Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Volby poslanců letos lákaly o něco více
  • Dílny na Jubilejní škole by ocenila i kdejaká firma
  • Svátek knihoven skončil, burza knih trvá dál

Volby poslanců letos lákaly o něco více

Máme za sebou volby do poslanecké sněmovny, své hlasy v nich odevzdalo také více než 61 procent voličů s bydlištěm v Novém Jičíně. Účast byla zhruba o 4 procenta vyšší, než při volbách v roce 2017.

Výsledek voleb do poslanecké sněmovny v Novém Jičína ne zcela kopíruje celorepubliková čísla. V tomto městě s téměř 28 procenty zvítězilo Hnutí ANO, druhá koalice SPOLU tu získala zhruba 23 a půl procenta hlasů, třetí Piráti a Starostové něco přes 13 a půl procenta a SPD necelých 13 procent. O něco nižší, než republikový průměr ve výši 65,43 procent, zde byla i volební účast. Nicméně bylo to zhruba o 4 procenta více než ve volbách před čtyřmi lety.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “V roce 2017 odvolilo asi 57,25 procent voličů, v letošních volbách to bylo 61,1 procent. Volby v Novém Jičíně proběhly v pořádku, bez nějakého incidentu, který by musela řešit policie.”

Lidé, které jsme oslovili v anketě, považovali jednoznačně tyto volby za velmi zásadní.

voliči z Novojičínska: 

“Myslím si, že tyto volby jsou zásadní, protože se v nich bude odrážet naše budoucnost naší mladé generace.”

“Já si myslím, že jsou důležité, protože neúčast při volbách může může poměrně hodně ovlivnit politické dění v české republice, proto bych každému doporučoval, aby se těchto voleb účastnil.”

“Já si myslím, že jsou důležité, ale jestli to něco pomůže…”

“Jsou důležité, protože bylo byla potřeba nějaká změna ve společnosti, a parlament, ten o tom bude rozhodovat. A rozhodovat bude podle toho, jak my budeme volit.”

“Protože žijeme v této zemi, jsou důležité pro mě, pro naše děti a vnuky, jak tady budou po nás žít a co jim tady zanecháme.”


Ve všech 22 novojičínských okrscích byly výsledky voleb spočítány a odevzdány do 17:20. Jako pověřený úřad musel Nový Jičín čekat i na čísla z okolních 15 obcí. Definitivně sečteno tedy bylo kolem půl sedmé. Stejně jako předchozí čtyřleté období bude v poslanecké sněmovně jeden zástupce s bydlištěm v Novém Jičíně - Jiří Strýček za ANO

---

Dílny na Jubilejní škole by ocenila i kdejaká firma

Větší podpora technického vzdělávání, to je jeden z cílů, který se daří naplnit v Základní škole Jubilejní. Otevřeli zde nově zrekonstruované učebny dílen, včetně moderního vybavení nejen nářadím, ale i 3D tiskárnami.

O rekonstrukci zastaralých učeben dílen usilovala Základní škola Jubilejní čtyři roky. Na financování projektu se snažila získat peníze z Evropské unie. To se ale nepodařilo.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Proto jsem obtěžoval, možná někdy nepříjemně, přiznávám, našeho zřizovatele s tím, že prostory pro naši výuku dílen a polytechnické výchovy jsou nevyhovující, a nakonec jsem tedy uspěl.”

Modernizaci učeben za bezmála 2 miliony 700 tisíc korun zafinancovalo město.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Výuka praktických předmětů dostane úplně jiný náboj a bude pro děti zajímavá, možná by byla zajímavá i pro tatínky našich dětí. Samozřejmě každý dobrá investice do škol také zvyšuje kvalitu výuky.”

Linda Polášková, žákyně Základní školy Jubilejní: “Předtím to bylo takové staré, rezavé, prostě škaredé.”

Natalia Gbediame, žákyně Základní školy Jubilejní: “Ve starých dílnách se nedalo moc pracovat, teď se nám bude pracovat stoprocentně lépe a bude to pro nás i větší radost pracovat, když je to tady tak pěkné.”

Vyzkoušet si práci v nových dílnách může dle ředitele školy de facto každý její žák.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “V zásadě je to kompletně celý druhý stupeň, neměl by na škole existovat žák, který touto místností neprojde. První stupeň tady také může chodit na jednoduché seznamování se s technickými věcmi, zatloukání hřebíků a tak dále, myslím si, že to učitelky jistě rády využijí, ale na druhém stupni jednak pro technické činnosti, což je u nás volitelný předmět, pak pracovní činnosti, to je povinný předmět, mohou sem také žáci v rámci fyziky nebo předmětu informační a komunikační technologie.”

Během slavnostního otevření tu mohli svou zručnost prokázat i pozvaní hosté, včetně starosty města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Je pravdou, že do hřebíku jsem si dlouho neklepl, ale práce kolem domu je moji zálibou.”

Výsledkem půl roku trvající rekonstrukce je tedy klasická učebna dílen, dále multimediální třída, kde vyučují také 3D tisk nebo CNC frézování. Je zde pracoviště pro učitele, který může žákům připravit různé polotovary pro následné zpracování. Špičkové je i vybavení nářadím.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Dodavatelská firma, která nám celou tu stavbu realizovala a dodávala některé vybavení, tak sama říkala, ústy svého ředitele, že by takové vybavení ocenili pro své zaměstnance.”

Další větší projekt, který teď školu čeká, tentokrát zacílí na sportovce. Bude to rekonstrukce sportovního oválu na Dlouhé.

---

Svátek knihoven skončil, burza knih trvá dál

Čtení dětem, divadlo nebo burza knih. Tímto program se novojičínská knihovna zapojila do Týdne knihoven. Další akce připravila pro nové čtenáře i pro ty, kteří zapomínají knížky vracet.

Děti jsou v městské knihovně vítány pravidelně jako běžní čtenář, jako školáci v rámci bibliografických lekcí, a teď v Týdnu knihoven i na speciálním čtení s prestižní Zlatou stuhou.

Radmila Grofová, knihovnice dětského oddělení: “Málokdo ví, že existuje cena, která se jmenuje Zlatá stuha české literatury a primárně oceňuje knihy literatury pro děti. My jsme se rozhodli, že chceme tuto cenu představit. A v tomto týdnu vždy odpoledne se snažíme přečíst něco z nominovaných nebo oceněných knih.”

Knihy Zlaté stuhy prochází pečlivým výběrem předních spisovatelů, výtvarníků, umělců i vědeckých odborníků.

Radmila Grofová, knihovnice dětského oddělení: “Vždycky pohovoříme o té ceně, řekneme názory, které na knihu máme a snažíme se představit i autory, kteří tu knihu vytvořili, napsali, ilustrovali nebo přeložili, protože část té ceny je o tom, že se oceňuje i překladová literatura.”

žáci ZŠ Tyršova: 

“Já čtu Harryho Pottera zatím jsme ho jen poslouchala, tatínek nám ho nahrál.”

“Čtu hodně ráda, čtu skoro furt a čtu hodně knížek zároveň.”

“Mně baví hodně čtení, teď jsem začala číst hodně.”,

Týden knihoven, do kterého se ta novojičínská zapojuje pravidelně, je celorepubliková akce. Letos probíhala od 4. do 8. října.

Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Každoročně se vyhlašuje tato akce na podporu čtenářů, čtenářství, knihoven a knih. Je to vlastně takový svátek pro knihovny.

V prvním říjnovém týdnu tedy připravila knihovna několik speciálních nabídek, například registraci pro nové čtenáře zdarma, nebo hříšníci, tedy stávající čtenáři, kteří mají doma zapomenuté knihy, mohli využít amnestii poplatků za upomínky za pozdní vrácení.

V knihovně zahrálo divadélko Ententýky, konal se zmíněný cyklus čtení se Zlatou stuhou, a další doprovodné aktivity i pro dospělé.

Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Cestopisná přednáška o Maroku, přijeli k nám cestovatelé manželé Špilarovi. Další z akcí, kterou můžeme vidět v týdnu knihoven, je výstava fotografií Petra Bazaly. Připravili jsme pro celou veřejnost, nejen pro naše čtenáře, burzu knih, která bude prodloužena až do konce října. Jedná se o knížky, které byly vyřazeny z fondu městské knihovny. Jsou to knihy především starší, o které už není tak velký zájem.”

Ještě na konci října, 26., mohou zájemci zavítat do knihovny na literárně-hudební pořad s názvem Vesmírný poutník.

---Mohlo by Vás také zajímat