Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Zdravé město Nový Jičín motivuje k darování krve
  • Návrat do života chystají také kluby a spolky
  • V Loučce se narodil odvážný pilot Lev Melč

Zdravé město Nový Jičín motivuje k darování krve

Zdravé město Nový Jičín se zapojilo do kampaně na podporu dárcovství krve. Spolu s místní nemocnici připravilo několik motivačních akci. Vzácná tekutina je potřeba a v současné době počet dárců klesá.

Novojičínská nemocnice se potýká s úbytkem dárců krve, populace stárne a situaci komplikuje také Covid-19. Krve je tak méně, než je potřeba. Oslovila tedy zdejší radnicí, zda by se podílela na motivační akci zejména pro prvodárce. Vznikla tak kampaň Daruj krev se Zdravým městem Nový Jičín.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Jsme rádi, že se nějaký způsob, jak to podpořit, se našel. My jsme to podpořili tím, že jsme dali vyrobit nějaké dárkové předměty, které prvodárci, kteří přijdou v květnové úterky, obdrží právě po tom odběru.”

Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Může přijít kterýkoliv zdravý občan ve věku od 18 do 65 let, s minimální hmotností 50 kilogramů. V pondělky a úterky probíhají odběry plné krve, v kterýkoliv den od pondělí do pátku jsou to odběry plazmy a červených krvinek.”

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Někteří třeba odkládají tu cestu k tomu prvnímu odběru, protože neví, co to obnáší. Potom, když tam jdou, tak zjistí, že je to v podstatě na chvilku a není to až tak složité ani omezující. Je to v podstatě jednoduchá cesta pomoci a proto na ni chceme upozornit.”

Markéta Matušů, vedoucí provozu transfuzního oddělení, Nemocnice Agel Nový Jičín: “Samozřejmě se tady také dozví částečně něco o svém zdravotním stavu z krevního obrazu. Takže vyzývám prvodárce, ať se nebojí a přijdou transfuzní oddělení navštívit.”

K dobrému skutku - darováním krve - vybízí město také účastníky další, už tradiční květnové akce, Do práce na kole. Odměna tak čeká na transfuzním oddělení rovněž na lidi, kteří přijdou darovat krev v tričku s logem této cyklistické výzvy. Dalším motivačním termínem je pak také úterý 8. června.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “V rámci akce, kterou jsme tentokrát nazvali Daruj kapku krve na Medarda, takže i 8. června rádi dárce odměníme nějakým dárkem navíc.”

Prioritním odběrovým dnem pro tuto kampaň jsou úterky. Na transfuzní oddělení se dárci dopředu objednávají prostřednictvím rezervačního systém na webu nemocnice. Během jednoho měsíc tu odeberou plnou krev zhruba 250 krát, plazmu asi tisíckrát.

---

Návrat do života chystají také kluby a spolky

Spolky a kluby, které ve městě vyvíjí své aktivity, a musely být téměř celý rok mimo provoz, teď začínají pomalu ale jistě plánovat svou činnost. Některým postačí navázat na přetrhané plány, jiní musí své fungování nastartovat od počátku, i s novými členy.

Rozvolňování vládních opatření netrpělivě sledují také spolky a kluby, které působí na území Nového Jičína. V roce 2020 stihly minimum aktivit, ne-li žádné. Například History klub se zaměřuje na práci s dětmi, spolupracují s Návštěvnickým centrem, jeho expozicí Laudon, a Zámkem Kunín.

Hana Šmídová, vedoucí History klubu: “Loňský rok byl pro nás úplným fiaskem. Všechno, co bylo naplánováno a připraveno, muselo být zrušeno. Vzhledem k tomu, že jsme zaměřeni na práci s menšími dětmi, tak se nám stalo, že nám spousta dětí odrostla. Takže sice budeme rádi, když budou nadále spolupracovat ty starší děti, nicméně budeme se věnovat náboru nových dětí.”

Navázat chce History klub na ověřené projekty a připravuje i nový průvodcovský program městem Nový Jičín. Nejen k tomu využije nové kostýmy a rekvizity, které zakoupil i díky dotaci z města.

O něco lepší období mají za sebou dobrovolní hasiči fungující druhým rokem v místní části Žilina. Částečně mohli trénovat alespoň loni v létě, malí hasiči stihli svůj první a jediný závod.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Současná situace nám dává naději, že by se to mohlo zlepšit, že bychom mohli začít cvičit. Dohodli jsme se s naším velitelem, že v nejbližší době vypracujeme plán tréninků a dáme dopředu vědět termíny soutěží, aby s tím rodiče mohli počítat.”

V loňském roce díky dotacím z města Nový Jičín, Moravskoslezského kraje a dalším podporovatelům zakoupili výbavu a výstroj pro malé hasiče. Letos žádosti o finanční příspěvky opět podali, Nový Jičín už je podpořil a čekají na rozhodnutí kraje. Pokud vše dopadne dobře, chtějí pořídit přenosnou hasičskou stříkačku

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Náš hasičský sbor vznikl teprve nedávno, ale i přesto máme již docela dost členů v naší základě. Jsou to především děti a jejich rodiče, kteří pomáhají s těmi tréninky.”

Epidemické zákazy silně zasáhly také klub FENIX, který se se věnuje vojenské historii od roku 1900. Zrušit museli pět velkých akcí, které souvisely i se 75. výročím koncem 2. světové války.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Uvidíme, jak se bude situace bude vyvíjet situace v roce 2021. V Novém Jičíně chystáme větší akci, Branný den pro děti a mládež, která by se měla odehrávat v prostoru na Skalkách ve spolupráci s Rodinným centrem Mozaika Nový Jičín. A také máme akce přislíbené městem Bílovec na zámku v Bílovci."

S Československou obcí legionářskou připravují například akci věnovanou osvobození Nového Jičína a okolí, ve Frenštátě pod Radhoštěm Den záchranářů, a také by se rádi vrátili do škol, kde vojenskou historii prezentovali v rámci hodin dějepisu.

---

V Loučce se narodil odvážný pilot Lev Melč

Odvážný pilot a hrdina z legií, to byl Robert Lev Melč, rodák z Loučky. Výrazně se podílel na vzniku československého vojenského letectva. Narodil se před 130 lety.

Na okraji Loučky nese jedna z ulic označení R. Melče. Jen málokdo z Novojičínských ale asi tuší, po kom je vlastně pojmenovaná.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Robert Lev Melč byl letec, zakladatel našeho vojenského letectva, který se narodil právě před 130 lety v Loučce.”

Na svět přišel v tzv. Meltschově mlýně 11. května 1891, který stával v sousedství dnešní restaurace Koruny, opuštěn jako zřícenina byl v roce 1955. Absolvoval obecnou školu v Loučce, v Žilině, později v Novém Jičíně a poté německou průmyslovku v Brně. V roce 1912 byl odveden. Nejprve sloužil u dělostřelectva, na vlastní žádost ale přešel k letectvu. Prodělal výcvik v leteckém středisku u Vídně.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Za první světové války byl nasazen na východní frontě. Létal průzkumné lety nad ruskými pozicemi. Později zajišťoval spojení pevnosti Přemyšl s velitelstvím v Krakově. Když padla 22. března 1915 pevnost Přemyšl, on tam zrovna přiletěl, tak padl do ruského zajetí.”

V roce 1916 vstoupil do ruských legií, absolvoval poddůstojnickou a důstojnickou školu. Vedení Československého armádního sboru pak v roce 1918 usoudilo, že potřebuje letectvo. Důležitou roli při tom sehrál právě Robert Meltsch, který se mezi tím stihl oženit a přestoupil na pravoslavnou víru. S menším leteckým oddílem působil na Povolžské frontě.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Celkem tam nalétal přes 36 bojových letů v trvání asi 80 hodin. Byl známý tím, že dokázal létat i v noci, což při tehdejším přístrojovém vybavení letounů byl zcela mimořádný výkon. Později byl jmenován hlavním referentem pro vzduchoplavbu při štábu československých vojsk na Rusi.”

V roce 1919 zahájil činnost letecké školy v Omsku, kde působil jako velitel. Cvičil piloty a vypracoval první koncepci československého vojenského letectva. Výcvikové středisko bylo později přesunuto směrem k Vladivostoku a v roce 1920 bylo evakuováno do Československa. Domů se, tehdy dostal už major Meltsch, a byl jmenován vysokým důstojníkem na generálním štábu.

Jan Číp, kurátor Muzea Novojičínska: “Ale pro zhoršující se zdravotní stav, a protože nebyl stvořen pro byrokratické záležitosti, tak odchází z armády a stává se soukromým podnikatelem. V roce 1924 požádal o změnu příjmení a jména. Z Roberta Meltsche, psáno německy, se stává Lev Meč. Zemřel na chronickou tuberkulózu 20. listopadu 1934.”

Armáda mu uspořádala vojenský pohřeb se všemi poctami, jeho tělo vezli Prahou na trupu letadla. V Národním technickém muzeu je dodnes vystaven jeden letoun, který pochází právě z omské školy.

---Mohlo by Vás také zajímat