Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Startují stavební akce, začala oprava domu a chodníku
  • Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek
  • Novojičínský veterán klub zahájil sezonu první jízdou
  • Čarodějnice se slétly i v Novém Jičíně

Startují stavební akce, začala oprava domu a chodníku

Začíná stavební sezona, město v dubnu zahájilo několik investičních akcí. Mezi nimi je například revitalizace bytového domu nebo oprava poslední části chodníku v Bludovicích.

Město v roce 2022 dokončilo revitalizace velkých panelových domů, které má ve svém vlastnictví. Teď v investicích do bydlení pokračuje, na řadě jsou menší obytné budovy. V dubnu začala oprava domu se šesti byty na ulici Hřbitovní 44.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dostáváme se do těch starších cihlových domů. Tento dům za námi bude kompletně revitalizován, včetně zateplení fasády, ale i vnitřních rozvodů, jak elektřiny, vody, plynu. Našemu městu se daří investovat peníze účelně do těchto bytových domů, a také se nám daří získávat dotační peníze s fondu životního prostředí.”

Dům dostane také novou střešní krytinu, uvnitř budou instalována nová topidla a plynový kotel. Práce přijdou na necelých šest milionů korun bez daně, přičemž 1, 2 milionu korun se městu podařilo získat ze zmíněné dotace z operačního programu Nová zelená úsporám.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Cílem projektu je snížení energetické náročnosti objektu, dále zvýšení estetické hodnoty objektu a taktéž zvýšení komfortu bydlících obyvatel.”

Stavební práce by tu měly trvat nejdéle do 12. září.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Mohu avizovat, že dalším domem bude dům na Trlicově ulici a také chystáme projektovou dokumentaci na dům na náměstí, respektive s východem na Jungmannovu ulici, tento dům by měl být také kompletně revitalizován.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Již před rokem 2018 došlo k revitalizaci panelových domů na sídlišti na ulici Luční a následně v letech 2019 až 2022 byly zatepleny a revitalizovány velké panelové domy na ulici Revoluční, Zborovská a Na Lani a Jičínská. Celkem šlo o pět bytových domů.”

Další oblastí, kam město pravidelně investuje, je údržba komunikací a chodníků. Na konci dubna tak začala také rekonstrukce úseku chodníku v Bludovicích v délce 112 metrů za 1,2 milionu korun bez daně. Hotovo bude v červenci. Řidiči tu musí počítat s omezeními, provoz je řízen semafory.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jde vlastně o poslední úsek podél silnice I/57. Nicméně není to jediná akce, která byla v minulosti realizována, byla rozšířená cyklostezka a vybudován chodník k autobusové zastávce Fojtství a v roce 2020 proběhla velká investiční akce, vybudování autobusových zastávek společně s přechodem podél silnice na/57 u bývalé České školy ve směru na Hodslavice.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Chodci, bych řekl, že mají na několik let v této místní části vystaráno. Je to samostatná akce, ale jen pro zajímavost, město Nový Jičín má ve svém rozpočtu alokovanou částku zhruba 6 milionů korun na celoplošné opravy místních komunikací a na chodníkové tělesa je to zhruba 2 miliony korun.”

V nejbližších dnech také začnou po zimě opravy nejhorších úseků silnic.

---

Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

Pietní akt k připomínce Dne vítězství, a tedy 79 let, které uplynuly od konce 2. světové války, se tradičně konal u Pomníku obětem válek na městském hřbitově. Památku padlých, i těch, kteří proti nacismu bojovali a přežili, tu uctili představitelé města spolu se členy Československé obce legionářské, svazu bojovníků za svobodu a dalších organizací a spolků.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je velmi důležité si tyto historické momenty připomínat. Moderní technologie mi umožnily se podívat do historie a zjistil jsem, že doba míru od roku 1945 byla pouze 26 dnů, což je pro mě takový zdvižený prst. Myslím si, že jakýkoliv konflikt by se měl řešit ne silou, ne zbraněmi, ale i diplomacií.”

Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Ten vývoj ve světě tomu hrozně nahrává, že bychom měli na tyto akce chodit a lidi přesvědčovat aby, chodili s námi. Nejenom uctívat památku těch, kteří za nás bojovali a padli, ale i tímto burcovat, aby ty další války už nebyly. Jsem nepřítel válek a myslím si, že kdybychom všichni se tak k tomu stavěli, tak že už by dávno ty války nebyly.”

Libor Chyba, Klub vojenské historie FENIX Nový Jičín: “My si na vojáky pouze hrajeme nebo předvádíme lidem v podstatě to utrpení, které zažili za druhé války nebo první války, záleží na tom, co ztvárňujeme momentálně. A toto, že si připomínáme u těch pomníčků to výročí, tak to je velmi důležité, a ten mír je tak křehká věc, se kterou se musí zacházet velice jemně.”

---

Novojičínský veterán klub zahájil sezonu první jízdou

Klub historických vozidel Nový Jičín má aktuálně necelou třicítku členů, jejichž koníčkem je péče o veterány. První letošní akcí byla jízda na sraz v Prachově, kde si vyměnili zkušenosti s renovacemi a informace o letošních plánovaných akcích.

Vidět tyto veterány v Novém Jičíně je možné například na slavnosti města, ovšem tradičně největší akcí je velkolepá jízda, kterou pořádají od roku 2011.

Miroslav Kretek, předseda Klubu historických vozidel Nový Jičín: “Svatováclavská jízda. Je to vždycky 28. září, jezdíme po hradech, zámcích, sportovištích v okolí Nového Jičína. Trasa má zhruba padesáti kilometrů, počet účastníků, když se podaří, bývá i přes stovku.”

Někteří členové veterán klub mají v oblibě i historická vojenská vozidla, a proto tou nejbližší akcí, kde se bude tento novojičínský spolek prezentovat, bude Branný den pořádaný za Vojenským opravárenským podnikem dalším místním spolkem Klubem vojenské historie FENIX.

Libor Chyba, Klub vojenské historie FENIX Nový Jičín: “Jedenáctého května pořádáme s Československou obcí legionářskou zážitkovou akci, která se jmenuje Branný den, a tam se i kolegové právě budou zúčastňovat s historickými vozidly a chceme tu akci takto obohatit právě přes tu techniku.”

Miroslav Ježík, Klub historických vozidel Nový Jičín: “Přijel jsem s KDF 82 z roku 1943. Na Branný den se s ním pojedu ukázat, takže to tam bude k mání.”

---

Čarodějnice se slétly i v Novém Jičíně

Tradiční Čarodějnice si poslední dubnový den podmanily centrum města. Magický večer se nesl v duchu her pro děti, lidových zvyků - a dobré zábavy a koncertů na Žerotínově ulici.

Čarodějnice se začaly ve městě slétat 30. dubna už odpoledne, kdy Rodinné centrum Mozaika otevřelo svou Čarodějnou stezku s osmi stanovišti, které mimo jiné oživily a zpřístupnily Laudonovo nádvoříčko, které je po rekonstrukci ještě stále zavřené.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Například na Laudonově nádvoří mohou děti balónkama krmit čarodějnici, další stanoviště jsou na novojičínském náměstí, kdy můžou balancovat na koštěti, zahrát si lesní kuželky, a když už mají všechny stanoviště splněné, dostanou odměnu a můžou se vyfotit ve fotokoutku a užít si bohatý doprovodný program.”

Magický program připravilo městské kulturní středisko ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a přidala se také Základní škola Komenského 66.

Jana Tošovská, učitelka ZŠ Komenského 66: “Letošní čarodějnice jsme připravili čarodějnický workshop, který má zaměstnat děti. Mohou si u nás vyzkoušet vytočit keramiku a především se tady mohou kreativně projevit na různých výrobcích, ať už jsou to trička, na které si udělají originální motiv čarodějnic, nebo třeba dekorativní zvonečky, které jsou předvybarvené a děti se je mohou ještě ozdobit, nebo knoflíky. Takže taková dílna.”

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Samozřejmě k tradičnímu pálení čarodějnic patří již tradiční soutěž O nejlepší čarodějnou masku a musím říct a všechny moc pochválit, že každým rokem jsou ty masky propracovanější, chodí i celé rodiny, což vlastně bylo naše takové motto, takže děkujeme všem, kteří se zúčastnili.”

účastnice akce:

“Ségra udělala make-up a kostým jsme si chystaly každá zvlášť.”

“Ta zelená, kterou mám na těle, je barva na obličej a snad to půjde smýt, ale asi pak zůstanu trochu žlutá.”

účastníci akce:

“Jo, je to pěkné.”

“Jsme tady s rodinou a je to v pohodě, chodíme každý rok.”

“Je to tu fajne, akorát pro menší by tu ještě mohl být nějaký program”

Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Muzeum Novojičínska se přidalo k čarodějné noci tradičním stavěním májky, což je obyčej, který má agrární funkci a je zapsán na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje. A právě na nádvoří jsem nyní postavili májku, která nás bude chránit, naši lokalitě dodá vláhu pro úrodu. Dále na naší čarodějné noci uvidíme ukázky tradičních tanců z okolí Novojičínska a také jsme připravili hledačku, která děti seznámí se slavením Filipojakubské noci.”

Čarodějná noc pak vyvrcholila na místě, kde má v Novém Jičíně více než třicetileté kořeny, a to je na Žerotínově ulici. Místní podnikatelé v pohostinství připravili občerstvení a až do půlnoci hrály k dobré náladě novojičínské kapely.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
10. května 2024, 16:20

Startují stavební akce, začala oprava domu a chodníku

Začíná stavební sezona, město v dubnu zahájilo několik investičních akcí. Mezi nimi je například revitalizace bytového domu nebo oprava poslední části chodníku v Bludovicích.

Město v roce 2022 dokončilo revitalizace velkých panelových domů, které má ve svém vlastnictví. Teď v investicích do bydlení pokračuje, na řadě jsou menší obytné budovy. V dubnu začala oprava domu se šesti byty na ulici Hřbitovní 44.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dostáváme se do těch starších cihlových domů. Tento dům za námi bude kompletně revitalizován, včetně zateplení fasády, ale i vnitřních rozvodů, jak elektřiny, vody, plynu. Našemu městu se daří investovat peníze účelně do těchto bytových domů, a také se nám daří získávat dotační peníze s fondu životního prostředí.”

Dům dostane také novou střešní krytinu, uvnitř budou instalována nová topidla a plynový kotel. Práce přijdou na necelých šest milionů korun bez daně, přičemž 1, 2 milionu korun se městu podařilo získat ze zmíněné dotace z operačního programu Nová zelená úsporám.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Cílem projektu je snížení energetické náročnosti objektu, dále zvýšení estetické hodnoty objektu a taktéž zvýšení komfortu bydlících obyvatel.”

Stavební práce by tu měly trvat nejdéle do 12. září.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Mohu avizovat, že dalším domem bude dům na Trlicově ulici a také chystáme projektovou dokumentaci na dům na náměstí, respektive s východem na Jungmannovu ulici, tento dům by měl být také kompletně revitalizován.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Již před rokem 2018 došlo k revitalizaci panelových domů na sídlišti na ulici Luční a následně v letech 2019 až 2022 byly zatepleny a revitalizovány velké panelové domy na ulici Revoluční, Zborovská a Na Lani a Jičínská. Celkem šlo o pět bytových domů.”

Další oblastí, kam město pravidelně investuje, je údržba komunikací a chodníků. Na konci dubna tak začala také rekonstrukce úseku chodníku v Bludovicích v délce 112 metrů za 1,2 milionu korun bez daně. Hotovo bude v červenci. Řidiči tu musí počítat s omezeními, provoz je řízen semafory.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jde vlastně o poslední úsek podél silnice I/57. Nicméně není to jediná akce, která byla v minulosti realizována, byla rozšířená cyklostezka a vybudován chodník k autobusové zastávce Fojtství a v roce 2020 proběhla velká investiční akce, vybudování autobusových zastávek společně s přechodem podél silnice na/57 u bývalé České školy ve směru na Hodslavice.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Chodci, bych řekl, že mají na několik let v této místní části vystaráno. Je to samostatná akce, ale jen pro zajímavost, město Nový Jičín má ve svém rozpočtu alokovanou částku zhruba 6 milionů korun na celoplošné opravy místních komunikací a na chodníkové tělesa je to zhruba 2 miliony korun.”

V nejbližších dnech také začnou po zimě opravy nejhorších úseků silnic.

---

Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

Pietní akt k připomínce Dne vítězství, a tedy 79 let, které uplynuly od konce 2. světové války, se tradičně konal u Pomníku obětem válek na městském hřbitově. Památku padlých, i těch, kteří proti nacismu bojovali a přežili, tu uctili představitelé města spolu se členy Československé obce legionářské, svazu bojovníků za svobodu a dalších organizací a spolků.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je velmi důležité si tyto historické momenty připomínat. Moderní technologie mi umožnily se podívat do historie a zjistil jsem, že doba míru od roku 1945 byla pouze 26 dnů, což je pro mě takový zdvižený prst. Myslím si, že jakýkoliv konflikt by se měl řešit ne silou, ne zbraněmi, ale i diplomacií.”

Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Ten vývoj ve světě tomu hrozně nahrává, že bychom měli na tyto akce chodit a lidi přesvědčovat aby, chodili s námi. Nejenom uctívat památku těch, kteří za nás bojovali a padli, ale i tímto burcovat, aby ty další války už nebyly. Jsem nepřítel válek a myslím si, že kdybychom všichni se tak k tomu stavěli, tak že už by dávno ty války nebyly.”

Libor Chyba, Klub vojenské historie FENIX Nový Jičín: “My si na vojáky pouze hrajeme nebo předvádíme lidem v podstatě to utrpení, které zažili za druhé války nebo první války, záleží na tom, co ztvárňujeme momentálně. A toto, že si připomínáme u těch pomníčků to výročí, tak to je velmi důležité, a ten mír je tak křehká věc, se kterou se musí zacházet velice jemně.”

---

Novojičínský veterán klub zahájil sezonu první jízdou

Klub historických vozidel Nový Jičín má aktuálně necelou třicítku členů, jejichž koníčkem je péče o veterány. První letošní akcí byla jízda na sraz v Prachově, kde si vyměnili zkušenosti s renovacemi a informace o letošních plánovaných akcích.

Vidět tyto veterány v Novém Jičíně je možné například na slavnosti města, ovšem tradičně největší akcí je velkolepá jízda, kterou pořádají od roku 2011.

Miroslav Kretek, předseda Klubu historických vozidel Nový Jičín: “Svatováclavská jízda. Je to vždycky 28. září, jezdíme po hradech, zámcích, sportovištích v okolí Nového Jičína. Trasa má zhruba padesáti kilometrů, počet účastníků, když se podaří, bývá i přes stovku.”

Někteří členové veterán klub mají v oblibě i historická vojenská vozidla, a proto tou nejbližší akcí, kde se bude tento novojičínský spolek prezentovat, bude Branný den pořádaný za Vojenským opravárenským podnikem dalším místním spolkem Klubem vojenské historie FENIX.

Libor Chyba, Klub vojenské historie FENIX Nový Jičín: “Jedenáctého května pořádáme s Československou obcí legionářskou zážitkovou akci, která se jmenuje Branný den, a tam se i kolegové právě budou zúčastňovat s historickými vozidly a chceme tu akci takto obohatit právě přes tu techniku.”

Miroslav Ježík, Klub historických vozidel Nový Jičín: “Přijel jsem s KDF 82 z roku 1943. Na Branný den se s ním pojedu ukázat, takže to tam bude k mání.”

---

Čarodějnice se slétly i v Novém Jičíně

Tradiční Čarodějnice si poslední dubnový den podmanily centrum města. Magický večer se nesl v duchu her pro děti, lidových zvyků - a dobré zábavy a koncertů na Žerotínově ulici.

Čarodějnice se začaly ve městě slétat 30. dubna už odpoledne, kdy Rodinné centrum Mozaika otevřelo svou Čarodějnou stezku s osmi stanovišti, které mimo jiné oživily a zpřístupnily Laudonovo nádvoříčko, které je po rekonstrukci ještě stále zavřené.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Například na Laudonově nádvoří mohou děti balónkama krmit čarodějnici, další stanoviště jsou na novojičínském náměstí, kdy můžou balancovat na koštěti, zahrát si lesní kuželky, a když už mají všechny stanoviště splněné, dostanou odměnu a můžou se vyfotit ve fotokoutku a užít si bohatý doprovodný program.”

Magický program připravilo městské kulturní středisko ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a přidala se také Základní škola Komenského 66.

Jana Tošovská, učitelka ZŠ Komenského 66: “Letošní čarodějnice jsme připravili čarodějnický workshop, který má zaměstnat děti. Mohou si u nás vyzkoušet vytočit keramiku a především se tady mohou kreativně projevit na různých výrobcích, ať už jsou to trička, na které si udělají originální motiv čarodějnic, nebo třeba dekorativní zvonečky, které jsou předvybarvené a děti se je mohou ještě ozdobit, nebo knoflíky. Takže taková dílna.”

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Samozřejmě k tradičnímu pálení čarodějnic patří již tradiční soutěž O nejlepší čarodějnou masku a musím říct a všechny moc pochválit, že každým rokem jsou ty masky propracovanější, chodí i celé rodiny, což vlastně bylo naše takové motto, takže děkujeme všem, kteří se zúčastnili.”

účastnice akce:

“Ségra udělala make-up a kostým jsme si chystaly každá zvlášť.”

“Ta zelená, kterou mám na těle, je barva na obličej a snad to půjde smýt, ale asi pak zůstanu trochu žlutá.”

účastníci akce:

“Jo, je to pěkné.”

“Jsme tady s rodinou a je to v pohodě, chodíme každý rok.”

“Je to tu fajne, akorát pro menší by tu ještě mohl být nějaký program”

Eva Glogarová, Muzeum Novojičínska: “Muzeum Novojičínska se přidalo k čarodějné noci tradičním stavěním májky, což je obyčej, který má agrární funkci a je zapsán na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Moravskoslezského kraje. A právě na nádvoří jsem nyní postavili májku, která nás bude chránit, naši lokalitě dodá vláhu pro úrodu. Dále na naší čarodějné noci uvidíme ukázky tradičních tanců z okolí Novojičínska a také jsme připravili hledačku, která děti seznámí se slavením Filipojakubské noci.”

Čarodějná noc pak vyvrcholila na místě, kde má v Novém Jičíně více než třicetileté kořeny, a to je na Žerotínově ulici. Místní podnikatelé v pohostinství připravili občerstvení a až do půlnoci hrály k dobré náladě novojičínské kapely.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-10-05-2024-16-24