Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Pozemky v průmyslové zóně získá firma CTP
- Dětské centrum bylo průkopníkem speciálního školství
- Pivobraní jako festival her a zábavy
Pozemky v průmyslové zóně prodá město společnosti CTP. Rozhodli o tom zastupitelé na červnové schůzi. Do novojičínské pokladny poputuje více než 120 milionů korun bez daně.
Zájem o koupi 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v lokalitě plánované průmyslové zóny za ulicí Propojovací měly dvě společnosti, radnice obdržela nabídky firem CTP a Panattoni. Jejich představitelé prezentovali své záměry na seminář zastupitelům, rada města nakonec doporučila společnost CTP, která již v této lokalitě některé své projekty realizovala.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Obě nabídky byly odlišné v rámci konceptu nabytí vlastnického práva k těm předmětným pozemkům. S oběma společnostmi město jednalo. Obě společnosti několikrát aktualizovaly svou nabídku s tím, že rada města doporučila prodat společnosti CTP, neboť jsem vyhodnotli, že ty podmínky, které nabídla, jsou pro město výhodnější.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tyto obě nabídky byly celkem odlišné, ty odlišnosti spočívaly jak v inflační doložce, tak ve způsobu realizace stavby. Na doporučení rady města 17 zastupitelů hlasovalo pro prodej CTP Parku, s tímto zájemcem tedy budeme ten prodej realizovat.”
Prodejní cena je tedy 920 korun za metr čtvereční bez daně, což při výměře daného pozemku znamená částku okolo 122 milionů korun bez daně.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Třicet procent z kupní ceny by mělo být uhrazeno ihned po podpisu kupní smlouvy, a zbytek v rovnoměrných splátkách v horizontu tří let s tím, že každá splátka bude navýšena o inflaci.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Musím říct, že inflační doložka, co se týče CTP, tak je nastavena tak, že je daleko výhodnější, od těch sedmi procent té inflace a my předpokládáme, tu inflaci vyšší. Oproti tomu forma Panattoni by byla výhodnější, kdyby inflace byla v průměru kolem tří a půl procenta za rok.”
Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “My ten prodej vnímáme jako velmi důležitou investici města, z toho důvodu jsem k tomu přistupovali velmi vážně, dobře jsme si prostudovali všechny podklady. Ono to sice vůbec nekoresponduje s tím, co jsme původně měli v úmyslu s těmito pozemky jako s městskou průmyslovou zónou, ale se všemi těmi problémy, které se s tím vážou, jsme si řekli, že se podíváme na ty zájemce. Nám vycházel lépe ten druhý zájemce, než ten, který to vyhrál, a proto jsme se shodli na tom, že budeme mít volné hlasování a tak jsme se buď zdrželi nebo jsme byli proti prodeji. Vlastně ta naše původní koncepce byla městská průmyslová zóna, výrobní kapacity nebo vývojové středisko a podobně, ať se tady udrží zaměstnanost, protože to se může během několika let změnit a potom bychom mohli litovat toho, že tam máme velké skladiště a minimální počet zaměstnanců.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Se společností CTP jsme jednali o způsobu využití té plochy s tím, že je dohodnuto, že minimálně 40 procent plochy bude výroba a vývoj, a maximálně 60 procent logistika. Podařilo se vyjednat i další podmínky. Budovy, které budou stát v průmyslové zóně, budou mít certifikát ekologicky šetrného provozu, jsou tam podmínky využití vody z retenční nádrže ze strany města, zprůjezdnění toho areálu budoucí průmyslové zóny, čili propojení ulic Propojovací a Hřbitovní. Dále je tam řešena výstavba chodníků, komunikace, infrastruktury a vysazení minimálně 50 stromů.”
Společnost Panattoni nabízela poměr využití opačný, minimálně 60 procent výroba a vývoj.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně ta nabídka byla vyhodnocena jako méně atraktivní pro město, neboť operovala s konceptem smlouvy o smlouvě budoucí kupní, to znamená, že by společnost Panattoni si do 30 měsíců nejprve udělal zjišťovací průzkum této lokality a teprve do 30 měsíců by vlastně uzavřela vlastní kupní smlouvu a teprve uhradila kupní cenu.”
Po realizaci tohoto prodeje zůstane v majetku města v lokalitě průmyslové zóny zhruba 10 a půl tisíce metrů čtverečních plochy. Předpokladem je, že ve druhém polovině roku radnice nabídne tyto pozemky k prodeji drobnějším podnikatelům.
---
Speciální základní a mateřská škola v Novém Jičíně oslavila 30 let existence. Původní název tohoto zařízení byl Dětské centrum, a na počátku devadesátých let bylo průkopníkem školství pro těžce handicapované děti.
Třicet let speciální školy v Novém Jičíně, do které dochází děti se středním a těžkým kombinovaným postižením, připomněla oslava na školní zahradě a den otevřených dveří. Během oficiální části vzpomínala na počátky vzniku tohoto zařízení bývalá dlouholetá ředitelka Marcela Komendová.
Marcela Komendová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně: “V devadesátých letech se ukázala potřeba zřídit zařízení, které by pečovalo o děti s kombinovaným postižením, s těžkým mentálním postižením, s více vadami. Do té doby byly děti s těžkým postižením byly v kategorii nevzdělavatelných a byly doma nebo v ústavech. S myšlenkou přišli zástupci města, odboru školství a sociálního, po vzoru severských zemí Švédsko, Dánsko, Norsko, kde už to tak fungovalo, aby vzniklo nějaké komplexní zařízení, kde by se poskytovaly nejen školské služby, ale i sociální a zdravotní. A od myšlenky k nápadu, a hlavně přes vůli a ochotu města jsem se dostali ke vzniku Dětského centra.”
To bylo založeno už v roce 1991, v roce 1993 bylo oficiálně zapsáno do rejstříku škol.
Marcela Komendová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně: “Vznikali jsme takzvaně na zelené louce, za tehdy velmi omezené legislativy, kdy v podstatě jsme zjišťovali, co ty děti dovedou, na co mají, jaké mají mantinely. Ve spolupráci s lékaři, s psychology, se speciálními pedagogy jsme v podstatě tvořili kuchařku. Já jsem byla u toho, kdy se vlastně ověřovaly ty vzdělávací programy, kdy jsem sami vymýšleli metodiky plavání, metodiky činnosti terapií až do dnešní podoby.”
V podstatě tu v Novém Jičíně vyšlapali cestičku jiným podobným zařízením, která začala vznikat později. Z původního názvu Dětské centrum se po několika změnách ustálilo současné označení základní a mateřská škola speciální.
David Ježek, ředitel ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Jsme škola, která v systému školství vzdělává ty děti s nejtěžším hendikepem a od toho se odvíjí potřebnost personální, odborná, vzdělanost pedagogů a materiálně technické vybavení školy. Určitě toto všechno jsem v současných podmínkách zajistit. Vnímáme, že trošku se mění skladba těch dětí, protože přibývá dětí s autismem, dětí se specifickými projevy chování, což je skupina dětí, která klade daleko jiné a výraznější nároky na vzdělávací metody práce učitelů. A to je pro nás takový výzva, protože těchhle dětí do budoucna určitě bude přibývat.”
Speciální školou prošlo za dobu její existence na tři sta dětí, některé z nich se sem v doprovodu rodičů v den otevřených dveří vrátily.
rodiče bývalých žáků školy:
“Dcerka tady chodila, teď chodí do denního stacionáře Edenu, ale chodila tady od pěti let. A byla tady nadšená, prostě tady chodila moc ráda.”
“Tady bylo vždycky moc fajn, je tady parta lidí, která je úžasná.”
Zhruba dvacet let je zřizovatelem této speciální školy Moravskoslezský kraj.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Moravskoslezský kraj zřizuje vzdělávání pro děti, které vyžadují zvláštní péči a skutečně se jim snažíme vytvořit odpovídající podmínky tak, aby bylo o ně postaráno. A v této škole je to vidět. Skutečně ty podmínky, jednak prostorové uvnitř i venkovní jsou vynikající, a co je ještě důležitější, tak je péče o děti, a tady skutečně je o děti výborně postaráno.”
Aktuálně v novojičínské základní a mateřské škole speciální sídlící na Komenského ulici pečují o zhruba 70 dětí. Každé tu může strávit až 15 let svého života.
---
Masarykovo náměstí se opět stane dějištěm festivalu zlatého moku. Kromě tradičně pestré nabídky více než sto druhů piv, herní zóny a koncertů otevře také legendární Radniční sklípek.
Festival zlatavého moku už po deváté obsadí centrum města, novojičínské Pivobraní vypukne v sobotu 24. června v 11 hodin. Na náměstí bude ve státních točit více než 100 druhů piv a pivních speciálů 30 minipivovarů.
Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko vyhlásil v roce 2018 Pivobraní Nejlepším turistickým počinem.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Festival Pivobraní je festival nejen pro fajnšmekry, kteří milují pivo, ale je zaměřen na celé generace, na rodiny. Od herních prvků, po různé doprovodné soutěže, gastronomické ochutnávky, a také se dozví informace z historie pivovarnictví, protože Nový Jičín byl právovárečným městem, bohužel se tu nedochoval ani jeden pivovar, ale i tak si myslím, že tento festival stojí za zmínku nejen v rámci Moravskoslezského kraje, ale má i přeshraniční dosah.”
Ze zahraničních pivovarů tu budou zástupci z partnerského města Nového Jičína, z italské Novellary, dále z Polska nebo Belgie.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Festival je také ekologický, budeme čepovat do vratných městských kelímků s originálním designem.”
Lákadlem festivalu budou i gastrospeciality, jarmark regionálních produktů a tradičně zpestří doprovodný program zážitky v herní zóně. Chybět nebude Královská pivní soutěž pořádaná ve spolupráci s armwrestlingovým klubem Nový Jičín.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Představí se Oravské múzeum se svými turistickými atraktivitami a hradním katem, také je pro návštěvníky připraven zajímavý program rodinné stezky s Mozaikou. Novinkou pro letošní rok je také otevření Radničního sklípku se zajímavými atrakcemi, se zajímavými soutěžemi v rámci programu ExitGame.”
Jak už bylo v úvodu zmíněno, historii pivovarnictví ve městě budou moci zájemci poznávat díky jízdám dobovým autobusem po stopách zaniklých pivovarů, včetně pivovaru Bocheta.
Nosnou součástí tohoto festivalu jsou samozřejmě koncerty.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Pivobraní zahájí dixielandová kapela Šouflšou, návštěvníci se mohou těšit na legendární Limetal, Buty, MIG 21 a festival zakončí multižánrová kapela Poletíme?”
Podrobné informace o programu, a také například o mimořádných autobusových spojích a parkování, jsou na webu pivobraninj.cz.
---
Pozemky v průmyslové zóně prodá město společnosti CTP. Rozhodli o tom zastupitelé na červnové schůzi. Do novojičínské pokladny poputuje více než 120 milionů korun bez daně.
Zájem o koupi 130 tisíc metrů čtverečních pozemků v lokalitě plánované průmyslové zóny za ulicí Propojovací měly dvě společnosti, radnice obdržela nabídky firem CTP a Panattoni. Jejich představitelé prezentovali své záměry na seminář zastupitelům, rada města nakonec doporučila společnost CTP, která již v této lokalitě některé své projekty realizovala.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Obě nabídky byly odlišné v rámci konceptu nabytí vlastnického práva k těm předmětným pozemkům. S oběma společnostmi město jednalo. Obě společnosti několikrát aktualizovaly svou nabídku s tím, že rada města doporučila prodat společnosti CTP, neboť jsem vyhodnotli, že ty podmínky, které nabídla, jsou pro město výhodnější.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tyto obě nabídky byly celkem odlišné, ty odlišnosti spočívaly jak v inflační doložce, tak ve způsobu realizace stavby. Na doporučení rady města 17 zastupitelů hlasovalo pro prodej CTP Parku, s tímto zájemcem tedy budeme ten prodej realizovat.”
Prodejní cena je tedy 920 korun za metr čtvereční bez daně, což při výměře daného pozemku znamená částku okolo 122 milionů korun bez daně.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Třicet procent z kupní ceny by mělo být uhrazeno ihned po podpisu kupní smlouvy, a zbytek v rovnoměrných splátkách v horizontu tří let s tím, že každá splátka bude navýšena o inflaci.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Musím říct, že inflační doložka, co se týče CTP, tak je nastavena tak, že je daleko výhodnější, od těch sedmi procent té inflace a my předpokládáme, tu inflaci vyšší. Oproti tomu forma Panattoni by byla výhodnější, kdyby inflace byla v průměru kolem tří a půl procenta za rok.”
Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “My ten prodej vnímáme jako velmi důležitou investici města, z toho důvodu jsem k tomu přistupovali velmi vážně, dobře jsme si prostudovali všechny podklady. Ono to sice vůbec nekoresponduje s tím, co jsme původně měli v úmyslu s těmito pozemky jako s městskou průmyslovou zónou, ale se všemi těmi problémy, které se s tím vážou, jsme si řekli, že se podíváme na ty zájemce. Nám vycházel lépe ten druhý zájemce, než ten, který to vyhrál, a proto jsme se shodli na tom, že budeme mít volné hlasování a tak jsme se buď zdrželi nebo jsme byli proti prodeji. Vlastně ta naše původní koncepce byla městská průmyslová zóna, výrobní kapacity nebo vývojové středisko a podobně, ať se tady udrží zaměstnanost, protože to se může během několika let změnit a potom bychom mohli litovat toho, že tam máme velké skladiště a minimální počet zaměstnanců.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Se společností CTP jsme jednali o způsobu využití té plochy s tím, že je dohodnuto, že minimálně 40 procent plochy bude výroba a vývoj, a maximálně 60 procent logistika. Podařilo se vyjednat i další podmínky. Budovy, které budou stát v průmyslové zóně, budou mít certifikát ekologicky šetrného provozu, jsou tam podmínky využití vody z retenční nádrže ze strany města, zprůjezdnění toho areálu budoucí průmyslové zóny, čili propojení ulic Propojovací a Hřbitovní. Dále je tam řešena výstavba chodníků, komunikace, infrastruktury a vysazení minimálně 50 stromů.”
Společnost Panattoni nabízela poměr využití opačný, minimálně 60 procent výroba a vývoj.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně ta nabídka byla vyhodnocena jako méně atraktivní pro město, neboť operovala s konceptem smlouvy o smlouvě budoucí kupní, to znamená, že by společnost Panattoni si do 30 měsíců nejprve udělal zjišťovací průzkum této lokality a teprve do 30 měsíců by vlastně uzavřela vlastní kupní smlouvu a teprve uhradila kupní cenu.”
Po realizaci tohoto prodeje zůstane v majetku města v lokalitě průmyslové zóny zhruba 10 a půl tisíce metrů čtverečních plochy. Předpokladem je, že ve druhém polovině roku radnice nabídne tyto pozemky k prodeji drobnějším podnikatelům.
---
Speciální základní a mateřská škola v Novém Jičíně oslavila 30 let existence. Původní název tohoto zařízení byl Dětské centrum, a na počátku devadesátých let bylo průkopníkem školství pro těžce handicapované děti.
Třicet let speciální školy v Novém Jičíně, do které dochází děti se středním a těžkým kombinovaným postižením, připomněla oslava na školní zahradě a den otevřených dveří. Během oficiální části vzpomínala na počátky vzniku tohoto zařízení bývalá dlouholetá ředitelka Marcela Komendová.
Marcela Komendová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně: “V devadesátých letech se ukázala potřeba zřídit zařízení, které by pečovalo o děti s kombinovaným postižením, s těžkým mentálním postižením, s více vadami. Do té doby byly děti s těžkým postižením byly v kategorii nevzdělavatelných a byly doma nebo v ústavech. S myšlenkou přišli zástupci města, odboru školství a sociálního, po vzoru severských zemí Švédsko, Dánsko, Norsko, kde už to tak fungovalo, aby vzniklo nějaké komplexní zařízení, kde by se poskytovaly nejen školské služby, ale i sociální a zdravotní. A od myšlenky k nápadu, a hlavně přes vůli a ochotu města jsem se dostali ke vzniku Dětského centra.”
To bylo založeno už v roce 1991, v roce 1993 bylo oficiálně zapsáno do rejstříku škol.
Marcela Komendová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně: “Vznikali jsme takzvaně na zelené louce, za tehdy velmi omezené legislativy, kdy v podstatě jsme zjišťovali, co ty děti dovedou, na co mají, jaké mají mantinely. Ve spolupráci s lékaři, s psychology, se speciálními pedagogy jsme v podstatě tvořili kuchařku. Já jsem byla u toho, kdy se vlastně ověřovaly ty vzdělávací programy, kdy jsem sami vymýšleli metodiky plavání, metodiky činnosti terapií až do dnešní podoby.”
V podstatě tu v Novém Jičíně vyšlapali cestičku jiným podobným zařízením, která začala vznikat později. Z původního názvu Dětské centrum se po několika změnách ustálilo současné označení základní a mateřská škola speciální.
David Ježek, ředitel ZŠ a MŠ speciální Nový Jičín: “Jsme škola, která v systému školství vzdělává ty děti s nejtěžším hendikepem a od toho se odvíjí potřebnost personální, odborná, vzdělanost pedagogů a materiálně technické vybavení školy. Určitě toto všechno jsem v současných podmínkách zajistit. Vnímáme, že trošku se mění skladba těch dětí, protože přibývá dětí s autismem, dětí se specifickými projevy chování, což je skupina dětí, která klade daleko jiné a výraznější nároky na vzdělávací metody práce učitelů. A to je pro nás takový výzva, protože těchhle dětí do budoucna určitě bude přibývat.”
Speciální školou prošlo za dobu její existence na tři sta dětí, některé z nich se sem v doprovodu rodičů v den otevřených dveří vrátily.
rodiče bývalých žáků školy:
“Dcerka tady chodila, teď chodí do denního stacionáře Edenu, ale chodila tady od pěti let. A byla tady nadšená, prostě tady chodila moc ráda.”
“Tady bylo vždycky moc fajn, je tady parta lidí, která je úžasná.”
Zhruba dvacet let je zřizovatelem této speciální školy Moravskoslezský kraj.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Moravskoslezský kraj zřizuje vzdělávání pro děti, které vyžadují zvláštní péči a skutečně se jim snažíme vytvořit odpovídající podmínky tak, aby bylo o ně postaráno. A v této škole je to vidět. Skutečně ty podmínky, jednak prostorové uvnitř i venkovní jsou vynikající, a co je ještě důležitější, tak je péče o děti, a tady skutečně je o děti výborně postaráno.”
Aktuálně v novojičínské základní a mateřské škole speciální sídlící na Komenského ulici pečují o zhruba 70 dětí. Každé tu může strávit až 15 let svého života.
---
Masarykovo náměstí se opět stane dějištěm festivalu zlatého moku. Kromě tradičně pestré nabídky více než sto druhů piv, herní zóny a koncertů otevře také legendární Radniční sklípek.
Festival zlatavého moku už po deváté obsadí centrum města, novojičínské Pivobraní vypukne v sobotu 24. června v 11 hodin. Na náměstí bude ve státních točit více než 100 druhů piv a pivních speciálů 30 minipivovarů.
Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko vyhlásil v roce 2018 Pivobraní Nejlepším turistickým počinem.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Festival Pivobraní je festival nejen pro fajnšmekry, kteří milují pivo, ale je zaměřen na celé generace, na rodiny. Od herních prvků, po různé doprovodné soutěže, gastronomické ochutnávky, a také se dozví informace z historie pivovarnictví, protože Nový Jičín byl právovárečným městem, bohužel se tu nedochoval ani jeden pivovar, ale i tak si myslím, že tento festival stojí za zmínku nejen v rámci Moravskoslezského kraje, ale má i přeshraniční dosah.”
Ze zahraničních pivovarů tu budou zástupci z partnerského města Nového Jičína, z italské Novellary, dále z Polska nebo Belgie.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Festival je také ekologický, budeme čepovat do vratných městských kelímků s originálním designem.”
Lákadlem festivalu budou i gastrospeciality, jarmark regionálních produktů a tradičně zpestří doprovodný program zážitky v herní zóně. Chybět nebude Královská pivní soutěž pořádaná ve spolupráci s armwrestlingovým klubem Nový Jičín.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Představí se Oravské múzeum se svými turistickými atraktivitami a hradním katem, také je pro návštěvníky připraven zajímavý program rodinné stezky s Mozaikou. Novinkou pro letošní rok je také otevření Radničního sklípku se zajímavými atrakcemi, se zajímavými soutěžemi v rámci programu ExitGame.”
Jak už bylo v úvodu zmíněno, historii pivovarnictví ve městě budou moci zájemci poznávat díky jízdám dobovým autobusem po stopách zaniklých pivovarů, včetně pivovaru Bocheta.
Nosnou součástí tohoto festivalu jsou samozřejmě koncerty.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Pivobraní zahájí dixielandová kapela Šouflšou, návštěvníci se mohou těšit na legendární Limetal, Buty, MIG 21 a festival zakončí multižánrová kapela Poletíme?”
Podrobné informace o programu, a také například o mimořádných autobusových spojích a parkování, jsou na webu pivobraninj.cz.
---