Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Zástupci města a církví opět usedli u jednoho stolu
  • Hasiči zhodnotili rok 2022, letos je čeká stěhování
  • Nový Jičín hostí hokejové reprezentace U16 tří zem
  • Malí tanečníci se při Škatulení spojili s profesionály

Zástupci města a církví opět usedli u jednoho stolu

Zástupci náboženských společenství se setkali s vedením města. Tato schůzka se koná jednou ročně. Jejím obsahem je diskuze zejména o vlivu církví v sociální a kulturní oblasti.

Zástupci vedení měst a církví spolu opět po roce usedli k jednomu stolu. Setkání se zúčastnili představitelé církve římskokatolické, evangelické, husitské a poprvé také apoštolské církve. Na schůzce zněla zejména sociální témata, pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, seniorům, handicapovaným lidem a matkám samoživitelkám.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Otevřeli jsme téma ukrajinské krize, která přetrvává, a přešli jsme volně na téma pomoci lidem, kteří bojují s energetickou krizí. Téma, které nás spojuje, je člověk, občan, který tu pomoc od města, od státu, ale i od těch církví dostává.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Já jsme se zúčastnil tohoto setkání poprvé, kdy si vyříkáme, kdo co pro občany dělá, co mohou dělat církve a co vedení města. Důležité je zjištění, že pokud se nadále bude prolínat spolupráce církví a města, tak to může být jedině přínosné.”

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Cítím, že lidé zase po té době covidové, po té době omezené, mají touhu se setkávat. Třeba v naši farnosti jsme otevřeli farní kavárny, jednou za měsíc v neděli, kde všechny zveme, aby přišli na kávu, na čaj, někdo připraví něco sladkého nebo slaného a lidé mají možnost si povykládat. takže určitě církev Římskokatolická není uzavřeným společenstvím.”

Kamil Strak, farní vikář, farnost Šenov u Nového Jičína: “Konkrétně, jak spravuji farnost Šenov u Nového Jičína, tak se snažím být vnímavý k lidem, co potřebují. nejen bohoslužby, svatby, pohřby, ale i po té lidské stránce. Jestli mají dobré vztahy a zázemí. Myslím, si, že nejtěžší je pro starého člověka, když je osamocený.”

Milan Koplík, Církev československá husitská: ”Člověka můžeme přijmout v nějaké těžké situaci a ta může být různá. Už to, že jej přijmeme mimo bohoslužby nebo ty pravidelné hromadnější setkání, tak ten člověk má prostor svěřit se s tím, co ho trápí, co potřebuje.”

Mimo jiné v prostorách církve husitské na Sokolovské ulici poskytují také rady se zaměřením na ochranou spotřebitelů, lidé se tam mohou obrátit s různými problémy.

Dvouhodinová diskuze se dotkla i role církve jako nositele společenského a kulturního života, a důležité spolupráce města při opravě církevních památek, případně jejich otevření veřejnosti. Připravuje se zpřístupnění věže farního kostela.

---

Hasiči zhodnotili rok 2022, letos je čeká stěhování

Novojičínští hasiči vydali statistiky zásahů za rok 2022. Reagovat na jakékoliv volání o pomoc museli v téměř dva tisíce osmi set případech. I když události letošního roku předjímat nemohou, o jedné zásadní už dopředu ví, čeká je stěhování.

Hasiči z novojičínského územního odboru v roce 2022 vyjížděli k celkem 2 789 případům. Z toho počtu bylo 1832 zásahů akutních.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Největší počet představovaly zásahy technického typu, těch bylo 1127, dále jednotky zasahovaly celkem u 240 dopravních nehod, 226 požárů a v 98 případech jsme likvidovali únik nebezpečné chemické látky.”

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Pokud bych měl zmínit nejzásadnější mimořádné události za uplynulý rok, tak je to požár rodinného domu z 19. ledna, bylo to ve Velkých Albrechticích, kde zasahovalo pět jednotek požární ochrany a došlo tam k přímé škodě v souvislosti s požárem sedm milionů korun. Dále potom zásah z 13. dubna, kdy se jednalo o požár bytů v domě s byty zvláštního určení v Kopřivnici. Bohužel v souvislosti s požárem byla jedna osoba usmrcena, další osoba byla zraněná.”

Požár tehdy vypukl kolem půl páté ráno v bytě v pátém patře domova, ve kterém bydlí senioři. Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů, profesionálních i dobrovolných.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “V rámci zásahu jsme zachránili 30 osob, 24 osob bylo evakuováno a přímá škoda byla vyčíslena na jeden milion korun.”

Zdejší hasiči byli také vyslání k likvidaci požáru v Národním parku České Švýcarsko, a to ze všech tří stanic z Nového Jičína, Bílovce a Kopřivnice, společně s nimi zasahovali také dobrovolní hasiči z Kopřivnice, Studénky, Příbora a Fulneku.

I když vývoj letošního roku hasiči předjímat nemohou, jednu zásadní událost už mají dopředu naplánovanou. Čeká je stěhování do nové centrální stanice v Novém Jičíně na ulici Propojovací.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “V lednu letošního roku byl objekt centrální hasičské stanice dokončen a převzat. Dále probíhá výstavba objektu skladů a sportoviště, které je součástí, areálu. Přesunutí do nového areálu předpokládáme v průběhu května letošního roku.”

Zatímco tato stavba se blíží do svého finále, řeší hasiči na území Novojičínska další nový podobný projekt. Na konci loňského roku byla zahájena výstavba Integrovaného výjezdového centra v Kopřivnici. Hotova by měla být v příštím roce.

---

Nový Jičín hostí hokejové reprezentace U16 tří zem

Zimní stadion v Novém Jičíně hostí hokejový turnaj tří zemí. Utkají se v něm reprezentace do šestnácti let z České republiky, Švédska a Finska.

Na ledovou plochu v Novém Jičíně vyjela česká reprezentace do šestnácti let. V rámci turnaje tří zemí se tu utká se svými vrstevníky ze Švédska a Finska.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Už loni a předloni tady probíhaly kempy juniorů, osahali si, že jsme toho hodni, a teď máme tento prubířský kámen před sebou.”

Aleš Zahálka, projektový manažer, Český svaz ledního hokeje: “Snažíme se v rámci tohoto programu juniorských reprezentací se vždycky podívat do různých měst a klubů, kde jsme nebyli, vždycky s přihlédnutím na podmínky zimního stadionu, dopravní obslužnost, blízkost letiště a ubytování. Takže našim záměrem je dostat se i do těch menších klubů, ukázat reprezentaci, motivovat děti i ten klub k další práci.”

Turnaj začal 7. února, jako první proti sobě nastoupily celky České republiky a Švédska. Celkem týmy odehrají šest zápasů, dvakrát každý s každým.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Turnaj je koncipován tak, že těch šest zápasů jsme rozdělili do dvou měst, i do partnerské Kopřivnice, kde budou hrát dva zápasy, a zbytek bude v Novém Jičíně.”

Posledním zápasem turnaje bude v neděli 12. února utkání České republiky proti Finsku, hraje se od 12 hodin.

---

Malí tanečníci se při Škatulení spojili s profesionály

Základní umělecká škola zprostředkovala svým dětem interaktivní představení, ve kterém spolupracovaly s profesionálními tanečníky. Hlavní rekvizitou pohybového projektu byly papírové krabice.

Projekt Škatulení přivezla do Beskydského divadla taneční skupina Mirky Eliášové. Tato choreografka je velkou osobností dětské tvořivé taneční výchovy, působí jako pedagog na katedře tance Akademie múzických umění, nejčastěji jsou v Praze její taneční představení uváděna v divadle Ponec. Teď, na pozvání základní umělecké školy, přivezla své Škatulení do Nového Jičína.

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Je to představení interaktivní, ve kterém spolupracují děti společně s profesionálními tanečníky, a jsou do toho představení v podstatě vtaženy s spoluvytvářejí to představení.”

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “To nás na tom právě baví, že je to v podstatě pokaždé jiné představení. Vzniklo to proto, že jsme kdysi dělali workshop s dětmi s krabicemi a zjistili jsme, že je to úžasný materiál. Je to úplně obyčejná krabice, do které děti mohou vkládat svoji fantazii a rozvíjí je to pohybově i mentálně.”

Projekt je určen menším dětem od 6 do 10 let, z novojičínských žáků tanečního oboru se do něj během dvou představení zapojilo 85 dětí.

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “To představení má obrazy, které jsou vždycky stejné, a v některých obrazech je větší část té dětské interakce a v některé menší.”

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Má nádhernou vizuální stránku, pracuje se s promítáním s dataprojektorem, a najednou jsme se ocitli na nádraží, na sídlišti, v lese, v pralese, doma v pokojíčku, kdy se prolínala jedna akce za druhou, Děti byly spontánní a reagovaly úplně přirozeně.”

Ema Malířová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Líbilo se mi to moc, hlavně ty krabice, to bylo super. Možná bych je chtěla i domů.”

Hana Tovaryšová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Byl to hrozně moc dobrý nápad s těmi krabicemi, a že jsme tam netančili jen my, ale i ostatní.”

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “Děti byly úžasné, jednak jsou to taneční děti, takže je vidět ta taneční zkušenost, ale byly velmi pozorné a krásně se napojily. Takže to byl i pro nás pěkný zážitek.”

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “My jako škola, samozřejmě kromě těch technických zdatností a tanečních dovedností, dáváme velký důraz na to, aby děti byly rozvíjeny i po té stránce duševní, aby samostatně tvořil a rozvíjela se jejich fantazie.”

Děti si nakonec mohly z krabic vyzkoušel postavit nejvyšší věž. Pro ty, kteří by chtěli začít počítat, uvedeme, že celkem bylo na pódiu těchto papírových rekvizit 61.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
10. února 2023, 16:20

Zástupci města a církví opět usedli u jednoho stolu

Zástupci náboženských společenství se setkali s vedením města. Tato schůzka se koná jednou ročně. Jejím obsahem je diskuze zejména o vlivu církví v sociální a kulturní oblasti.

Zástupci vedení měst a církví spolu opět po roce usedli k jednomu stolu. Setkání se zúčastnili představitelé církve římskokatolické, evangelické, husitské a poprvé také apoštolské církve. Na schůzce zněla zejména sociální témata, pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, seniorům, handicapovaným lidem a matkám samoživitelkám.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Otevřeli jsme téma ukrajinské krize, která přetrvává, a přešli jsme volně na téma pomoci lidem, kteří bojují s energetickou krizí. Téma, které nás spojuje, je člověk, občan, který tu pomoc od města, od státu, ale i od těch církví dostává.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Já jsme se zúčastnil tohoto setkání poprvé, kdy si vyříkáme, kdo co pro občany dělá, co mohou dělat církve a co vedení města. Důležité je zjištění, že pokud se nadále bude prolínat spolupráce církví a města, tak to může být jedině přínosné.”

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Cítím, že lidé zase po té době covidové, po té době omezené, mají touhu se setkávat. Třeba v naši farnosti jsme otevřeli farní kavárny, jednou za měsíc v neděli, kde všechny zveme, aby přišli na kávu, na čaj, někdo připraví něco sladkého nebo slaného a lidé mají možnost si povykládat. takže určitě církev Římskokatolická není uzavřeným společenstvím.”

Kamil Strak, farní vikář, farnost Šenov u Nového Jičína: “Konkrétně, jak spravuji farnost Šenov u Nového Jičína, tak se snažím být vnímavý k lidem, co potřebují. nejen bohoslužby, svatby, pohřby, ale i po té lidské stránce. Jestli mají dobré vztahy a zázemí. Myslím, si, že nejtěžší je pro starého člověka, když je osamocený.”

Milan Koplík, Církev československá husitská: ”Člověka můžeme přijmout v nějaké těžké situaci a ta může být různá. Už to, že jej přijmeme mimo bohoslužby nebo ty pravidelné hromadnější setkání, tak ten člověk má prostor svěřit se s tím, co ho trápí, co potřebuje.”

Mimo jiné v prostorách církve husitské na Sokolovské ulici poskytují také rady se zaměřením na ochranou spotřebitelů, lidé se tam mohou obrátit s různými problémy.

Dvouhodinová diskuze se dotkla i role církve jako nositele společenského a kulturního života, a důležité spolupráce města při opravě církevních památek, případně jejich otevření veřejnosti. Připravuje se zpřístupnění věže farního kostela.

---

Hasiči zhodnotili rok 2022, letos je čeká stěhování

Novojičínští hasiči vydali statistiky zásahů za rok 2022. Reagovat na jakékoliv volání o pomoc museli v téměř dva tisíce osmi set případech. I když události letošního roku předjímat nemohou, o jedné zásadní už dopředu ví, čeká je stěhování.

Hasiči z novojičínského územního odboru v roce 2022 vyjížděli k celkem 2 789 případům. Z toho počtu bylo 1832 zásahů akutních.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Největší počet představovaly zásahy technického typu, těch bylo 1127, dále jednotky zasahovaly celkem u 240 dopravních nehod, 226 požárů a v 98 případech jsme likvidovali únik nebezpečné chemické látky.”

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Pokud bych měl zmínit nejzásadnější mimořádné události za uplynulý rok, tak je to požár rodinného domu z 19. ledna, bylo to ve Velkých Albrechticích, kde zasahovalo pět jednotek požární ochrany a došlo tam k přímé škodě v souvislosti s požárem sedm milionů korun. Dále potom zásah z 13. dubna, kdy se jednalo o požár bytů v domě s byty zvláštního určení v Kopřivnici. Bohužel v souvislosti s požárem byla jedna osoba usmrcena, další osoba byla zraněná.”

Požár tehdy vypukl kolem půl páté ráno v bytě v pátém patře domova, ve kterém bydlí senioři. Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů, profesionálních i dobrovolných.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “V rámci zásahu jsme zachránili 30 osob, 24 osob bylo evakuováno a přímá škoda byla vyčíslena na jeden milion korun.”

Zdejší hasiči byli také vyslání k likvidaci požáru v Národním parku České Švýcarsko, a to ze všech tří stanic z Nového Jičína, Bílovce a Kopřivnice, společně s nimi zasahovali také dobrovolní hasiči z Kopřivnice, Studénky, Příbora a Fulneku.

I když vývoj letošního roku hasiči předjímat nemohou, jednu zásadní událost už mají dopředu naplánovanou. Čeká je stěhování do nové centrální stanice v Novém Jičíně na ulici Propojovací.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “V lednu letošního roku byl objekt centrální hasičské stanice dokončen a převzat. Dále probíhá výstavba objektu skladů a sportoviště, které je součástí, areálu. Přesunutí do nového areálu předpokládáme v průběhu května letošního roku.”

Zatímco tato stavba se blíží do svého finále, řeší hasiči na území Novojičínska další nový podobný projekt. Na konci loňského roku byla zahájena výstavba Integrovaného výjezdového centra v Kopřivnici. Hotova by měla být v příštím roce.

---

Nový Jičín hostí hokejové reprezentace U16 tří zem

Zimní stadion v Novém Jičíně hostí hokejový turnaj tří zemí. Utkají se v něm reprezentace do šestnácti let z České republiky, Švédska a Finska.

Na ledovou plochu v Novém Jičíně vyjela česká reprezentace do šestnácti let. V rámci turnaje tří zemí se tu utká se svými vrstevníky ze Švédska a Finska.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Už loni a předloni tady probíhaly kempy juniorů, osahali si, že jsme toho hodni, a teď máme tento prubířský kámen před sebou.”

Aleš Zahálka, projektový manažer, Český svaz ledního hokeje: “Snažíme se v rámci tohoto programu juniorských reprezentací se vždycky podívat do různých měst a klubů, kde jsme nebyli, vždycky s přihlédnutím na podmínky zimního stadionu, dopravní obslužnost, blízkost letiště a ubytování. Takže našim záměrem je dostat se i do těch menších klubů, ukázat reprezentaci, motivovat děti i ten klub k další práci.”

Turnaj začal 7. února, jako první proti sobě nastoupily celky České republiky a Švédska. Celkem týmy odehrají šest zápasů, dvakrát každý s každým.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Turnaj je koncipován tak, že těch šest zápasů jsme rozdělili do dvou měst, i do partnerské Kopřivnice, kde budou hrát dva zápasy, a zbytek bude v Novém Jičíně.”

Posledním zápasem turnaje bude v neděli 12. února utkání České republiky proti Finsku, hraje se od 12 hodin.

---

Malí tanečníci se při Škatulení spojili s profesionály

Základní umělecká škola zprostředkovala svým dětem interaktivní představení, ve kterém spolupracovaly s profesionálními tanečníky. Hlavní rekvizitou pohybového projektu byly papírové krabice.

Projekt Škatulení přivezla do Beskydského divadla taneční skupina Mirky Eliášové. Tato choreografka je velkou osobností dětské tvořivé taneční výchovy, působí jako pedagog na katedře tance Akademie múzických umění, nejčastěji jsou v Praze její taneční představení uváděna v divadle Ponec. Teď, na pozvání základní umělecké školy, přivezla své Škatulení do Nového Jičína.

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Je to představení interaktivní, ve kterém spolupracují děti společně s profesionálními tanečníky, a jsou do toho představení v podstatě vtaženy s spoluvytvářejí to představení.”

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “To nás na tom právě baví, že je to v podstatě pokaždé jiné představení. Vzniklo to proto, že jsme kdysi dělali workshop s dětmi s krabicemi a zjistili jsme, že je to úžasný materiál. Je to úplně obyčejná krabice, do které děti mohou vkládat svoji fantazii a rozvíjí je to pohybově i mentálně.”

Projekt je určen menším dětem od 6 do 10 let, z novojičínských žáků tanečního oboru se do něj během dvou představení zapojilo 85 dětí.

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “To představení má obrazy, které jsou vždycky stejné, a v některých obrazech je větší část té dětské interakce a v některé menší.”

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Má nádhernou vizuální stránku, pracuje se s promítáním s dataprojektorem, a najednou jsme se ocitli na nádraží, na sídlišti, v lese, v pralese, doma v pokojíčku, kdy se prolínala jedna akce za druhou, Děti byly spontánní a reagovaly úplně přirozeně.”

Ema Malířová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Líbilo se mi to moc, hlavně ty krabice, to bylo super. Možná bych je chtěla i domů.”

Hana Tovaryšová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “Byl to hrozně moc dobrý nápad s těmi krabicemi, a že jsme tam netančili jen my, ale i ostatní.”

Mirka Eliášová, Eli a kol.: “Děti byly úžasné, jednak jsou to taneční děti, takže je vidět ta taneční zkušenost, ale byly velmi pozorné a krásně se napojily. Takže to byl i pro nás pěkný zážitek.”

Ilona Rudelová, taneční obor ZUŠ Nový Jičín: “My jako škola, samozřejmě kromě těch technických zdatností a tanečních dovedností, dáváme velký důraz na to, aby děti byly rozvíjeny i po té stránce duševní, aby samostatně tvořil a rozvíjela se jejich fantazie.”

Děti si nakonec mohly z krabic vyzkoušel postavit nejvyšší věž. Pro ty, kteří by chtěli začít počítat, uvedeme, že celkem bylo na pódiu těchto papírových rekvizit 61.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-10-02-2023-16-24