Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Fotbalisté pokřtili rekonstruovaný stadion
  • Sílu koní poznali obyvatelé Archy, i ti na vozíčku
  • Děti zkoumaly a napodobovaly život hmyzu

Fotbalisté pokřtili rekonstruovaný stadion

Fotbalisté oficiálně pokřtili přátelským utkáním novou travnatou plochu. Rekonstrukce letního stadionu skončila de facto před půl rokem, slavnostní výkop ale mohl být proveden až nyní.

Symbolického výkopu na novém trávníku se ujal starosta města Stanislav Kopecký. Zahájil přátelské utkání novojičínského divizního A mužstva s tradičním regionálním rivalem Valašským Meziříčím.

Filip Nippert, kapitán A mužstva FK Nový Jičín: “Pauza byla pro všechny dlouhá, jsme rádi, že to konečně začalo. Už máme pár zápasů za sebou. Všichni se těšili, těšili jsme se na nový trávník, takže doufám, že dneska předvedeme dobrý výkon. Jsme rádi, že přišla spousta lidí.”

Kompletní renovace sportoviště, která proběhla v loňském roce, přišla na zhruba 36 milionu korun. Nový je travnatý povrch s umělou závlahou, opravené atletické sektory a částečně i zázemí pro diváky. Přestože je stadion majetkem tělovýchovné jednoty, která na jeho rekonstrukci získala dotaci z ministerstva školství, přispělo na jeho opravu 12 miliony korun i město.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem rád, že i město Nový Jičín mohlo přispět nějakou finanční částkou, která je z mého pohledu dosti významná, na rekonstrukci tohoto oválu. Hlavně přeji všem sportovcům, ať se jim na tomto svatostánku daří, ať mají hodně členů a hlavně členskou základnu dětí.”

Pavel Tokař, předseda FK Nový Jičín: “Dnešního dne jsme se konečně dočkali, že se trošku uvolnila situace a mohli jsme předvést sportovcům a veřejnosti náš nádherně zrekonstruovaný a opravený fotbalový stánek a zároveň atletický stadion. Klidně bych si dovolil říct, že tento sportovní stánek splňuje veškeré parametry pro soutěže nejméně na úrovni národní ligy.”

Filip Nippert, kapitán A mužstva FK Nový Jičín: “Hřiště už mělo hodně za sebou, takže kolikrát už bylo podmáčené, takže teďka doufáme, že to bude lepší a že budeme předvádět slušné výkony na tomhle trávníku.”

Fotbalový klub začal s tréninky ihned, jakmile to rozvolněnÍ vládních opatření umožnilo. Trávník už tak měla možnost otestovat i mládežnická a žákovská družstva.

Tokař Pavel, předseda FK Nový Jičín: “Vyzkoušeli si ho už všichni, ale pořád do tzv. garanční kontroly do července je tráva v provozu zkušebním. Soutěže se nehrají, ale věřím, že situace nám to dovolí, že od srpna tu již budeme nejen trénovat, ale hrát i mistrovské zápasy.”

V současné době se fotbalisté soustředí na tréninky, A mužstvo už odehrálo několik přípravných utkání, ale tou největší prioritou je podle předsedy klubu návrat dětí ke sportu.

A na závěr ještě důležitá informace o výsledku přátelského zápasu, domácí svěřenci Martina Štverky remizovali s Valašským Meziříčím 1:1.

---

Sílu koní poznali obyvatelé Archy, i ti na vozíčku

Zpestření volných chvil si po dlouhých měsících omezování užili obyvatelé chráněného bydlení Archa v Žilině. Vydali se na projížďku koňským povozem. Díky speciálně postavenému vozu si mohli zážitek dopřát i vozíčkáři

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu, ne každému ale může být tento zážitek dopřán. Obyvatelé chráněného bydlení Archa Slezské diakonie v Žilině, tedy lidé s lehkým až středně těžkým mentálním a často i tělesným postižením, si teď alespoň vyzkoušeli, jaké to je, když je koňská síla pohání sedící na povoze.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Já jsem nejdříve oslovila dva klienty, kteří jsou milovníci koní, věděla jsem, že ti budou šťastní, když se takové aktivity budou moci zúčastnit. Ale v momentě, kdy jsme oslovili tyto dva klienty, tak se to rozkřiklo a byl o to velký zájem.”

Užít si projížďku koňským povozem totiž mohli i ti, kteří mají rovněž tělesné handicapy a nebo jsou dokonce na invalidním vozíku.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Vždycky mě trošku mrzelo, že mám doma koně, a když jsme dělali akce tady v Žilině, tak jsem si museli někoho pozvat na povození dětí. Měl jsem v hlavě pořád takový nápad, že bych koupil nějaký vozík na vození těch dětí, jenže ty ceny jsou docela vysoké a za druhé jsme nikde nenašel vozík, na které m by bylo možno převážet i vozíčkáře. Nakonec jsem se tedy rozhodl, že si ten vozík postavíme sami.”

obyvatelé chráněného bydlení ARCHA: 

“My se na tom vozíku sedělo dobře, nehoupalo to a bylo to bylo to fajn. Místy jsme jeli i dost rychlé, bylo to dobré.”

“Já jsem to viděla poprvé a poprvé jsme na něčem takovém jela. Je to pěkný zážitek.”

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Při počtu pracovníků, které máme, si nemůžeme dovolit moc volnočasových aktivit pro naše klienty a oni to potřebují. Potřebují dostat se ven z bytů, zažít něco nového, novou aktivitu a impuls.”

Osadní výbor v Žilině se snaží obyvatele chráněného bydlení vtáhnout do místního dění v rámci různých aktivit. Pozvání už opět dostali také na první letošní Sousedskou snídani, kterou tu v areálu pod přístřeškem na červen plánují. A nejen pro Žilinské.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Poslední sobotu příští měsíc bychom chtěli Sousedskou snídani uspořádat poprvé i v Novém Jičíně, protože si myslíme, že sousedi jsme všichni, tak chceme vyrazit do Nového Jičína a uspořádat sousedskou snídani tam.”

Konat se bude v parčíku pod gymnáziem.

---

Děti zkoumaly a napodobovaly život hmyzu

Život hmyzu se stal předmětem zkoumání děti z mateřské školy na ulici Máchova. Tři týdny trvající projekt vyvrcholil hrami na zahradě, kde si vyzkoušely pohyby housenek nebo práci včel.

Téma život hmyzu provázelo děti v mateřské škole na ulici Máchova celé tři týdny. Formou her a tvůrčích aktivit se učily vybudovat si vztah k přírodě a také k těm nejmenším živočichům.

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “S dětmi jsme hmyz pozorovali, různé broučky, berušky a pavoučky. Pořádali jsme výlety a také naše zahrada nám umožnila uspořádat hmyzí dopoledne. Děti si hrály na housenky, přenášely med jako včelky a z kamínků a klacíků skládaly mravence.”

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Ono to v zdánlivě vypadá, že jsou to jen takové hry, ale není to tak. Každá ta činnost, kterou tady máme, směřuje k rozvoji každé oblasti toho dítěte. Když si vezmeme, že děti sbíraly tečky pro berušky, které popadaly z jejich křidélek, tak děti jednak posilovaly jemnou motoriku, kdy přidělávaly ty tečky kolíčky na šňůrky, a také posilovaly sounáležitost ke skupině, komunikovaly a posilovaly přirozenou soutěživost.”

Za splněné úkoly čekala na všechny odměna v podobě medaile s Ferdou mravencem a na skákacím hradu si mohli zaskotačit jako luční kobylky.

děti MŠ Máchova: 

“Mně se líbilo stavění s mravenci, klacíkama a kamínkama.”

“Jak jsem přenášeli ten med.”

“Jak jsem házeli do housenky balonky.”

“Jak jsem z proutku stavěli mravenečka.”

“Mně se nejvíce líbilo, jak jsme vyndávali z pytlíku broučky.”

Už dříve děti také v rámci projektových dnů vysadily různé plodiny do svých záhonů. Každá třída pečuje o jeden.

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Děti si bylinky pravidelně zalévají, mají tam také ředkvičky, fazolky a hrášek. Našim cílem je opravdu posilovat u dětí pozitivní vztah k přírodě.”

Kluci a holky také využili nové ponky, které mají ve ve třídách, a spolu s paní učitelkami vyrobili hmyzí domečky a rozmístili je po zahradě. Chodí teď pravidelně kontrolovat, zda se v nich usadili drobní obyvatelé.

---Mohlo by Vás také zajímat