Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Na Čerťáku už funguje nový bufet a převlékárny
  • Aktivity spolků jsou kvůli omezením téměř na nule
  • Sbor, který zpíval i v Rudolfinu, slaví 15 let
  • Bolestí ke spáse aneb flagelanti na Novojičínsku

Na Čerťáku už funguje nový bufet a převlékárny

Nové zázemí pro návštěvníky přírodního koupaliště Čerťák je hotové a především už také v provozu. Stavba dřevěného objektu trvala rok. Rekreanti teď mají k dispozici převlékárny a kiosek s občerstvením.

Koupání v nádrži Čerťák si po jejím znovunapuštění mohou rekreanti užívat už od počátku léta. Od 1. srpna je v provozu také nové zázemí - kiosek s prodejem občerstvení, převlékárny, sprchy a toalety.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stavba trvala přibližně rok, stála něco přes sedm milionů korun. Kromě stavby samotné zahrnoval projekt i věci, které nejsou úplně viditelné, a to je třeba nová čistička odpadních vod, která je zabudovaná v podzemí. Vidíme jen malé jezírko, které je právě přepadem z této čističky.”

Nová dřevostavba nabízí větší kapacitu posezení i pod přístřeškem. Samozřejmostí je bezbariérový přístup do všech prostor.

Provozovatelem objektu se na základě výběrového řízení stal Petr Soldán.

Petra Soldán, provozovatel kiosku: “Záměr je vytvořit místo, kde budou lidé rádi chodit na procházky a dostanou kvalitní občerstvení.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nájem je na dobu neurčitou, bylo to standardní nabídkové řízení, ve kterém vyhrála ta nabídka, která byla nejvyšší, a zároveň jednou z podmínek bylo, aby nájemce nabízel nápoje ve skle, což se v tomto případě podařilo.”

Provoz kiosku bude od jara do podzimu, v zimní měsíce bude zavřeno.

Petra Soldán, provozovatel kiosku: “Bohužel, celoroční nebude, jelikož tady není topení a na zimu se musí vypustit voda z objektu. Záměr byl, aby bylo otevřeno celoročně, ale bohužel jsem zjistil, že to nejde.”

Vodní nádrž Čerťák je lokalitou, která nabízí možnost koupání i rybaření. Na konci roku 2017 její správce, Lesy ČR, nádrž vypustily, aby mohly odstranit závady na zařízeních této vodní stavby a vyčistit dno. Město situace využilo a v době, kdy byl Čerťák bez návštěvníků, nechalo postavit jednak nové zázemí pro veřejnost a malou oblázkovou pláž. Ve zatraktivnění lokality hodlá pokračovat i v budoucnu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Hřiště volejbalové tam zůstalo, respektive bylo znovu upraveno. Nicméně příští rok se plánuje třetí etapa rekonstrukce okolí Čerťáku, v rámci které bude možná vybudováno i nové hřiště. Každopádně budou vybudovány nové komunikace a některé další prvky.”

K výletišti by měla vést nová přístupová cesta ve směru od Skalek, opraveny budou chodníky, a přibýt by zde měly i lavičky. Ondřej Syrovátka naznačil i plovoucí dřevěné molo na hladině Čerťáku pro pestřejší vodní radovánky.

---

Aktivity spolků jsou kvůli omezením téměř na nule

Novojičínské historické kluby, mladí hasiči a další spolky díky stále trvajícím bezpečnostním opatřením zcela utlumily svou činnost. V rouškách fungovat nemohou. Dobové ukázky by nepůsobily důstojně, a nebo je omezují i fyzicky.

Nový Jičín, přestože je na semaforu ministerstva zdravotnictví v bílé barvě, díky nařízením krajské hygieny už téměř měsíc opět omezují život ve městě bezpečnostní opatření - návrat toušek a omezený počet účastníků veřejných akcí. To se podepsalo i na činnosti, respektive nečinnosti spolků. V místní části Žilině na počátku roku založili mladé dobrovolné hasiče, ještě ale nestihli žádný trénink, natož závody.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Protože i když byly některé avizované, tak teď změnou podmínek byly zase zrušeny. Opravdu letos je to víceméně o jednom výletu a pár setkáních. Ten výcvik s rouškou by ty děti neustály.”

Potěšit veřejnost svými programy se chystaly také zdejší dobové spolky, například History klub, který měl v červenci provázet v Laudonově tajuplném domě. Akce byla kvůli znovunastoleným opatřením zrušena. Stejně tak se ke slovu nedostal ani Klub vojenské historie FENIX, který měl letos, v roce 75. výročí osvobození, původní kalendář hustě popsaný.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: To je to nejhorší, že v rouškách tyhlety ukázky nebo dobové scenérie nemůžeme znázorňovat, vypadalo by to hloupě. Určitě více organizací dojelo na tonto stejný problém a pro nás, jako pro představitele této living historie, jsou tyto dobové akce jediným zdrojem příjmů.”

Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připravoval klub vojenské historie na květen dobovou ukázku osvobozovacích bojů na Novojičínsku, měl se účastnit dalších vzpomínkových projektů v rámci severní Moravy a v plánu byla sérii besed na školách.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Pár akcí se přesunulo na podzim, uvidíme, zda se vůbec uskuteční, protože tato situace není stoprocentní.”


Ukázka osvobození Novojičínska by se měla odehrát 10. října. Už tuto sobotu, 22. srpna, se ale nadšenci vojenské historie a s nimi i mladí hasiči ze Žiliny sejdou v této místní části, kde se budou podílet na programu Dne obce Žilina.

---

Sbor, který zpíval i v Rudolfinu, slaví 15 let

Novojičínský studentský pěvecký sbor slaví 15 let. Ze středoškolských dětí se zrodilo těleso, které získává nejvyšší ceny, vystupuje v zahraničí a dosáhlo i na domácí pomyslnou metu - pražské Rudolfinum.

Pěvecké tělese Puellae et Pueri vzniklo před 15 lety při novojičínském gymnáziu. Od roku 2012 funguje tento smíšený sbor pod záštitou Beskydského divadla a jeho členy jsou i studenti dalších škol z města a okolí. Výročí si připomněl výstavou v Návštěvnickém centru.

Karel Dostál, sbormistr Puellae et Pueri: “V počátcích jsme vůbec netušili, jestli ten sbor bude mít vůbec úspěchy na českém sborovém poli, nebo dokonce na mezinárodním, a dneska už víme, že se podařilo obojí.”

Sbor získal více než 20 zlatých pásem z různých i mezinárodních soutěží a řadu dalších ocenění.

Karel Dostál, sbormistr Puellae et Pueri: “Opava cantat, Gymnasia cantat, dvakrát Rudolfinum, to jsou asi takové ty perly v našem sborovém patnáctiletém itineráři.”

Za mnohé zajímavé projekty vděčí podle Karla Dostála partnerství se sborem KOS z Litomyšle.

Při svém všestranném zaměření zazpívali například v Praze na Národní třídě v den výročí 17. listopadu, v českém centru v Paříži a v mnoha dalších zemích.

Bára Matušová, Puellae et Pueri: “Ve sboru jsem šest let a za ty roky jsme toho zažila hrozně moc a jsem za to moc ráda.”

Dorota Dostálová, Puellae et Pueri: “Je na tom nejlepší trávit ten čas s těmi přáteli, protože člověk se mezi nimi cítí dobře.”

Andrea Dostálová, jednatelka Puellae et Pueri: “Vždycky nás fascinovalo, když ty děti uměly nejen zpívat, ale uměly se samy i pohybovat, samy připravily muzikál, hudební projekt, byly schopny zpívat vedle orchestrů, na festivalech.”

Další dárek k patnáctinám si sbor nadělí 16. září, bude to koncert v Beskydském divadle.

---

Bolestí ke spáse aneb flagelanti na Novojičínsku

V dávných dobách se pandemie, na rozdíl od dnešních časů, řešily zcela jinak. Lidé, kteří byli silně nakloněni víře, se domnívali, že na skoleni nemocí postačí sebebičování. Tématu se na speciální přednášce věnovali Klub rodáků a přátel města a Muzeum Novojičínska.

Flagelanti neboli sebemrskači, tedy lidé, kteří se ve středověku bičovali na veřejnosti, se vyskytovali i v našem regionu. Toto téma zaujalo členy Klubu rodáků a přátel města a ve spolupráci s Muzeem Novojičínska uspořádali přednášku.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Která se nazývá Bolestí ke spáse - flagelanti v náboženské kultuře středověku a raného novověku. realizovat se nám ji podařilo ve spolupráci s ředitelem muzea a věříme, že zaujme nejen naše členy, ale i další obyvatele Nového Jičína, kteří se o historii zajímají.”

Původně se přednáška měla konat v dubnu., nicméně známé okolnosti ji posunuly až na léto.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Byli to právě flagelanti, nebo ti, kteří se dobrovolně bičovali a nesli tak na svých tělech bolest za okolní hříšné křesťanstvo. Vystupovali v době velkých morových epidemií ve středověku a raném novověku, a nedošlo nám, o jak aktuální téma se jedná, samozřejmě ale ne díky nemoci, která by se blížila moru.”

Přívrženci hnutí, kteří se na veřejnosti bičovali a chtěli tak nabádat spoluobčany k pokání před nadcházejícím soudem světa, se na Moravě objevují v období 17. a 18. století.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Přesuneme se především do prostředí moravských královských měst Brno, Olomouc, ale samozřejmě i do Nového Jičína, který byl od roku 1624 v majetku olomoucké jezuitské koleje."

Jezuité si zde vyhlédli kopec Kotouč ve Štramberku, který jim připomínal novozákonní Orlickou horu. Pořádali zde velkopáteční flagelantská procesí, kterých se účastnili i novojičínští měšťané.

Co se týče dalšího setkávání s historií, měl klub rodáků a přátel letos v září v plánu cesto do Holandska, po stopách Jana Amose Komenského. Nicméně tu se, na rozdíl od přeložené přednášky, uskutečnit nepodaří.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Vzhledem k té situaci jsme zájezd do Holandska zrušili a nahrazujeme ho zájezdem po Moravě, jeho rodišti a dalších místech, kde působil v naší zemi.”

Na podzim dále rodáci připravují například přednášku věnovanou nedožitým devadesátinám Václava Ptáčka nebo stavebně-historickému průzkumu Hücklových vil.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
17. srpna 2020, 16:20

Na Čerťáku už funguje nový bufet a převlékárny

Nové zázemí pro návštěvníky přírodního koupaliště Čerťák je hotové a především už také v provozu. Stavba dřevěného objektu trvala rok. Rekreanti teď mají k dispozici převlékárny a kiosek s občerstvením.

Koupání v nádrži Čerťák si po jejím znovunapuštění mohou rekreanti užívat už od počátku léta. Od 1. srpna je v provozu také nové zázemí - kiosek s prodejem občerstvení, převlékárny, sprchy a toalety.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Stavba trvala přibližně rok, stála něco přes sedm milionů korun. Kromě stavby samotné zahrnoval projekt i věci, které nejsou úplně viditelné, a to je třeba nová čistička odpadních vod, která je zabudovaná v podzemí. Vidíme jen malé jezírko, které je právě přepadem z této čističky.”

Nová dřevostavba nabízí větší kapacitu posezení i pod přístřeškem. Samozřejmostí je bezbariérový přístup do všech prostor.

Provozovatelem objektu se na základě výběrového řízení stal Petr Soldán.

Petra Soldán, provozovatel kiosku: “Záměr je vytvořit místo, kde budou lidé rádi chodit na procházky a dostanou kvalitní občerstvení.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nájem je na dobu neurčitou, bylo to standardní nabídkové řízení, ve kterém vyhrála ta nabídka, která byla nejvyšší, a zároveň jednou z podmínek bylo, aby nájemce nabízel nápoje ve skle, což se v tomto případě podařilo.”

Provoz kiosku bude od jara do podzimu, v zimní měsíce bude zavřeno.

Petra Soldán, provozovatel kiosku: “Bohužel, celoroční nebude, jelikož tady není topení a na zimu se musí vypustit voda z objektu. Záměr byl, aby bylo otevřeno celoročně, ale bohužel jsem zjistil, že to nejde.”

Vodní nádrž Čerťák je lokalitou, která nabízí možnost koupání i rybaření. Na konci roku 2017 její správce, Lesy ČR, nádrž vypustily, aby mohly odstranit závady na zařízeních této vodní stavby a vyčistit dno. Město situace využilo a v době, kdy byl Čerťák bez návštěvníků, nechalo postavit jednak nové zázemí pro veřejnost a malou oblázkovou pláž. Ve zatraktivnění lokality hodlá pokračovat i v budoucnu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Hřiště volejbalové tam zůstalo, respektive bylo znovu upraveno. Nicméně příští rok se plánuje třetí etapa rekonstrukce okolí Čerťáku, v rámci které bude možná vybudováno i nové hřiště. Každopádně budou vybudovány nové komunikace a některé další prvky.”

K výletišti by měla vést nová přístupová cesta ve směru od Skalek, opraveny budou chodníky, a přibýt by zde měly i lavičky. Ondřej Syrovátka naznačil i plovoucí dřevěné molo na hladině Čerťáku pro pestřejší vodní radovánky.

---

Aktivity spolků jsou kvůli omezením téměř na nule

Novojičínské historické kluby, mladí hasiči a další spolky díky stále trvajícím bezpečnostním opatřením zcela utlumily svou činnost. V rouškách fungovat nemohou. Dobové ukázky by nepůsobily důstojně, a nebo je omezují i fyzicky.

Nový Jičín, přestože je na semaforu ministerstva zdravotnictví v bílé barvě, díky nařízením krajské hygieny už téměř měsíc opět omezují život ve městě bezpečnostní opatření - návrat toušek a omezený počet účastníků veřejných akcí. To se podepsalo i na činnosti, respektive nečinnosti spolků. V místní části Žilině na počátku roku založili mladé dobrovolné hasiče, ještě ale nestihli žádný trénink, natož závody.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Protože i když byly některé avizované, tak teď změnou podmínek byly zase zrušeny. Opravdu letos je to víceméně o jednom výletu a pár setkáních. Ten výcvik s rouškou by ty děti neustály.”

Potěšit veřejnost svými programy se chystaly také zdejší dobové spolky, například History klub, který měl v červenci provázet v Laudonově tajuplném domě. Akce byla kvůli znovunastoleným opatřením zrušena. Stejně tak se ke slovu nedostal ani Klub vojenské historie FENIX, který měl letos, v roce 75. výročí osvobození, původní kalendář hustě popsaný.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: To je to nejhorší, že v rouškách tyhlety ukázky nebo dobové scenérie nemůžeme znázorňovat, vypadalo by to hloupě. Určitě více organizací dojelo na tonto stejný problém a pro nás, jako pro představitele této living historie, jsou tyto dobové akce jediným zdrojem příjmů.”

Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připravoval klub vojenské historie na květen dobovou ukázku osvobozovacích bojů na Novojičínsku, měl se účastnit dalších vzpomínkových projektů v rámci severní Moravy a v plánu byla sérii besed na školách.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Pár akcí se přesunulo na podzim, uvidíme, zda se vůbec uskuteční, protože tato situace není stoprocentní.”


Ukázka osvobození Novojičínska by se měla odehrát 10. října. Už tuto sobotu, 22. srpna, se ale nadšenci vojenské historie a s nimi i mladí hasiči ze Žiliny sejdou v této místní části, kde se budou podílet na programu Dne obce Žilina.

---

Sbor, který zpíval i v Rudolfinu, slaví 15 let

Novojičínský studentský pěvecký sbor slaví 15 let. Ze středoškolských dětí se zrodilo těleso, které získává nejvyšší ceny, vystupuje v zahraničí a dosáhlo i na domácí pomyslnou metu - pražské Rudolfinum.

Pěvecké tělese Puellae et Pueri vzniklo před 15 lety při novojičínském gymnáziu. Od roku 2012 funguje tento smíšený sbor pod záštitou Beskydského divadla a jeho členy jsou i studenti dalších škol z města a okolí. Výročí si připomněl výstavou v Návštěvnickém centru.

Karel Dostál, sbormistr Puellae et Pueri: “V počátcích jsme vůbec netušili, jestli ten sbor bude mít vůbec úspěchy na českém sborovém poli, nebo dokonce na mezinárodním, a dneska už víme, že se podařilo obojí.”

Sbor získal více než 20 zlatých pásem z různých i mezinárodních soutěží a řadu dalších ocenění.

Karel Dostál, sbormistr Puellae et Pueri: “Opava cantat, Gymnasia cantat, dvakrát Rudolfinum, to jsou asi takové ty perly v našem sborovém patnáctiletém itineráři.”

Za mnohé zajímavé projekty vděčí podle Karla Dostála partnerství se sborem KOS z Litomyšle.

Při svém všestranném zaměření zazpívali například v Praze na Národní třídě v den výročí 17. listopadu, v českém centru v Paříži a v mnoha dalších zemích.

Bára Matušová, Puellae et Pueri: “Ve sboru jsem šest let a za ty roky jsme toho zažila hrozně moc a jsem za to moc ráda.”

Dorota Dostálová, Puellae et Pueri: “Je na tom nejlepší trávit ten čas s těmi přáteli, protože člověk se mezi nimi cítí dobře.”

Andrea Dostálová, jednatelka Puellae et Pueri: “Vždycky nás fascinovalo, když ty děti uměly nejen zpívat, ale uměly se samy i pohybovat, samy připravily muzikál, hudební projekt, byly schopny zpívat vedle orchestrů, na festivalech.”

Další dárek k patnáctinám si sbor nadělí 16. září, bude to koncert v Beskydském divadle.

---

Bolestí ke spáse aneb flagelanti na Novojičínsku

V dávných dobách se pandemie, na rozdíl od dnešních časů, řešily zcela jinak. Lidé, kteří byli silně nakloněni víře, se domnívali, že na skoleni nemocí postačí sebebičování. Tématu se na speciální přednášce věnovali Klub rodáků a přátel města a Muzeum Novojičínska.

Flagelanti neboli sebemrskači, tedy lidé, kteří se ve středověku bičovali na veřejnosti, se vyskytovali i v našem regionu. Toto téma zaujalo členy Klubu rodáků a přátel města a ve spolupráci s Muzeem Novojičínska uspořádali přednášku.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Která se nazývá Bolestí ke spáse - flagelanti v náboženské kultuře středověku a raného novověku. realizovat se nám ji podařilo ve spolupráci s ředitelem muzea a věříme, že zaujme nejen naše členy, ale i další obyvatele Nového Jičína, kteří se o historii zajímají.”

Původně se přednáška měla konat v dubnu., nicméně známé okolnosti ji posunuly až na léto.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Byli to právě flagelanti, nebo ti, kteří se dobrovolně bičovali a nesli tak na svých tělech bolest za okolní hříšné křesťanstvo. Vystupovali v době velkých morových epidemií ve středověku a raném novověku, a nedošlo nám, o jak aktuální téma se jedná, samozřejmě ale ne díky nemoci, která by se blížila moru.”

Přívrženci hnutí, kteří se na veřejnosti bičovali a chtěli tak nabádat spoluobčany k pokání před nadcházejícím soudem světa, se na Moravě objevují v období 17. a 18. století.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Přesuneme se především do prostředí moravských královských měst Brno, Olomouc, ale samozřejmě i do Nového Jičína, který byl od roku 1624 v majetku olomoucké jezuitské koleje."

Jezuité si zde vyhlédli kopec Kotouč ve Štramberku, který jim připomínal novozákonní Orlickou horu. Pořádali zde velkopáteční flagelantská procesí, kterých se účastnili i novojičínští měšťané.

Co se týče dalšího setkávání s historií, měl klub rodáků a přátel letos v září v plánu cesto do Holandska, po stopách Jana Amose Komenského. Nicméně tu se, na rozdíl od přeložené přednášky, uskutečnit nepodaří.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Vzhledem k té situaci jsme zájezd do Holandska zrušili a nahrazujeme ho zájezdem po Moravě, jeho rodišti a dalších místech, kde působil v naší zemi.”

Na podzim dále rodáci připravují například přednášku věnovanou nedožitým devadesátinám Václava Ptáčka nebo stavebně-historickému průzkumu Hücklových vil.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-17-08-2020-16-24