Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Lávka přes Jičínku je uzavřená, je v havarijním stavu
  • Svatého Martina si připomněli jako dobrého vojáka
  • Ulice města rozsvítil lampionový průvod

Lávka přes Jičínku je uzavřená, je v havarijním stavu

Ocelová konstrukce lávky přes říčku Jičínku je v havarijním stavu. Z důvodu zajištění bezpečnosti musela být uzavřena. Teď probíhá její částečná oprava tak, aby ji znovu mohli chodci používat. Její výměna je plánována na rok 2024.


Zákaz vstupu na lávku přes říčku Jičínku, která spojuje ulice Nábřežní a Jugoslávskou, platí od 7. listopadu. Nejpozději do 20. prosince by ji měla firma provizorně opravit, tak aby byla pro chodce bezpečná a mohli ji znovu používat.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce jsme provedli hlavní mostní prohlídky všech mostů a ty, které dopadly v rámci posouzení nejhůře, tak ty řešíme. Toto je provizorní řešení a snažíme se zachovat tu lávku do doby, dokud nebude rozhodnuto o generální opravě.”

Současná lávka přes tok Jičínky byla postavena v roce 1984. Narušení konstrukce poprvé avizovala revizní prohlídka v prosinci 2019.

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Ta ocelová konstrukce je v tom stavu, jakém je. Nebyla si řádným způsobem udržovaná. Je potřeba dovařit v těch místech, kde je to kritické, spoje, provést antikorozní nátěr a pak čekat až lávku vyměníme.”

Najatá firma jako první zpevnila zkorodované zábradlí, aby nedošlo k jeho vyvrácení, a odstranila tak jedno z největších rizik. Někteří chodci ale zákaz vstupou na lávku příliš vážně neberou.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Standardními komunikačními kanály město informuje o tom, že od 7. listopadu je lávka z důvodů, které byly řečeny, uzavřena, ať už prostřednictvím hlášení městského rozhlasu, webových nebo facebookových stránek i prostřednictvím televizní reportáže.”

Kamil Žák, vedoucí odboru správy majetku, MěÚ Nový Jičín: “Nebezpeční, na to se těžko odpovídá, jestli máte rozhodnutí statika, že je potřeba udělat nějakou opravu, jinak je potřeba lávku uzavřít, tak si asi málokdo dovolí říct ne, je to všechno v pořádku. Takže nebezpečí tady je, snažíme se ho minimalizovat."

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Od začátku letošního roku probíhá zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení na novou lávku. Jsme před podáním žádosti o vydání společného povolení s tím, že v průběhu příštího roku by mělo být doprojektováno, povoleno a měl by být zpracován rozpočet a nejdříve v roce 2024 by mělo dojít k vybudování lávky nové.”

V loňském roce proběhla architektonická soutěž na podobu nové lávky, odborná porota vybrala architekta Marka Blanka, se kterým radnice následně uzavřela smlouvu na zpracování projektové dokumentace.

Nová lávka bude široká tři metry a regulérně tak bude sloužit i pro cyklisty. Umístěna bude o metr výše než ta stávající, aby splňovala požadavky Povodí Odry.

---

Svatého Martina si připomněli jako dobrého vojáka

Zážitkový program na počest patrona všech vojáků a jezdců si dopřály děti v mateřské škole v místní části Žilině. Tradici svatého Martina si připomněly pečením rohlíčků a jízdou na poníkovi.

Svatého Martina a s ním spojené pověsti a tradice si připomněli v mateřské škole na ulici Beskydská v místní části Žilině. V krátké scénce si připravily pověst o tom, jak svatý Martin nechtěl být vojákem, schoval se mezi husy, ale ty ho kejháním prozradily.

Marcela Bílková, MŠ Beskydská: “Martin byl dobrým vojákem a děti se učí hlavně to dobro, které potřebujeme do dnešního světa, do dnešní reality.”

Tématu tohoto světce se v této školce věnovali celý týden a nevynechali snad nic, co je s ním spojováno.

Marcela Bílková, MŠ Beskydská: “Byli jsme na procházce u jedné maminky, která nás pozvala se podívat na opravdické husy a kačeny. Děti si vyráběly, stříhaly, lepily, dramatizovaly pohádku. Ve středu už jsme pekli svatomartinské rohlíčky. Děti si samy ořechy sbíraly, loupaly udělaly si těsto a pochutnali jsme si na nich.”

Na závěr svatomartinského programu pak děti čekala asi největší atrakce - jízda na poníkovi na zahradě školky.

Jaroslav Perútka, chovatel poníka: “Poník se jmenuje Zuzanka, má 23 let a se Zuzankou už tradičně na Svatého Martina vyrážíme do školek v Novém Jičíně. Nedaří se nám sice, že by Martin splnil to přání, že by by přijel na bílém koni a dovezl dětem sníh. Ale lidem to vůbec nevadí, ani to, že je to není kůň, je to poník, a že je černý. Jsou prostě rád, že koníka vidí, některé se svezly poprvé v životě. A líbí se nám na tom to, že ty děti mají informaci o tom, kdo to ten svatý Martin byl, co vykonal, proč byl prohlášen za svatého.”

děti MŠ Beskydská:

“Mně se líbilo, jak jsme jezdili na koníkovi.”

“Mám koníky ráda.”

“Mám moc ráda koníky, mám doma hračku koníka.”

“A budeme hledat svatého Martina.”

“Já jsem svatý Martin.”

---

Ulice města rozsvítil lampionový průvod

Lampionový průvod je pro malé děti stále velkou atrakci. Vyrazit na procházku potemnělými ulicemi města se tak i letos vydalo velké množství lidí. Cílem putování bylo hledání strašidel ve Smetanových sadech.

S lampionem v ruce vstříc strašidelnému dobrodružství vyrazilo za tmy z Masarykova náměstí několik stovek lidí. Lampionový průvod je oblíbenou listopadovou aktivitou, kterou tu léta pořádá Rodinné centrum Mozaika, letos ve spolupráci s městským kulturním střediskem.

Cílem putování byly Smetanovy sady, kde děti hledaly strašidla z pohádek.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Chtěli jsme to oživit, protože jak vidíte za námi, máme plné náměstí s tím, že letos poprvé bude v cíli doprovodný program s čarodějnicí a tři stanoviště. Děti se mohou těšit na Meluzínu, Leontýnku, světelnou dráhu nebo čarodějnou kuchyni.”

Děti s lampiony se v doprovodu rodičů vydaly z centra města kolem knihovny nahoru do parku. Početnému průvodu pomáhali s bezpečným přechodem silnic i strážníci městské policie.

účastníci akce:

“Vyrazili jsme se posívat na ta krásné pohádková stvoření a určitě si zasoutěžit a splnil úkoly.”

“Těším se až splním všechny tři úkoly.”

Smetanovy sady zůstaly díky lampionům a dalším početným světýlkům rozsvíceny až do 19 hodiny.

---Mohlo by Vás také zajímat