Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Bazén se připravuje na koupání venku
  • Vnitřní úpravy vyřadily Pohodu mimo provoz
  • Letní stadion nově ovládla i královna sportu

Bazén se připravuje na koupání venku

Na jasný signál k otevření čekají provozovatelé bazénů, s rostoucími teplotami i těch venkovních. Koupaliště v Novém Jičíně by chtělo standardně zahájit sezonu 1. června, i když studené jaro nástup údržbových prací opozdilo.

Bazén je vypuštěný od konce dubna, do té doby v něm celou zimu zůstala voda, aby obklad vany trpěl co nejméně. I tak letošní mrazy ovlivnily stav téměř 50 let starého koupaliště více než obvykle.

Venkovní bazén v Novém Jičíně se tradičně otevírá 1. června, letos ale bude termín možná o něco posunut, vzhledem k tomu, že květnové mrazy oddálily zahájení údržbových prací.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Proti jiným letům je v podstatě o dva až tři týdny opožděný proces. Nejvíce trpí na tom keramickém bazénu ta přelivová vana, tam, kde končí ta voda, tam nejvíce působí mráz a led.”

Renovací prochází i dětský bazén, do kterého zatékalo. Jeho povrch musel být odstraněn až na podkladní beton. Původní gumovou folii nahradí nová technologie - gumová hmota. A na sezonu pečlivě připravují také tobogán. Ruku k dílu přiložili i plavčíci.

Marek Pohořelský, plavčík: “Lidé se neustále ptají, kdy se otevře, kdy to bude v provozu. Tak se snažíme dát to co nejrychleji do pořádku. Kontrolují se ochozy, zda nejsou poškozené. A natíráme tobogán, protože přes zimu opět zrezivěl.”

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Tobogán už je kmet, dědeček nebo pradědeček, řečeno povznesenou terminologií. Snažím se každý rok dát do takového stavu, aby byl bezpečný, aby prošel revizí. na přelomu května a června máme nachystanou revizi. Já doufám, že projde, ale samozřejmě vzhledem k tomu stáří je ti opravdu už za hranou jeho životnosti.”

Na dokončení údržby nutně potřebují také stabilní počasí, které v posledních dnech příliš nepřeje. Přesto stále v otevření 1. června doufají.

Tím nejpodstatnějším pro zahájení provozu je ale jasná informace z ministerstva zdravotnictví. Kdy, kolik lidí a za jakých podmínek.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Hrozně těžko se to v tuto chvíli plánuje, protože v podstatě nevíme, co bude zítra, natož za 14 dnů. Takže něco naplánovat, to je opravdu věštění z křišťálové koule.”

Proto zde zatím připravují různé varianty, i kombinaci vnitřního a venkovního koupání.

---

Vnitřní úpravy vyřadily Pohodu mimo provoz

Odlehčovací služba Pohoda musela na čas uzavřít provoz. Důvod byl čistě praktický - malování a výměna dveří. Služba poskytuje péči seniorům se sníženou soběstačností v době, kdy se o ně jejich nejbližší starat nemohou.

Malování společných prostor, instalace protipožárních dveří a následně kompletní úklid s ionizací pokojů a dezinfekce vybavení. Údržbové práce za zhruba 200 tisíc korun uzavřely na týden odlehčovací službu Pohoda v domě pod Pod Lipami.

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Nebylo úplně jednoduché uvolnit v kalendáři týden, kdy jsme nepřijímali klienty. Měli jsme tady prázdno, abychom měli opravdu důkladně uklidit. Přece jen je stav o kovidu, tak abychom začali s čistým štítem.”

Některé práce zvládli zaměstnanci zařízení i sami.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín vkládá finanční prostředky nejen do velkých investičních akcí, ale i do toho běžného provozu, abychom zvýšili komfort našich obyvatel. Podařila se nám drobná investiční akce ve formě výměny těchto dveří za protipožární bezpečnostní dveře. Také jsme v této budově vyměnili další dveře ve sklepních prostorách. V minulém roce jsme vyměnili poštovní schránky a letos bude město investovat do společných prostor, do vstupní části, kde vyměníme osvětleni za LED světla.”

Služba Pohoda se nachází v přízemí domu s byty zvláštního určení, vstupní část je tedy společná pro všechny, klienty i obyvatele.

Samotná odlehčovací služba má kapacitu 8 lůžek, určena je seniorům nebo i těžce nemocným lidem, kteří zde mohou strávit až šest týdnů. Posláním Pohody je tedy zastoupit pečující osobu a poskytnout jí tak čas k odpočinku nebo k vyřízení potřebných osobních záležitosti.

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Pohoda je hodně vytížení, teď momentálně máme vytížené všechny služby.”

Co se týče koronaviru, přímo v pobytovém zařízení Pohoda se s virem nesetkali.

Alice Hynčicová, vedoucí organizace ProSenior, Nový Jičín: “Na odlehčovací službě jsme měli velké štěstí, že ani naše pracovníky, ani naše klienty covid nepostihl. Takže v tomto to proběhlo v klidu a teď už jsou pracovníci naočkování, takže dojde k uklidnění situace.”

Provozovatelem odlehčovací služby je městské zařízení ProSenior, které dále poskytuje terénní pečovatelskou službu, kdy pracovníci dochází do domácností klientů, a denní ambulantní stacionář Domovinka.

---

Letní stadion nově ovládla i královna sportu

Královna sportu má v Novém Jičíně nového velvyslance. Atletický oddíl tu vznikl letos na jaře a v květnu začal s prvními tréninky. Své zkušenosti předává malým sportovcům i bývalý reprezentant, maratonský běžec Karel David.

Věnovat se atletice mohly dosud děti v rámci Střediska volného času Fokus, ovšem přímo atletický oddíl pod hlavičkou tělovýchovné jednoty založili sportovní nadšenci až teď na jaře.

Pavel Sedlář, předseda Atletického oddílu TJ Nový Jičín: “Atletický oddíl TJ Nový Jičín vznikl po dlouhé době, kdy vlastně TJ nemělo atletický oddíl. Naposledy to bylo za pana Lebeděva, kdy byl atletický klub. No a nyní, když se rekonstruoval letní stadion, tak se to nabízelo, založit znovu atletický oddíl.”

Hlásit se mohou děti od 7 do 18 let. Hned ze startu přilákal atletický oddíl více než 50 malých sportovců. Dostatek je i kvalitních trenérů.

Pavel Sedlář, předseda Atletického oddílu TJ Nový Jičín: “Trenéry máme, i zkušené běžce. Máme tady stále držitele českého rekordu v maratonu Karla Davida, trenérky Irenu Šádkovou, Darinu Krausovou, Petru Koudelovou, Valču Tončíkovou a další, kteří jsou připraveni vést kategorie od těch nejmladších až po ty juniory.”

Karel David naposledy trénoval běžce asi před 10 lety, jeho svěřenec Roman Hurtík tehdy získal medaili na mistrovství republiky na 1500 metrů. V posledních letech se pak v Novém Jičíně věnoval basketbalistům.

Karel David, trenér Atletického oddílu TJ Nový Jičín: “Když konečně udělali to nové hřiště, asi po padesáti letech, tak by bylo škoda, aby ta atletika tady nepokračovala. Takže jsme si řekli, že bychom to mohli rozjet. Začínáme s malýma dětma. Teď jsem zjišťoval, co vlastně ty děti umí, co teď půl roky dělaly, jestli se hýbaly, no a začínáme úplně od začátku, od píky, a uvidíme, co z toho bude.”

Karel David, trenér Atletického oddílu TJ Nový Jičín: “Já mám samozřejmě nejblíže k tomu běhání, ale s těma malýma dětma se nedá jen začít běhat. Tam je ideální, když se dělá všechno.

Aleš Blažek, Atletický oddíl TJ Nový Jičín: “Já už jsem vlastně dělal atletiku dříve. Chtěl jsem se zkrátka hýbat a nebýt jen doma.”

Štěpánka Žemlová, Atletický oddíl TJ Nový Jičín: “Tréninky mi dost chyběly.”

Část dětí, které se přihlásily do nového oddílu, už kontakt s tímto sportem měla. Docházeli do již zmíněného kroužku Atletika při Středisku volného času, který byl z praktických důvodů založen v roce 2013 a bude pokračovat i nadále.

Pavel Sedlář, předseda Atletického oddílu TJ Nový Jičín: “Bylo to z toho důvodu, aby atleti mohli reprezentovat město, klub a hlavně, aby mohli závodit. Proto musela být registrace, proto jsme udělali atletický oddíl, který nadále bude fungovat. Bude otevřen pro ty nejmenší od pěti let, pro přípravku, a potom plynule navážeme v atletickém oddíle TJ Nový Jičín. Spolupracovat budeme vždycky. Hlavní je, aby děti sportovaly, běhaly a bavilo je to.”

---Mohlo by Vás také zajímat