrcové i k budově radnice. Nad jejími dveřmi posvěcenou křídou obnovili latinskou zkratku K+M+B znamenající “Bůh žehnej tomuto domu.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “My jsme měli takovou tradici, že jsme chodívali na radnici, pak jsme dva roky po sobě dělali Tříkrálový průvod, letos jsem se vrátili zase na radnici, požehnali jsme celému domu, samozřejmě i všem jeho pracovníkům a lidem, kteří tady v tomto domě pobývají.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem rád, že jsem po té jednoleté odmlce mohl přivítat Tři krále na radnici. Popřál bych Charitě v Novém Jičíně, ať mají co nejvíce dobrovolníků a všem kompletně bych popřál, ať je Nový Jičín k této sbírce štědrý.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Letošní Tříkrálová sbírka už se víceméně podobá těm sbírkám, tak jak byly v minulosti. Po té sbírce, která byla loni online a koledníci nechodili, tak letos už vyrazili do ulic. Už se těšili. Takže doufejme, že budou i přijati a roznesou co nejvíce toho domácího božího požehnání, což je jejich hlavní úkol, který mají.”

Tříkrálová sbírka potrvá do 16. ledna, po tuto dobu mohou být koledníci v ulicích a na různých místech, například v Návštěvnickém centru na náměstí nebo v sídle Charity v azylovém domě, budou lidem k dispozici statické pokladničky. Do konce ledna bude možné přispět prostřednictvím také on line, odkaz je na webu charity, a také jsou zde uvedeny cíle letošní sbírky.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Největší část peněz ze sbírky půjde na nové auto do charity, samozřejmě budeme pokračovat v projektech, které máme z loňských let, jako jsou humanitární pomoc a fond kroužky, kde peníze pomáhají na konkrétních místech. Už letos z kraje roku jsme pomohli jednomu pánovi, který vyhořel, takže jsou to peníze přípravné kdykoliv k použití. I občané, pokud o někom takovém vědí, kdo se ocitl v tíživé situaci, tak se na nás mohou obrátit.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ta sbírka je určena částečně i pro naše město. Město s Charitou dlouhodobě spolupracuje. Je to služba, která zapadá do sociální sítě našich služeb, kterou podporuje i město finančně, a jsme rádi, že tyto služby na území našeho města máme.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Zároveň tímto děkuji všem, kteří koledují, pohybují se kolem sbírky a samozřejmě i všem obyvatelům Nového Jičína, kteří přispívají.”

Po skončení Tříkrálové sbírky Charita všech téměř 400 koledníků svolá letos ještě jednou, a to na poděkování, které je plánováno v kině asi v měsíci květnu.

---

Život je pes, vyjádřily svým vystoupením akrobatky

Život je pes a my jsme jeho patníky. To je název tanečně divadelního představení, které uvedlo akrobatické Circus! Dance Studio Nový Jičín. Odehrálo se v prostorách Žerotínského zámku.

Příběh žen, které hledají štěstí, vyjádřený tanečně divadelně akrobatickým vystoupením si mohli vychutnat návštěvníci, kteří zavítali do Muzea Novojičínska. Jako taneční aréna posloužil Trámový sál Žerotínského zámku, své emoce tu v představení Život je pes a my jsme jeho patníky vyjádřilo prostřednictvím pohybu Circus! Dance Studio, respektive jeho Akrobatické seskupení Aforistky.

Eva Glogarová, Circus! Dance Studio Nový Jičín: “To představení si klade za cíl vyrovnat se se ženou jako takovou, protože se jako ženy potýkáme někdy i s těžkostmi, někdy nás to v životě baví, někdy nás to nebaví, tak jsem si řekly, ty by bylo fajn ztvárnit něco o ženě a jejich problémech.”

Veronika Šutová, Circus! Dance Studio Nový Jičín: “Je to příběh žen, které hledají štěstí. Ženy tu postupně svůj problém ukazují, nezvládají to, ale nakonec si řeknou dost a společnými silami, spoluprací a tancem ten těžký život překonají a nakonec je dobře.”

K působivému vystoupení použily akrobatky různé druhy náčiní.

Veronika Šutová, Circus! Dance Studio Nový Jičín: “Uvidíte aerial hoop, to je akrobacie v zavěšeném kruhu, dále pole dance, to je akrobacie na tyči. Také to budou prvky spojené akrobacie na tyči a kruhu a ještě akrobacie visící při výškovém ukotvení.”

Toto představení bylo výjimečným počinem, ve kterém se v hlavních rolí představily lektory Circus! Dance Studia, které se svou hlavní činností zaměřuje především na děti.

Eva Glogarová, Circus! Dance Studio Nový Jičín: “Pořádáme soutěž pro děti, jmenuje se Pole princess, je to asi největší soutěž v České republice, kde se setkává asi 150 dětí od 6 do 18 let. Soutěží v různých akrobatických disciplínách, to znamená na tyči a také jsme přidali kruhy a šály.”

V létě se mohla veřejnost setkat s workshopem pro děti s názvem Cirkutvůrna, který Circus! Dance studio pořádalo druhým rokem ve spolupráci s městským kulturním střediskem v zahradní restauraci Nové Slunce.

---Mohlo by Vás také zajímat