Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Tělovýchovné jednotě chybí na provoz dva miliony
  • Přástky připomínají zpracování lnu i strašidelné písně
  • Basketbalisté míří do play off

Tělovýchovné jednotě chybí na provoz dva miliony

Více než 2 miliony korun chybí letos na provoz Tělovýchovné jednotě Nový Jičín. Důvodem je skokový nárůst energií, a také absence dotací z Národní sportovní agentury.

Tělovýchovná jednota má ve svém majetku v Novém Jičíně fotbalový stadion, halu ABC, kuželnu, tenisové kurty, tělocvičnu, fitness centrum a kancelářemi na ulici Msgr. Šrámka včetně antukového hřiště. Běžný provoz a údržba těchto sportovišť vychází ročně na zhruba 11 milionů korun. Na startu letošního roku už ale organizace ví, že ji v rozpočtu chybí více než dva miliony korun. Příčin výpadku je několik.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Velmi výrazný nárůst cen, jak elektrické energie, tak plynu. Tendo dopad pro nás činí prozatím více jak milion korun. Dále je to otázka zajištění maximálního nárůstu mezd pracovníků tak, abychom alespoň pokryli inflaci. Velkým problémem se stala skutečnost, že Národní sportovní agentura nevypsala dotační titul pro oblast provozu a údržby sportovišť obecně, což pro nás představuje další výpadek ve výši milion tři sta tisíc. Takže nový rok startujeme s deficitem rozpočtu dva miliony dvě stě tisíc korun.”

Financování tělovýchovné jednoty je postaveno tak, že z rozpočtu města dostává obvykle 6 milionu 100 tisíc korun, zhruba 5 milionů si musí zajistit pronájmem sportovišť a ziskem dotací, nejčastěji z kraje, Národní sportovní agentury, i mimořádných dotací z města, nedávno například na rekonstrukci haly ABC a fotbalového a atletického stadionu. Právě v pomoc radnice nyní doufá tělovýchovná jednota nejvíce.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Oficiální žádost město ještě neobdrželo, budeme s touto informací pracovat a budeme se snažit tělovýchovné jednotě pomoci.

V případě, že by se díru v rozpočtu zalepit nepodařilo, uvažuje tělovýchovný jednota o nepopulárních opatřeních.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Mezi ně může patřit zavedení platby nájmu sportovišť i pro členy TJ, kteří dosud měli sportoviště k užívání zdarma, další otázkou je případně prodej některého ze sportovišť, můžeme také omezovat provoz sportovišť, z důvodu nedostatku peněz sportoviště zcela uzavřít.”

Krajní variantou, ke které ovšem nechtějí dospět, by mohlo být ukončení činnosti.

Pod hlavičkou této organizace funguje 18 sportovních oddílů, klubů a spolků, organizace má zhruba 2 tisíce členů. Zaměstnává 6 pracovníků a 12 na dohodu o provedení práce.

---

Přástky připomínají zpracování lnu i strašidelné písně

Muzeum Novojičínska nabídlo nový vzdělávací program s názvem Přástky. Dětem se snaží přiblížit, co lidé dříve dělali v zimním období, připomene zpracování lnu a také strašidelné písně a příběhy.

Přástky jsou tematickým program Muzea Novojičínska typickým pro zimní čas. Snaží se předávat odkaz o tom, co naši předkové dělali v tomto období, tedy že v chalupách při sešlostech zpracovávali vše, co se jim urodilo.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Na těch přástkách se lidé setkávali, dělali ty ruční práce, povídali si různé příběhy a zachovala se nám tak lidová slovesnost. Vyprávíme si i pověsti tady z okolí. Povídáme, jak se zpracovával len, vlna jak drhli peří. ”

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Díky kolegům z Přípora máme nachystán len ve všech fázích, od toho semínka až po to samotné zpracování té lněné látky. Máme k tomu i všechny nástroje, které byly nezbytné a byly v každé chalupě, kde se ten len pěstoval.”

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Pocestní, vandrovníci přišli do toho domu na ty přástky, aby tam zahráli třeba na harmoniku nebo na housle.”

Oblíbené byly během večerů hlavně strašidelné písně, jako třeba Juliána, krásná panna.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Je to jedna z písniček, které si zpívali lidé při tom předení, aby si ukrátili čas, aby se zabavili. Ta kterou jsme zpívali, je přesně tak strašidelná, jak měly být, se špatným koncem. “

Zazpívat si ji vyzkoušeli například žáci čtvrté třídy ze Základní školy Jubilejní, kteří na Přástky do edukační místnosti Muzea Novojičínska zavítali.

čtvrťáci ZŠ Jubilejní:  

“Mně se líbilo, jak jsme viděli, jak se zpracovává len.”

“Jak jsem si mohli zkusit, jaké to je po zpracování.”

“Líbí se mi, jak tady kreslíme kytky na ty pytlíky.”

“Nejvíce se mi líbí, že tu malujeme, a jak se ten len předl.”

Iva Benčáková, učitelka ZŠ Jubilejní: “My teď v přírodovědě bereme ekosystém lesa, takže to tam částečně zapadá, pole nás teprve čeká, ale mi se strašně líbí, že děti po dlouhé době strávily vyučovací hodiny mimo školní lavice. Paní průvodkyně je skvěle připravená, řekla dětem spoustu zajímavostí, a ještě je to spojené s výtvarnou výchovou, to se mi také líbí.”

Děti totiž neodcházely s prázdnou, odnesly si malý produkt ze lnu, na který si namalovaly rostlinku lnu, aby si zapamatovaly, jak vypadá.

---

Basketbalisté míří do play off

Novojičínským basketbalistům, kteří hrají druhou nejvyšší soutěž, zbývají do konce základní části dva zápasy. Ve své skupině východ se pohybují v horní části tabulky a chystají se na play off.

V 16. kole základní části I. ligy skupiny východ hostili novojičínští basketbalisté tým z Jihlavy. Se soupeřem si poradili bez větších komplikací a Vysočinu porazili 103:78.

David Hájek, trenér BC Nový Jičín: “Sice jsme nebyli v úplně normální sestavě, ale síly byly vyrovnané, soupeř přijel také v osmi. Ta Jihlava nehraje špatně, ale postupně jsme přidávali bod po bodu, tak jak jsme měli, a jsme spokojeni.”

Nejlepším střelcem utkání byl pivot Gianluca Prošek s 37 body, hráč extraligové Ostravy, který je současně i na novojičínské soupisce.

Gianluca Prošek, BC Nový Jičín: “Je to asi můj největší úspěch, nepamatuji si, že bych i v juniorech tolik nastřílel, možná tam padlo nějakých 26 bodů, ale od té doby, co hraju za muže, tak je to asi můj nejlepší výkon. Jsem rád, že jsme vyhráli a že jsem mohl takhle pomoci svému týmu. Jedeme dál, zbývají nám poslední dvě výhry, abychom byli v top trojce a pak se uvidí. Play off a doufejme, že to půjde dál a dál.”

Kromě Proška hostují v Novém Jičíně také například ostravský hráč Tomáš Havlík, Kevin Tyml nebo Štěpán Svoboda, z opavského celku přišel Lukáš Bukovjan.

David Hájek, trenér BC Nový Jičín: “Určitě bych pochválil managera, že poskládal takový tým, že se to podařilo. Protože trenér může být dobrý jak chce, ale když není s kým, tak si nepomůže. Takže ty dobré výsledky jsou i díky klukům hlavně z Ostravy, a díky jejich klubům, které si nás vybraly ke spolupráci. Protože když ti kluci nedostávají tolik šancí v extralize, tak tady hrát můžou, rostou, získávají sebevědomí a nám hodně pomáhají. Bez nich bychom určitě nebyli tam, kde jsem."

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Podařilo se nám sestavit mančaft, který hraje dobře, hrají s radostí, a myslím, že i diváci jsou toho svědkem a mohou to ocenit. Pohybujeme se v té horní trojce, kde bychom se chtěli udržet, a pak se po základní části uvidí.”

Na co nejlepší výkon v soutěži jsou tedy basketbalisté dobře naladěni, starosti ovšem dělá klubu stav palubovky ve sportovní hale. Ta byla opravena v roce 2016, kdy se rekonstruovala střecha bazénu.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín: “Ale ta oprava se moc nepovedla. V tuto chvíli trpíme, jsou problémy s palubovkou, a to vlivem stáří i nešetrné opravy, která proběhla po té rekonstrukci. Je na to zpracován i posudek, že ta palubovka nevyhovuje, a místy je i nebezpeční. Děláme vše proto, abychom tu nebezpečnost eliminovali, ale nejde to do nekonečna.”

Město, jako majitelem haly, už kompletní opravu palubovky přislíbilo, proběhnout by měla v letních měsících. Půjde nejen o výměnu povrchu haly, ale zmodernizován bude i její interiér, například původní staré obložení.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat