Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Rekonstrukce bazénu začíná, firma má na práce rok
- Muzeum připomíná Velikonoce v souvislostech
- Plavci opustili vodu a na souši oslavili půl století
Začíná rekonstrukce venkovního bazénu, starého téměř padesát let. Od tohoto týdne je areál oficiálně staveništěm. Vybraná firma má na jeho modernizaci dvanáct měsíců.
Plány na rekonstrukci venkovního bazénu se rodily několik let, o realizaci jedné z největších investic města pak bylo definitivně rozhodnuto v loňském roce. Stavba měla začít na podzim, nicméně termín zahájení odsunuly komplikace při výběrovém řízení zhotovitelské firmy.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná zakázka byla zahájena loni v říjnu, nicméně vzhledem k tomu, že jsme museli vyzývat k doplnění nabídky a následně jsme jiného uchazeče vylučovali, tak došlo k tomu, že podpis smlouvy s vítězným uchazečem byl až na konci března. Ta cena je zhruba 82 milionů korun bez DPH. Staveniště bylo zhotovitelské firmě předáno 7. dubna.”
Vítězem nabídkového řízení se nakonec stalo sdružení firem HOMOLA building.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Vnitřní areál bazénu má padesát let, tento venkovní byl dostavěn asi o pět let později, takže těch 45 se samozřejmě projevilo. Obzvláště na bazénové vaně, která je z keramiky. To znamená, že ty opravy každoročně byly docela náročné. Nehledě k tomu, že ta technologie, která je ve stěnách toho samotného tělesa, už je prostě za zenitem, za svou životností, takže už to bylo nutné i k kvůli únikům vody a tak dále. To samé tobogán, už asi pět let jsem pořád prodlužovali revize a dávali ho dohromady s tím, že výhledově ho musíme vyměnit. A tento čas nastal.”
To hlavní na celé modernizace venkovního areálu je tedy rekonstrukce bazénové vany, která bude nerezová, dále bude demontován stávající tobogán a instalován bude nový s délku 71 metrů. Nové bude brouzdaliště pro malé děti.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dojde k vybudování a rekonstrukci technologií venkovního bazénu, dojde k vybudování dvou nových vířivek.”
Součástí prací budou sadové úpravy a osvětlení areálu. Dobrou zprávou především pro plavecké kluby je, že venkovní bazén nezmění rozměr, zůstane klasickou padesátkou.
Venkovní areál tedy bude letos v létě staveništěm, znovu by se měl otevřít v příštím roce.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Práce mají trvat dvanáct měsíců s tím, že tam máme drobnou rezervu v jarních měsících roku 2026 tak, aby se vše přirpavilo na letní sezonu roku 2026.”
Stavební práce by se neměly dotknout provozu vnitřního bazénu. Ten bude i pro veřejnost otevřen do konce června. V červenci bude z důvodu standardní technologické přestávky mimo provoz. Otevřen by znovu měl být od 1. srpna.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Samozřejmě určitá komplikace tady může nastat, ale nepředpokládám, že by nastala, protože některé technologie jsou z budovy směrem ven. Stavební firma je s tím obeznámena. To znamená, že předpokládám, že v srpnu nebude nic bránit tomu vnitřnímu provozu. Akorát se trošku obávám, pokud by bylo obzvlášť vedro, tak lidé dají přednost jinému z letních koupališť v okolí nebo na Čerťáku.”
---
Velikonoční tradice připomíná v těchto dnech Muzeum Novojičínska. Připravilo program, ve kterém vysvětluje podstatu tohoto křesťanského svátku. Jeho součástí jsou tvořivé dílny s malováním kraslic a výrobou pomlázek.
Muzejní pracovníci připravili v Žerotínském zámku velikonoční program, v rámci kterého provedou lidovými zvyky a připomenou, co k tomuto období neodmyslitelně patří.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Velikonoce v muzeu jsou o tom, abychom dětem vysvětlili podstatu Velikonoc, proč se svátky vůbec jmenují Velikonoce, co se o té velké noci stalo, že ten Ježíšek nezůstal tím malým miminkem v jesličkách, ale že měl poslání. Takže se snažíme zvěstovat tu křesťanskou zvěst. Zároveň se do toho promíchávají tradice spojené s příchodem a vítáním jara. Takže tohle všechno se snažíme dávat do souvislostí.”
Programy, které se konaly pro školy, doprovázely tvořivé dílny. Děti si mohly zdobit vajíčka voskem nebo barvením s obtisky jarních rostlin, vyráběly mařenu a učily se plést pomlázku.
Filip Kedroň, Muzeum Novojičínska: “My si tady ukazujeme, jak se plete jednoduchý tatar. Stačí na to čtyři proutky, kdy vždy ty dva, co jsou proti sobě, jednoduše rozhazujeme.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Využíváme jarní přírodu, květiny, které v této době kvetou, tak je přiložíme na vajíčko, stáhneme punčoškou, a vložíme do barvy. Ideálně do nějaké přírodní, třeba cibule barví do oranžova, červená cibule zase do červena.”
žáci první třídy ZŠ Tyršova:
“Fajn byly vajíčka, které jsme malovali voskem.”
“Pletení tatarů.”
“Líbilo se mi to první vajíčko, jak jsme dělali voskem.”
Vlastnoručně vyrobené velikonoční ozdoby si děti odnášely domů na památku. Stejný prožitek a atmosféru svátků jara může ovšem v muzeu načerpat kdokoliv, nejen školáci.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Tento program není jen pro děti. Již třetím rokem, místo tradičního velikonočního jarmarku máme tyto Velikonoce v muzeu i pro veřejnost. Budou tady i tradiční řemeslníci, kteří nám s tím budou pomáhat, budeme zdobit všemi možnými technikami, budeme dělat mařeny, pomlázky a bude zajištěno i drobné občerstvení.”
Velikonoční program s podtitulem “Malované vajíčko jako moje srdíčko…” se v Žerotínském zámku koná v sobotu 12. dubna od 9 do 15:30 hodin. Zájemci, kteří se budou chtít aktivně zapojit do tvůrčích dílen, by si měli s sebou přinést dvě vyfoukané vejce.
---
Novojičínský plavecký klub si připomíná půl století od svého založení. To je úzce spjato se stavbou a otevřením bazénu, k čemuž došlo právě před padesáti let v roce 1975.
Vody bazénu, výjimečně, nečeří jediný plavec. Zato o poschodí výše jsou jich desítky. Plavecký klub oslavil 50. výročí svého založení. Při této příležitosti vyhlásil i nejlepší plavce uplynulé sezony.
Vlastimír Perna, trenér Plaveckého klubu Nový Jičín: “V současné době máme jednu slečnu v juniorské reprezentaci, je to Leila Mareček, na tu jsem velice pyšní, protože se neustále zlepšuje a je to velký příslib do budoucna. A máme i další plavec, kteří se pravidelně účastní mistrovství republiky, kde bojují o finále. Letos chlapci postoupili do finále první ligy družstev, takže máme velmi dobré plavce a doufám, že to tak bude pokračovat.”
Leila Ludmila Mareček, Plavecký klub Nový Jičín: ”Plava jsme už jako malá a moc mě to nebavilo, ale potom mě mamka k tomu nějak dokopala a začala jsem plavat více. Můj oblíbený styl jsou prsy a jsem pyšná, že jsem se dostal do reprezentace a na své časy.”
Matěj Koutný, Plavecký klub Nový Jičín: “Já jsem začal s plaváním, protože to dělal můj bratr, byl úspěšný, a tak mě rodiče přihlásili taky a pokračuju. Baví mě to, mám to rád, protože se tam ukáže nejlépe, jak člověk maká, jaké úsilí do toho dává a denně se potkává se svými kamarády. Takže je to super, každý den takhle makat a vědět, že to pro něco je. Nejvíce jsme pyšný na to, že jsem mistrem České republiky v žákovských kategoriích na 200 znak.”
Okamžiky slávy za plavecké úspěchy si na padesátiletých oslavách klubu užili i malí plavci a stejně tak sportovci z řad dospělých. Za velký počin z nedávné doby klub považuje i pořádání jednoho z prestižních závodů českého poháru, kdy zdejší vody okusili i olympionici.
Vlastimír Perna, trenér Plaveckého klubu Nový Jičín: “To se nám podařilo v loňském roce, kdy jsme dostali důvěru od plaveckého svazu, všichni účastníci to pochvalovali, cítili se tady velice dobře, i když někteří sem museli jet přes celou republiku.”
Na bazéně se pak samozřejmě vzpomínalo i na počátky klubu, něco z historie připomněl soutěžní kvíz, paměť oživily fotografie v kalendáři a především někteří přítomní hosté, třeba spoluzakladatel plavání v Novém Jičíně Josef Nekl.
Josef Nekl, spoluzakladatel plaveckého oddílu v Novém Jičíně: “V květnu byl zahájen zkušební provoz a 1. června 1975 byl zahájen oficiální provoz. Plný bazén lidí, bylo to prostě nádherné, nádherný bazén, nejhezčí v republice, který jsme měli. A měli jsme štěstí, že jsme byli taková skvadra trenérů, že jsem se snažili co nejvíc proniknout do těch tajů. Byl u toho od počátku Aleš Lowak, největší přítel, pořád jsem něco kreslili, dělali jsme grafy, měli jsme knihu úspěšného amerického trenéra plavání, všechno jsme studovali zepředu i zezadu a proto jsme byli tak dobří, že za pět let jsme startovali na federálním mistrovství československé republiky a dovezli jsme i medaile, čemuž nikdo nechtěl věřit.”
---
Začíná rekonstrukce venkovního bazénu, starého téměř padesát let. Od tohoto týdne je areál oficiálně staveništěm. Vybraná firma má na jeho modernizaci dvanáct měsíců.
Plány na rekonstrukci venkovního bazénu se rodily několik let, o realizaci jedné z největších investic města pak bylo definitivně rozhodnuto v loňském roce. Stavba měla začít na podzim, nicméně termín zahájení odsunuly komplikace při výběrovém řízení zhotovitelské firmy.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná zakázka byla zahájena loni v říjnu, nicméně vzhledem k tomu, že jsme museli vyzývat k doplnění nabídky a následně jsme jiného uchazeče vylučovali, tak došlo k tomu, že podpis smlouvy s vítězným uchazečem byl až na konci března. Ta cena je zhruba 82 milionů korun bez DPH. Staveniště bylo zhotovitelské firmě předáno 7. dubna.”
Vítězem nabídkového řízení se nakonec stalo sdružení firem HOMOLA building.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Vnitřní areál bazénu má padesát let, tento venkovní byl dostavěn asi o pět let později, takže těch 45 se samozřejmě projevilo. Obzvláště na bazénové vaně, která je z keramiky. To znamená, že ty opravy každoročně byly docela náročné. Nehledě k tomu, že ta technologie, která je ve stěnách toho samotného tělesa, už je prostě za zenitem, za svou životností, takže už to bylo nutné i k kvůli únikům vody a tak dále. To samé tobogán, už asi pět let jsem pořád prodlužovali revize a dávali ho dohromady s tím, že výhledově ho musíme vyměnit. A tento čas nastal.”
To hlavní na celé modernizace venkovního areálu je tedy rekonstrukce bazénové vany, která bude nerezová, dále bude demontován stávající tobogán a instalován bude nový s délku 71 metrů. Nové bude brouzdaliště pro malé děti.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dojde k vybudování a rekonstrukci technologií venkovního bazénu, dojde k vybudování dvou nových vířivek.”
Součástí prací budou sadové úpravy a osvětlení areálu. Dobrou zprávou především pro plavecké kluby je, že venkovní bazén nezmění rozměr, zůstane klasickou padesátkou.
Venkovní areál tedy bude letos v létě staveništěm, znovu by se měl otevřít v příštím roce.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Práce mají trvat dvanáct měsíců s tím, že tam máme drobnou rezervu v jarních měsících roku 2026 tak, aby se vše přirpavilo na letní sezonu roku 2026.”
Stavební práce by se neměly dotknout provozu vnitřního bazénu. Ten bude i pro veřejnost otevřen do konce června. V červenci bude z důvodu standardní technologické přestávky mimo provoz. Otevřen by znovu měl být od 1. srpna.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Samozřejmě určitá komplikace tady může nastat, ale nepředpokládám, že by nastala, protože některé technologie jsou z budovy směrem ven. Stavební firma je s tím obeznámena. To znamená, že předpokládám, že v srpnu nebude nic bránit tomu vnitřnímu provozu. Akorát se trošku obávám, pokud by bylo obzvlášť vedro, tak lidé dají přednost jinému z letních koupališť v okolí nebo na Čerťáku.”
---
Velikonoční tradice připomíná v těchto dnech Muzeum Novojičínska. Připravilo program, ve kterém vysvětluje podstatu tohoto křesťanského svátku. Jeho součástí jsou tvořivé dílny s malováním kraslic a výrobou pomlázek.
Muzejní pracovníci připravili v Žerotínském zámku velikonoční program, v rámci kterého provedou lidovými zvyky a připomenou, co k tomuto období neodmyslitelně patří.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Velikonoce v muzeu jsou o tom, abychom dětem vysvětlili podstatu Velikonoc, proč se svátky vůbec jmenují Velikonoce, co se o té velké noci stalo, že ten Ježíšek nezůstal tím malým miminkem v jesličkách, ale že měl poslání. Takže se snažíme zvěstovat tu křesťanskou zvěst. Zároveň se do toho promíchávají tradice spojené s příchodem a vítáním jara. Takže tohle všechno se snažíme dávat do souvislostí.”
Programy, které se konaly pro školy, doprovázely tvořivé dílny. Děti si mohly zdobit vajíčka voskem nebo barvením s obtisky jarních rostlin, vyráběly mařenu a učily se plést pomlázku.
Filip Kedroň, Muzeum Novojičínska: “My si tady ukazujeme, jak se plete jednoduchý tatar. Stačí na to čtyři proutky, kdy vždy ty dva, co jsou proti sobě, jednoduše rozhazujeme.”
Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Využíváme jarní přírodu, květiny, které v této době kvetou, tak je přiložíme na vajíčko, stáhneme punčoškou, a vložíme do barvy. Ideálně do nějaké přírodní, třeba cibule barví do oranžova, červená cibule zase do červena.”
žáci první třídy ZŠ Tyršova:
“Fajn byly vajíčka, které jsme malovali voskem.”
“Pletení tatarů.”
“Líbilo se mi to první vajíčko, jak jsme dělali voskem.”
Vlastnoručně vyrobené velikonoční ozdoby si děti odnášely domů na památku. Stejný prožitek a atmosféru svátků jara může ovšem v muzeu načerpat kdokoliv, nejen školáci.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Tento program není jen pro děti. Již třetím rokem, místo tradičního velikonočního jarmarku máme tyto Velikonoce v muzeu i pro veřejnost. Budou tady i tradiční řemeslníci, kteří nám s tím budou pomáhat, budeme zdobit všemi možnými technikami, budeme dělat mařeny, pomlázky a bude zajištěno i drobné občerstvení.”
Velikonoční program s podtitulem “Malované vajíčko jako moje srdíčko…” se v Žerotínském zámku koná v sobotu 12. dubna od 9 do 15:30 hodin. Zájemci, kteří se budou chtít aktivně zapojit do tvůrčích dílen, by si měli s sebou přinést dvě vyfoukané vejce.
---
Novojičínský plavecký klub si připomíná půl století od svého založení. To je úzce spjato se stavbou a otevřením bazénu, k čemuž došlo právě před padesáti let v roce 1975.
Vody bazénu, výjimečně, nečeří jediný plavec. Zato o poschodí výše jsou jich desítky. Plavecký klub oslavil 50. výročí svého založení. Při této příležitosti vyhlásil i nejlepší plavce uplynulé sezony.
Vlastimír Perna, trenér Plaveckého klubu Nový Jičín: “V současné době máme jednu slečnu v juniorské reprezentaci, je to Leila Mareček, na tu jsem velice pyšní, protože se neustále zlepšuje a je to velký příslib do budoucna. A máme i další plavec, kteří se pravidelně účastní mistrovství republiky, kde bojují o finále. Letos chlapci postoupili do finále první ligy družstev, takže máme velmi dobré plavce a doufám, že to tak bude pokračovat.”
Leila Ludmila Mareček, Plavecký klub Nový Jičín: ”Plava jsme už jako malá a moc mě to nebavilo, ale potom mě mamka k tomu nějak dokopala a začala jsem plavat více. Můj oblíbený styl jsou prsy a jsem pyšná, že jsem se dostal do reprezentace a na své časy.”
Matěj Koutný, Plavecký klub Nový Jičín: “Já jsem začal s plaváním, protože to dělal můj bratr, byl úspěšný, a tak mě rodiče přihlásili taky a pokračuju. Baví mě to, mám to rád, protože se tam ukáže nejlépe, jak člověk maká, jaké úsilí do toho dává a denně se potkává se svými kamarády. Takže je to super, každý den takhle makat a vědět, že to pro něco je. Nejvíce jsme pyšný na to, že jsem mistrem České republiky v žákovských kategoriích na 200 znak.”
Okamžiky slávy za plavecké úspěchy si na padesátiletých oslavách klubu užili i malí plavci a stejně tak sportovci z řad dospělých. Za velký počin z nedávné doby klub považuje i pořádání jednoho z prestižních závodů českého poháru, kdy zdejší vody okusili i olympionici.
Vlastimír Perna, trenér Plaveckého klubu Nový Jičín: “To se nám podařilo v loňském roce, kdy jsme dostali důvěru od plaveckého svazu, všichni účastníci to pochvalovali, cítili se tady velice dobře, i když někteří sem museli jet přes celou republiku.”
Na bazéně se pak samozřejmě vzpomínalo i na počátky klubu, něco z historie připomněl soutěžní kvíz, paměť oživily fotografie v kalendáři a především někteří přítomní hosté, třeba spoluzakladatel plavání v Novém Jičíně Josef Nekl.
Josef Nekl, spoluzakladatel plaveckého oddílu v Novém Jičíně: “V květnu byl zahájen zkušební provoz a 1. června 1975 byl zahájen oficiální provoz. Plný bazén lidí, bylo to prostě nádherné, nádherný bazén, nejhezčí v republice, který jsme měli. A měli jsme štěstí, že jsme byli taková skvadra trenérů, že jsem se snažili co nejvíc proniknout do těch tajů. Byl u toho od počátku Aleš Lowak, největší přítel, pořád jsem něco kreslili, dělali jsme grafy, měli jsme knihu úspěšného amerického trenéra plavání, všechno jsme studovali zepředu i zezadu a proto jsme byli tak dobří, že za pět let jsme startovali na federálním mistrovství československé republiky a dovezli jsme i medaile, čemuž nikdo nechtěl věřit.”
---